Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 53

Θέμα: ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ FM (88-108)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη KALODIAKIAS
    Όνομα
    DIMITRIS
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ FM (88-108)

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΙΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΣΤΑ FM;


    Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμά σου, πατώντας "edit", και γράψε
    με μικρά, και όχι κεφαλαία, με βάση τους
    Όρους Εγγραφής & Χρήσης.
    Στη "γλώσσα" του ίντερνετ, τα κεφαλαία δείχνουν οτι φωνάζεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FM1 : 15-03-09 στις 22:20

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Η εκπομπή στη ζώνη ραδιοφωνίας FM δεν είναι ραδιοερασιτεχνισμός.
    Η ραδιοερασιτεχνική ζώνη VHF, όπου χρησιμοποιείται και ραδιοτηλεφωνία NBFM, είναι η ζώνη των 2 μέτρων (144-146 ΜΗz). Φυσικά πρέπει να έχεις άδεια ραδιοερασιτέχνη, που δίνεται από το Υπουργείο Μεταφορών & Επικοινωνιών, κατόπιν εξετάσεων.
    Για το τι είναι ραδιοερασιτεχνισμός και ραδιοερασιτέχνης μπορείς να δεις στο:
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44137

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη σε παρακαλώ να αποφεύγεις τα κεφαλαία γράμματα στο φόρουμ γιατί στη "γλώσσα" του διαδικτύου σημαίνουν πως απαιτώ κάτι ή φωνάζω πράγμα που δεν πιστεύω πως ήθελες να περάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη freewind
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Τυπικά ραδιοερασιτεχνισμος υπάρχει μόνο για την μπάντα των 2 μέτρων καθώς μόνο γι'αυτη μπορεί κάποιος να εχει αδεια ραδιοερασιτέχνη,όμως κατά την γνώμη μου ραδιοερασιτεχνης είναι όποιος αγαπά την ενασχόληση με την εκπόμπη και τη λήψη ραδιοκυμάτων και αυτο δεν έχει να κάνει με τη συχνότητα και το μήκος κύματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Οι ραδιοερασιτεχνικές ζώνες δεν είναι μόνο στα 2m (144MHz). Είναι οι 1,8, 3,5, 7, 10, 14, 18, 21, 24,9, 28, 50, 144, 432, 1296 MHz και 10 GHz. Πρόσφατα προστέθηκαν οι 136KHz σε δευτερεύουσα βάση (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Πάντως όχι τα ραδιοφωνικά AΜ και FM. Η εκπομπή στις ραδιοφωνικές, τηλεοπτικές και άλλες μη ραδιοερασιτεχνικές ζώνες (πλην ISΜ bands, CB, PMR) είναι παράνομη, με ότι μπορεί αυτό να συνεπάγεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    τα ραδιοφωνικά AΜ και FM ειναι οτι καλυτερο για να τα αρπαζει το κρατος , και η ΑΕΠΙ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη freewind
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο οι ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες είναι αυτες που ανέφερες και ασφαλως η εκπομπή στα fm και am είναι παράνομη.Εγώ εθεσα το θέμα ετοιμολογικά λέγοντας απλά οτι ερασιτεχνης είναι και στα fm κάποιος όταν το κανει για το μεράκι του και οχι για κέρδος.Το λέω αυτο διότι έχω την εντύπωση οτι κάποιοι ραδιοερασιτέχνες αδειούχοι συνήθως,θεωρούν οτι μόνο αυτο που κάνουν αυτοι είναι σωστό επειδή είναι νόμιμο.Αυτή είναι η αποψή μου χωρις να θέλω να θήξω κανένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freewind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο οι ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες είναι αυτες που ανέφερες και ασφαλως η εκπομπή στα fm και am είναι παράνομη.Εγώ εθεσα το θέμα ετοιμολογικά λέγοντας απλά οτι ερασιτεχνης είναι και στα fm κάποιος όταν το κανει για το μεράκι του και οχι για κέρδος.Το λέω αυτο διότι έχω την εντύπωση οτι κάποιοι ραδιοερασιτέχνες αδειούχοι συνήθως,θεωρούν οτι μόνο αυτο που κάνουν αυτοι είναι σωστό επειδή είναι νόμιμο.Αυτή είναι η αποψή μου χωρις να θέλω να θήξω κανένα.
    Πραγματι , ραδιοερασιτεχνες ειναι ολοι , οταν λειτουργουν για το κοινο καλο .

    Μιας και το'φερε η κουβεντα , με λυπη μου ειδα κατι γνωστους μου να παιρνουν αδεια , και ξερω καλα οτι δεν ξερουν χριστό απο ηλεκτρονικα , θα προτιμουσα να μην υπαρχει ετοιμη υλη για να τη διαβαζεις , το βλεπω πολυ φτηνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    Επειδη προετοιμάζομαι τώρα για τις εξετάσεις, δε νομιζω ότι τα πραγματα ειναι τοσο απλα. Διαβάζεις την υλη και δίνεις. Και πρεπει να μαθεις για να μπορεσεις να δωσεις...
    Τωρα, ίσως αναφερεσαι στο ερωτηματολογιο πολλαπλών επιλογων, οπου κάποιος μπορει να μαθει απο έξω τις σωστες απαντησεις για 360 ερωτησεις και να περασει. Δεν ξερω...
    Θελω να πιστευω πως οποιος θελει να ασχοληθει το εχει το μερακι..
    Ακουσα οτι στην επαρχια ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα απο οτι στην Αθηνα. Μεταξυ σοβαρου και αστειου ακουσα και για περιπτωσεις επαγγελματιων οδηγων φορτηγων που δεν ειχαν ιδεα (ουτε απεκτησαν επειτα) απο ηλεκτρονικα, που πηραν αδειες καταβαλλοντας οχι ευκαταφρονητα ποσα.. Δεν ξερω..

    Σχετικα με την εκπομπη ραδιοφωνικου προγραμματος, νομιζω οτι ο κανονισμος των ραδιοερασιτεχνων ειναι ξεκαθαρος:
    "Απαγορευεται απο τους ερασιτεχνικους σταθμους η μεταδοση μουσικης, η η χρησιμοποιηση αυτων για μεταδοση ή αναμετάδοση γενικως φωνητικων προγραμματων με αμοιβη ή χωρις αμοιβή καθως και αλλων εκπομπων εκτος απο αυτες που καθοριζονται στην παρουσα."

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freewind Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...όμως κατά την γνώμη μου ραδιοερασιτεχνης είναι όποιος αγαπά την ενασχόληση με την εκπόμπη και τη λήψη ραδιοκυμάτων και αυτο δεν έχει να κάνει με τη συχνότητα και το μήκος κύματος.
    Όχι, φίλε μου. Δεν είναι καθόλου έτσι, όπως εσύ ή ο καθένας μπορεί να νομίζει. Ζούμε σε μια οργανωμένη κοινωνία με απαραίτητους κανόνες λειτουργίας.
    Δεν φτάνει να αγαπάς την ενασχόληση και να μην το κάνεις για οικονομικό ή άλλο όφελος. Δεν είναι αρκετό! Πρέπει απαραίτητα να έχεις και άδεια για αυτό.
    (Όπως ακριβώς π.χ. ερασιτέχνης οδηγός αυτοκινήτου δεν είναι απλά αυτός που αγαπάει την οδήγηση, αλλά αυτός που έχει άδεια οδήγησης. Και δεν είναι ελεύθερος να κινείται οπουδήποτε και όπως του γουστάρει, αλλά όπου επιτρέπεται η οδήγηση και σύμφωνα με τον ΚΟΚ).
    Ο ραδιοερασιτεχνισμός, διεθνώς και στη χώρα μας, είναι νομοθετικά αναγνωρισμένος και καθορισμένος σαν υπηρεσία ραδιοτηλεπικοινωνίας.
    Και ο ραδιοερασιτέχνης είναι πρόσωπο κατάλληλα εξουσιοδοτημένο και εφοδιασμένο με άδεια, που του δίνει τη δυνατότητα να διεξάγει νόμιμα την υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη. Οι ραδιοερασιτεχνικές περιοχές συχνοτήτων, που δίνονται για αυτή την αναγνωρισμένη από τα κράτη υπηρεσία, είναι καθορισμένες δια νόμου.

    Κάποτε η ραδιοερασιτεχνική άδεια ήταν "άπιαστο όνειρο" στην πατρίδα μας. Και όσοι βλέπαμε τον ραδιοερασιτεχνισμό σαν κάτι εντελώς μακρινό και απροσπέλαστο, καταφεύγαμε αναγκαστικά αλλού (μεσαία, ζώνη ραδιοφωνίας FM, CB). Σήμερα όμως, μετά από αγώνες και αναμονή πολλών δεκαετιών, τα πράγματα έχουν επιτέλους αλλάξει και μπορείς εύκολα πλέον να πάρεις άδεια, ακόμα και χωρίς Μορς, αν δεν σε ενδιαφέρουν τα βραχέα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ (τί είναι)
    By antonis_p in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 743
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-23, 08:25
  2. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ
    By jeik in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 128
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 01:00
  3. Ραδιοερασιτεχνικη κεραία και πολεοδομια
    By ouranos51 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 19:51
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 16:33
  5. Ραδιοερασιτεχνισμος Πληροφοριες
    By michaelcom in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-14, 15:00

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας