Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 53

Θέμα: ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ FM (88-108)

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    διαβασα αυτο κυριε Γαληνιτη (απο εσας)

    "... Κάποτε η ραδιοερασιτεχνική άδεια ήταν "άπιαστο όνειρο" ... Σήμερα όμως, μετά από αγώνες και αναμονή πολλών δεκαετιών, τα πράγματα έχουν επιτέλους αλλάξει και μπορείς εύκολα πλέον να πάρεις άδεια, ... "

    Να σας ρωτησω λοιπον,
    γιατι δεν θελετε να κανουν κατι τετοιο "αγώνες και αναμονή",
    οπως εσεις λετε,
    και τα ατομα που τους ενδιαφερει η ανευ κερδους εκπομπη στο ραδιοφωνο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    "Άρες μάρες κουκουνάρες"
    Φράση που προήλθε από τις αρχαίες κατάρες. Κατ-άρα-άρα-μάρα. Και οι νεότεροι το άρα-μάρα το έκαναν άρες-μάρες, έβαλαν και την ομοιοκατάληκτη λέξη κουκουνάρια - κουκουνάρες (άδεια - κούφια) και δημιούργησαν μια καινούρια φράση


    "Θα γίνουμε από δυο χωριά"
    Από τα πολύ παλιά χρόνια είχαμε εμείς οι Έλληνες το διχασμό, την αλληλοσύγκρουση, που προκάλεσε στο Γενος μας πολλά δεινά, παρά οι εθνικοί εχθροί μας, που πάντοτε περίμεναν την ευκαιρία.
    Οι Ιταλοί έλεγαν για μας: Δυο Έλληνες, τρεις γνώμες.
    Αυτή η κατάσταση βασίλευε, ιδίως άλλοτε και μεταξύ γειτονικών χωριών. Αφορμή να τσακωθούν δύο χωριά ήταν τα όρια δήμων η κοινοτήτων, τα εδάφη βοσκής, η η χάραξη καινούριου δρόμου κλπ.
    Έτσι έμεινε και η φράση: "Θα γίνουμε από δυο χωριά", δηλαδή θα γίνουμε εχθροί σαν να είμαστε από δυο διαφορετικά χωριά



    Τον πήραν στο ψηλό
    Παρόλη τη σκληρότητα και τον τρόμο που βασίλευαν στο Βυζάντιο, οι επαναστάσεις δεν ήταν σπάνιο φαινόμενο. Πολύ συχνά, ο καταπιεζόμενος λαός ξεσηκωνόταν, άρπαζε τσεκούρια και μαχαίρια κι έπεφτε πάνω στους δυνάστες του, που τους κατακρεουργούσε. Όταν μια λαϊκή εξέγερση πετύχαινε, οι επαναστάτες ανακήρυσσαν δικό τους βασιλιά, έδιωχναν τους παλιούς αξιωματούχους της Αυλής κι έβαζαν δικούς τους στη θέση τους. Στη «Βασιλεύουσα» υπήρχε -έξω από το Επταπύργιο- ένα μέρος που ονομαζόταν Ψηλό, όπως εξακολουθεί να λέγεται ακόμη και σήμερα. Κι αυτό, γιατί η τοποθεσία ήταν πάνω από τη θάλασσα, δηλαδή ήταν μέρος ψηλό. Στο σημείο αυτό, οι επαναστάτες έσερναν αλυσοδεμένους τους πρώην βασανιστές τους, τους κρεμούσαν σ' ένα δέντρο κι άρχιζαν να τους διαπομπεύουν με το χειρότερο τρόπο. Μικροί και μεγάλοι, περνούσαν μπρος από τον τιμωρούμενο και τον έφτυναν ή του έριχναν λεμονόκουπες κλπ. Ύστερα τον ξεκρεμούσαν κι έτσι δεμένο τον πετούσαν στη θάλασσα. Με τον ίδιο σχεδόν τρόπο, τιμώρησαν τη Μαρία Κομνηνή, την ωραία αλλά σκληρή αυτοκράτειρα του Βυζαντίου. Από το περιστατικό αυτό και από την ονομασία της τοποθεσίας που πήγαιναν τους τιμωρημένους βγήκε η φράση «τον πήραν στο ψηλό».


    Καβάλησε το καλάμι
    Είναι μια έκφραση που ίσως προέρχεται από την αρχαία Ελλάδα. Πάντως οι Σπαρτιάτες την έλεγαν, για να πειράξουν τον Αγησίλαο. Και να η ιστορία: Ο Αγησίλαος αγαπούσε υπερβολικά τα παιδιά του. Λέγεται ότι, όταν αυτά ήταν μικρά, έπαιζε μαζί τους μέσα στο σπίτι, καβαλώντας, σαν σε άλογο, ένα καλάμι. Κάποια μέρα όμως, τον είδε ένας φίλος του σ' αυτή τη στάση. Ο Αγησίλαος τον παρακάλεσε να μην κάνει λόγο σε κανέναν, πριν γίνει κι αυτός πατέρας και νιώσει τι θα πει να παίζεις με τα παιδιά σου. Αλλά εκείνος δεν κράτησε το λόγο του και το είπε και σε άλλους, για να διαδοθεί σιγά - σιγά ο λόγος σε όλους και να φτάσει στις μέρες μας και το λέμε, όταν θέλουμε να πούμε για κάποιον ότι πήραν τα μυαλά του αέρα. Βέβαια, στην πάροδο των χρόνων άλλαξε η ερμηνεία του. Αυτό συμβαίνει και σε πάρα πολλές άλλες παροιμιώδεις εκφράσεις.


    Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα
    Κατά μία εκδοχή που φαίνεται, πως είναι και η επικρατέστερη, τη φράση αυτή την είπε ο Γέρος του Μοριά, ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, όταν βρισκόταν στη Ζάκυνθο (πριν αρχίσει η επανάσταση). Τότε άκουσε, πως ο Ναπολέων Βοναπάρτης -αυτοκράτορας της Γαλλίας- μάλωνε με τον τσάρο της Ρωσίας, για το ποιος από τους δυο θα έπαιρνε την Πολωνία. - Τι είναι αυτή η Πολωνία; ρώτησε ο Κολοκοτρώνης. Του εξήγησαν τότε, πως ήταν ένα κράτος, μία χώρα, που δεν ήταν ούτε γαλλική ούτε ρωσική και πως τσακωνόντουσαν οι δυο Μεγάλοι, ποιος θα την πάρει. - Δυο ψυχικοί (γάιδαροι) μαλώνουνε σε ξένο αχυρώνα, είπε. Αλλά κι αν ο πρώτος δεν είναι ο Κολοκοτρώνης, αυτός, τουλάχιστον, μας την έκανε γνωστή.


    Σε τρώει η μύτη σου, ξύλο θα φας
    Έκφραση παροιμιακή, που ξεκινάει από πρόληψη και δεισιδαιμονία. Στην αρχαία Ελλάδα πίστευαν πως ο «κνισμός», η φαγούρα, δηλαδή, το σώματος, ήταν προειδοποίηση των θεών. Πίστευαν πως όταν ένας άνθρωπος αισθανόταν φαγούρα στα πόδια του, θα έφευγε σε ταξίδι. Όταν πάλι τον έτρωγε αριστερή του παλάμη, θα έπαιρνε δώρα. Αν συνέβαινε το ίδιο στη δεξιά, τότε θα έδινε αυτός δώρα. Η πρόληψη αυτή έμεινε ως τα χρόνια μας. «Με τρώει το χέρι μου, θα πάρω λεφτά», συνηθίζουμε να λέμε, όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Οι αρχαίοι όμως, θεωρούσαν γρουσουζιά, όταν αισθάνονταν φαγούρα στην πλάτη, στο λαιμό, στ' αφτιά και στη μύτη. Κάποτε ο βασιλιάς της Σπάρτης Άγις, ενώ έκανε πολεμικό συμβούλιο με τους αρχηγούς του, είδε ξαφνικά κάποιον απ αυτούς να ξύνει αφηρημένος τ αφτί του. Αμέσως σηκώθηκε πάνω και διέλυσε το συμβούλιο. -Θα έχουμε αποτυχία οπωσδήποτε. Οι θεοί προειδοποίησαν τον Αρίσταρχο Ας αναβάλουμε γι' αργότερα την εκστρατεία... Οι Σπαρτιάτες πίστευαν ακόμη ότι τα παιδιά που αισθάνονταν φαγούρα στη μύτη τους, θα γινόντουσαν κακοί πολεμιστές. Έτσι, όταν έβλεπαν κανένα παιδί να ξύνει τη μύτη του, το τιμωρούσαν, για να μην την ξαναξύσει άλλη φορά. Από την πρόληψη αυτή βγήκε η φράση: «η μύτη σου σε τρώει, ξύλο θα φας».



    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Hlektronika.gr > Συζήτηση Κυκλωμάτων > Συστήματα Εκπομπής RF > Γενικά > ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ FM (88-108 )

    ...
    "Άρες μάρες κουκουνάρες"
    ... το βρήκα ευστοχότατο!

    Να σας ρωτησω λοιπον,
    γιατι δεν θελετε να κανουν κατι τετοιο "αγώνες και αναμονή", οπως εσεις λετε,
    και τα ατομα που τους ενδιαφερει η ανευ κερδους εκπομπη στο ραδιοφωνο ?
    Εγώ (μόνο για μένα μπορώ να μιλάω βέβαια...) είμαι μαζί σας!
    Ίσως όχι στα FM γιατί εκεί οι "μνηστήρες" είναι πολλοί, αλλά γιατί όχι στα MW! Θεωρώ πως το αίτημά σας είναι δίκαιο.
    Αλλά δεν μπορώ να διακρίνω ούτε τους αγώνες
    (δεν είδα κάποιο σύλλογο ή κάποιο δικαστήριο)
    ούτε την αναμονή! (δεν περιμένει κάποιος να κερδίσει κάτι.)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, φίλε μου. Δεν είναι καθόλου έτσι, όπως εσύ ή ο καθένας μπορεί να νομίζει. Ζούμε σε μια οργανωμένη κοινωνία με απαραίτητους κανόνες λειτουργίας.
    Δεν φτάνει να αγαπάς την ενασχόληση και να μην το κάνεις για οικονομικό ή άλλο όφελος. Δεν είναι αρκετό! Πρέπει απαραίτητα να έχεις και άδεια για αυτό.
    (Όπως ακριβώς π.χ. ερασιτέχνης οδηγός αυτοκινήτου δεν είναι απλά αυτός που αγαπάει την οδήγηση, αλλά αυτός που έχει άδεια οδήγησης. Και δεν είναι ελεύθερος να κινείται οπουδήποτε και όπως του γουστάρει, αλλά όπου επιτρέπεται η οδήγηση και σύμφωνα με τον ΚΟΚ).
    Ο ραδιοερασιτεχνισμός, διεθνώς και στη χώρα μας, είναι νομοθετικά αναγνωρισμένος και καθορισμένος σαν υπηρεσία ραδιοτηλεπικοινωνίας.
    Και ο ραδιοερασιτέχνης είναι πρόσωπο κατάλληλα εξουσιοδοτημένο και εφοδιασμένο με άδεια, που του δίνει τη δυνατότητα να διεξάγει νόμιμα την υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη. Οι ραδιοερασιτεχνικές περιοχές συχνοτήτων, που δίνονται για αυτή την αναγνωρισμένη από τα κράτη υπηρεσία, είναι καθορισμένες δια νόμου.

    Κάποτε η ραδιοερασιτεχνική άδεια ήταν "άπιαστο όνειρο" στην πατρίδα μας. Και όσοι βλέπαμε τον ραδιοερασιτεχνισμό σαν κάτι εντελώς μακρινό και απροσπέλαστο, καταφεύγαμε αναγκαστικά αλλού (μεσαία, ζώνη ραδιοφωνίας FM, CB). Σήμερα όμως, μετά από αγώνες και αναμονή πολλών δεκαετιών, τα πράγματα έχουν επιτέλους αλλάξει και μπορείς εύκολα πλέον να πάρεις άδεια, ακόμα και χωρίς Μορς, αν δεν σε ενδιαφέρουν τα βραχέα.



    Φιλε γαληνιτη,αρχικα δες λιγο ειδησεις και μετα ελα πες μου για οργανωμενη κοινωνια!!!!οταν την πετυχεις πες μου που ειναι να παω να ζησω εκει,πραγματικα θα το ηθελα πολυ..μην κανεις συγκριση τα διπλωματα οδηγησης με τις αδειες...ειναι ανομοια δεν συγκρινονται,αλλα επειδη θελησες να κανεις την συγκριση απλα θα πω 2 πραγματακια που ολοι λιγο πολυ τα ξερουμε...γνωστος μου εβγαλε διπλωμα οδηγησης με την καταβολη του ποσου ~1500ε χωρις να πιασει τιμονι στα χερια του..αυτη τη στιγμη ειναι στο δρομο και οδηγει...(τα συμπερασματα δικα σας)...διπλωμα οδηγησης μπορεις να βγαλεις για ολες τις κατηγοριες Α,Β,Γ,Δ,Ε κατι που δεν ισχυει στη περιπτωση μας,εστω οτι εχω διπλωμα εχω βγει με τα φιλαρακια μου και σαν μ@λ@κ@ς γινομαι τυφλα και μπαινω στο αμαξι...με σταματαει ο θειος μου-φιλος του πατερα μου-δεν ηερω γω τι αλλο- και μου κανει "Βασιλακη πηγενε ασε τα παιδια σπιτι και μην ξαναοδηγησεις μεθυσμενος" "ενταξει κυριε Ταδε".....αυτα τα λιγα οσον αφορα τα διπλωματα οδηγησεις,μπορω να σου αναφερω ενα σωρο παρομοιες καταστασεις για πολλους ακομα τομεις (δημοσιο-ΠΑΙΔΕΙΑ-σωματα ασφαλειας) κ.τ.λ...αν αυτη ειναι η οργανωμενη κοινωνια τοτε πραγματικα λυπαμαι που γεννηθηκα και ισως καποια στιγμη φερω και τα παιδια μου σ'αυτην.....ο,τι ειπα ειναι καθαρα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη και ισως να μακρυγορησα αλλα ηθελα να τα πω...Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Να ναι καλα ο ηλιος και η ενεργεια που προσφερει...photovoltaic rulez!!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    βασιλη και το πτυχιο ραδιοερασιτεχνη και αυτο 1500 ευρο παει μηπως ειναι ταριφα ???? η τους πηρανε πολλα σε 3-4 ατομα που ξερω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    1500 !!!???...Καλά υπάρχουν τέτοιοι ...(ας το καλύτερα).. αναμεσά μας?...Και τι την θέλανε την άδεια αμα δεν μπορούνε να περάσουν τις εξετάσεις για την κατηγορία 2?....και μη μου πείτε για να μπορούνε να βάλουνε κεραία WIFI στην ταράτσα χωρίς να τους την λέει ο γείτονας γιατί θα μου πέσουν και τα τελευταία που μου έχουν μείνει...και μετά σου λέει κρίση....το χάσαμε το μυαλό πατριώ-τη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασιλη και το πτυχιο ραδιοερασιτεχνη και αυτο 1500 ευρο παει μηπως ειναι ταριφα ???? η τους πηρανε πολλα σε 3-4 ατομα που ξερω

    Αφήστε Κώστα Μάριε γιαυτο εγραψα σε ενα αλλο ποστ αυτο που συνηθίζει να λεει ο κόσμος,ελάτε κοσμε ελάτε κοσμε ,ολοι κουτσοί στραβοί στον Αγιο Παντελεήμονα .
    Δεν κανει ο τιτλος τον ανθρωπο παιδια ,απλα ο χαρακτηρας και ο εσωτερικός κοσμος που εχει μεσα του ,εγω αυτο ξερω να πω απλά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 15-03-09 στις 16:17

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    1500 !!!???...Καλά υπάρχουν τέτοιοι ...(ας το καλύτερα).. αναμεσά μας?
    είναι δυνατόν να δίνουν 1500 ευρώ για να πάρουν την άδεια; Υποτίθεται πως περίμεναν να βγει η sw class αδεια για να πάρουν άδεια και όσοι δεν ήθελαν να διαβάσουν, απλά με αυτά που ήξεραν από το σχολείο. Τελικά υπάρχουν άνθρωποι που αρέσκονται να δίνουν φακελάκι και για τα πιο απλά πράγματα. Μήπως η τιμή περιλαμβάνει και το πρώτο τους rig;

    Για να πω την αλήθεια, δεν πολυσκάω με αυτή την κατάσταση γιατί όλα αυτά τα χρόνια που είμαι στον χώρο, από τα χιλιάδες διακριτικά κλήσης που έχουν δοθεί, μόνο λίγες δεκάδες ακούγονται στον αέρα. Οι περισσότεροι δεν θα έκαναν τον κόπο να πάνε μέχρι την νομαρχία τους να ανανεώσουν την άδεια τους όταν έληξε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas30
    Όνομα
    kostas
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    2000 radio
    Μηνύματα
    887

    Προεπιλογή

    ναι υπαρχουν παρα πολλα ατομα που ουτε το · · · — — — · · · δεν γνωριζουν και εχουν πτυχιο SV με κοστος 1500-1800 ευρο καλα αστους αυτους αλλα αυτοι που τα περνουν?? για αυτους τι να πεις?? .

    καποιος μου το προτεινε για να μην εχω προβλημα λεει στα μεσαια να μου το φερει σπιτι με 1500 ευρο + παραβολα + φωτο.ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    φαντάζεστε να γίνει μια επανεξέταση;;;;
    Ή να ζητήσουν το log του καθενός, όπως έχουν δικαίωμα άλλωστε!
    Και από εκεί να κρίνουν ποιού η άδεια θα ανανεωθεί!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ (τί είναι)
    By antonis_p in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 743
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-23, 07:25
  2. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ
    By jeik in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 128
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 00:00
  3. Ραδιοερασιτεχνικη κεραία και πολεοδομια
    By ouranos51 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 18:51
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 15:33
  5. Ραδιοερασιτεχνισμος Πληροφοριες
    By michaelcom in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-14, 14:00

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας