Σταμάτη νομίζω ότι σε αυτό το κομμάτι ψιλοσυμφωνούμε.

Αντώνη, αυτά που ανέφερες, δεν είναι επιτεύγματα Ελλήνων ραδιοερασιτεχνών. Ο λάτρης της οδήγησης θα πάρει ένα αμάξι που να τον βολεύει και θα δώσει ένα σκασμό λεφτά για να το ταράξει στις modifιές. Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα τολμήσει να βάλει χέρι στο Icom του? Δε νομίζω, έτσι δεν είναι? Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα εφεύρει κάτι σαν αυτά που ανέφερες? Δεν έχω υπόψιν μου κάτι ως τώρα. Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης θα σχεδιάσει και θα φτιάξει π.χ. ένα LNA με υγρό άζωτο για να επαναλάβει το χιλιοδοκιμασμένο EME (1976)? Επίσης δεν έχω κάτι υπόψιν μου, και δεν το περιμένω να σου πω την αλήθεια.

Ο Έλληνας ραδιοερασιτέχνης δυστυχώς στα μάτια μου (το τονίζω ότι είναι δική μου άποψη), είναι απλώς ένας χειριστής ασυρμάτου. Αρκείται στα PTT με ετοιματζίδικα, να ανοίξει τον R-τάδε με ένα rubberακι από ένα απίθανο σημείο, και να επαναλάβει κάποιο χιλιοδοκιμασμένο πείραμα.

Ένας εκπαιδευμένος, αδειοδοτημένος, με εκχωρημένες συχνότητες και δικαιώματα, που θα έπρεπε να πειραματίζεται και να προάγει το αντικείμενο, να κάνει μόνο αυτό το πράγμα? Εμένα δεν με συγκινεί και ούτε το βρίσκω δημιουργικό. Το να υπερηφανεύεται κιόλας γι΄αυτο και να μη σηκώνει μύγα στο σπαθί του, ε, με διώχνει για τα καλά.

Αυτό είναι για μένα Αντώνη, και όχι το αν με άφησαν ή δε με άφησαν να ανοίξω κάποιο repeater. Δείξε μου που κάνω λάθος αν θες.

Thx!