Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Διαμόρφωση κατά πλάτος με διαμόρφωση ρεύματος

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1ANW
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή Διαμόρφωση κατά πλάτος με διαμόρφωση ρεύματος

    Κατ'αρχάς χαιρετώ το φόρουμ μια και γράφω για πρώτη φορά, απλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζύ σας μια κατασκευή που είχα κάνει πρίν από 35 χρόνια περίπου που και εγώ όπως οι περισσότεροι ραδιοερασιτέχνες είχαν περάσει από τα μεσέα...
    Επειδή λοιπόν τότε το να κατασκευάσεις διαμορφωτή για να διαμορφώσεις από άνοδο ένα σταθμό χρειαζότανε πολλά χρήματα, σκέφτηκα γιατί να διαμορφώνω την τάση στην άνοδο της τελικής λυχνίας και να μην διαμορφώσω το ρεύμα της.
    Ετσι λοιπόν έφτιαξα το κύκλωμα που βλέπετε που από πλευράς RF είναι ένας κλασσικός πομπός με μια 811 με το κύκλωμα εξουδετέρωσης (Τριμερ Cn) παρασιτικής χωριτηκότητας της 811 αλλά είχα βάλει εν σειρά με την 811 μια 807 σε συνδεση τριόδου και που πειραματικά την πόλωσα με την βοήθεια παλμογράφου και γεννήτριας ακουστικών συχνοτήτων, να λειτουργεί στο μεσον του ευθυγράμμου τμήματος της χαρακτηριστηκής της.
    Τότε λοιπόν συντόνιζα το σταθμό κανονικά με τον διακόπτη S3 κλειστό και έβγαζε πχ 200 Watt RF και μετά άνοιγα τον S3 έπεφτε η ισχύς εξόδου στα 100 Watt RF διότι έμπαινε η 807 σε σειρά αλλά η διαμόρφωση ήταν 100% χωρίς καθόλου παραμόρφωση και με όλο το φασμα των ακουστικών συχνοτήτων που έμπαιναν στο οδηγό πλέγμα της 807. Δεν υπήρχε ούτε μετασχηματιστής διαμόρφωσης να μου χαλάει την ποιότητα ούτε τίποτα τέτοιο. Απλα και καλά, φυσικά αυτή η διάταξη μπορούσε να κατασκευαστεί και σε χαμηλότερη ισχύ και μετά να ακολουθήσουν γραμμικοί ενισχυτές RF.
    Όλα αυτά σας τα παρουσιάζω σαν ιδέα και μόνο για μελέτη θεωρητική και ΟΧΙ σαν προτροπή για κατασκευή τους και φυσικά δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη αν κάτι πάει στραβά σε τυχών πειραματισμούs σας.
    πολλά 73

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1ANW : 24-01-09 στις 16:38

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Προεπιλογή

    Γειά σου Δημήτρη και καλώς ήρθες στο forum

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλώ συντάσσετε το κείμενό σας με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες!


  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Να χαιρετήσω κι εγώ μιας και γράφω για πρώτη φορά. Φίλε Δημήτρη ξέρεις άν υπάρχει ενδιαφέρον στους Έλληνες ραδιοερασιτέχνες για καθαρό ΑΜ. Απ' ότι ξέρω στο εξωτερικό ειναι αρκετά διαδεδομένο. Γιώργος SV2HQZ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Από όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει ενδιαφέρον στην Ελλάδα για το ΑΜ από τους ραδιοερασιτέχνες. Ούτε καν για συναισθηματικούς λόγους... Εκτός αν ξεκινήσει κάποια κίνηση. Έχω ακούσει όμως πολλούς "πειρατές" στη ζώνη των 1600-1750 KHz που χρησιμοποιούν το ΑΜ αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Πάντως θα μου άρεσε η ιδέα να βγω στον αέρα με κάποιο μηχάνημα ιδιοκατασκευής πχ σαν και αυτό: http://www.hlektronika.gr/files/inde...ct=view&id=175 ή αυτό: http://www.hlektronika.gr/files/inde...ct=view&id=176 ή ακόμη και αυτό: http://www.hlektronika.gr/files/inde...act=view&id=93
    Από ότι κατάλαβα, το κύκλωμα κάνει διαμόρφωση καθόδου που είναι μια ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα στη διαμόρφωση ανόδου (μέγιστη απόδοση και ισχύ εξόδου) και στη διαμόρφωση οδηγού πλέγματος (μικρή ισχύς διαμορφωτή αλλά και μικρή ισχύς εξόδου). Δεν μου αρέσει ο τρόπος που γίνατει η οδήγηση διότι το φορτίο του ταλαντωτή μεταβάλλεται με το συντονισμό της εξόδου και όταν ανοίγει και κλείνει ο διακόπτης του διαμορφωτή. Νομίζω ότι θα ολισθαίνει στη συχνότητα. Θα προτιμούσα να υπάρχει μια ενδιάμεση βαθμίδα απομόνωσης (buffer). Πάντως, άμα δουλεύει... όλα εντάξει!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 30-01-09 στις 11:31

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1ANW
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ για τα σχόλια σας και για τα links, όσο αφορά περί ολίσθησης συχνότητας ο τύπος του ταλαντωτή (με τέτροδο) που συνήθως χρησιμοποιούσα από ότι θυμάμαι από την θεωρία είναι συγχρόνως και Buffer, (ο ταλαντωτής είναι μεταξύ καθοδου και προστατευτικού πλέγματος και το ρόλο Buffer παίζει το κύκλωμα ανόδου καθόδου), και για αυτό χρησιμοποιούσα καί το συντονισμένο κύκλωμα μεταξύ ταλαντωτή-Buffer και εξόδου, δηλ αφού επέλεγα την συχνότητα που θα λειτουργήσει ο σταθμός από τον ταλαντωτή μετά συντόνιζα το ενδιάμεσο κύκλωμα παρατηρόντας το ρεύμα οδηγού της 811 με απουσία ανοδικής τάσης και στο τέλος συντόνιζα την έξοδο και όταν παι είχε συντονιστεί η έξοδος και φορτωθεί στο ρεύμα που προβλεπόταν από τον κατασκευαστή της λυχνίας εξόδου για τάξη ¨Γ¨τότε πλέον άνοιγα τον διακόπτη και έμπαινε σε σειρά η διαμορφώτρια λυχνία.
    Πληροφοριακά ο σταθμός είχε σαν φορτίο ένα ηλεκτρικό μάτι κουζίνας που είχε μια αντίσταση της τάξης των 50 Ωμ για να μην προκαλούνται παρεμβολές και άλλα δυσάρεστα κατα την διάρκεια των πειραματισμών. Σίγουρα αυτός ο τρόπος διαμόρφωσης υπήρχε στο εξωτερικό όπως λέτε δεν αντιλέγω, εδώ πάντως εκείνη την εποχή ηταν άγνωστος σε μενα τουλάχιστον και στον περιγυρό μου, συμπληρωματικά επειδή το προχώρησα λίγο παρακάτω, τοποθετόντας άλλη μια 807 σε συνδεσμολογία ακριβώς την ίδια και συνδέοντας την άνοδό της με την άνοδο της είδη υπάρχουσας 807 και τροφοδοτόντας το οδηγό της πλέγμα με το ίδιο ακουστικό σήμα που τροφοδοτούσε την είδη υπάρχουσα 807 αλλά σε δοαφορά φάσεως 180 μοίρες τότε μετακινόντας την πόλωσή τους από τάξη "Α" προς τάξη ΑΒ1 η ΑΒ2 τότε είχε ο σταθμός εκπομπή ΑΜ αλλά μειωμένου φέροντος μέχρι που αν πολωνόταν σε τάξη "Β" τότε είχε εκπομπή "carier control" κάτι σαν DSB, βέβαια ήμουν τυχερός και είχα παλμογράφο γεν. σήματος και με το φαινόμενο φορτίο το ηλεκτρικό μάτι κουζίνας μπορούσα να πειραματιστώ στο εργαστήριο και να βγάλω χρήσιμα συμπεράσματα χωρίς να παρεμβάλω και να ενοχλώ τους περίοικους.


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SV1ANW : 01-02-09 στις 19:40

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1ANW
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Γιώργο καλησπέρα, δυστυχώς δεν έχω υπόψιν μου κάτι τέτοιο μια που τώρα πλέον ασχολούμαι με το χόμπι σαν φορητός σταθμός με το Lada-Niva που χρησιμοποιώ το Yaesu FT-857D και κάνω κανένα QSO σε CW κυρίως όταν πάμε καμια εκδρομή στα όρη και τα βουνά με τα άλλα παιδιά που έχουν 4Χ4 μπορείς να δεις σχετικές φοτο στο (www.4x4ekdromes.gr)

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Και εγώ είμαι λάτρης του Cw αλλα έχω σχεδόν εγκαταλείψει τα ραδιοερασιτεχνικά... Το 4Χ4 το βαρέθηκα διότι σε προηγούμενη δουλειά μου ανέβαινα όπου υπήρχαν κεραίες χειμώνα-καλοκαίρι και με κίνδυνο της ζωής μου... ας λείπει το βύσσινο!
    Αν κατάλαβα καλά, με τις δυο 807 έκανες ισοσταθμισμένο διαμορφωτή; Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο κύκλωμα carrier control και θα με ενδιέφερε από θεωρητικής πλευράς.

    DADADIDIDI DIDIDIDADA

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 01-02-09 στις 10:16

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1ANW
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Δημητρη απανταω στην ερωτηση σου, εδω ειναι ενα προχειρο σχεδιο (οχι με τις 807) για αυτα που γραφω για να δεις πως ακριβως δουλευε, αντι του μετασχηματιστη αναστροφης φασεως μπορουσε να χρησιμοποιηθει αναστροφη φασης με λυχνιες οπως ακριβως στους ενισχυτες push-pull, απλα και καλα, μονταρισετο στο εργαστηριο με τιποτα ECC82 και δες τα αποτελεσματα, ειδικα στην διαμορφωση ΑΜ ειναι Hi-Fi

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, το καθαρό ΑΜ έχει αρκετούς οπαδούς στο εξωτερικό. Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να ρίξουν μια ματιά στο DXZone. Έχει παραπομπές σε πολλες σχετικές ιστοσελίδες. Δημήτρη, ο τρόπος διαμόρφωσης που δίνεις είναι πολύ ενδιαφέρων και μάλλον είναι ο πρόδρομος της διαμόρφωσης εύρους παλμού (PWM). Προσωπικά έχω ακούσει σταθμό που χρησιμοποιεί αυτή τη διαμόρφωση και είναι πραγματικά εντυπωσιακή. Το ότι το ΑΜ έχει εγκαταλειφθεί δεν λέει τίποτα. Νομίζω ότι μπορεί να επανέλθει απο όσους ραδιοερασιτέχνες δεν ικανοποιούνται με τις κινέζικες κονσέρβες και θέλουν να ακούν μια ανθρώπινη φωνή και όχι τα παπαγαλάκια του SSB. Άλλωστε τα 160 μέτρα έχουν πολύ χώρο για πειραματισμούς. (Υ.Γ. Έχω χρησιμοποιήσει διάφορες λάμπες για τεχνητό φορτίο. Η καλύτερη ήταν μια 110V/150W. Μάτι κουζίνας δεν το σκέφτηκα ποτέ!!!) 73 Γιώργος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Μου είναι δύσκολο να στήσω από την αρχή λάμπες αλλά πιθανό να το δοκιμάσω, αν μου έρθει η όρεξη. Ευτυχώς, έχω γεννήτρια και παλμογράφο. Νομίζω ότι το κάτω μέρος του κυκλώματος με τις 2 λάμπες λειτουργεί σαν διπλασιαστής συχνότητας (push-push). Έχω κατασκευάσει τέτοιο διπλασιαστή 2-3 φορές με τρανζίστορ με πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά για διαμορφωτή δεν το είχα σκεφτεί... Αν το δοκιμάσω, θα γράψω κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαμόρφωση AM
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-20, 21:52
  2. Διαμόρφωση ΑΜ σε Yaesu 897d
    By performer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 15:56
  3. Πρόβλημα χαμηλή διαμόρφωση με 6c4
    By anesmidas in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-12, 01:42
  4. PLL AM ξελοκάρει με διαμόρφωση
    By tzitzikas in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-11, 18:33
  5. Πρόβλημα με διαμόρφωση σε πομπό fm
    By drPanos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-08, 17:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας