Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 41

Θέμα: Μετατροπή car audio σε ηχοσύστημα για οικιακή χρήση!

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Αααα, τροφοδοτικό απο υπολογιστή εχεις!!! Βλέπω βγαζει μεχρι 18 αμπερ στα 12 βολτ... Μια χαρα θα παίξει, προχωρα άφοβα

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Επειδή κάτι είπες για χρώματα καλωδίων και για να μην γίνει κάποιο λάθος να διευκρινίσω φίλε μου ότι από το τροφοδοτικό σου θα χρησιμοποιήσεις το κίτρινο που είναι +12V/18A κι όχι το μπλέ ή το κόκκινο.Μην μπερδέψεις όλα τα κόκκινα από λάθος.Και ναι μπορείς στο τροφοδοτικό, να συνδέσεις μαζί καλώδια ίδιου χρώματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος Κερασίδης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ένα τελευταίο τσεκ...
    Εχω ενώσει από το τροφοδοτικό πράσινο κ μαύρο καλώδιο που έλεγε ένας φίλος παραπάνω κ από κει κ πέρα μεταξύ συσκευής κ τροφοδοτικού έχω ενώσει μαύρο με μαύρο, κίτρινο με κίτρινο κ κόκκινο με κόκκινο...
    Κ περιμένω για το μπαμ 😛

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Panοs
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πυργος ηλειας
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Γιώργο....
    Το κόκκινο καλώδιο του τροφοδοτικου υπολογιστή βγάζει 5 βολτ...οποτε δε σου χρειάζεται...
    Ένωσε το κίτρινο και το κόκκινο του Ραδιοφώνου μαζί και Σύνδεσε.τα στο κίτρινο καλώδιο του τροφοδοτικου...και το μαύρο με το μαυρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κι από μένα!

    Σε ένα ραδιοCD αυτοκινήτου Sony CDX-S11 δίνω 12V από τροφοδοτικό υπολογιστή, αλλά θέλω να παραμένουν οι μνήμες σταθμών και ρυθμίσεων, άρα το κίτρινο του ραδιοCD να παίρνει συνεχώς 12V, χωρίς όμως να λειτουργεί συνεχώς το τροφοδοτικό. Δηλαδή να είναι στην πρίζα, ο διακόπτης στην είσοδο 230V να είναι στο ΟΝ, αλλά ο διακόπτης που σύνδεσα το πράσινο με το μαύρο (-) να είναι στο OFF.
    Έτσι σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το μοβ +5VSB (Stand By) του τροφοδοτικού, το οποίο θα είναι ενεργό όσο είναι το τροφοδοτικό στην πρίζα και ο διακόπτης 230V στο ON, χωρίς ON στο πράσινο-μαύρο. Για αυτό θα χρειαζόταν ένας μικρός step-up converter να παίρνει +5V από το μοβ και - από ένα μαύρο, δίνοντας στην έξοδό του 12V στο κίτρινο και το μαύρο του ραδιοCD. Με σβηστό το ραδιοCD μέτρησα 1,3mAmpere, που μου φάνηκε πολύ λίγο, πάντως σε κάθε περίπτωση θα είναι μικρό και θα είναι αρκετό για να κρατάει τις μνήμες.
    Όμως όταν το ραδιοCD λειτουργεί με αρκετή ένταση, περνάει περίπου 1,5Α από το κίτρινό του, ενώ από το κόκκινο 0Α (δεν ξέρω αν σφάλω στις μετρήσεις, δοκίμασα με δύο πολύμετρα), οπότε το μοβ με τον step-up converter δεν θα είναι αρκετό για σωστή λειτουργία και μάλλον κάτι από τα δύο θα καεί.

    Η ερώτηση είναι η εξής: Μπορεί στην έξοδο 12V ενός step-up converter να συνδεθεί και ένα κίτρινο-μαύρο 12V από το τροφοδοτικό, ώστε να αναπληρώνει τα Ampere που λείπουν σε κανονική λειτουργία του ραδιοCD, ή θα πάθει κάτι;

    Η εναλλακτική λύση είναι να δώσω στο ραδιοCD από ένα τροφοδοτικό οθόνης VGA 12V 4A, αλλά το είδα να ζεσταίνεται αρκετά μετά από λίγη ώρα λειτουργίας και λέω να το αποφύγω.

    Ευχαριστώ για την υπομονή στο διάβασμα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    ρυθμισε το step up στα 11.5 και βαλε μια διοδο shottky απο τα 12 του τροφοδοτικού (κοκκινο ραδιου) προς το κίτρινο του ραδιου (εξοδος step up)

    το ρευμα εργασιας του ραδιου ειναι το κιτρινο. το κοκκινο ειναι απλα εντολη άναψε

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilis74 (06-05-22)

  8. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Σε αντίστοιχη κατασκευή που έχω φτιάξει, έχω χρησιμοποιήσει (αγορασμένο) τροφοδοτικό 12 βόλτ 5 αμπερ το οποίο έχει συνδεθεί και στο καλώδιο τροφοδοσίας και στο καλώδιο μνήμης βλέπε και το σχέδιο που έβαλε ο συνάδελφος.
    Το ραδιοσιντί το ανοίγω και το κλείνω από τον δικό του διακόπτη και όχι από το τροφοδοτικό και έτσι διατηρούνται και οι μνήμες και οι ρυθμίσεις.
    Επίσης θα χρειαστεί να συνδέσεις και κεραία στην σχετική υποδοχή χρησιμοποιώντας το κατάλληλο βύσμα. Την κεραία μπορείς να την στηρίξεις στο κουτί της κατασκευής ή αν στην περιοχή σου δεν έχει καλό σήμα να την στηρίξεις σε κάποιο άλλο σημείο.
    Όπως είπαν και οι άλλοι συμφορουμίτες προσοχή στα καλώδια που "βγαίνουν" από το ραδιοσιντί διότι κάθε μάρκα έχει τους δικούς της χρωματισμούς στα καλώδια.
    Καλή επιτυχία

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Yannissv για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilis74 (06-05-22)

  10. #38
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρυθμισε το step up στα 11.5 και βαλε μια διοδο shottky απο τα 12 του τροφοδοτικού (κοκκινο ραδιου) προς το κίτρινο του ραδιου (εξοδος step up)
    Πολύ καλή ιδέα η δίοδος, αλλά αν δεν κάνω λάθος, με δίοδο από κόκκινο ράδιου προς κίτρινο ράδιου εξασφαλίζω ότι δεν θα δίνει το step-up στο κόκκινο ράδιου, οπότε θα είμαι σίγουρος ότι το ράδιο θα μένει σβηστό όταν σβήνω το τροφοδοτικό από τον διακόπτη πράσινο-μαύρο του. Εγώ βέβαια θα σβήνω το ράδιο από το OFF του, οπότε αυτό είναι απλά μία επιπλέον σιγουριά, σωστά;
    Μήπως θα πρέπει αφενός να συνδέσω κόκκινο-κίτρινο ράδιου, αλλά να βάλω δίοδο από +12V του step-up προς το κίτρινο ράδιου, ώστε να εξασφαλίσω ότι δεν θα δίνει 12V το τροφοδοτικό στην έξοδο του step-up; Επειδή η κύρια απορία μου είναι αν παθαίνει κάτι το step-up αν πάρει 12V στην έξοδό του. Μήπως επίσης θέλει και 2η δίοδο στο (-) της εξόδου του step-up; Ποτέ δεν σκέφτηκα αν/πως συνδέουμε διόδους στο (-), μήπως πρέπει να συνδεθεί αντίστροφα;
    Και τελικά, η όποια δίοδος για πόσα Ampere πρέπει να είναι, ώστε να κρατήσει χρόνια; Θα πρέπει καλύτερα να έχει και επιφάνεια/βίδωμα για ψύξη;
    Δεν αμφισβητώ αυτά που λες, απλώς ως μη ειδικός προσπαθώ να λύσω απορίες μου. Και πάλι ευχαριστώ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yannissv Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω χρησιμοποιήσει (αγορασμένο) τροφοδοτικό 12 βόλτ 5 αμπερ
    Ευχαριστώ, αλλά σκοπός μου είναι να χρησιμοποιήσω τροφοδοτικό υπολογιστή που ήδη έχω, να μη βγει τελικά ο κούκος αηδόνι! Εξάλλου είπα ότι δοκίμασα τροφοδοτικό 12V 4A, το οποίο ζεσταίνεται αρκετά και δεν ξέρω τι σταθεροποίηση έχει, οπότε δεν ξέρω τι προκαλεί άνοδο θερμοκρασίας.
    Τα υπόλοιπα τα γνωρίζω, αλλά χρήσιμα για όποιον διαβάζει. Και πάλι ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilis74 : 06-05-22 στις 14:25

  11. #39
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    δεν νομίζω να έχει θεμα αλλα κακο δεν κανει. βαλε ακομα μια απο την εξοδο του step up προς το ραδιο

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilis74 (06-05-22)

  13. #40
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Αν βρω step-up για πείραμα, μπορεί να το συνδέσω χωρίς το ράδιο και χωρίς διόδους, με κάποιο φορτίο π.χ. λάμπες ή αντιστάσεις, να δω τι θα γίνει και μετά να βάλω και το ράδιο. Ή καλύτερα θα δώσω πρώτα 12V στην έξοδό του, να δω τι γίνεται στην είσοδο ή αν παθαίνει κάτι. Μετά θα δοκιμάσω να δώσω και από τις δύο μεριές. Πάντως αν ξέρει κάποιος ας προειδοποιήσει.
    Αυτό επειδή γενικά δεν προσθέτω εξαρτήματα αν δεν είναι απαραίτητα, ώστε να αποφεύγω απώλειες και βλάβες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilis74 : 06-05-22 στις 16:17

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα παντα για το Car audio
    By graphist83 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-13, 23:43
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 22:31
  3. Συμφέρουν ( ; ) φωτοβολταϊκά & LEDs για οικιακή χρήση;
    By GeorgeVita in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 22:05
  4. Τροφοδοσία τριφασικού μοτέρ για οικιακή χρήση (220V)... help
    By kingor83 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-07, 08:16
  5. site για car audio
    By hlektrologos000 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-06, 20:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας