Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 75

Θέμα: Αγορά φωτοβολταϊκών κελιών

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Γεια σας παιδιά. Αν βρεθούν cells σε καλή τιμή ενδιαφέρομαι και εγώ.

    Διόρθωση: Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το link από το e-Bay. Είναι 100 cells των 1.75W περίπου στα 177 ευρώ, δηλαδή κόστος 1ευρώ/Watt που είναι άψογο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panandreas : 16-03-09 στις 17:01

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από biznikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελεις τη Δευτερα να ρωτησω απο κει που εχω παρει τα πανελ αν δινουν μονο κυψελες??
    Αν θελεις ρωτα αν εχουν μονοκρυσταλικες η πολυκρυσταλικες .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    ΟΚ περιμενε μηνυμα μου!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Καλημερα!!! Λοιπον εχω τιμες για οσους ενδιαφερονται.Πληροφοριακα να πω οτι ετοιμα πανελ τα πηρα απο Κινα με 3.4usd/w συν τα μεταφορικα που ειναι 10usd/kg.Οσο αφορα μονο τις κυψελες ζητησα στην αρχη 100 κομματια και μου λεει ειναι πολυ λιγα-μαλλον δεν πηγε η κριση ακομα σε αυτη την εταιρια-μετα ζητησα 300 κομματια παντα μονοκρυσταλλικες κυψελες γιατι εχουν καλυτερη αποδοση 16%,η τιμη ειναι 2.5usd/w.Προσωπικα πιστευω πως το αγορασεις ετοιμα πανελ απο Κινα συμφερει απ το να φτιαξεις μονο σου πανελ.Σκεψου οτι θα χρειαστεις plexiglass-που δεν ειναι και φτηνο-και αρκετη συλικονη.Εγω τη γνωμη μου λεω!! Μολις ελαβα καινουριο μηνυμα απο την εταιρια γιατι ειπα οτι μου φανηκε ακριβη η τιμη και μου ειπε οτι εχει και αλλες κυψελες με 1.7usd/w αλλα δεν μου προτεινει να τις παρω γιατι ειναι κακης ποιοτητας.Τον συγκεκριμενο ανθρωπο τον εμπιστευομαι γιατι εχω παρει 4 πανελ και δουλευουν αψογα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη biznikos : 20-03-09 στις 11:07

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Μια παρατήρηση να κάνω. Τα μονοκρυσταλικά cells έχουν όντως καλύτερη απόδοση (16%-17%) από τα πολυκρυσταλικά (15%) αλλά αφού ή τιμή είναι ανα watt δεν παίζει ρόλο.
    Όσο για την κατασκευή panel έχεις απόλυτο δίκιο. Για τιμή $3.4/Watt το έτοιμο σε σχέση με $2.5/Watt τα cells δεν αξίζει η ιδιοκατασκευή.
    Μπορεί να είναι σχετικά εύκολο να κολλήσεις τα cells αλλά είναι τρομερά ευαίσθητα σε θερμοκρασία και θα χρειαστείς σίγουρα και flux αλλιώς θα ανεβάσουν θερμοκρασία σίγουρα. Το plexiglas πρέπει να είναι σχετικά χοντρό >=4mm και να έχει οπωσδήποτε προστασία UV.
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να μην πάρει υγρασία μέσα. Το δικό μου ευτυχώς ακόμα δεν έχει εμφανίσει τίποτα. Ακόμα και αν είναι κλεισμένο αεροστεγώς με σιλικόνη, ο αέρας που θα μείνει μέσα μπορεί να υγροποιηθεί και να κάνει ζημιά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη MHTSOS
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Αγ. Ανάργυροι Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Αν βάλεις μέσα από το Plexiglas silica gel δεν θα βοηθήσει να απορροφήσει όση υγρασία παγιδευτεί μέσα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!!!!!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Ναι πιστεύω ότι κάτι θα κάνει, απλά τώρα είναι δύσκολο να το κάνω αφού το έχω κλείσει με πάρα πολύ σιλικόνη.

    Κάτι ακόμα που βρήκα στο ιντερνετ (δυστυχώς αφού είχα φτιάξει το δικο μου πανελ) είναι κάποια διάφανα φύλλα που μπαίνουν πάνω και κάτω απο τα cells, μετά τα ζεσταίνεις και κολλάνε πάνω στο cell και έτσι αποκόπτουν όλη την υγρασία και τον αέρα απο τα cells.
    Επιπλέον στην κάτω επιφάνεια των cells μπαίνει ένα ειδικό υλικό (tedlar/polyester) που όταν ζεσταθεί γίνεται αρκετά σκληρό για να στηρίζει το panel και έτσι δεν χρειάζεται να βάλεις plexiglas και στις 2 μεριές. Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα από αυτά αλλά ξέρω ότι έτσι κατασκευάζονται τα κανονικά πάνελ. Το μόνο δύσκολο με αυτά τα υλικά είναι το ζέσταμα τους και η πίεση που χρειάζεται από πάνω.

    Για να πάρετε μια ιδέα δείτε αυτό στο ebay. Μην δείτε μόνο αυτό που πωλείται, κοιτάξτε περισσότερο τις εικόνες και τις οδηγίες απο κάτω. Έτσι φτιάχνονται τα panel του εμπορίου.

    Επίσης όποιος θέλει ας δει κι αυτό το βίντεο (4 1/2 λεπτά) που δείχνει πως φτιάχνονται τα panel σε εργοστάσιο αλλά χειροκίνητα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 31-07-10 στις 13:36

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Αυτο ειναι το μικρο μου συστημα. 120w/h
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    καλησπερα και συγχαρητηρια για το πλουσια ενημερωμενο φορουμ σας.
    επειδη ενδιαφερομαι για αγορα πανελ κ οι τιμες απο κινα ειναι ομολογουμενως πολυ δελεαστικες μπορει καποιος να μου πει ποσο ζυγιζει ενα πανελ 100W?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Καλησπερα!! Τα 30w που πηρα εγω ζυγιζαν 4,5 κιλα το καθενα. Αλλα για να πω την ταπεινη μου γνωμη,αν κατι παει στραβα και το πανελ των 100w σου ερθει σπασμενο θα "κλαις" περιπου στα 350 ευρω συν τα μεταφορικα.Γι αυτο επελεξα να παρω μικρα πανελ-και δικαιωθηκα γιατι το ενα εσπασε στη μεταφορα και ακομα περιμενω την αποζημιωση-και να τα συνδεσω παραλληλα.Η τελικη αποφαση δικη σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμβουλή για μπαταρίες φωτοβολταϊκών
    By vacout in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-14, 10:53
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-12, 17:19
  3. Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών από ηλεκτρονικούς.
    By spiroscfu in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-10, 14:18
  4. ένωση φωτοβολταϊκών πάνελ
    By triton21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-10, 00:04
  5. Συνδεση Φωτοβολταϊκών με λάμπες φθορίου
    By michaelp in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-09, 00:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας