Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Πίνακας σπιτιού

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Haros
    Όνομα
    Χάρος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή Πίνακας σπιτιού

    Γειά σας παιδιά, δεν ξέρω κατά ποσο ειναι σχετικό το θέμα με αυτά που συζητάτε αλλά είστε το μόνο forum pου ξέρω ότι θα μπορούσε να λύσει την απορία μου.

    Λοιπόν. Στο σπίτι έχω ένα θέμα όπου στην πρίζα του δωματίου μου όπου είναι συνδεδεμένο το πολύμπριζο, όταν βάζω κάποια συσκευή πάνω ή και πολλές φορές σε άκυρους χρόνους (πχ ενώ οι συσκευές είναι standby και δεν δουλεύει τίποτα) πέφτει ο γενικός του σπιτιού.

    Το πολύμπριζο θεωρώ πως δεν φταίει μιας και δοκίμασα και άλλο πολύμπριζο με τα ίδια αποτελέσματα.

    Το πρόβλημα φάνηκε να έχει λυθεί από τη στιγμή που απλά τροφοδότησα τις συσκευές μου από άλλη πρίζα (του ίδιου δωματίου).

    Στο δια τάυτα.
    Ήρθε ηλεκτρολόγος ο οποίος είπε ότι η πρίζα δεν έχει τίποτα και ότι ο πίνακας θέλει αλλαγή (την πρίζα την έχω βολτομετρήσει κι εγώ και φαίνεται γειώσεις κτλ να δουλεύουν ok). Η απορία μου είναι: πως γίνεται να μη φταίει η πρίζα και να φταίει ο πίνακας από τη στιγμή που αλλάζω πρίζα και όλα παίζουν ρολόι.

    Καλοδεχούμενες όλες οι επιστημονικές απόψεις σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Πέφτει ο γενικός, ο αντιηλεκτροπληξιακός (είναι φαρδύς με ένα κουμπί πάνω), ή κάποια απο τις άλλες ασφάλειες?
    Το πιο πιθανό είναι η εν λόγω πρίζα να είναι σε γραμμή που είναι φορτωμένη και μόλις κάτι πάει να ξεκινήσει (ψυγείο πχ) να πέφτει η ασφάλεια της γραμμής αυτής.

    Αν πέφτει ο γενικός, τότε πρέπει να δεις τι γίνεται γιατί τραβάς πάρα πολύ ρεύμα στο σπίτι σου.

    Αν πέφτει ο αντιηλεκτροπληξιακός κάποια συσκευη σου έχει διαρροή. Αν δεν έχεις αντιηλεκτροπληξιακό να βάλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Haros
    Όνομα
    Χάρος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Δεν έχω αντιηλεκτροπληξιακό.

    Δεν πέφτει η ασφάλεια της γραμμής, πέφτει όλου του σπιτιού και το δωματιό μου είναι σε μια γραμμή μόνο του, δλδ δεν παίρνει κάποια άλλη συσκευή (πχ ψυγείο).

    Αυτό που με παραξενεύει είναι πως γίνεται να πέσει σε στιγμές που οι συσκευές είναι όλες σε standby και δεν τραβάνε σχεδόν τίποτα (πχ έχει πέσει την ώρα που κοιμάμαι).

    Υποθέτω άμα κάποια συσκευή είχε διαρροή θα εμφανιζόταν το πρόβλημα ακόμα και αν έβαζα τις συσκευές σε άλλη πρίζα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chs
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα η γενικη σου ασφαλεια προφανος λογο παλεοτιτας αν υπαρχει προβλημα καπου αλου θα επρεπε μαζει με τιν γενικη να πεσει και μια αλη πιο μικρη π.χ. C10A η C16Aμαζει με την γενικη

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    παρατήρησε αν όταν πέφτει η ασφάλεια αν είναι "ζεστή".....
    μετά βγάλε την ασφάλεια και δες το σημείο που κάνει επαφή.
    αν αυτό το σημείο είναι φθαρμένο τότε η ασφάλεια καίγεται
    από τους σπινθηρισμούς που δημιουργούνται από την κακή επαφή
    δες στην παρακάτω εικόνα το σημείο που δείχνει το
    κόκκινο βέλος πάνω δεξιά, αυτό θα πρέπει να είναι καθαρό και λείο
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg fuse.jpg (39,7 KB, 140 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOKAR : 26-02-09 στις 23:18
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη toykaki
    Όνομα
    Σταματης..sv7jke
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Κλεισε τον γενικο σου διακοπτη....κλεισε απο το τσουνακι που κατα πασα πιθανοτητα διαθετει το ωρολοι του μετρητη της ΔΕΗ ουτως ωστε να μην εχεις πουθενα ρευμα στον πινακα.
    Ανοιξε τον πινακα σου με σκοπο να του κανεις " εγχειρηση" .
    Κανε γενικες συσφιξεις σε ολη την μπαρα του ουδετερου σου ( θεωρητικα διαθετει) κανε συσφιξεις σε ολη την μπαρα της γειωσης ( θεωρητικα διαθετει).
    Μετα με το ματι ελεγξε την ποιοτητα των καλωδιων που αναχορουνε απο το επανω μερος των ασφαλειων σου μηπως καποιο ειναι ψιλοκαρβουνιασμενο ή εν πασει περιπτωσει εχει καποια οφθαλμοφανη ατασθαλια και αφου εισαι σιγουρος οτι ολα τα καλωδια ειναι σε κατασταση οκ τοτε κανε συσφιξεις ....
    Μετα ελεγξε την γενικη σου ασφαλεια (λογικα θα ειναι βιδωτη) ξεβιδωσε την και δες εσωτερικα αν εκει που παταει το φυσσιγγιο ειναι καθαρο και οχι μελανιασμενο ή ποσο μαλλον καρβουνιασμενο....αν και εκει οκ τοτε ξαναβαζεις την ασφαλεια στην θεση της και κλεινεις τον πινακα και μετα σηκωνεις την ασφαλεια απο τον μετρητη της ΔΕΗ.

    Ολα αυτα που σου ειπα θεωρητικα τα κανεις εφ οσον μπορεις...αν δεν εχεις την γνωση τοτε απευθυνσου σε εναν φιλο ηλεκτρολογο .
    Το ρευμα να θυμασαι : ΣΚΟΤΩΝΕΙ και δεν ΠΑΙΖΕΙ !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.sv7jke.forumup.gr
    Ομάδα Ραδιοερασιτεχνών Καβάλας
    Ο.Ρ.ΚΑ

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη kourtidisp
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Somewhere in time
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια του πινακα για να καταλαβουμε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη toykaki
    Όνομα
    Σταματης..sv7jke
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Σωστα...αυτο δεν το σκεφτηκα...μπραβο

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.sv7jke.forumup.gr
    Ομάδα Ραδιοερασιτεχνών Καβάλας
    Ο.Ρ.ΚΑ

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Haros
    Όνομα
    Χάρος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ παιδιά για της απαντήσεις σας.

    Σήμερα γύρισα σπίτι και είδα πως οι σπιτονικοκυραίοι βάλαν νέο πίνακα. Ο οποίος έχει και αντιηλεκτροπληξιακό διακόπτη.

    Ο θεός ο ηλεκτρολόγος αφού είχε πει ότι το πρόβλημα με την πτώση τάσης όταν συνδέονται οι συσκευές στη συγκεκριμένη πρίζα θα λυθεί με εγκατάσταση νέου πίνακα, φυσικά, σαν επαγγελματίας, δεν πήγε να ελέγξει αν όντως λύθηκε το πρόβλημα...

    Στο δια ταύτα πάω να βάλω το πολύμπριζο στην πρίζα πάλι και πέφτει ο αντιηλεκτροπληξιακός... άμα μπεί σε οποιαδήποτε άλλη πρίζα όλα δουλεύουν οκ.

    Αν και η βολτομέτρηση της πρίζας έδειξε ότι όλα είναι οκ θα την εγχειρήσω μήπως συμβαίνει κάτι από πίσω. Μιας και άμα υπήρχε κάποια διαρροή από τις συσκευές πιστεύω δεν θα δούλευαν ούτε σε άλλη πρίζα...

    Θα ανεβάσω και αργότερα φωτό του (νέου πλέον) πίνακα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη toykaki
    Όνομα
    Σταματης..sv7jke
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Κατεβασε τον διακοπτη πριν ελεγξεις την πριζα...θα σου πω τι επαθα εγω εχθες:
    Παω να ελεγξω μια πριζα στην δουλεια (ειμαι ηλεκτρολογος 30 χρονια) διοτι παρουσιαζε κατι τετοια σαν τα δικα σου προβληματα...αφου εβγαλα το προστατευτικο απο απανω της πιανω το μεταλλικο της μερος για να το στηριξω με το χερι διοτι ως συνηθως τα αυτια ειναι σφιγμενα με δυναμη ....και "κοντραρεις στον τοιχο πριν ξεβιδωσεις...και τρωω ενα σουττττ αλλο πραγμα !
    Ειχε κομμενη γειωση (δες συμπτωση) και η φαση ειχε πληγωθει απο τα αυτια συγκρατησης (τα σιδερακια που κρατανε την πριζα στο κυτιο) με συνεπεια το μεταλικο της μερος ητανε υπο ταση !!!

    Γι αυτο παιδια πριν απο οτιδηποτε αλλο..ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ !!!!
    Το ρευμα σκοτωνει...δεν παιζει !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.sv7jke.forumup.gr
    Ομάδα Ραδιοερασιτεχνών Καβάλας
    Ο.Ρ.ΚΑ

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα Γειώσεων σπιτιού
    By Danza in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-15, 20:58
  2. Συναγερμός σπιτιού
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-15, 23:45
  3. δίκτυο σπιτιού
    By haris_216 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-13, 01:16
  4. Αντικεραυνική προστασία σπιτιού
    By zeibekis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 10:46
  5. Αυτοματισμοί σπιτιού
    By leosedf in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-09, 13:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας