Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: τρομακτική διαπίστωση για προβληματισμό

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή τρομακτική διαπίστωση για προβληματισμό

    Το Σαββατοκύριακο που πέρασε βρέθηκα κοντά στους γονείς μου.
    Σε κάτι παλιές μισθολογικές καταστάσεις του πατέρα μου βρήκα καρφιτσωμένη συσκευασία γνωστού παιδικού γλυκίσματος της εποχής η τιμή ήταν 5 δρχ!!! Τότε ο πατέρας μας έπαιρνε μηνιάτικο 155000 δρχ.
    Περίεργος όπως είμαι πήγα μέχρι το περίπτερο της γειτονιάς και ζήτησα το ίδιο γλύκισμα ο περιπτεράς μου είπε 0.40€ δηλαδή 136.30 ΔΡΧ, επέστρεψα σπίτι και ρώτησα τον πατέρα μου πόσο είναι ο μισθός του σήμερα και μου έδειξε την πιό πρόσφατη απόδειξη που ήταν 1200€ δηλαδή 408.900 ΔΡΧ.
    Οπότε συμπερασματικά έχουμε, αύξηση του αγαθού 2726%, και αύξηση μισθού 263,8%!!!
    Ο μισθός του έχει μεταβληθεί σύμφωνα με τα νόμιμα μιάς και εργάζετε ακομη στην ίδια εταιρεία για 35 σχεδόν έτη.
    Μην μιλήσω για το ψωμί γιατί το πρόλαβα 1 δραχμή...
    Με τις υγείες μας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 20-02-09 στις 10:21

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Τι ψάχνεις τώρα να βρείς...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    εχω κανει και εγω την ιδια διαπιστωση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    ασε τις τσιχλες κ τους μισθους κ πιασε το μπυκαλακι το νερο.ποσο ειχε πριν το ευρω?50 δρχ.ποσο εχει εδω κ κανα 4χρονο?50 λεπτα.ωραια ε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη frix199
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    151

    Προεπιλογή

    Στην Ιταλία που πήγαμε 7ήμερη φέτος, το μπουκαλάκι νερό είχε στην καλύτερη 2€.
    Είχαμε κορακίασει!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frix199 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ιταλία που πήγαμε 7ήμερη φέτος, το μπουκαλάκι νερό είχε στην καλύτερη 2€.
    Είχαμε κορακίασει!!!
    Υπαρχει περιπτωση να ηταν λογο ανακυκλωσης;
    το γραφω αυτο για τι τετοιες τιμες εχει και η γερμανια μονο που που περνεις
    πισω το 1 ευρο απο το 1,5 που κανει το νερο σε μισολιτρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη frix199
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    151

    Προεπιλογή

    Α αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά αν συγκρίνουμε τους λόγους
    κοινός μισθός Ιταλού / 2 και
    « « « Έλληνα / 0.5 βγαίνει το νόημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Αυτό που θέλω να πώ δεν είναι ρε παιδιά τόσο ρηχό πιά.
    Κάποιοι έχουν βίλες, πισίνες, κότερα απο κάποια αγαθά που έχουν αυξηθεί υπέρογκα σε σχέση με τους μισθούς των υπαλλήλων τους που τα παράγουν.
    Δίνουν τα απαραίτητα πρός συντήρηση στον υποτακτικό και όλα για την πάρτη τους.
    Τι να πώ πιά δεν είμαστε έτσι πρίν 30 χρόνια, υπήρχε φιλότιμο ρε γ@μ0τ0

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω να πώ δεν είναι ρε παιδιά τόσο ρηχό πιά.
    ποιο ειναι ρηχο?? εχεις σκευτει το ενδεχομενο οτι πολυς κοσμος ουτε καν του εχει περασει τετοια σκεψη απο το μυαλο? αρκετοι απο εμας ζουμε αγνοωντας πως εχουν πολλα αρκετα συμαντικα πραγματα και αν τυχει να την "ψιλλιαζομαστε", αποφευγουμε να ασχοληθουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Αυτή είναι πολύ δύσκολη συζήτηση ιδιαίτερα αν θέλει κανείς να είναι αντικειμενικός.
    (συγνώμη αλλά ίσως βγω λίγο εκτός θέματος)
    Ένας φίλος είχε ψιλικατζίδικο και μεταξύ των άλλων πουλούσε και τσίχλες και γλιφοτιζόυρια. Στις τσίχλες (αυτές που είναι μια μια όχι πακετο) και τα γλιφιτζούρια το ποσοστό κέρδος ήταν πολύ μεγάλο (μπορεί 500%) αλλά από εκεί που περιμένει να ζήσει τσιγαρα εφημερίδες... πολύ μικρό... (ίσως 5%).... Αναροτιέμαι γιατί αφού το κράτος θέλει τα τσιγάρα να είναι ακριβά για να αποτρέπει το κάπνισμα (καλά κανει κατα τη γνώμη μου) και αφού τους βάζει τόσους φόρους δε δίνει και στο περίπτερο ένα μεγαλύτερο ποσοστό κέρδος για να μπορεί να ζήσει?
    Φυσικά πθλόντας τσίχλες και τα γλιφιτζούρια (και εφημερίδες...) έβγαζε... 100-300 ευρώ το μήνα οπότε το έκλεισε... (σκεφτείτε να το είχε ακόμα το ψιλικατσίδικο και να μην είχε γίνει ανασχηματισμός... θα πρεπε να πληρώσει και 1050 ευρώ εφορία)
    Λοιπόν πολλά μπορεί να είναι διαφορετικά για το παιδικό γλύκισμα...
    Φυσικά και το κόστος παραγωγής (για εγχώριες βιομηχανίες μιλάμε) ήταν μικρότερο πριν 20-30 χρόνια. Τότε δεν ηταν υποχρεωμένες σε βιολογικούς καθαρισμούς, περιβαλοντικές μελέτες, πιστοποιήσεις κατα ISO, και μπορούσαν να ρίχνουν τα λύματα στο ποτάμι (δεν λέω οτι ήταν σωστό και φυσικά σε μικρότερο βαθμό συνεχίζεται και σήμερα) ενώ σύντομα θα καθορίζεται η τοποθεσία των βιομηχανιών από χοροταξικό κλπ....
    Επίσης πλέον λόγω παγκοσμοιοποίησης προσπαθούν να φτιάξουν εργοστασια στο εξωτερικο (πχ ΗΠΑ) και όταν δεν πάνε καλα τα εργοστάσια εκει την πληρώνουμε οι έλληνες καταναλωτές τη ζημιά (αχ.. παγκοσμιοποίηση...)
    Προσωπικά θεωρώ πολύ συμαντικότερα άλλα πράγματα όπως το οτι έχει γίνει πολύ πιο δύσκολο να ξεκινήσει μια δραστηριότητα στην Ελλάδα. Αυτό πιστεύω είναι το 90% που στερεί από τη χώρα μας την ανάπτυξη και κινδυνεύει να βουλιάξει η οικονομία μας. Ένα μαγαζί να πας να κανεις να φτιαχνεις γυναικεία κολιέ περνόντας χάντρες αν θες να είναι νόμιμο θα σου ζητήσουν περιβαλοντική μελέτη (είναι μεταποίηση) και πιθανόν να φτάσουν να ζητούν στατική ενίσχυση του κτιρίου για να πληροί τους όρους δόμησης κτιρίου για βιοτεχνική χρήση.
    Σήμερα άκουγα στις ειδήσεις οτι υπέβαλαν μελέτη για να φτιάξουν ένα στέγαστρο σε αρχαιολογικό χώρο (γιατί το παλιό έπεσε (σκοτώνοντας έναν τουρίστα)) και η πολαιοδομία (σαντορίνης νομίζω) το απέριψε γιατι υπάρχει προεδρικό διάταγμα του 90 που απαγορεύει κατασκευές (πλην υδατοδεξαμενων) σε αρχαιολογικούς χώρους... Τι να πω΄... το πιθανότερο είναι να έχει δίκιο η πολεοδομία... με τέτοιους νόμους που έχουμε δεν θα πάμε ποτέ μπροστά....
    Το μεσημέρι είδα τρία κουτία σπίρτα πάνω στον πάγκο της κουζίνας. Το ένα κουτί ήταν από βουλγαρία τα άλλα δύο από πολωνία. Θυμάμαι οτι μέχρι το 1984-85 όλα τα σπίρτα ήταν ελληνικά (Απαγορεύονταν η εισαγωγή σπίρτων). Αλήθεια αν τα ελληνικά σπίρτα ήταν 5 λεπτά ακριβότερα και τα στήριζαν οι έλληνες καταναλωτες θα είμασταν πιο φτωχοί σαν καταναλωτές? Δε νομίζω αλλά αντίθετα πιθανόν να ζούσαν 200-300 οικογένειες...
    Τελικά βιομηχανία δεν θέλουμε, τουρισμό δεν θέλουμε... αναροτιέμε τι θέλουμε... Ίσως μας αρέσει να κοιμώμαστε....οταν ξυπνίσουμε να δούμε τι θα κάνουμε....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας