Σελίδα 10 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 129

Θέμα: ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ

  1. #91
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Όπως έγραψες: "είμαι διατεθειμένος να το ανεχτώ σε λογικά πλαίσια". Κάνε την καρδιά σου πέτρα και τράβα δώσε εξετάσεις και άσε εμάς να είμαστε περιέργοι.
    Αυτό ήταν το αρχικό σκεπτικό μου, αλλά μόλις μου επιβεβαίωσες το στερεότυπο του ραδιοερασιτέχνη. Δεν αξίζει τον κόπο.

    Ότι θέλω να μάθω θα το βρω και μόνος μου, και αν πάρω και τον κατάλληλο εξοπλισμό μπορεί να βγαίνω που και που να σας λέω καμιά καλησπέρα χωρίς άδεια, έτσι για να έχετε δουλειά οι σερίφηδες των ραδιοκυμάτων.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  2. #92
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Όχι, μην είσαι τόσο αρνητικός, θα σε βοηθήσουν όλοι. Τράβα στον τοπικό σου σύλλογο και πες τους πόσο μαλάκες και λαμόγια τους θεωρείς, βάλτους και λίγο χέρι να σκιστούν να σε βοηθήσουν και θα κυλίσουν όλα ρολόι. Τι θέλουμε πια στην κοινότητα; Μερικούς θολούρηδες ακόμη να μην χαθεί το είδος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #93
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Το πιο σημαντικό από όλα νομίζω ότι δεν ειπώθηκε, ότι δηλαδή οι ραδιοερασιτεχνικές μπάντες είναι αποκλειστικά για την υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη και για καμμιά άλλη χρήση, ιδίως επαγγελματική. Από εκεί και πέρα υπάρχουν τα CB, τα PMR που είναι ελεύθερα και τα ειδικά ραδιοδίκτυα αν η δουλειά είναι μεγάλη.

    2 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SeAfasia (29-12-17)

  5. #94
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    .


    kourampies


    απο το πρωτο σου ποστ #78 εισαι προκλητικος και συνεχιζεις να εισαι παρ οτι ο antonis_p στο #79 κ#81 προσπαθησε να σε βοηθησει



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήταν το αρχικό σκεπτικό μου, αλλά μόλις μου επιβεβαίωσες το στερεότυπο του ραδιοερασιτέχνη. Δεν αξίζει τον κόπο.

    Ότι θέλω να μάθω θα το βρω και μόνος μου, και αν πάρω και τον κατάλληλο εξοπλισμό μπορεί να βγαίνω που και που να σας λέω καμιά καλησπέρα χωρίς άδεια, έτσι για να έχετε δουλειά οι σερίφηδες των ραδιοκυμάτων.
    ..

    και να λες kourampies καλει τον μελομακαρονο ...

    ξαναδιαβασε το
    #81

    1 Not allowed! Not allowed!
    ...

  6. #95
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και μερικούς μήνες παίζω με SDR δέκτες για διάφορες δουλειές και φάσματα συχνοτήτων. Πέρα από τους λόγους που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα SDR που είναι άσχετοι, στην πορεία μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το να ακούς όσα λέγονται σε διάφορες συχνότητες.

    Δεν είμαι ραδιοερασιτέχνης και θεωρώ το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα γύρω από τις ραδιοσυχνότητες παρανοικό. Επίσης πολλές φορές οι "νόμιμοι" ραδιοερασιτέχνες είναι θλιβερά γραφικοί ελιτιστές, αρνητικοί σε οποιονδήποτε αρχάριο, και αστεία σοβαροφανείς όσον αφορά την υποτιθέμενη χρήση που κάνουν. Προφανώς και δεν υπάρχει κανένας που να μην ακούει όλες τις συχνότητες, προφανώς και δεν τηρούνται κατά γράμμα τα περί ισχύος και εξοπλισμού, κτλ κτλ.

    Επί της ουσίας, έχει αρχίσει να μου φαίνεται ενδιαφέρον πλέον το να μπορώ να μιλήσω και εγώ. Αν και δε με ψήνει το φακέλωμα καθώς και οι συναλλαγές με υπουργεία και συλλόγους που περιλαμβάνει η έκδοση της άδειας, είμαι διατεθειμένος να το ανεχτώ σε λογικά πλαίσια.

    Για την ακρίβεια θέλω να μπορώ να ακούσω όλες τις συχνότητες 2m και 70cm, να μιλήσω στις νόμιμες (μικρές αποστάσεις), και να είμαι νομικά καλυμμένος όσον αφορά την κατοχή αντίστοιχου εξοπλισμού. Αν και κυρίως θα λαμβάνω με SDR, να μπορώ να απαντήσω και να έχω τον εξοπλισμό στο αυτοκίνητο πχ χωρίς να έχω θέμα με αστυνομικό έλεγχο ή διάφορους περίεργους.

    Ποια είναι η πιο ανώδυνη και οικονομική οδός για τις χρήσεις που θέλω; Και για την οποιαδήποτε άδεια, αλλά και για την απόκτηση εξοπλισμού; Πρόταση για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Υποθέτω Baofeng είναι μονόδρομος;
    Φίλε κουραμπιέ μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις, δεν θα σε εμποδίσει κανένας ,
    άλλωστε και ο Τσίπρας ότι γουστάρει κάνει.

    Αλλά όταν κάνεις ερωτήσεις του τύπου «όσα λέγονται σε διάφορες συχνότητες» «κρύψιμο συχνοτήτων» κλπ
    τότε θέτεις θέμα.

    Μετά γράφεις ότι τα θέλεις για «Για ρύθμιση και monitoring FM ραδιοφώνων τα χρησιμοποιώ, για να ξέρω αν και τι παίζουν απομακρυσμένοι αναμεταδότες.» το θέμα αρχίζει και μπερδεύετε ακόμα ποιο πολύ.

    Η δική μου συμβουλή είναι απλή.

    Πάρε ένα Βaofeng , ΤΥΤ , η ότι άλλο θέλεις , βγες στα VHF κάτω από 144MHZ η πάνω από 146 MHZ UHF κάτω από 430MHZ και πάνω από 440MHZ και εκεί θα βρει όλους που δεν είναι θλιβερά γραφικοί ούτε ελιτιστές , ούτε παρανοϊκοί , ούτε αρνητικοί και θα τα μάθεις όλα τα κόλπα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #96
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Πραγματικά δε ξέρω τι πρόβλημα έχετε. Είχα όλη την καλή διάθεση να απαντήσω στον άλλο σερίφη παρόλη την αδικαιολόγητη επίθεση τι SDR χρησιμοποιώ και για ποιο σκοπό. Από πότε η ακρόαση FM ραδιοφώνων υπόκειται σε νόμους, και από ποτέ οι ραδιοερασιτέχνες αστυνομεύουν; Η πρέπει να δινει αναφορά στους ραδιοερασιτέχνες οποίος διαχειρίζεται FM ραδιόφωνα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #97
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δε ξέρω τι πρόβλημα έχετε. Είχα όλη την καλή διάθεση να απαντήσω στον άλλο σερίφη παρόλη την αδικαιολόγητη επίθεση τι SDR χρησιμοποιώ και για ποιο σκοπό. Από πότε η ακρόαση FM ραδιοφώνων υπόκειται σε νόμους, και από ποτέ οι ραδιοερασιτέχνες αστυνομεύουν; Η πρέπει να δινει αναφορά στους ραδιοερασιτέχνες οποίος διαχειρίζεται FM ραδιόφωνα;
    Τρολ (Διαδίκτυο)
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%BF%CE%BB_(%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4 %CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  9. #98
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Τρολ (Διαδίκτυο)


    πονηρα προκλητικες σκοπιμα ανοητες...


    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4...4%CF%85%CE%BF)



    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  10. #99
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourampies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δε ξέρω τι πρόβλημα έχετε. Είχα όλη την καλή διάθεση να απαντήσω στον άλλο σερίφη παρόλη την αδικαιολόγητη επίθεση τι SDR χρησιμοποιώ και για ποιο σκοπό. Από πότε η ακρόαση FM ραδιοφώνων υπόκειται σε νόμους, και από ποτέ οι ραδιοερασιτέχνες αστυνομεύουν; Η πρέπει να δινει αναφορά στους ραδιοερασιτέχνες οποίος διαχειρίζεται FM ραδιόφωνα;
    και εγώ με SDR ακούω....ο jimnaf σου απάντησε τρυφερά...μπορείς να ακούς με το SDR HF/VHF/UHF μέχρι εκεί που "ακούει" η κεραία(ες) σου...κανένα πρόβλημα...
    Μια ερώτηση,το νομικό πλαίσιο των Η.Π.Α των Γερμανών επί παραδείγματι δεν είναι παρανοικό σε σχέση με το Ελληνικό;
    Όταν πάρεις πτυχίο και χαρακτηριστικό κλήσης θα στήσεις την(ις) κεραία(ες) σου στην ταράτσα ή στο αυτοκινητό σου και κανένας δεν θα σε ενοχλήσει κουραμπιέ...qsl;
    Πάρε ένα πομποδέκτη όχι ακριβό VHF/UHF και κάνε ακρόαση,σιγά σιγά να μπαίνεις στο ελιτίστικο καφενέ,κάπως έτσι όλοι αρχίσαμε....μην δίνεις σημασία τι λέει ο καθένας που πιάνει μικρόφωνο και λέει το κοντό του ή το μακρύ του...
    Υπάρχουν παρατράγουδα εκεί μέσα αλλά αν δεν θέλεις να "πάρεις" μικρόφωνο τότε υπάρχει χειριστήριο CW καθώς FT8/PSK31/PSK/JT65/JT/RTTY/SSTV κτλπ.....
    Καλή αρχή και υπομονή....de SV3IRG ... 73 ...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SeAfasia : 05-09-17 στις 05:17

  11. #100
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Post SEPURA, το νέο σύστημα ραδιοεπικοινωνίας της ΕΛΑΣ

    Φαίνεται ότι μετά από 3,5 χρόνια η Αστυνομία αφήνει στους αναλογικούς πομποδέκτες και ενεργοποιεί την σύμβαση για το ψηφιακό σύστημα SEPURA. Διαβάστε σύντομο άρθρο του CNN Greece σχετικά με το θέμα.

    Το ερώτημα είναι τι θα γίνουν οι χιλιάδες πομποδέκτες Baofeng που αγόραζαν από την τσέπη τους οι αστυνομικοί.

    0 Not allowed! Not allowed!


Σελίδα 10 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 8 9 10 11 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ (τί είναι)
    By antonis_p in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 743
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-23, 08:25
  2. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ FM (88-108)
    By KALODIAKIAS in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 08:13
  3. ραδιοερασιτεχνης?????
    By gregluffy in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 11:56
  4. Ραδιοερασιτεχνισμος Πληροφοριες
    By michaelcom in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-14, 15:00
  5. Ραδιοερασιτεχνης
    By PiCBuRn3r in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-04, 08:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας