Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 90

Θέμα: Αδεια τώρα σε ερασιτεχνικούς σταθμούς

  1. #81
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι για να μην ξεχνιομαστε , κι εγω με τη σειρα να φρεσκαρω το τοπικ με καποιες ακομη συμπληρωματικες ιδεες.

    Ο πειραματισμος στα FM/AM ειναι πολυ περιπλοκος και παρεχει συνθετες επιλογες δοκιμων και αξιζει να τις αναφερω μια προς μια (οσες μπορεσω να θυμηθω) , και στις 2 μπαντες.Καποιες απο αυτες νομιζω οτι δεν μπορουν να γινουν απο στις ραδιοερασιτεχνικες , πχ μεταδοση μουσικης.

    1. Δοκιμες κατασκευης κεραιων.
    2. Δοκιμες βελτιστοποιησης διαμορφωσης.
    3. Συνομιλιες μεταξυ πειραματιστων , περι εμβελειας , ποιοτητας διαμορφωσης , ογκου , στερεο κλπ.
    4. Εξοικειωση με προγραματα στον υπολογιστη , πχ airomate , RDS , compresors-limiters , audio echangers κλπ.
    5. Επιλογη και μεταδοση μουσικης καθε ειδους , χωρις ''καψα'' και ενδιαφερον υψηλης ακροαματικοτητας , χωρις περιορισμους στο ειδος (σωνει και καλα εμπορικα ) για μετρησεις απο AGB κλπ , με απωτερο σκοπο τον ''εκβιασμο'' και εντυπωσιασμο των πελατων , πολιτικων , καλλιτεχνων που θελουν να προβληθουν , οπως ειναι το τοπιο σημερα με τα μεγαθηρια.

    -Αν διαβασατε σε αλλο ποστ ανεβασα το ιστορικο των παρανομων εκπομπων και τα κυνηγητα κλπ που διαδραματιστηκαν την δεκαετια του '80.Οι πρωταγωνιστες των εκπομπων ήταν πασιγνωστοι , κυριως πολιτικοι , της εποχης , και ο ''πονος'' τους περι ''ελευθερης ραδιοφωνιας'' ηταν ξεκαθαρα για λογους πολιτικης σκοπιμοτητας , χρωματιζοντας αργοτερα τα ''ελευθερα ραδιοφωνα''.

    Εμεις δεν ζηταμε ''ελευθερη ερασιτεχνικη ραδιοφωνια στα FM/AM'' για να προβληθουμε ή να προβαλουμε ιδεες , πολιτικους & Σια.

    Οι εκπομπες τυπου ''σουλα σ'αγαπω'' οπως και οι ταινιες με αναλογο περιεχομενο ειπα , ήταν κατα τον σκηνοθετη ,οπως και το ''λουφα και παραλλαγη'' ,τα ''πετρινα χρονια'' κλπ , μην μπερδευουμε τα πραγματα , ειναι πολυ φθηνος και αστειος ευτελισμος
    του πειρατικου θεσμου και δεν επιτρεπω να χαρακτηριζονται ετσι ολοι οι πειρατες της εποχης και σημερινοι νοσταλγοι.
    Ολη η νυχτα αναλωνωνταν με συνομιλιες με συναδελφους απο ολο το νομο και οχι μονο , το ειπα και παλαιοτερα , οι τυποι τυπου ''Σουλα μ' ακους'' δεν ειχαν ιδεα απο μηχανηματα , ψαχναν για γκομενες και προβολη.Οποιος ηταν αυτης της λογικης δεν ανηκει εδω.
    Οταν ακουγα πειρατη , στις Σερρες , να λεει ''Ραδιο Διόνυσος , νομος Πελλας'' , ηταν κατι το συγκλονιστικο , τετοια εμβελεια !!!!
    Κατι μαγικο υπαρχει , κατι που σε συναρπαζει .Δεν εξηγειται.
    Οι μερες πλησιαζουν

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  2. #82
    Μέλος Το avatar του χρήστη manki25
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Ο ραδιοφωνικές εκπομπές είναι παράνομες για ευνόητους λόγους (εμπορικούς κλπ) αλλά δεν αποτελούν έγκλημα εφόσον τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας ως προς τις παρεμβολές κοινωφελών φορέων. Οι πειραματισμοί και οι έρευνες θα μπορούσαν να νομιμοποιηθούν κατόπιν ειδικής άδειας του χρήστη και της ιδιότητάς του με ανανέωση ανά χρονικά διαστήματα, δηλώνοντας τις συσκευές εκπομπής με ISO καλής και ασφαλούς λειτουργίας και με περιορισμό την ισχύ του εκπεμπόμενου σήματος.
    Δεν νοείται να υπάρχουν στην αγορά αμφιβόλου αποτελεσματικότητας κατασκευές ραδιοφωνίας και υλικά, τα οποία νομίμως αγοράζονται με απόδειξη και ΦΠΑ, και από την άλλη να απαγορεύεται η χρήση τους. Είναι δηλαδή σαν να επιτρέπεται η αγοραπωλησία και κατοχή ναρκωτικών και να απαγορεύεται η χρήση.
    Επειδή το θέμα της ραδιοφωνίας βρωμά από παντού, θα πρέπει να επανεξετασθεί το νομικό πλαίσιο ώστε να υπάρχει μια δίκαιη ρύθμιση ικανοποιώντας και το κράτος και τους ερασιτέχνες. Το γεγονός ότι δεν υπάρχει φορέας που να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των ραδιοερασιτεχνών, βολεύει περισσότερο τους νομοθέτες που παίζουν μπάλα σε άδειο γήπεδο.
    Επίσης βολεύει ακόμα περισσότερο, όταν εγκαθιδρύουν τον όρο «ραδιοπειρατεία» στο σώμα των ερασιτεχνών, διασπώντας τους σε ομάδες νόμιμων και παράνομων.
    Δεν νοείται πειρατεία όταν δεν υπάρχει παράνομο οικονομικό όφελος παρά μόνο συναισθηματική εξάρτηση από το αντικείμενο. Αν το hobby ερμηνεύεται ως πειρατεία, τότε πειρατές είμαστε όλοι ανεξαιρέτως αν ασχολούμαστε με τις ραδιοσυχνότητες ή όχι.
    Είμαι της γνώμης ότι, πρέπει να πάψουμε να στιγματίζουμε τους ερασιτέχνες των fm, και να υπάρξει τρόπος πίεσης από σωματείο ικανό να παρεμβαίνει και να στοιχειοθετεί ένα δίκαιο νομοθετικό πλαίσιο που να ικανοποιεί όλους τους εμπλεκόμενους φορείς της ραδιοφωνίας.
    (Το καλοκαίρι θα κάνω ψαροντούφεκο με τις νόμιμες διαδικασίες της άδειας που μου παρέχει η λιμενική αρχή ικανοποιώντας το γούστο μου χωρίς να ονομάζομαι ψαροπειρατής).
    Ας το σκεφτούμε λοιπόν από τη καλή πλευρά κι ας βρεθεί τρόπος στήριξης όλων αυτών που αδίκως σέρνονται στα δικαστήρια, γιατί το μεράκι, όπως και να το κάνουμε αν μας το κόψουν, είναι σαν να μας κόβουν την επικοινωνία, την αναζήτηση, την έρευνα, το συναίσθημα. Δηλαδή όλους τους βασικούς παράγοντες που συντελούν στην υπόσταση που ονομάζεται «άνθρωπος».

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #83
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freewind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λινκ 95,1 – Δημοσθενης (στοιχεια οκ)
    Jeik – Δημητρης (στοιχεια οκ)
    Mits - (στοιχεια οκ)
    Vcrstudio – Γιαννης
    Billsat – Βασιλης
    jim-6146b – Δημητρης (στοιχεια οκ)
    PARKER – Σταθης (στοιχεια οκ)
    Jimk - Δημητρης (στοιχεια οκ)
    ΛΑΜΠΡΟΣ ΜΑΚ – Λαμπρος
    Γιωργος 231 – Γιωργος (στοιχεια οκ)
    Πανος Κυψελη - Πανος (στοιχεια οκ)
    bracer - Νικος (στοιχεια οκ)
    sakis13 - Σακης
    kx5 - Κωστας
    active - Μιχαλης
    takis 1378 - Tακης
    (στοιχεια οκ)
    nikos-b - Νικος
    vagos Βαγγελης (στοιχεια οκ)
    freewind παναγιώτης (στοιχεία οκ)
    +3 ατομα απο Γιώργο 231
    +3 ατομα απο jeik
    Και εγω μεσα (εστειλα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  4. #84
    Μέλος Το avatar του χρήστη manki25
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Το να δημιουργηθεί ένας σύλλογος ραδιερασιτεχνών δεν νομίζω ότι θα πιάσει τόπο στη παρούσα φάση διότι για να συνταχτεί το καταστατικό, θα πρέπει να αναφέρονται όροι που να μην θίγουν το υπάρχον νομοθετικό πλαίσιο περί απαγόρευσης εκπομπής. Διαφορετικά δεν πρόκειται να χορηγηθεί άδεια συλλόγου.
    Ένας καλός δικηγόρος θα μπορούσε να μας συμβουλέψει καλύτερα για το πώς θα πρέπει να ελιχτούμε προς αυτή τη κατεύθυνση χωρίς να φαίνεται ότι υποθάλπουμε τη παρανομία, αλλά να δείχνουμε, να προωθούμε τις ιδέες, και να έχουμε συμμετοχή στις εξελίξεις της νομοθεσίας.
    Θέλω να στείλω κι εγώ τα στοιχεία μου αν δεν έχει συμπληρωθεί ο κατάλληλος αριθμός για δημιουργία συλλόγου.
    Όμως αν ξέρει κανείς κανένα καλό δικηγόρο, ας ρωτήσει καλύτερα, για να έχουμε μια γερή βάση στις κινήσεις μας.
    Που στέλνουμε τα στοιχεία μας;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #85
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis13
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Ειμαι μεσα για την ιδρυση

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #86
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    τι εγινε.....????

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  7. #87
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Καποιος φιλος ανακλυψε το παρατημενο θεμα και το ανακινησε , εδω ειμαστε παλι , εγω εδω και πολυ καιρο βγαζω την παλια μου ψωρα ιντερνετικα και μπορω να πω οτι μου αρεσει υπερβολικα ,αλλα παντα θα ειμαι μεσα σε μια κινηση για αδειοδοτηση για ερασιτεχνικες εκπομπες .

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  8. #88
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    H γνώμη μου για το θέμα αναφέρεται στον σύνδεσμο
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=54839&page=2

    Ελπίζω κάποια μέρα κάποιος αρμόδιος να απαντήσει δημοσίως για το αίτημα πολλών Ελλήνων ραδιοπειραματιστών.
    Ευχαριστώ...!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  9. #89
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη sw1john
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    QTH:Νέα Μάκρη Αττικής
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό το θέμα, είμαι μέσα, αλλά λίγο τις διαδικασίες.
    Ανοίγω για 2 ώρες 7.00-9.00μμ βάζω μουσική, πιάνω κουβέντα με άλλα παιδιά, λέμε τεχνικά... ή άλλα...
    Μετά κλείνω ανοίγει άλλος στην ίδια συχνότητα και πάει λέγοντας, μέχρι να έρθει η μέρα μου να ανοίξω κλπ...
    Ναι, κενές συχνότητες έχουμε ? Με Stereo διαμορφώσεις για FM (PLL έτοιμα, κατασκευές ....)

    Δεν το έχω καταλάβει μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

    Ευχαριστώ
    Γιάννης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sw1john : 22-02-11 στις 01:33

  10. #90
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη tinosfm
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    τηνος
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    ολα καλα και ωραια τι εγηνε με το θεμα αυτο ????

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9

Παρόμοια Θέματα

  1. Θεσεις Εργασίας για Τεχνικούς
    By DiViDi in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-17, 19:42
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-13, 17:57
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-05, 14:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας