Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: 200 watt mosfet amplifier

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη FANTASY
    Όνομα
    Νίκος-217 FM
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή 200 watt mosfet amplifier

    A compact audio powerhouse ideal for guitar or PA work or for use as a general-purpose subwoofer or hifi amplifier. Many people prefer Mosfets because of their legendary ruggedness. Altronics had a Mosfet amplifier module which produced 200W into a 4 Ohm load and so we decided to take a look it. It turned out to be based on the "Pro Series One" as mentioned above, although this version by Altronics has been derated and adapted to different Mosfets. It has a rated power output of 140W into 8W and 200W into 4 Ohm. Frequency response is within 1dB from 20Hz to 80kHz. Total harmonic distortion is rated at less than 0.1% up to full power and signal-to-noise ratio with respect to 200W is better than 100dB unweighted.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Μήπως θα μπορούσες αντί για copy paste να μας δώσεις και τα σχέδια και κάποια περιγραφή?

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    εμενα παντως μου θυμιζει την γενικοτερη προσεγγιση των νεαρων μελων του φορουμ η οποια ειναι οσο γινεται λιγοτερα εξαρτηματα και απαιτησεις ισχυος αστρονομικες .....

    βεβαια υπαρχει και ενα αλλο ρευμα η μια αλλη σχολη με τα STK τα οποια ανακαλυψαν καποια μελη του φορουμ και μαλιστα καποιοι εκαναν και πολυ ωραιες κατασκευες αλλα φυσικα τα stk ειναι απλα τα stk δεν εχουν τιποτα παραπανω να προσφερουν

    περιορισμενες η υπερεκτιμημενες επιδοσεις μετρια ποιοτητα ηχου και φυσικα απλη κατασκευη

    απο την αλλη και προφανως λογω ηλικιας υπαρχει μεγαλη αναζητηση για ισχυ ενω κανεις δεν ασχολειται με την ποιοτητα των μηχανημταων που κατασκευαζει ΠΧ δεν ειδα κανεναν να συνοδευει το μηχανημα του με παλμογραφηματα απλα δηλωνει ενα stk που "βγαζει 160W " οκ μεχρι εδω και τα 160 δεν ειναι απο παλμογραφο και γεννητρια αλλα απο τα σπεκς του ολοκληρωμενου και φυσικα το μεχρι που ανεβαινει σε συχνοτητα ο ενισχυτης δεν θα το μαθουμε ποτε ......

    καποια απο αυτες τις μερες θα ανεβασω ενα τοπικ στο φορουμ που θα αφορα την μετατροπη ενος ενισχυτη σμαρτ κιτ 50w απο κιτ σε ενισχυτη high end αφου θα εχει ευρος τουλαχιστον 100 khz και απιστευτη ταχυτητα ..... οσοι πιστοι προσελθετε !!!!!!!

    φυσικα το δυσκολο δεν ειναι να το φτιαξεις μονο αλλα να το συνοδεψεις με τα απαραιτητα εγγραφα και Ντοκουμεντα !!!!!

    στην πορεια λοιπον ......

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Όπως έχω πει σάκη, τα μόνο πράγματα που ξέρω απο ηλεκτρονικά είναι αυτά που μαθαίνω εδω μέσα. Δεν εχω σπουδάσει κάτι τέτοιο ούτε έχω κάποιον να μου λέει/δείχνει τι θα κάνω, πως και με ποιόν τρόπο. Είμαι απλά ένας που του αρέσουν τα ηλεκτρονικά και επειδή δεν ξέρω πολλά, κοιτάω το κύκλωμα να είναι όσο πιο απλό γίνεται για να μην έχω προβλήματα.
    Αν είχα χωθεί βαθιά στα ηλεκτρονικά και διέθετα αρκετά χρήματα τότε θα κοιτούσα και για παλμογράφους που λες και δεν θα κοιτούσα απλά τι λέτε εδω μέσα και τι λένε τα datasheet αλλά αφού δεν ξέρω σχεδόν τίποτα, για 'μενα, καλά είναι και αυτά που φτιάχνω.
    Εσύ είσαι επαγγελματίας και καλά κάνεις και τα λες γιατί έτσι είναι το σωστό, αλλά άλλοι δεν είχαν την ευκαιρία να γίνουν σαν εσένα. Κάνουν όμως ότι μπορούν..

    Δεν ξέρω, γνώμη μου όλα αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    φιλε pc man ....σε καμμια περιπτωση δεν εκρινα την κατασκευη σου ......στην ουσια την θαυμασα !!!!! στην ηλικια σου εγω δεν εκανα τετοιου ειδους κατασκευες εκανα πολυ πιο απλα πραγματα .....σημερα που εχω μεγαλωσει κανω πολλα ....

    η κατασκευη σου εκτος απο καλη εχει και καινοτομιες αλλα και εφευρετικοτητα ( βλεπε θερμοστατης ) πραγματα τα οποια δειχνουν οτι εχεις ταλενταρα

    οπως ειπα ομως παραπανω δεν εχουμε καμμια πληροφορια για την γενικοτερη συμπεριφορα του μηχανηματος σου ..... ακομα και ενα γραφημα απο pc scope θα μπορουσε να ειναι μια αρχη ...... μπορει να μην εχεις παλμογραφο και ουτε να ειναι στις αμμεσες προτερεοτητες σου αλλα εν pc scope ειναι απλα μια αρχη .....

    με αυτο τον τροπο θα εκτιμησεις την δικια σου δουλεια με καποιον αλλο τροπο

    αυτααααααα

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

    Έχω Pc scope αλλα δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ... Το μόνο που έκανα με αυτό είναι να δω σε τι συχνότητες αποκρίνεται η έξοδος του κινητού μου φτιάχνοντας ένα αρχείο ήχου με συχνότητες από 20hz - 20khz.
    Απο κει και πέρα δεν ξέρω πως να μετρήσω τον ενισχυτή που έφτιαξα και πως θα μπει η έξοδος του στο line in του pc() για να το μετρήσω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    μπορεις να παρεις καποιες οδηγιες απο εδω και επισης μπορεις να με πμ η τηλ και να σου πω και καποια πραγματα εγω ...ελπιζω να μπορεις να διαβασεις αγγλικα ...http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44300

    δεν ειναι κατι δυσκολο τελικα και θα σου δωσει μεγαλη χαρα και εμπειρια να μπορεις να εκτιμησεις ενα μηχανημα προς τα εσω

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να μπει ανάμεσα στην έξοδο και στην είσοδο του pc μία συσκευή για να μην κάνω ζημια στο pc. Τι είναι αυτή η συσκευή όμως?
    Λέει κάτι για μια φωτογραφία αλλα δεν βλέπω καμία..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    ο σκοπός του αρχικού ποστ ποια ειναι ? κυκλωμα δεν βλέπω
    ούτε κάποια ερώτηση.
    ούτε κάποιια διαπίστωση ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτης κιθαρας 100/200 WATT
    By thelegr in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 16:19
  2. AMPLIFIER FM 50 Watt (ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ)
    By GSA-ELECTRONIC in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-11, 23:14
  3. mosfet amplifier
    By kostas30 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-11, 16:43
  4. ενισχυτης 200 watt....
    By beymakias in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-10, 15:43
  5. ΑΞΙΖΕΙ?? cdm 0-200 watt
    By beymakias in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-09, 11:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας