Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ανεμογεννήτριες

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Ανεμογεννήτριες

    Καλησπέρα σε όλους,

    Κάνω μια εργασία που αφορά την αιολική ενέργεια και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάποια θέματα ως πιο έμπειροι και πιο ενημερωμένοι για να πάρω το κολάϊ και να συνεχίσω δυναμικά. Μια απο τις ενότητες τις εργασίας μου αφορά τις γεννήτριες που χρησιμοποιούνται στην παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας μέσω αιολικών.

    Δυο είδη γεννητριών που χρησιμοποιούνται είναι τα induction machines και τα synchronous machines.

    Για να μπω στο κλίμα των γεννητριών μπορείτε να μου πείτε λίγο αναλυτικά πια είναι η διαφορά ανάμεσα στα δυο, που θα πρέπει να δώσω περισσότερη έμφαση και ποιό είδος γεννήτριας χρησιμοποιείται περισσότερο σήμερα για την παραγωγή ενέργειας;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Μια διπλωματική εργασία που θα σε βοηθήσει.
    http://nemertes.lis.upatras.gr/dspace/bitstream/123456789/1105/3/Nimertis_Maroudas.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή steady state characteristics

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η πτυχιακή με βοήθησε αρκετά για να καταλάβω τις διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα στις γεννήτριες.

    Να ρωτήσω κάτι τελευταίο..

    Θέλω να υπολογίσω τα steady state χαρακτηριστικά απο ένα induction machine που χρησιμοποιείται στην παραγωγή αιολικής ενέργειας.

    Έχω τα χαρακτηριστικά της γεννήτριας όπως το line voltage, ρσ, ρρ, χμ, χγσ, χγρ, f, Υ...

    Θα ημουν ευγνώμων αν μου λέγατε ποιά είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να υπολογίσω (steady state).. Είναι το σλιπ, είναι η ροπή;; τι άλλο μπορεί να είναι ουτως ώστε αφού τα υπολογίσω να μπορέσω μέσω ενος προγράμματος στον υπολογιστή να βγάλω και τις γραφικές παραστάσεις;; τι γραφήματα θα μπορούσα να εξάγω; Ευχαριστώ πολύ guys

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Dj Kyros δεν με βοήθησαν οι συγκεκριμένες πτυχιακές.

    Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να βρώ τις εξισώσεις μόνιμης λειτουργίας (steady state) για ενα induction generator κύκλωμα; Με λίγα λόγια θέλω να υπολογίσω τα steady state χαρακτηριστικά από ένα induction generator που χρησιμοποιείται στην αιολική ενέργεια..

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεμογεννήτριες κάθετου άξονα
    By seismic in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-12, 14:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας