Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Eναρξη επαγγελματος

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή Eναρξη επαγγελματος

    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που με απασχολει εδω και πολυ καιρο.
    Για να κανω εναρξη επαγγελματος Τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων χωρις να εχω καποιο πτυχιο γινεται? Αν οχι παρακολουθοντας καποια σεμιναρια? Επισης να εχω την εργασια μου αλλα και το ελευθερο επαγγελμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    κοιτα εναρξη μπορεις να κανεις γιατι δεν σου ζητανε πτυχιο.το θεμα ειναι μην ερθουν και σου κανουν ελενχο και τοτε στο ζητησουν..η σε καρφοσουν.και εκτος απο αυτα χρειαζεσε αδεια εξασκησεως επαγγελματος η οποια χρειαζτε πτυχειο για να την παρεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολυ για την απαντηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Μπορεις να κάνεις έναρξη και να δουλεύεις με μπλοκάκι.Όμως πρέπει να σκεφτείς το ΤΕΒΕ το οποίο είναι απο 340 ευρώ το δίμηνο και πάνω.Θα δηλώσεις έδρα το σπίτι σου και είσαι έτοιμος.Πάντως θα πρέπει να γνωρίζεις μερικά πράγματα απο φορολογία ελευθέρων επαγγελματιών και να είσαι αρκετά επιφυλακτικός.Μπορείς να ψάξεις στο site taxheaven και σίγουρα θα βρείς πολλά χρήσιμα πράγματα. Πάντως αν δεν έχεις στάνταρ πελατεία θα σου πρότεινα να το σκεφτείς καλύτερα......

    το πτυχίο απ όσο γνωρίζω δεν χρειάζεται πλέον αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    μπορω να κανω εναρξη και να εργαζομαι παραλληλα σε ιδιωτηκη επιχειρηση οπου εκει ενα μερως απο τισ εισφορες μου στο ικα θα πηγαινει στο τεβε οποτε... υπαρχει παραθυρο.
    οσο για την πελατεια να σου πω οι ποιο πολοι ειναι φιλοι που φερνουν φιλους
    και για χρηματα τους λεω δωστε οτι καταλαβενετε. Αλλα εδω κολαει το αλλα αν το επισημοποιησω δεν θα εχω μονο φιλους απο φιλους πελατες. δεν μπορω να αναρτησω οτι επισκευαζω πατενταρω κ.τ.λ. υπολογιστες γιατι θα ερθει ο... φιλος και θα με σηκωσει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη karadakis
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Τσεκαρε και αυτο ισως σε βοηθησει καπου.Πληροφορια απο το ιντερνετ ειναι και συγκεκριμενα αναφεροταν σε τεχνικους ηλεκτρονικων υπολογιστων.

    ΝΟΜΟΣ 2238/1994 Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος ΦΕΚ Δημοσίευσης: Α151 (Κωδικοποιημένος μέχρι τον : 3697/2008
    ..............

    Ο φορολογικός συντελεστής του πρώτου κλιμακίου της κλίμακας (β) ορίζεται σε ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) για τους φορολογούμενους που ο φόρος υπολογίζεται με την κλίμακα αυτή και αποκτούν εισοδήματα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων της παραγράφου 1 του άρθρου 48 ή από ατομική εμπορική επιχείρηση ή και από τις δύο κατηγορίες εισοδήματος.


    Το προηγούμενο εδάφιο δεν εφαρμόζεται:α) για όσους υποβάλλουν δήλωση έναρξης εργασιών για πρώτη φορά για το έτος της έναρξης και για τα δύο επόμενα έτη. Ειδικά για τους ελεύθερους επαγγελματίες η παρούσα εξαίρεση ισχύει και για τα επόμενα τρία έτη εφόσον δεν έχουν συμπληρώσει το τριακοστό έτος της ηλικίας τους

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karadakis : 12-02-09 στις 00:50

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Κι εγώ το είχα σκεφτεί αυτό αλλα δεν ξέρω τι γίνεται, δεν το πολυέψαξα... Έχω τελειώσει ΤΕΕ, τεχνικός Η/Υ και δικτύων, είμαι 21χρονών και τώρα τελευταία ασχολούμαι με ιστοσελίδες.
    Τώρα, με τις άδειες εξασκήσεως, τα μπλοκάκια και τις εφορίες που λέτε δεν ξέρω τι παίζει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    εκεινο που πρπει να εχεις κατα νου ειναι τα παγεια εξοδα ..... αυτα ειναι το σκοτωμα ....τα υπολοιπα ειναι ευκολα

    επισεις οττι η παροχη υπηρεσιων σε γενικες γραμμμες ειναι το χρυσο κομματι για την εφορια

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορω να κανω εναρξη και να εργαζομαι παραλληλα σε ιδιωτηκη επιχειρηση οπου εκει ενα μερως απο τισ εισφορες μου στο ικα θα πηγαινει στο τεβε οποτε... υπαρχει παραθυρο.
    οσο για την πελατεια να σου πω οι ποιο πολοι ειναι φιλοι που φερνουν φιλους
    και για χρηματα τους λεω δωστε οτι καταλαβενετε. Αλλα εδω κολαει το αλλα αν το επισημοποιησω δεν θα εχω μονο φιλους απο φιλους πελατες. δεν μπορω να αναρτησω οτι επισκευαζω πατενταρω κ.τ.λ. υπολογιστες γιατι θα ερθει ο... φιλος και θα με σηκωσει....
    Εφοσον εισαι "νεος" ασφαλισμενος, δηλαδη ασφαλιστικες πρωτη φορα μετα το 93, τοτε εχεις δικαιωμα επιλογης ενος και μονου ασφαλιστικου φορεα! Αυτο σημαινει οτι εαν εχεις ΙΚΑ και επιθυμεις να ειναι αυτος ο ασφαλιστικος σου φορεας, ΑΠΑΛΛΑΣΕΣΑΙ ΠΛΗΡΩΣ απο την οποιαδηποτε καταβολη στε ΟΑΕΕ (πρωην ΤΕΒΕ)!!! Ετσι, λοιπον αν εχεις δουλεια που σου καλυπτει το ΙΚΑ εισαι πλεον χωρις καμια οικονομικη υποχρεωση σε "ΤΕΒΕ" εαν το επιθυμεις! Βεβαια αν μπηκες στην αγορα εργασιας πριν το 93 ισχυουν αλλα πραγματα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    οπς....
    Τώρα ακούω πολύ ενδιαφέρονται πράγματα. (αλλήθεια κάτι τέτοια βασικά πράγματα δεν έπρεπε να τα διδάσκονται σε κανένα μάθημα του λυκείου?)
    Εγώ που είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΕΜΕΔΕ μπορώ να ανοίξω μαγαζί και να μην πληρώνω TEBE?
    Ή μπορώ να προσληφθώ σε κατάστημα και να μην μου πληρώνουν ΙΚΑ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αδεια ασκησεως επαγγελματος
    By kourtidisp in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 06:51
  2. Αδεια ασκησεως επαγγελματος.
    By BILLYG in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 20:42
  3. Αδεια εξασκησεως επαγγελματος
    By Porfy in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 20:36
  4. Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-12, 03:13
  5. ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ
    By giannis nx in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 22:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας