Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 41 από 41

Θέμα: Μετατροπή car audio σε ηχοσύστημα για οικιακή χρήση!

  1. #41
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Σύνδεσα αυτό: STEP UP IN 3.2-32V OUT 5-35V 3A στα 5VSB του τροφοδοτικού υπολογιστή, για να ξέρω ότι δεν το αγόρασα χαλασμένο και ρύθμισα την έξοδο στα 11,5V. Μετά σύνδεσα μόνο στην έξοδο του step-up τα 12V του τροφοδοτικού, με το βολτόμετρο στην είσοδο του step-up και μέτρησα μία τάση να αυξάνεται προοδευτικά μέσα σε 2'30" μέχρι τα 597mV και να σταματάει εκεί. Στην αρχή γρήγορη αύξηση και στο τέλος αργή, ίσως αυτό οφείλεται σε πυκνωτή που φορτίζει. Μετά σύνδεσα 5V στην είσοδο και 12V στην έξοδο και δεν παρατήρησα θερμότητα πουθενά ούτε αστάθεια στην τάση, δεν ξέρω σε βάθος χρόνου αν προκαλείται βλάβη ή τίποτα χειρότερο. Σίγουρα θα μπει ασφάλεια στην είσοδο.
    Σκέφτηκα ίσως αργότερα να βάλω την δίοδο από κόκκινο προς κίτρινο του ράδιου που είπε ο @mikemtb παραπάνω, απ' ότι κατάλαβα για να σβήνει το ράδιο όταν σβήνω το τροφοδοτικό από πράσινο-μαύρο, αλλά και τις διόδους που είπα σε + και - της εξόδου του step-up.
    Αλλά τώρα νομίζω ότι το σημαντικότερο είναι να μην περνάει το ρεύμα εργασίας του ράδιου από το step-up, και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να περάσω το + και - της εξόδου του step-up από τις κλειστές επαφές (NC) ενός ΡΕΛΕ 5V 2 ΕΠΑΦΩΝ 5A F1CA005V που οπλίζει από το τα 5V (όχι 5VSB), ώστε μόλις ανάβω το τροφοδοτικό από πράσινο-μαύρο να απομονώνεται το step-up από τα 12V εργασίας του ραδιοφώνου. Επιπλέον με το ρελέ δεν υπάρχει ανάγκη για διόδους στην έξοδο του step-up, έτσι λύνονται δύο προβλήματα και αποφεύγονται οι ταρζανιές!
    Ίσως όλα αυτά να φαίνονται υπερβολικά, αλλά έχω κι άλλες συσκευές και φορτιστές 12V και 5V που λειτουργούν ταυτόχρονα, οπότε το τροφοδοτικό υπολογιστή για κάποιες ώρες χρήση να είναι καλύτερο από τώρα με τόσα τροφοδοτικά σε πολύπριζα.
    Παρατηρήσεις και προειδοποιήσεις ευπρόσδεκτες!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilis74 : 15-05-22 στις 02:55

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα παντα για το Car audio
    By graphist83 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-13, 23:43
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 22:31
  3. Συμφέρουν ( ; ) φωτοβολταϊκά & LEDs για οικιακή χρήση;
    By GeorgeVita in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 22:05
  4. Τροφοδοσία τριφασικού μοτέρ για οικιακή χρήση (220V)... help
    By kingor83 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-07, 08:16
  5. site για car audio
    By hlektrologos000 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-06, 20:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας