Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: 100 watt ενισχυτης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη beymakias
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περαμα
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή 100 watt ενισχυτης

    θελω να κατασκευασω αυτον τον ενισχυτη,αλλα λεει στα υλικα παρακατω στις διοδους πιο συγκεκριμενα για 8 ωμ μεγαφωνο ενω στις αντιστασεις 4ωμ....τι πρεπει να βαλω εγω για να παιξω 8 ωμ ηχεια????και τελος διχνει το σχεδιο ενα πηνιο αλλα δεν αναφερει τιποτα για αυτο...μηπως γνωριζεται??
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tsalapis
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Rethymno - Chania
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Μαλλον το σχεδιο ειναι αυτο.
    http://www.electronics-lab.com/proje.../index_gr.html
    Δεν ξερω αν διαβασες την ελληνικη ή την αγγλικη δημοσιευση.
    Στην ελληνικη χαμηλα εχει το σχολιο που ανεβασα.

    Αν συνδεσεις 8οhm ηχειο θα βαλεις την D7 D8 και R 24 =1,2ΚΩ .
    Απο οτι καταλαβαινω διαβαζοντας το δεν θα βαλεις τις υπολοιπες εκτος εαν θελεις να οδηγησεις ηχειο 4ohm.

    Καλη συνεχεια
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη beymakias
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περαμα
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Μενιδι
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Φιλε αυτός ο ενισχυτής είναι 100W rms?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas81
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    επιδή τον έχω φτιάξει αυτόν...ο κατασκευαστής λέει ότι είναι 80Wrms στα 8Ω και 100Wrms στα 4Ω...έχει ωραίο ήχο...ευρή ακουστικό φάσμα...αλλά χαμηλό λόγο σήματος/θόρυβο...μόλις 83db....ξανασκέψου το...δεν ξέρω αν όντως έχει αυτή την ισχύ...πάντως έχει μεγάλη ισχύ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    ο ενισχυτης αυτος ειναι σχεδιο της smart kit
    δεν ειναι ιδαιτερα καλος και κατα την γνωμη μου υπαρχουν πολυ καλυτεροι....
    με καλο τροφοδοτικο θα βγαλει περιπου 60 w στα 8 οημ και κατω απο 100 στα τεσσερα .....
    ενο το σχεδιο ειναι αρκετα καλο το προβλημα ειναι οτι εχει περιοριστες στο ρευμα των βασεων των τρανσιστορ εξοδου για να μην καιγεται οτνα ειναι στα 4 οημ και το φορτιο πολυ ....

    γενικα τα τρανσιστορ αυτα που εχει το αρχικο σχεδιο δλδ bdv 66-67 / tip 142 -147 / bdw 83-84 γενικα εχουν παρα πολλα προβληματα

    τιπς για να σου δουλεψει σωστα ...... πρωτα απο ολα τρανσιστορ εξοδου πρεπει να ειναι ιδια μαρκα και ιδια σειρα ( δεν εχει να κανει με το "ματσαρισμα" αυτο ειναι αλλοι οι λογοι )
    και παρα πολυ βασικο.... το vbe multiplier transistor Q 7 πρεπει οπωσδηποτε να ειναι σε τελεια θερμικη επαφη με την ψυκτρα για να μπορει να κατεβαζει το ρευμα ηρεμιας οταν ο ενισχυτης εχει ζεσταθει ( παρα πολυ βασικο )

    σακουλης

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas81
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    φίλε sakis.......εγώ τουλάχιστον δεν είχα πρόβλημα με το q7...τον έχω λειτουργήσει για 2 ώρες σερί σε μέτρια ένταση και δεν έπαθε το παραμικρό...το πρόβλημά του κατά την άποψή μου είναι οι βόμβοι στο μεγάφωνο...υπάρχει κάποιος φτηνός καλύτερος από αυτόν, χωρίς προβλήματα βόμβων και θορύβων, με ωραίο ήχο, και σε μορφή κιτ.????...πχ lm3886..???....έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό..(βλεπε gainclone στις κατασκευές) ή www.chipamp.com ........ή κάποιο της velleman..?.........

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    κωστα ...... μπορεις να δεις οποιο βιβλιο θες αλλα και τις οδηγιες κατασκευης του ιδιου του ενισχυτη απο την smart η τοποθετηση του Q7 σε κοινη ψυκτρα με τα τρανσιστορ εξοδου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΠΟΨΗΣ !!!!! ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟ !!!! μπορεις να δεις και αλλους αναλογους ενισχυτες καθως και να ανοιξεις καποιο βιβλιο να δεις ακριβως τι κανει to Q 7

    μια αλλη προσεγγιση θα ηταν να σηκωσεις το καπακι απο οποιονδηποτε ενισχυτη με τρανσιστορ και θα δεις οτι καπου υπαρχει ενα μικρο τρανσιστορ σαν και αυτο ΣΤΕΡΕΩΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΨΥΚΤΡΑ οπου κανει ακριβως την ιδια δουλεια ....

    μια αλλη προσσεγιση θα ηταν να μετρησεις το ρευμα ηρεμιας οταν ο ενισχυτης ειναι κρυος/ ζεστος / η πολυ ζεστος ..... θα δεις οτι παντα θαπαιρνεις διαφορετικες τιμες .... με το τρανσιστορ στερεωμενο στην ψυκτρα αυτο θα λυθει ....

    τελος δεν υπαρχει κανενας ενισχυτης ο οποιος βγαζει βομβο !!!! μα κανενας !!!!! βομβο βγαζει η αγνοια μας να διαχειριστουμε τις γειωσεις και τις τροφοδοσιες σωστα ...

    παω στοιχημα οτι ο ενισχυτης σου εχει rca βυσματα βιδωμενα πανω στο σασσι ..... μολις αντικαταστησεις αυτα με μονωμενα δηλαδη το πλην του βυσματος να μην ακουμπαει πανω στο σασσι ο βομβος θα εξαφανιστει......

    ανοιγουμε και κανα βιβλιο που και που

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas81
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    1. φίλε sakis πειράζει που δεν είμαι ηλεκτρονικός και ασχολούμαι από hobby..??...οπότε και να ανοίξω βιβλίο πάντα θα υπάρχει κάτι που δεν θα καταλαβαίνω..

    2. το στοίχημα το έχασες εν μέρει κι αυτό γιατί τα rca είναι μονωμένα...όμως λέω εν μέρει...διότι ο ενισχυτής δεν έχει σωστή γείωση...θα συμφωνήσω σε αυτό...πιστεύεις ότι αν τραβήξω την γείωση του δικτύου, μαζί με την "γείωση" (σημείο μεδενικού δυναμικού) του τροφοδοτικού, μαζί με την γείωση από την πλακέττα του ενισχυτή και τα στερεώσω στο κέντρο του σασσί...κάθε πρόβλημα θα λυθεί ως διά μαγείας..??...θέλω να πω κατά τα άλλα το κύκλωμα είναι καλοσχεδιασμένο..???...μήπως να πειραματιστώ και με το τροφοδοτικό..???...χρησιμοποιώ αυτό που προτείνει η εταιρία....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή xmmmmm

    εμενα προσωπικα δεν με πειραζει καθολου .... απλα δεξου αυτο που σου λεω ως δεδομενο γιατι αν δεν το δεχτεις σε καποιο παρτυ η καποια τσιτα θα σου κοστισει δυο ακριβα ηχεια ....

    ο βομβος ειναι καθαρα θεμα καλωδιωσεων και γειωσεων .....

    αν ο ενισχυτης σου ειναι στερεο πρεπει ....
    κανενα καλωδιο του σηματος να ακουμπαει στο σασσι
    καμμια γειωση του ενισχυτη ( συμπεριλαμβανωμενης και της γειωσης του 0 του ενισχυτη δεν πρεπει να ακουμπαει στο σασσι )
    απο την τροφοδοσια ενα σετ καλωδια παει στον πρωτο ενισχυτη και ενα σετ στον δευετρο ....σε καμμια περιπτωση ενα σετ καλωδιων στον πρωτο και μετα στον δευτερο
    τα καλωδια για το σημα πρεπει να ειναι θωρακισμενα κλπ κλπ

    κατα αλλα μια αλλη λυση ειναι να ανεβασεις μια φωτο να σου πω τι ειναι λαθος

    ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι παντελως αθορυβος αν κατασκευαστει σωστα .....

    λιγη θεωρια .... ολα τα τρανσιτορ μπιπολαρ εχουν θετικο συντελεστη θερμοκρασιας .....σε απλα ελληνικα οσο ανεβαινει η θερμοκρασια τους τοσο ανεβαινει μαζι και το ρευμα ηρεμιας ..... αυτο σημαινει σε απλα αγγλικα γιατι ελληνικα δεν μπορω να το διατυπωσω thermal runaway .... δλδ οτι ο ενισχυτης "ξεφευγει' απο τις ρυθμισεις του οσο ζεστενεται ..... για να μην σε κουραζω αλλο αυτο που σου λεω ειναι απλα απαραιτητο για την λειτουργια του ενισχυτη σου......

    τελος εγω στα δικα μου μηχανηματα εχω την γειωση του δικτυου πανω στο μεταλλικο σασσι αλλα η γειωση του ενισχυτη κοινο η μηδεν η οποως αλλιως το λες ειναι ξεχωριστο και δεν ακουμπαει σε καμμια περιπτωση με το μεταλλικο σασσι ....
    ( υποθετω οτι ο ενισχυτης σου βγαζει βομβο με πηγη ενα cd γιατι αν η πηγη σου ειναι pc h laptop τοτε παμε αλλου )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakis : 26-01-09 στις 17:45 Αιτία: το ξεχασα
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτης κιθαρας 100/200 WATT
    By thelegr in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 16:19
  2. στερεο ενισχυτης ποιοτητας με MOSFET? 30-100 watt?
    By triantag in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-12, 02:27
  3. ενισχυτησ class D 100 watt/4 ohm
    By maouna in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-10, 15:46
  4. ENIΣΧΥΤΗΣ DUBLEX 100 WATT
    By crown in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-09, 12:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας