Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 41

Θέμα: Μετατροπή car audio σε ηχοσύστημα για οικιακή χρήση!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Μετατροπή car audio σε ηχοσύστημα για οικιακή χρήση!

    Καλησπέρα σε όλους!είμαι καινούριος στο forum και ιδιαίτερα ενθουσιασμένος που επιτέλους βρήκα μια πηγή γνώσης για να ξεκινήσω μια ενασχόληση που έχω χρόνια στο μυαλό μου!

    Στο θέμα μας τώρα!
    το cd/radio σύστημα του αυτοκινήτου διαβάζει με πολλή μεγάλη δυσκολία cd (κάποιες φορές δεν τα διαβάζει καν) και έτσι αποφάσισα να το συνδέσω με κανονικά ηχεία και να το χρησιμοποιώ στο σπίτι.

    Προβλήματα:

    • η αναγραφόμενη τροφοδοσία είναι 12volts αλλά δεν αναγράφεται τίποτα για ισχύ!πώς θα ξέρω τι μετασχηματιστή να βάλω όσον αφορά στα A?
    • ο μετασχηματιστής μου πρεπει να είναι ac->ac.μπορώ να συνδέσω μπαταρια αυτοκινήτου?
    • στο πίσω μέρος της συσκευής έχει δυο πόλους για τροφοδοσία.στον ένα συνδέω πηγή ac και τον άλλο στη γείωση της πηγής!σωστά???
    • τέλος, δεν ξέρω πως να συνδέσω τα ηχεία καθότι δεν υπάρχουν οι συνηθισμένες έξοδοι.ανταυτού υπάρχουν κάποιες υποδοχές που μοιάζουν περίπου με scart (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ).για να συνδέσω ηχεία πηγαίνω σε κατάστημα car audio και αγοράζω μετατροπείς?

    κατανοώ ότι οι ερωτήσεις μου θα σας φαίνονται αστείες, παρακαλώ όμως όποιος μπορεί ας βοηθήσει μιας και είναι η πρώτη μου απόπειρα!!(πέραν κάτι αστείων κυκλωμάτων στη σχολή)

    ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lpd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!είμαι καινούριος στο forum και ιδιαίτερα ενθουσιασμένος που επιτέλους βρήκα μια πηγή γνώσης για να ξεκινήσω μια ενασχόληση που έχω χρόνια στο μυαλό μου!

    Στο θέμα μας τώρα!
    το cd/radio σύστημα του αυτοκινήτου διαβάζει με πολλή μεγάλη δυσκολία cd (κάποιες φορές δεν τα διαβάζει καν) και έτσι αποφάσισα να το συνδέσω με κανονικά ηχεία και να το χρησιμοποιώ στο σπίτι.

    Προβλήματα:

    • η αναγραφόμενη τροφοδοσία είναι 12volts αλλά δεν αναγράφεται τίποτα για ισχύ!πώς θα ξέρω τι μετασχηματιστή να βάλω όσον αφορά στα A?

      το ποσα Α μετασχηματιστη θα βαλεις εξαρταται απο τα ποσα watt ειναι
      το radio cd σου

    • ο μετασχηματιστής μου πρεπει να είναι ac->ac.μπορώ να συνδέσω μπαταρια αυτοκινήτου?

      όλα τα radio cd αυτοκινήτου δουλεύουν με DC δηλαδή συνεχή τάση
      αρα θα πρεπει να βαλεις ενα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο 12ν
      και
      ΟΧΙ ένα μετασχηματιστή απλό!
    • στο πίσω μέρος της συσκευής έχει δυο πόλους για τροφοδοσία.στον ένα συνδέω πηγή ac και τον άλλο στη γείωση της πηγής!σωστά???

      ΟΧΙ , λάθος! είπα και πιο πάνω οτι θέλει DC τάση
    • τέλος, δεν ξέρω πως να συνδέσω τα ηχεία καθότι δεν υπάρχουν οι συνηθισμένες έξοδοι.ανταυτού υπάρχουν κάποιες υποδοχές που μοιάζουν περίπου με scart (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ).για να συνδέσω ηχεία πηγαίνω σε κατάστημα car audio και αγοράζω μετατροπείς?

      για αυτή την ερώτηση θα πρέπει να συμβουλευτής το manual του
      συγκεκριμένου radio cd που εχεις


    κατανοώ ότι οι ερωτήσεις μου θα σας φαίνονται αστείες, παρακαλώ όμως όποιος μπορεί ας βοηθήσει μιας και είναι η πρώτη μου απόπειρα!!(πέραν κάτι αστείων κυκλωμάτων στη σχολή)

    ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    τα DC τροφοδοτικά μπορείς να τα βρεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών
    εκτός και αν θέλεις να το φτιάξεις μόνος σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (14-05-22)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ!γιατί όμως σταθεροποιητή??για έναν ενισχυτή που φτιάχνουμε στη σχολή φτιάξαμε απλό μετασχηματιστή!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    υπάρχουν 3 τροφοδοτικά
    1) ο απλός μετασχηματιστής που δίνει AC
    2) τα τροφοδοτικά με απλή εξομάλυνση ( έχει πολύ κυμάτωση )
    3) τα τροφοδοτικά με σταθεροποίηση της τάσης
    στην περίπτωση σου μπορεί να δουλέψει και με το 2 και με το 3 αλλά αν βάλεις το 2 θα έχεις πολύ θόρυβο

    απλος μετασχηματιστης


    απλη ανορθωση


    γεφυρα πληρους ανορθωσης


    σταθεροποιημενο τροφοδοτικο


    βέβαια στην περίπτωση σου παίζει ρόλο και η ισχύς του τροφοδοτικού
    αλλα ενα καλο link για να δεις ---> http://www.hellascams.gr/grc/products/power_supply/

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (14-05-22)

  7. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    ok!σε ευχαριστώ πολύ!να ρωτήσω κάτι ακόμα, υπάρχουν meeting days που διοργανώνονται μέσα από το forum ώστε να μαζευόμαστε και να ανταλλάσσουμε ιδέες και απορείες??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Μια στο τόσο όποτε μας έρθει κανονίζουμε συναντήσεις τοπικά κυρίως σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Συνήθως οι ημερες ανακοινώνονται καμια 10αριά μέρες νωρίτερα και είναι συνήθως Κυριακές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  9. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Για να μην πρεπει να φτιαξεισ ενα τροφοδοτικο εσυ για το cd μπορεις να παρεις εναν ετοιμο μετασχηματιτη με εξοδο 12V αλλα προσοχη DC. Πιστευω οτι στα 500mA θα εισαι μια χαρα. αλλιως φτιαξε το παραπανω σχεδιο που εδωσε ο κοκαρ. Οι εξοδοι που λες λεγονται rca. χρησιμοποιουνται οταν βαλεισ ηχοσυστημα με ενισχυτες και γουφερ στο αμαξι. εσυ θα παιξεις τα ηχεια σου απο τις εξοδους-καλωδια για τα ηχεια, το οποιο εχει ενιχυτη 4Χ45W λογικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lpd Εμφάνιση μηνυμάτων
    τέλος, δεν ξέρω πως να συνδέσω τα ηχεία καθότι δεν υπάρχουν οι συνηθισμένες έξοδοι.ανταυτού υπάρχουν κάποιες υποδοχές που μοιάζουν περίπου με scart (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ).για να συνδέσω ηχεία πηγαίνω σε κατάστημα car audio και αγοράζω μετατροπείς?
    συνηθως τα radio CD εχουν τετοιο κονεκτορα ο οποιος λεγεται ISO connector.

    http://www.justkenwood.co.uk/images/iso_loom.jpg
    http://www.tcar.co.uk/Moding/ColtBoot/Big/Step%2028.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    επισης αν παρεις μια φισα για αυτοκινητο οπου πανω της κουμπωνει αυτη του cd (προκειται για μια φισα που καταληγει σε σκετα καλωδια) σε καθε καλωδιο αναγραφονται τι ειναι.πχ V+ V- remote μπρος δεξι ηχειο μπρος αριστερο κλπ με αρχικα.εχουν στανταρ χρωματα κατα 90% πιστευω οποτε με μια γυρα στο ιντερνετ 8α βρεις πινακες που να λενε τι κανει το καθε ενα.

    το τροφοδοτικο που θα χρειαστεις σιγουρα πρεπει να ειναι περισοτερο απο 500mA που λεει καποιος φιλος παραπανω μιας κ οτι CD εχω δει φοραει 10Α ασφαλεια.αν υποθεσεις οτι βγαζει 4χ15 πραγματικα watt συνολο = 60 = 12Vx5A μονο για τα οφελιμα watt του ενισχυτη οποτε μανι μανι η 10Α ασφαλεια καλως υπαρχει μιας κ καπου τοσο θα τραβαει το μηχανημα μεγιστο.δε το χω μετρησει αλλα τουλαχ 5-6 Α αναλογα την ενταση του ηχου θα τα θελει.σιγουρα οχι κατω απο 2-3Α σταθερα.χονδρικα κ εμπειρικα το λεω,καποιος που να τα χει μετρησει ας πει.

    ειναι λιγο ασυμφορη μετατροπη λογω απαιτησης σε ρευμα,αλλα οσο ναναι εχει εφφε.παντα το σκεφτομουν να κανω κατι τετοιο!

    τροφοδοτικο πισι θα κανει αραγε?στα 12V ενα πουχω προχειρο λεει 15Α!!χμμμμμμμ....σε βαζω σε ιδεες?κ μενα!παω να βρω πηγη cd να δοκιμασω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    σε αυτό προσανατολίζομαι!τροφοδοτικό από Η/Υ, αλλά τα 12V καλώδια μου βγάζουν 4V στο πολύμετρο...δεν ξέρω τι παίζει..αν δεν το καταφέρω στις επόμενες μέρες θα φτιάξω μόνος μου τροφοδοτικό...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τα παντα για το Car audio
    By graphist83 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-13, 00:43
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 23:31
  3. Συμφέρουν ( ; ) φωτοβολταϊκά & LEDs για οικιακή χρήση;
    By GeorgeVita in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 23:05
  4. Τροφοδοσία τριφασικού μοτέρ για οικιακή χρήση (220V)... help
    By kingor83 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-07, 09:16
  5. site για car audio
    By hlektrologos000 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-06, 21:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας