Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 77

Θέμα: κύκλωμα προενισχυτή με λάμπες υπό Μ.Σπέρτου

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Φίλε Σάκη δικό μου το λάθος... Το συγκεκριμένο προενισχυτή τον ακούω εδώ και 5 χρόνια. Δεν τον έχω ελέγξει διεξοδικά στον παλμογράφο αλλά δεν ακούγεται να έχει πρόβλημα στις υψηλές. Μιας και θέλω να κάνω και κάποιες βελτιώσεις στον επιλογέα της εισόδου θα τον κατεβάσω στο εργαστήριο και αν έχω κάτι θα ξαναμπώ στην συζήτηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    ευχαριστουμε ακριτας για την συμμετοχη σου ..... πραγματι το ανθρωπινο αυτι δεν ειναι σε θεση να αναγνωρισει τετοιες λεπτομεριες και ακουει σαν συνολο

    σε γενικες γραμμες αυτο το στρογγυλεμα στις γωνιες σημαινει μειωμενη αποδοση στα πριμα μετα τους 10 κηζ ....οποτε αυτο μαλλον ψιλη λεπτομερεια ειναι αλλα ενα μηχανημα hifi επρεπε να πηγαινει 20 με 20 τουλαχιστον για πλακα

    να τα ξαναπουμε ....ευχαριστω για την γνωμη σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΜΕ 12ΑΥ7

    εδω βλεπουμε το κυκλωμα με λαμπες 12ΑΥ 7 το οποιο ειναι μια εμπλευση του φιλου και συνεργατη NIKOY REFA

    το παρακατω κυκλωμα εκτος απο αρκετο γαιν δειχνει να δουλευει και αψογα χωρις να παραμορφωνει την τετραγωνικη του μορφη με ανεση μεχρι τα 20ΚΗΖ

    αποψε λεμε να το ακουσουμε κιολας ....

    παλμογραφηματα και λοιπες εντυπωσεις ακροασης ακολουθουν anyday now

    ευχαριστω πολυ το νικο για τον κοπο που εκανε χθες μεχρι αργα το βραδυ και παραμενω στη διαθεση σας αν οποιος θελει να δουμε κατι σε αυτο το κυκλωμα

    ευχαριστω πολυ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sakis : 04-03-09 στις 19:08
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Σακη δεν ειναι κανα σπουδαιο κυκλωμα παραληλλησατε μια διπλοτριοδο και εκτως των αλλων ο πυκνωτης 2,2 mF ειναι πολυ μικρος θελει τουλαχιστον 10mF η αντισταση 39Κ θελει 100Κ και η 47Κ θελει το λιγοτερο 220Κ και η αντισταση στην καθοδο 1Κ αυτα βλεπω εγω για την λαμπα 12ΑΥ7 τωρα στον παλμογραφο μπορεις να τα βλεπεις καλα αλλα καμια φορα καποια μηχανηματα πεζουν καλυτερα απο τι δειχνουν τα οργανα και ειδικα η λαμπες οχι βεβαια οτι μπορει να μην πεζει καλα θα το ακουσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    θανο σορρυ αλλα το σχηματικο εειχε καποιο λαθος ....ριξε μια ματια αν θελεις στο σωστο

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Σακη καποιες διορθωσεις.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    παιδες i am very sory αλλα βιαστηκα να διορθωσω το σχηματικο και εκανα ενα σωρο λαθη

    αυτο ειναι το σωστο τελικα ... η παρατηρηση του θανου ειναι απολυτα σωστη

    ( ειχα να παω σε μια κηδεια το απογευμα και αυτο με αποσυντονησε κατα πολυ )
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas81
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    ....ο προενισχυτής φίλε Σάκη δεν παίζει άσχημα στις υψηλές...μπορεί αυτό που λένε όσοι ξέρουν από λάμπες τελικά να είναι αλήθεια..ότι δηλαδή άλλο τι μετράνε..άλλο τι παίζουν...δεν ξέρω...πάντως με dvd παίζει πολύ καλά στις υψηλές καθαρά και χωρίς να ακούγεται βραχνα......με pick-up και προενισχυτή RIAA της πλάκας (smartkit)....οι υψηλές είναι λίγο πιο διακριτικές αλλά και πάλι ακούγονται...
    ...γενικά πάντως είμαι πολύ ικανοποιημένος από το συνολικό αποτέλεσμα...και το λέω με μια επιφύλαξη γιατί ο Σάκης θα με κυνηγάει με τους πάλμογράφους...κάτι θα ξέρει βέβαια αυτός...
    ....φίλε Θάνο..σε ό,τι αφορά στο τροφοδοτικό..όταν ξεκίνησα να ψάχνω για κύκλωμα είχα στείλει στον Μιχάλη το τροφοδοτικό σου με το TL783 και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το βάλουμε αυτό...καθώς πρόκειται για μια απλή κατασκευή με μια λάμπα ανά κανάλι...το τροφοδοτικό βγάζει σωστές τάσεις...ο μετασχηματιστής μου (amplimo) έχει δευτερεύον 250V και η υψηλή τάση σε κάθε άνοδο είναι 323V...αντίστοιχα η τάση στα νήματα είναι 12,05V...αν δεις στην αρχή του θέματος έχω τονίσει την σημασία της σύνδεσης μεταξύ του τροφοδοτικού της υψηλής και των νημάτων όπως μου την είχε εξηγήσει ο Μιχάλης...πιστεύω ότι από τροφοδοτικό είμαστε οκ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    συνροφε κωστα ...τα ιδια μου ελεγε και ο REFAS χτες βραδυ .... για μενα αν το μηχανημα δεν παει τζι τζι στον παλμογραφο δεν μπαινω στην διαδικασια ουτε καν να το ακουσω .....

    θεωρω οτι ενα μηχανημα στις μερες μας πρεπει να κοπαναει 20ΗΖ-20ΚΗΖ ημιτονο και τετραγωνο για να λεγεται μηχανημα ....

    ενισχυτες με λαμπς εφτιαχνε και ο δουβλιδης ( rip και αυτος ) δουλευανε αλλα σαμπως επαιζε κανενας ????απλα δουλευανε ...

    και ο καλος μας φιλος PC MAN στο ποστ το εγραφε ενισχυτης 160W αλλα εμενα γιατι μου λεει κατι οτι οι παλμογραφοι θα εχουν αλλη αποψη ?????

    αυτα ..... ακροαση σε λιγο ....θα τα ματαξαναπουμε !!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Φιλε κωστα δεν ειπα οτι το κυκλωμα του Μιχαλη δεν πεζει καλα το εχω ακουσει στο μαγαζι του για το τροφοδοτικο εγω προσωπικα βαζω σταθεροποιημενη ταση στις προενισχυτριες δεν ειναι κακο παντος μετα απο δοκιμες η καλυτερη λυχνια για αυτον τον προενισχυτη ειναι η 2E81CC(6201) καμια φορα τα οργανα δειχνουν αλλα το αποτελεσμα ομως ειναι διαφορετικο και ειδικα στις λυχνιες εχουν την ταση να χρωματιζουν τον ηχο για αυτο ακουγονται και καλα με τον Μιχαλη τα λεγαμε αρκετες φορες για τα κυκλωματα με λυχνιες το κυκλωμα του Μιχαλη ειναι ενα απο τα καλυτερα γιατι εχει χαμηλη παραμορφωση καλη γραμμικοτητα υψηλο συντελεστη ενισχυσης μεγαλη αντοχη στην υπεροδηγηση και τελος χαμηλη συνθετη αντισταση εξοδου (αναλογα με τον τυπο της λυχνιας) ο καλυτερος τυπος ειναι αυτος που αναφερω ποιο πανω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή παθητικού προενισχυτή.
    By Pmccx in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 15:46
  2. Πρόβλημα σε Κύκλωμα με λάμπες φθορίου!
    By ioannistsi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-14, 18:29
  3. Διάταξη Εισόδου σε Προενισχυτή Γραμμής
    By Ακρίτας in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-09, 11:40
  4. Βοήθεια σε τροφοδοτικό προενισχυτή
    By Giannis511 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-05, 20:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας