Σελίδα 77 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 27 67 75 76 77 78 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 761 έως 770 από 776

Θέμα: Το εργαστήριο σας

  1. #761
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    αξιοζηλευτο . πολύ τους χαιρομαι τους μερακλήδες.
    Ευχαριστώ
    Πάντος σάς χαίρομαι εσάς πού ασχολείστε μέ 3D εκτυπωτές μπορείτε να κάνετε τά πάντα μέ πλαστικό,καί ειδικά άν σπάσει κάποιο πλαστικό εξάρτημα εργαλείου άντε βρές το,μέ τόν εκτυπωτή τό φτιάχνεις μόνο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #762
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    λιγο οφτοπικ αν επιτρεπεται . αν οχι θα το σβήσω να το πάω σε καινουργιο ποστ . επειδή κάποιος με ρώτησε να απαντησω δημοσια μπας και επωφεληθει και κανένας αλλος.

    Σε γενικές γραμμές αν εχεις δυνατοτητεες ( εργαλεια και μηχανολογική αποψη ) συνέχισε αυτο που φτιάχνεις...! Το μεγάλο το μηχάνημα φιλε ειναι απατη να στο πω με λιγη δοση υπερβολής. γενικα΄ειναι πολύ αδύναμο για να κάνει το οτιδήποτε και θελει πολλες αναβαθμισεις που κοστιζουν σε χρονο και φυσικά σε χρήμα. το σύστημα κινησης ειναι μεν εξυπνο αλλα περιορισμένων δυνατοτητων με πολύ μεγάλο κοστος συντηρησης. το σύστημα μεταδοσης ειναι για γέλια ( ιμάντες ) η διαδρομή στον Ζ πολύ μικρή και γενικά το μηχάνημα δεν ειναι αυτο που φαινεται - υποσχρεται....!

    Εγω το εχω στημένο πάρα πολύ καιρό και τώρα καταφερα την πρωτη σοβαρή αναβαθμιση ( εβγαλα τους ιμάντες ) και πάλι θέλει άλλα τόσα που τελικά το κάνουν αλλο μηχάνημα....! Ουσιαστικά αντι να φτιάχνω πραγματα καθομαι και κοβω αναβαθμίσεις. Για αυτο σου λεω συνέχισε αυτο που φτιάχνεις απο χάλυβα πάρε μερικά καλά συστήματα κινησης απο ebay ευρωπαικο και θα εχεις ενα πολύ ανώτερο μηχάνημα. αν ησουν στην αθήνα τα πραγματα θα ήταν πολύ πιο ευκολα ( εχει μαγαζια με μηχανολογικό ) αλλα και εκει που εισαι θα βγάλεις καλή ακρη.

    το μηχάνημα για να ερθουμε στις ερωτήσεις σου πουλιεται οπως θέλεις . μπορεις να το πάρεις σαν κιτ με ηλεκτρονικά σαν κιτ χωρις ηλεκτρονικά σαν σιδερα ( αλουμινιο ειναι αλλα καταλαβες) μαζι με τα ρουλεμαν μπορεις να κάνεις οτι θέλεις . το σύστημα της κινησης ειναι πολύ ακριβο καθότι η θήκη που έχουν κάνεις για το ρουλεμάν ειναι αρκετά ακριβή και δυσευρετη. επισης ειναι και ευαισθητη σε ρινισματα ...!


    & @ weather1967

    εγώ και για τους εκτυπωτές ( και τα cnc) αυτο που προτεινω ειναι μονοι σας και επενδύστε σε καλές πλακετες. ανθρωποι με το μεράκι του προηγouμένου μπορουν να φτιάξουν εναν εκτυπωτή καλύτερο και φθηνοτερο απο τους φθηνους κινέζικους πολύ ευκολα. εγώ εχω mendel rpp που κατα την αποψη μου ειναι ότι φθηνοτερο σε σοβαρο μηχάνημα υπάρχει. αυτος που πουλησα παρολο που βλέπετε ποσο κακος ειμαι στις κατασκευες μου εκτυπώνει και γρηγορα και ευκολα μαθαινεται απο στους χρήστες.. αυτος που τον πήρε σε μια βδομάδα εβγαζε καλύτερες εκτυπώσεις απο αυτες που εβγαζα εγω με αυτον που εμεινε. και τα μηχανολογικα του κανουν κατω απο 40 ευρώ ( ντιζες ρουλεμαν παξιμαδια) .

    αν δεν επεισα ριξτε μια ματια οσοι θέλετε μηχανήματα απο αλουμινιο μεσα στο vslot-europe και εκει θα δειτε οτι θέλετε.

    εγώ αν δεν μπορεις να κάνεις αλλιώς θα σου ελεγα παρε μονο αλουμινιο ( χωρίς της πλακες) και τα ρουλεμαν απο αυτους κάνε τις πλάκες καπου σε κάποιο μηχανουργειο και επισης παρε ότι ηλεκτρονικό θέλεις απο οπου θέλεις ...>! με νεμα 17 δεν προκειται να κάνεις τιποτα απολύτως .

    κλεινοντας να πώ ότι πρεπει να δειξουμε μια τολμη που μας χαρακτήριζε όλες τις δυσκολες εποχές. οι κινέζοι δεν εχουν περισσότερα φρυδια απο μας μην σου πώ ότι εχουν λιγότερα. οποτε στα απλα πρεπει να τους εχουμε...! τώρα ηλεκτρονικά οκ νικάνε αλλα στα άλλα αρνουμαι. τέλος το πολύ εξυπνα πατενταρισμενο οπενμπιλτ δεν ειναι η θήκη του ρουλεμαν αλλα το προφιλ του αλουμινιου το οποιο έχει φτιαχτει για την συγκεκριμένη θήκη...!

    και θα μου πειτε εσυ γιατι πήρα αυτο. γνωριζοντας πολύ λιγοτερα απο αυτα που ξερω τωρα φαινοταν η πιο σωστή επιλογή. τωρα πλεον όχι . κανε με σοφό να σε κάνω πλουσιο.

    συγνωμη για το off.

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Gaou για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (04-09-20), weather1967 (15-10-18)

  4. #763
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ γιά τίς απάντησεις ωραίο αλλά καί ακριβό τό minimill,εγώ έχω τό Proxxon MF 70 αλλά χωρίς μοτέρ (cnc) σκέτο φρεζάκι χειρός....
    Knipexακιας???

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #764
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Knipexακιας???
    Kαί Proxxoνάκιας

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #765
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαί Proxxoνάκιας

    PROXXOMANIA θα ελεγα ..τιν όλα τουτα βρε φίλε συνεταίρος είσαι και είναι και ακριβούτσικα !!!!!
    t

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #766
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων








    Φοβερή οργάνωση! Μπράβο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    weather1967 (15-10-18)

  9. #767
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    PROXXOMANIA θα ελεγα ..τιν όλα τουτα βρε φίλε συνεταίρος είσαι και είναι και ακριβούτσικα !!!!!
    t
    Σταδιακά έγιναν οι αγορές Παναγιώτη,όχι όλα μαζί,ήθελα νά είχα ένα πλήρες εργαστήριο γιά μικροκατασκευές,καί λόγο χώρου αναγκαστικά επένδυσα στά Proxxon.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #768
    Μέλος Το avatar του χρήστη tsoarbatzis
    Όνομα
    Kωστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    το εργαστήριο της εταιρείας μου...σε λίγο καιρό θα ανεβάσω και το δικό μου (αν καταφέρω να βρώ χρόνο να το τελειοποιήσω ...)
    Τα όργανα είναι Fluke,Agilent ,Tektronix γιαυτό φυσικά και έχουν αντέξει τόσα χρόνια .
    rhk.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg iup.jpg (51,2 KB, 295 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg ui7.jpg (39,3 KB, 265 εμφανίσεις)

    6 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος λαός ξεχάσει την ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει...Τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείρηση άνισων....Αυτές οι δύο ρήσεις χαρακτηρίζουν το Ελληνικό Κράτος.

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον tsoarbatzis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (17-05-19), Sakan89 (19-05-19)

  12. #769
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Emma
    Εγγραφή
    Jul 2019
    Περιοχή
    Sanchez
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι που βλέπω όλες τις φωτογραφίες σας από το εργαστήριο. Τόσο υπέροχο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "The way to get started is to quit talking and begin doing." -Walt Disney

  13. #770
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Ας δειξω και εγώ το οργανο μου
    Yes i know, λαθος νήμα


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 77 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 27 67 75 76 77 78 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργαστήριο βαλίτσα
    By GR_KYROS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 12:11
  2. σύστημα αέρα σε εργαστήριο
    By jimnet in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 17:44
  3. Επαγγελματικό εργαστήριο - προδιαγραφές
    By kostasss83 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-12, 12:51
  4. Μια καφετιέρα στο εργαστήριο σας
    By ramona in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-07, 19:15

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας