Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 53

Θέμα: MPLAB και ICD2 clone

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή MPLAB και ICD2 clone

    -Οταν συνδεουμε καθε πλακετα με τον ICD2 πρεπει να τροφοδοτουμε ολο το κυκλωμα της πλακετας απο τον ICD2???

    Λογο της πτυχιακης μου, 8ελω να εισαγω δεδομενα - χαρακτηρες ASCll- στον PIC με χρηση USART και εχω προγραμματισει τον PIC να δεχεται δεδομενα κατευθειαν μολις τροφοδοτειται το κυκλωμα.

    - δοκιμασα την πλακετα μου με το ICD2 και MPLAB για να δω τι παιζει στην μνημη του PIC ,λογικα επρεπε να φορτωσει τα δεδομενα κατευθειαν, πατησα Run χρειαζοταν?
    - εκανα view>File Registers και ειδα οτι υπαρχουν δεδομενα σε καποιους καταχωρητες στη μορφη symbolic ηταν φορτωμένοι με το ' R '
    Τι μπορει να εχει συμβει και να απο8ηκευονται δεδομενα μονο σε καποιους καταχωρητες?
    1.δεν εχω επιλεξει Bank- Τραπεζα για την αποθηκευση δεδομενων.
    2.μηπως φορτω8ηκε ο W register (καταχωρητης γενικης λειτουργιας) και αποθηκευει το ιδιο αυτο δεδομενο σε ολους?
    καθε γνωμη δεκτη.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    Σιγα σιγα ό,τι ξερω θα σου απανταω.

    Οταν συνδεουμε καθε πλακετα με τον ICD2 πρεπει να τροφοδοτουμε ολο το κυκλωμα της πλακετας απο τον ICD2???
    > Η γείωση πρεπει να είναι κοινή. Τα 5βολτ παρτα από όπου θες

    πατησα Run χρειαζοταν?
    > [ame="http://www.youtube.com/watch?v=GoyTYoFZ8dk"]YouTube - Getting Started with MPLAB® ICD 3[/ame]
    Ναι, κανεις program, run, pause, και πλοήγηση. Βλεπεις τους καταχωρητές, χρησιμοποίησε και το watch window (απο το View)

    Τι μπορει να εχει συμβει και να απο8ηκευονται δεδομενα μονο σε καποιους καταχωρητες?
    > Στην αρχή (power on reset, reset) και μετα από τετοιου είδους interrupts, οι καταχωρητες (στα banks) φορτωνονται με καποιες τιμές. Αυτες τις βλέπεις απο το datasheet.

    Τα δεδομένα απο τη σειριακή αποθηκεύονται στον RCREG (που ειναι σε καποιο bank).

    ------
    Θες μια σειριακή για τον ICD (debugger) και αλλη μια για την επικοινωνία (πτυχιακή)


    Χρειάζεσαι πραγματικα debugger ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή ....

    1. Η γείωση πρεπει να είναι κοινή. Τα 5βολτ παρτα από όπου θες

    -αρα δεν υπαρχει προβλημα αν τροφοδοτησω απο εκει οκ!

    2.Ναι, κανεις program, run, pause, και πλοήγηση. Βλεπεις τους καταχωρητές, χρησιμοποίησε και το watch window (απο το View)

    - τον εχω προγραμματισει ποιο μπροστα τον PIC αρα δεν χρειαζεται ξανα
    -τι ειναι το watch??? ειναι στα αγγλικα το video και δεν ειναι ολα απολυτα κατανοητα, και δεν λεει κατι ακριβως συγκεκριμενο...
    -αφου το κυκλωμα και ο PIC δεχεται τα δεδομενα κατευθειαν μετα την τροφοδοτηση του τοτε μενει να δω τα δεδομενα και αυτο το κανω με τον ICD2 σαν Debuger....

    3.Στην αρχή (power on reset, reset) και μετα από τετοιου είδους interrupts, οι καταχωρητες (στα banks) φορτωνονται με καποιες τιμές. Αυτες τις βλέπεις απο το datasheet.

    - γιατι χρειαζεται τα (power on reset, reset) ???
    - οι special function registers και καποιοι οχι ολοι, ολα γνωστα εκει
    8α ανεβασω το σιγκεκριμενο σημειο του κωδικα να δεις οτι μετα την αποθηκευση τους στον RCREG των δεδομενων τα αποθηκευω στον W register και μετα σε καταχωρητη (ψαχνω και συγκεκριμενα δεδομενα)

    4.Θες μια σειριακή για τον ICD (debugger) και αλλη μια για την επικοινωνία (πτυχιακή)

    -ναι τις εχω στην MAX συδεαται το σειριακο καλωδιο του gps και απο την εξοδο της MAX πανε τα δεδομενα +/- 5V ψηφιακο σημα.
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 27-12-08 στις 21:05

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    τον εχω προγραμματισει ποιο μπροστα τον PIC αρα δεν χρειαζεται ξανα
    > Καντο αλλη μια με τον ICD αυτη τη φορα...

    τι ειναι το watch???
    > View -> Watch. Βαζεις τα ονόματα των μεταβλητών που θες να παρακολουθείς. (ειτε του pic σου οπως ο RCREG, o W, είτε δικοί σου οπως ο counter2)

    τοτε μενει να δω τα δεδομενα και αυτο το κανω με τον ICD2 σαν Debuger....
    > Ok.

    Τι μπορει να εχει συμβει και να απο8ηκευονται δεδομενα μονο σε καποιους καταχωρητες?
    > Στην αρχή (power on reset, reset) και μετα από τετοιου είδους interrupts, οι καταχωρητες (στα banks) φορτωνονται με καποιες τιμές. Αυτες τις βλέπεις απο το datasheet.
    > Τι εχει συμβεί? Δεν καταλαβα.

    8α ανεβασω το σιγκεκριμενο σημειο του κωδικα ...
    > Ok. Καλά κανεις εκεί. RCREG -> W -> buffer (δικός σου καταχωρητής)

    +/- 5V ψηφιακο σημα.
    > 0 / +5 volt. Οτιδήποτε πανω από +5,3 και κατω απο -0,3 βολτ... θα αρχίσεις να έχεις πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή .....

    καλη φαση το watch...για να δουμε
    τυπογραφικο λαθος το +/- 5volt την μετατροπη η8ελα να γραψω και ειναι ο και +5ν... ολα οκ.

    ενα ακομη το (power on reset, reset) που τα βρησκω? της πλακετας-PIC το reset?

    και τελος , αν δεν κανω run τι 8α γινει? αφου οταν τροφοδοτηται η πλακετα περνει τα δεδομενα....τα configuration bits πως τα βλεπεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    ενα ακομη το (power on reset, reset) που τα βρησκω?
    > Ψαξε στο datasheet για SPECIAL FUNCTION REGISTERS SUMMARY
    Είναι πινακες που εχουν στο τελος μια στηλη Value on POR, BOR. Εκεί θα δεις τι τιμες παίρνει το καθε bit των SFRs. Επίσης, στο τελος καθε ενότητας (πχ της AD) σου εχει πινακες με όνομα οπως SUMMARY OF ASSOCIATED ADC REGISTERS. Εκεί -και σε καθε ενότητα- εχει και στήλη Value on all other Resets.

    της πλακετας-PIC το reset?
    >Ναι. (μιλαω γενικα για resets, όπως το hardware reset /MCLR, του WatchDog Timer, κτλ).

    αν δεν κανω run τι 8α γινει?
    > Πρεπει να κανεις run για να "τρεξει" ο debugger. Ώστε μεσω αυτού (του ICD) να παρεις πληροφορίες (να δεις τις τιμες των καταχωρητών που θες).

    ** Δεν είμαι σίγουρος αν "τρέχει" ο κώδικας με τον ICD συνδεδεμένο στην πλακέτα (χωρίς να εχεις πατησει run). Αν είχα ICD θα σου ελεγα στα σίγουρα. Πάντως πάτα run. Υποψιάζομαι ότι όταν είναι συνδεδεμένος ο ICD στην πλακέτα ότι δεν τρεχει ο κώδικας.
    (Οπως γινεται και με τους jdm programmers, όπου τα +13 βολτ βαζουν την πλακετα σε κατάσταση προγραμματισμού. Ο κώδικας δεν τρεχει και ο ΠΙΚ περιμενει να προγραμματιστεί. Όταν βγαλεις τη σειριακή, γίνεται μεταβαση +13 > 0 > +5 ή +13 > +5 βολτ το οποίο ειναι reset και ο κώδικας τρέχει πλεόν)

    τα configuration bits πως τα βλεπεις?
    > Αυτό ξέχασα το πω στο προηγούμενο ποστ. Ασε τον compiler να φτιάξει το νούμερο. Εσύ γράψε κανονικά τα ονόματα των fuses.
    ΠΧ. __CONFIG _XT_OSC & _LVP_OFF & _WDT_OFF κτλ
    Αν εχεις αμφιβολίες.... ρώτα. Αλλά πες όμως τι συχνότητα κρύσταλλο εβαλες και τι σύνδεση εκανες στο /MCLR pin.


    Δείξε τι σύνδεση εχεις κανει στο /MCLR. Πιθανό λαθος (λόγω των +13 βολτ του ICD) θα σου καψει κατι σίγουρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kopla : 28-12-08 στις 02:01 Αιτία: Σβήσιμο του MCLRE_ON... δεν υπάρχει

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    > Αυτό ξέχασα το πω στο προηγούμενο ποστ. Ασε τον compiler να φτιάξει το νούμερο. Εσύ γράψε κανονικά τα ονόματα των fuses.
    ΠΧ. __CONFIG _XT_OSC & _LVP_OFF & _WDT_OFF & MCLRE_ON κτλ
    Αν εχεις αμφιβολίες.... ρώτα. Αλλά πες όμως τι συχνότητα κρύσταλλο εβαλες και τι σύνδεση εκανες στο /MCLR pin.

    Δείξε τι σύνδεση εχεις κανει στο /MCLR. Πιθανό λαθος (λόγω των +13 βολτ του ICD) θα σου καψει κατι σίγουρα.[/quote]

    συνδεσα το ICD-Vpp pin 1 με το MCLR του PIC 16F873 της πλακετας.
    το ICD-VDD pin 2 με το Vcc του PIC 16F873 της πλακετας και το pin 16 της MAX
    και ICD-GND pin 3 με την GND του PIC 16F873 της πλακετας και το pin 15 της MAX

    τωρα 8α γραψω τα fuses αλλα μου βγαζει λαθοι, αν θελεις γραψε τα fuses το Η'3F72' με αυτον τον τροπο.

    και σε assembly κωδικα δεν χρειαζεται να γραφουμε την συχνοτητα κρυσταλλου...απο οσο ξερω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    > Ψαξε στο datasheet για SPECIAL FUNCTION REGISTERS SUMMARY
    Είναι πινακες που εχουν στο τελος μια στηλη Value on POR, BOR. Εκεί θα δεις τι τιμες παίρνει το καθε bit των SFRs. Επίσης, στο τελος καθε ενότητας (πχ της AD) σου εχει πινακες με όνομα οπως SUMMARY OF ASSOCIATED ADC REGISTERS. Εκεί -και σε καθε ενότητα- εχει και στήλη Value on all other Resets.

    γιατι χρειαζεται να κανω reset????? και αυτα τα POR, BOR μου τη δινουν..... τι μας χρειαζονται ??? οποτε 8ελουν ας κανουν reset
    απλα δεν εχω στην πλακετα reset τωρα καλα θα ηταν να εβαζα αλλα εδω τωρα δεν χρειαζεται αφου μπορω να το κανω απο τις επιλογες του ICD2 στο MPLAB

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kopla
    Όνομα
    Κλεομένης
    Εγγραφή
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.064

    Προεπιλογή

    συνδεσα το ICD-Vpp pin 1 με το MCLR του PIC 16F873 της πλακετας.
    > Δες την εικόνα

    το ICD-VDD pin 2 ...
    > Σωστά
    ( και τα PGC και PDD εχεις συνδέσει ε? Τα ICD pins 4 και 5)

    αλλα μου βγαζει λαθοι
    > Τι λεει δλδ ?

    και σε assembly κωδικα δεν χρειαζεται να γραφουμε την συχνοτητα κρυσταλλου...απο οσο ξερω
    > Σωστά. Αλλαζει το fuse ομως. _XT_OSC για <= 4MHz και _HS_OSC για > 4MHz

    γιατι χρειαζεται να κανω reset?
    > Όχι λαθος καταλαβες. Πριν ειχες πει κατι για καταχωρητες με καποιες τιμες. Η απαντησή μου είναι ότι επηρεάζονται (αρχικα) απο καποιο reset και μετα από το χρήστη. Δεν σε επηρεάζει εσενα αυτό. Ξέχνα το.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg mclr.JPG (6,9 KB, 5 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    ο PIC της πλακετας εχει Fmax συχνοτητα ρολογιού =4 MHz

    τα λαθοι που μου εβγαζε ηταν οτι δεν αναγνωριζε που ειναι το HS_OSC η το LVP γενικα αυτα που βαζουμε οι ασφαλειες και επρεπε να τα βαλεις οτι ειναι στην διευθυνση 2007
    μπορεις να κανεις με αυτον τον τροπο την διαμορφωση των configuration bits? τωρα θα προσπα8ησω να το γραψω και εγω με αυτον τον τροπο...

    > Όχι λαθος καταλαβες. Πριν ειχες πει κατι για καταχωρητες με καποιες τιμες. Η απαντησή μου είναι ότι επηρεάζονται (αρχικα) απο καποιο reset και μετα από το χρήστη. Δεν σε επηρεάζει εσενα αυτό. Ξέχνα το.
    -μαλλον λα8ος καταλαβα.... ναι δεν με αποσχολουν
    απλα λες καλο ειναι να κανω και ενα reset απο τα εργαλεια του MPLAB ε?

    ( και τα PGC και PDD εχεις συνδέσει ε? Τα ICD pins 4 και 5)
    - ναι οκ αυτα, 27 και 28 pin

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 28-12-08 στις 01:30

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MPLAB ICD2 drivers για Windows 8.1
    By manolena in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-15, 01:33
  2. PWM σε PIC και MPLAB
    By andreas157 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-12, 00:38
  3. ICD2 Clone
    By leosedf in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-10, 17:08
  4. MPLAB και relocatable logic
    By Knight Rider in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-07, 00:07
  5. CCS Pic C Compiler και MPLAB
    By Lykos1986 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-05, 14:36

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας