Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 129

Θέμα: ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Σταμάτη νομίζω ότι σε αυτό το κομμάτι ψιλοσυμφωνούμε.

    Αντώνη, αυτά που ανέφερες, δεν είναι επιτεύγματα Ελλήνων ραδιοερασιτεχνών. Ο λάτρης της οδήγησης θα πάρει ένα αμάξι που να τον βολεύει και θα δώσει ένα σκασμό λεφτά για να το ταράξει στις modifιές. Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα τολμήσει να βάλει χέρι στο Icom του? Δε νομίζω, έτσι δεν είναι? Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα εφεύρει κάτι σαν αυτά που ανέφερες? Δεν έχω υπόψιν μου κάτι ως τώρα. Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα σχεδιάσει και θα φτιάξει π.χ. ένα LNA με υγρό άζωτο για να επαναλάβει το χιλιοδοκιμασμένο EME (1976)? Επίσης δεν έχω κάτι υπόψιν μου, και δεν το περιμένω να σου πω την αλήθεια.

    Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης δυστυχώς στα μάτια μου (το τονίζω ότι είναι δική μου άποψη), είναι απλώς ένας χειριστής ασυρμάτου. Αρκείται στα PTT με ετοιματζίδικα, να ανοίξει τον R-τάδε με ένα rubberακι από ένα απίθανο σημείο, και να επαναλάβει κάποιο χιλιοδοκιμασμένο πείραμα.

    Ένας εκπαιδευμένος, αδειοδοτημένος, με εκχωρημένες συχνότητες και δικαιώματα, που θα έπρεπε να πειραματίζεται και να προάγει το αντικείμενο, να κάνει μόνο αυτό το πράγμα? Εμένα δεν με συγκινεί και ούτε το βρίσκω δημιουργικό. Το να υπερηφανεύεται κιόλας γι΄αυτο και να μη σηκώνει μύγα στο σπαθί του, ε, με διώχνει για τα καλά.

    Αυτό είναι για μένα Αντώνη, και όχι το αν με άφησαν ή δε με άφησαν να ανοίξω κάποιο repeater. Δείξε μου που κάνω λάθος αν θες.

    Thx!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toykaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρω οτι η αιτια ειναι οτι εχει γεμισει ο τοπος αναμεταδοτες..και με ενα φορητακι μπορεις πλεον να μιλας Πανελλαδικα...ποιος ο λογος να στησει εργαστηριο καποιος οταν εχει:
    α) πιθανοτητες να μην πετυχει αυτο που κανει
    β) αυτο που κανει (το πειραμα) να του στοιχησει λογω αγνοιας σχεδον οσο το ετοιμο..(σαφεστατα λιγοτερο) αν συμπεριλαβεις και τον χρονο κλπ κλπ.

    Μας δινουν Στελλιο ετοιμο φαΐ ...ποιος ο λογος να μασησω..ειναι ηδη μασημενο...κακως μεν...η πραγματικοτητα δε.
    Ας κλεισουν ολοι οι αναμεταδωτες..πλην ενος ή δυο και μετα να δεις τι εχει να γινει....
    Θυμασαι που με ρωτησες γιατι δεν φτιαχνω κατι μονος μου; τι σου απαντησα;
    Οτι τα βρισκω ολα ετοιμα....με ολα τα καλουδια επανω...ειναι αληθεια δυστυχως.
    Υπάρχουν αρκετοί ΄τρόποι για να καλύψεις 40 χιλιόμετρα.
    Ένας είναι να πάρεις το αυτοκίνητο (ή το δίτροχο) και να φτάσεις σε λίγη ώρα.
    Ένας άλλος είναι να πάρεις το ποδήλατό σου και να φτάσεις σε καμμιά ώρα, περίπου.
    Υπάρχουν και κάποιοι που θεωρούν όνειρο ζωής να καλύψουν αυτή την απόσταση τρέχοντας (ενώ έχουν και αυτοκίνητο και ποδήλατο ίσως).
    Ας μην ξεχνάμε το "πνεύμα" του ραδιοερασιτεχνισμού, σύμφωνα πάντα με το νομοθέτη: αυτοδιδασκαλία - έρευνα - επικοινωνία.
    Και μια διευκρίνηση. Επικοινωνία δεν είναι η απλή αποκατάσταση επαφής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Ο λάτρης της οδήγησης θα πάρει ένα αμάξι που να τον βολεύει και θα δώσει ένα σκασμό λεφτά για να το ταράξει στις modifιές. Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα τολμήσει να βάλει χέρι στο Icom του?
    προφανώς δεν θα κάνει ο ίδιος τις "modifιές", άλλος το οδηγάει, άλλος το πειράζει, άλλα κάνει ο συνοδηγός... χτες έτρωγα με κάποιον που οδηγάει σε αγώνες ένα κόκκινο mitsubishi και μου τα έλεγε. Αυτού η δουλειά είναι να το μάθει όσο γίνεται καλύτερα για να το οδηγήσει στο όριο και να παραγγέλνει σε άλλους τις βελτιώσεις που χρειάζεται. Για ποιο λόγο να πειράξω εγώ το icom μου; Αν ήθελα κάτι θα επισκεπτόμουν το mods.dk αλλά συνήθως τα modifications που βρίσκεις ακόμα και εκεί είναι για ...κακό!

    Έχε υπόψιν πως η συνεισφορά Έλληνα ραδιοερασιτέχνη (SV2) ήταν και είναι ακόμα σημαντική σε επίπεδο software στο packet και το aprs. Τα προγράμματά του τα χρησιμοποιούν σε όλο τον κόσμο ακόμα και σήμερα.

    να ανοίξει τον R-τάδε με ένα rubberακι
    δεν είναι τελικά και τόσοι πολλοί αυτοί που χρησιμοποιούν τους (πάρα πολλούς ομολογουμένως) αναμεταδότες. Θα ήθελα περισσότερους στους διαγωνισμούς προκειμένου να υπάρχουν συμμετοχές εκεί που υπάρχει ένα "αθλητικό" πνεύμα και οι συμμετοχές μας είναι πραγματικά πολύ λίγες.

    Δεν μπορούν να προκύπτουν συνέχεια εφευρέτες. Ειδικά από μια χώρα που δεν έχει τεχνική εκπαίδευση. Δεν θα προέκυπτε κάτι καλό αν έπρεπε να παρουσιάσει ο καθένας μας κάτι με μία ή δυο λάμπες προκειμένου να αδειοδοτηθεί, ίσως την δεκαετία του 50 αλλά όχι σήμερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη toykaki
    Όνομα
    Σταματης..sv7jke
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα περισσότερους στους διαγωνισμούς προκειμένου να υπάρχουν συμμετοχές εκεί που υπάρχει ένα "αθλητικό" πνεύμα και οι συμμετοχές μας είναι πραγματικά πολύ λίγες.
    Συμφωνω...εγκρινω και επαυξανω !!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    www.sv7jke.forumup.gr
    Ομάδα Ραδιοερασιτεχνών Καβάλας
    Ο.Ρ.ΚΑ

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη - jeik ποια η αφορμη να ανοιξεις ενα τετοιο θέμα? θέλω να πω, τι σε έφτασε στο ''αμήν'' ??

    Μια παρόμοια άποψη έχω και εγώ .... Αφορμή ήταν όταν ένας ραδιοερασιτέχνης, ο οποίος καμία σχέση με ηλεκτρονικά δεν εχει, ασχολειται περιπου 5 χρονια με αγορα-χρηση πομπων σε ραδιοερασιτεχνικο επιπεδο, και κατασκευη κεραιων, πάνω σε μια συζητηση μου ειπε:

    '' ... έχεις ακόμα να μαθεις ... ''



    ----------------------------------------------------------------------

    Αυτοι που ασχολουνται με το ηλεκτρονικο μερος (καλα, λιγοι βεβαια) συσκευων πομποδεκτων, κατασκευη κεραιων και επικοινωνια ονομαζονται ραδιοερασιτεχνες.

    Αυτοι που κατασκευαζουν ενισχυτες ? --χομπυστες ηλεκτρονικοι
    Αυτοι που προγραμματιζουν ολοκληρωμενα ? --χομπυστες ηλεκτρονικοι
    Αυτοι που τυπώνουν πλακετες, σκεφτονται σχεδια απο το 0 ? -- χομπυστες ηλεκτρονικοι

    ----------------------------------------------------------------------
    Πιστευω την εικονα του ραδιοερασιτεχνη την εχει χαλασει η εξελιγμενη τεχνολογια οπως ειπατε παραπανω. Καθε καρυδιας καρυδι, παει δινει εξετασεις, αγοραζει 1-2 μηχανηματακια 2 κεραιουλες και αρχοντας!!

    Τον ρωτας: γιατι το καλωδιο που χρησιμοποιηεις ειναι 'τοσα' Ωμ ?

    Απαντηση :

    Απλα εχει συσχετιστει η εννοια καθαρα με τον κλαδο ηλεκτρονικης, απο εκει ξεκινησε αλλωστε. Με την ιδια λογικη , καθενας που 'φουλάρει' το αμαξι του με ηχοσυστηματα , καλωδια, συσκευες , πρεπει να συσχετιζεται με την ηλεκτρονικη.....

    --------------------------------------------------------------------

    Γινε ραδιοερασιτεχνης. Φτιαξε εναν πομπο, μια κεραια απο την αρχη, πειραματισου, μέτρησε. Και τελος κάνε εκπομπή-λήψη..

    ¨εφτιαξες- μέτρησες - μιλησες, βελτιωσε το....

    -------------------------------------------------------------------


    Ραδιοερασιτεχνης : Αγοράζω υπολογιστη, βάζω ιντερνετ και το χρησιμοποιω μονο για facebook ...

    Χομπύστας ηλεκτρονικός με άδεια εκπομπης-λήψης RF : 'Σήμερα' ξεκιναω φτιαχνοντας το τροφοδοτικο, 'αύριο' σπάω το κεφάλι μου γιατι μου κάηκε η έξοδος, 'μεθαύριο' λύνω και των υπολοίπων ραδιοερασιτεχνων τα προβλήματα.

    --------------------------------

    Υ.Γ πανακριβο το αθλημα ακομα και για το πιο απλο ετοιματζιδικο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toykaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω...εγκρινω και επαυξανω !!!!!
    τα πράγματα είναι χειρότερα από όσο τα εμφανίζω:
    http://www.cqww.com/logs-received_ssb.htm
    9 ελληνικές συμμετοχές (μέχρι τώρα αλλά δεν βλέπω να αλλάζουν τα πράγματα) σε ένα contest που δεν χρειάζεται να ξέρεις κάτι (phone) και 238 ιταλικές!!!! Στις 9 αυτές συμμετοχές, ούτε 1 σύλλογος/club από τους αμέτρητους που προφανώς είναι απασχολημένοι με τα repeaters τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης δυστυχώς στα μάτια μου (το τονίζω ότι είναι δική μου άποψη), είναι απλώς ένας χειριστής ασυρμάτου. Αρκείται στα PTT με ετοιματζίδικα
    Όπως ορθά είπε και ο φίλος πιο πάνω, με την υπάρχουσα τεχνολογία, και αυτήν που έρχεται, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ακούσεις και να εκπέμψεις με αυτά που λες "ετοιματζίδικα"! πραγματικά εσύ πιστεύεις πως μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με το φτηνότατο "ετοιματζίδικο"; Ή μήπως και στους χώρους έξω από τον ραδιοερασιτεχνισμό, ή ίδια τακτική δεν ακολουθείται; Από οτι διαβάζω εδώ μέσα και αποκτώ μια άποψη για το τι γίνεται σήμερα στον χώρο του παράνομου ραδιοφώνου (αφού στον xxx δεν άρεσε ο όρος "πειρατικό"), είτε παίζουν με ετοιματζίδικα από 2 ανθρώπους που τα φτιάχνουν στην Ελλάδα (και οι 2 έχουν ραδιοερασιτεχνική άδεια!), είτε τα αγοράζουν από Ιταλία, είτε παίζουν με αυτά που πουλούσε το 80 ο συχωρεμένος και ο POP και στο τέλος πηγαίνουν στις 2 πρώτες επιλογές!

    Είναι γεγονός πως ο ραδιοερασιτέχνης στις ΗΠΑ ή την Ιαπωνία είναι περισσότερο καταρτισμένος προφανώς λόγω της καλύτερης τεχνικής εκπαίδευσης και παιδείας που προσφέρουν αυτές οι χώρες, αλλά ανεξάρτητα με το πώς εσύ θέλεις τον Έλληνα ραδιοερασιτέχνη, και οι άλλοι που ανέφερα, ICOM αγοράζουν!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως ορθά είπε και ο φίλος πιο πάνω, με την υπάρχουσα τεχνολογία, και αυτήν που έρχεται, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ακούσεις και να εκπέμψεις με αυτά που λες "ετοιματζίδικα"! πραγματικά εσύ πιστεύεις πως μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με το φτηνότατο "ετοιματζίδικο"; Ή μήπως και στους χώρους έξω από τον ραδιοερασιτεχνισμό, ή ίδια τακτική δεν ακολουθείται; Από οτι διαβάζω εδώ μέσα και αποκτώ μια άποψη για το τι γίνεται σήμερα στον χώρο του παράνομου ραδιοφώνου (αφού στον xxx δεν άρεσε ο όρος "πειρατικό"), είτε παίζουν με ετοιματζίδικα από 2 ανθρώπους που τα φτιάχνουν στην Ελλάδα (και οι 2 έχουν ραδιοερασιτεχνική άδεια!), είτε τα αγοράζουν από Ιταλία, είτε παίζουν με αυτά που πουλούσε το 80 ο συχωρεμένος και ο POP και στο τέλος πηγαίνουν στις 2 πρώτες επιλογές!

    Είναι γεγονός πως ο ραδιοερασιτέχνης στις ΗΠΑ ή την Ιαπωνία είναι περισσότερο καταρτισμένος προφανώς λόγω της καλύτερης τεχνικής εκπαίδευσης και παιδείας που προσφέρουν αυτές οι χώρες, αλλά ανεξάρτητα με το πώς εσύ θέλεις τον Έλληνα ραδιοερασιτέχνη, και οι άλλοι που ανέφερα, ICOM αγοράζουν!
    Αντώνη, το εργαστήριο που είχα το έκλεισα πριν χρόνια γιατί πήγα ως μισθωτός σε αντίστοιχο αντικείμενο. Τα πράγματα (πάγκος, όργανα κλπ) τα έχω σε χώρο στο σπίτι όπου συνεχίζω ως χόμπυ.

    Τον προηγούμενο μήνα τελείωσα το πρωτότυπο ενός καθαρού ψηφιακού πομπού FM, με απ' ευθείας DDS στα FM, 32-bit επεξεργαστή και DSP για το stereo και είσοδο AES/EBU. Όλο modular κάρτες. Μου πήρε 2 μήνες και 1-2 χιλιάδες ευρώ. Δεν μου το ζήτησε κανείς, δεν το περιμένει κανείς, το έκανα από αυτοπαρακίνηση γιατί μόνο 4 εταιρείες σε αυτό τον πλανήτη το φτιάχνουν και το πουλάνε αρκετές χιλιάδες ευρώ.


    Φωτο της κάρτας του διαμορφωτή και του DDS με το φίλτρο

    Κρίνω από μένα λοιπόν και λέω ότι από τους 3500-4000 ραδιοερασιτέχνες, δεν είναι καλό στατιστικό δείγμα να υπάρχει μόνο ένας SV2xxx που να έκανε την υπέρβαση. Δεν το δέχομαι βρε παιδί μου, πες με ότι θες!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    ξεφεύγουμε από το θέμα γιατί προσωποποιούμε την κουβέντα,
    τις γνώσεις που έχεις τις έχει ένα μικρό κομμάτι του πληθυσμού,
    ραδιοερασιτέχνες ή όχι.
    Άρα δεν προκύπτει από κάπου πως για να είναι κάποιος ραδιοερασιτέχνης
    θα πρέπει να έχει την δική σου κατάρτιση.

    Θα ήταν καλύτερα να μιλήσουμε πάνω στον όρο "ραδιοερασιτέχνης"
    ή "υπηρεσία ραδιοερασιτέχνη" όπως αυτή αναφέρεται στον ελληνικό
    ή αγγλόφωνο (για να καταλαβαίνουμε όλοι) χώρο, τί λες;

    Όλη σου η απάντηση στηρίχτηκε πάνω σε μία υπόθεσή που έκανα
    πραγματικά εσύ πιστεύεις πως μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με το φτηνότατο "ετοιματζίδικο";
    και που προφανώς έπεσα έξω!
    Δεν είπα όμως μόνο αυτό....

    καλό βράδυ, αύριο δουλεύω νωρίς και πρέπει να προετοιμαστώ κατάλληλα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιπαρέρχομαι το εντελώς απαράδεκτο ύφος αλλά όταν σε άλλες σελίδες χρησιμοποιείτε τον όρο ραδιοερασιτέχνης μιλώντας για "ραδιοερασιτέχνες FM AM Ελλάδος", θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω για το αν έχετε καταλάβει τι είναι ραδιοερασιτεχνισμός.
    Φιλε κωστα , βλεπω οτι εισαι γιατρος και σε σεβομαι ιδιαιτερα για την ιδιοτητα σου αυτη , αλλα σιγουρα με την RF ξεκινησες καπως αργα , εμπλεξες με τα ''ραδιοερασιτεχνικα'' και δεν την αγαπας οσο πρεπει.
    Δεν σας κανει εντυπωση που αμετρητοι πιτσιρικαδες βγαινουν εδω μεσα και ρωτανε επιμονα για πομπους της πλακας στα FM ?
    ενω για ''ραδιοερασιτεχνικη'' μπαντα κανενας ?
    Κατι εχει αυτη η μπαντα των FM ,κατι μαγικο και ανεξηγητο και τραβαει.(Και ισως αυτο μπερδεψε και τον αντωνη και το χαρακτηρησε ως '' φορουμ για πειρατικο ραδιοφωνο'')
    Το υφος ειναι τετοιο διοτι κανετε λες και πανε να σας κλεψουνε τα πνευματικα δικαιώματα απο κατι , και επαναλαμβανετε διαρκως τα ιδια και τα ιδια , ειπαμε οτι καταλαβαμε τον ορο ''ραδιοερασιτεχνης''.

    Απο κει και περα και γω θα συμφωνησω οτι ο ορος ''ραδιοερασιτεχνης των FM'' ειναι αστοχος , μεχρι τουλαχιστον να υπαρξει κατι επισημο που να δινει το δικαιωμα σε καποιους να τον χρησιμοποιησουν νομιμα.
    Ο σωστος θα ηταν αυτο που ζηταμε , σκετο ''Ερασιτεχνες των FM/ΑΜ'' , κατα την νομιμοποιηση, δεν θα κολλησουμε στην απουσια του -ραδιο-.
    Αλλα και γω αντιπαρερχομαι τον ορο ''πειρατης'' που επαναλαμβανεται εδω μεσα.
    Που ξερετε εσεις απο ποιον , με ποια ιδιοτητα , και γιατι γινονται δοκιμες ,και εμφανιζετε τους πειραματιστες ως πειρατες ? Καλως ή κακως τις δοκιμες του ο καθενας τις κανει στην συχνοτητα που επιθυμει και αναλογα με τις αναγκες του ,εκτος αν νομιζετε οτι τα ιδιωτικα ραδιοφωνα δεν κανουν δοκιμες για να πετυχουν καλυτερο σημα, έλα ντε ομως που δεν ειναι ολοι ΑΝΤ1-ΣΚΑΙ-ΒΕSΤ κλπ , με φραγκα χοντρα , για να τα σκασουν στα ολοκληρωμενα συστηματα,και σε αετονυχηδες τεχνικους που παρεχουν πληρη μελετη και εγκατασταση ραδιοσυστηματων .Σε πληροφορω οτι σε καποιες περιοχες δεν υπαρχουν οι καταλληλοι τεχνικοι για να υποστηριξουν αυτα τα συστηματα ή τα οικονομικα του σταθμου δεν αντεχουν , και το βαρος πεφτει σε λιγοτερο ειδικευμενους που αναζητουν λυση σε προβληματα ακομη και μεσα απο το φορουμ .Αυτοι λοιπον κατα την κριση σας ειναι παρανομοι ? απο που κι ως που ?.
    Εκτος και αν εχετε την απαιτηση να ρωταει καποιος τεχνικος κατι αφου πρωτα δωσει τα πληρη στοιχεια του ,ποιον ραδιοσταθμο εκπροσωπει κλπ , για να μην χαρακτηριστει . Αυτη ειναι η απολογια μου για το υφος μου.Θα συνεχισω σε αλλο ποστ για να μην γινομαι κουραστικος.
    Εγω ξαναθυμιζω οτι ασχολουμαι με την RF απο τα 11 , τοτε ο ορος ραδιοερασιτεχνης ηταν ευρεως γνωστος στα FM/AM , και ο ορος ''πειρατης'' στο ''ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ'' κατα τον σκηνοθετη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ (τί είναι)
    By antonis_p in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 743
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-23, 07:25
  2. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ FM (88-108)
    By KALODIAKIAS in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 07:13
  3. ραδιοερασιτεχνης?????
    By gregluffy in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 10:56
  4. Ραδιοερασιτεχνισμος Πληροφοριες
    By michaelcom in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-14, 14:00
  5. Ραδιοερασιτεχνης
    By PiCBuRn3r in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-04, 07:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας