Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 75

Θέμα: Αγορά φωτοβολταϊκών κελιών

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatrick
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Τελικά παιδιά αγοράσατε από Κίνα?Είναι καλά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Οι φωτογραφιες που βλεπεις ειναι απο το μικρο μου συστηματακι των 120w/h.Τα πανελ ειναι αγορασμενα απο Κινα -σε ανοικτο κυκλωμα 'βγαζουν' 20,8V και 8,40A .Ρυθμιστη φορτισης phocos cx20 και αυτη τη στιγμη μια μονο μπαταρια 12/26h,τις επομενες μερες θα παρω μια μπαταρια 12/100h.Tα καλωδια απο Αμερικη 3mm το καθενα και την βαση στηριξεις την κατασκευασε ο πεθερος μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Καλησπερα!!! Επεσε στην αντιληψη μου κατι ενδιαφερουσες προσφορες σε πανελς που εχει το παρακατω site http://www.eshops.gr/index.php?act=viewCat&catId=582 οποιος ενδιαφερεται μπορει να το τσεκαρει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου biznikos
    Πραγματικά μέρα με τη νύχτα οι τιμές στη κίνα με εδώ, ακόμη και στις προσφορές.
    Αν κάποιος πάντως ενδιαφέρεται για Group buy from china ας έρθει σε επικοινωνία μαζί μου, αφενός γιατί δεν σκοπεύω να παραγγείλω πολλά watt, αφετέρου δε γνωρίζω τις διαδικασίες για tο εν λόγο site

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Φιλε Κωστα,μιλας για παραγγελια απο Κινα ή απο το site που εδωσα σε προηγουμενο μηνυμα μου??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Αναφέρομαι για αγορά από Κίνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    2

    Angry Aγορα φ/β κυψελων

    Γεια χαρα σε ολους,ειμαι καινουργιος στο φορουμ,αλλα απο οτι βλεπω μοιραζομαστε κοινα ενδιαφεροντα.Για να μην μακρυγορω, τελευταια μπηκα δειλα δειλα στον χωρο των φ/β, και για την ακριβεια στην κατασκευη ενοσ πανελ .Αγορασα 36 κυψελες απο ελλαδα και κοντευω να τελειωσω με τις κολλησεις.(μιλαμε για αρκετο μπελα !)Επειδη θελω σιγα σιγα (βασικα λογο οικονομικων) να κατασκευασω αρκετα πανελ (υπολογιζω γυρω στα 15 κομματια ,των 140Βαττ περιπου.)
    Τελως παντων , εχω βρει μια ακρη απο Κινα για κυψελες 156χ156χιλ,πολυκρυσταλλικα Α κατηγοριας,με αποδωση περιπου 3.8 με 4 Βαττ το καθενα ,στην τιμη των 5 περιπου ευρω το κομματι (περιπου 1.25ευρω το βαττ).
    Αυτη για οσους γνωριζουν ειναι μια πααααρα πολυ καλη τιμη.Βεβαια κατεληξα εκει μετα απο πολλες πολλες συνομιλιες με την υπευθηνη πωλησεων-τελικα εχουμε γινει και φιλοι !!!.Μαλιστα , υπαρχει μια καλη πιθανωτητα η κυψελες να ειναι ετοιμες (δηλαδη με τα πλακε τους καλωδιακια κολλημενα πανω στην αρνητικη τους πλευρα,την μπλε δηλαδη,ετοιμα-που ειναι και το πιο δυσκολο τμημα της συναρμολογησης.(δεν ξερω αν τελικα θα γινει αυτο μιας και περιμενουμε τον διευθηντη να ερθει απο καποιο ταξιδι.Η φιλη μου ειπε πωσ κατα πασα πιθανωτητα ναι,ισως με μια μικρη επιβαρυνση στην τιμη,την οποια ευχαριστως να πληρωσω αν ειναι να γλυτωσω ολα αυτα τα κολληματα.(τα κολληματα στην πισω πλευρα ειναι πολυ πολυ πιο ευκολα-δεν φοβασαι μην λερωσεις και την κυψελη)
    Αν καποιος φιλος ενδιαφερεται ας μου στηλει ενα μαιλ για να μου πει για ποσα κομματια θελει και αν θελει να του στειλω τα χαρακτηριστικα των κυψελων.Παρακαλω μονο να επικοινωνησουν οσοι ενδιαφεροντα πραγματικα,δηλαδη μην μου παραγειλουν και μετα μου πουν πως δεν τα θελουν και με κρεμασουν,γιατι κι εμενα δεν μου περισσευουν τα χρηματα!!
    Την παραγελια θα την κανω σε καμμια 15-20 μερες,αρα οσοι πιστοι..
    Μαζι με τις κυψελες θα παραλαβετε σε PDF και εναν DIY πολυ αναλυτικο οδηγο κατασκευης πανελ και μερικα ακομα Ebooks για τα Φ/Β.
    Το μαιλ μου για τους ενδιαφερομενους (παρακαλω μονο οσους ενφδιαφερονται σοβαρα ) ethnic1@otenet.gr
    To blog μου = http://ethnicarts.blogspot.com/
    Ελπιζω να τα λεμε συχνα !!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη longfeather : 16-05-09 στις 23:56

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Υπαρχει και αυτο http://www.emarket.gr/item.php?id=16178253 το οποιο δεν ειναι κινεζικο και μου εδωσε 0.56v το μεσημερι περιπου στις 2:30. Μικροτερο σε μεγεθος αλλα καλυτερο σε ποσοστο% στις αποδοσεις με τα κινεζικα τα οποια ειναι λιγο μεγαλυτερα σε εμβαδον περιπου 30%. Καταφερα πριν 2 μηνες να παραλαβω απο κινα 200 τεμαχια αντι 1000 στην τιμη των 913 δολαριων αλλα το κολημα ηταν οτι ειχαν πολλες κυλιδες με αποτελεσμα να χανουν καπως στην αποδοση. Επισης περιπου 10 τεμαχια ειχαν σπασει λιγακι στις ακρες. Βεβαια λειτουργουσαν αλλα ηταν σπασμενα. Οσο για τις κολησεις υπαρχει τροπος και στην κοληση και στις αποστασεις που πρεπει να υπαρχουν με κοστος 2 ευρω(για τις αποστασεις). Πολοι την πατανε στην κοληση και προσθετουν σολντερινη η ασημοκοληση στην μπροστινη πλευρα ενω δεν χρειαζεται με αποτελεσμα να λερωνεται το στοιχειο ή χρησιμοποιουν πολυ απο το υγρο. Σολντερινη χρειαζεται να προσθεσουμε μονο στην πισω πλευρα του στοιχειου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonis : 17-05-09 στις 17:27

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Φ/Β Κυψελες

    Τα ειδα τα κυτταρα στο σαιτ που αναφερεις, και μαλλων πρεπει να ειναι της
    Evergreen,(0.19mm)για τα οποια εχω διαβασει στο E-bay πως ειναι δυσκολα για DIY επειδη ειναι αρκετα λεπτα και σπαζουν ευκολα.Αυτα τα οποια θα παραγειλω ειναι Α Grade 0.20μμ,αρα ουτε κηλιδες ουτε ελλατωματα.
    Επισεις μιλαμε για 156χ156μμ, αποδωσης πανω απο 3.5 βαττ το κομματι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Ολα τα κελια ειναι ευαισθητα οσο αναφορα το σπασιμο θελουν λιγακι προσοχη επισης 0.19 με 0.20 δεν ειναι μεγαλη διαφορα.Σημασια εχει τα υλικα που εχουν κατασκευαστει. Να σου πω αν δεν το εχεις στα χερια σου δεν μπορεις να πεις και πολλα. Παντως με τα μικρα κελια εχω μεινει ευχαριστημενος και με τα κινεζικα εν μερη ομως, επειδη πανω απο 3w και κατι δεν μου εδωσαν. Αν θελεις κανε τον κοπο και ρωτα την αποδοση των κελιων.
    Απο emarket καταφερα να μου δωσει 108 στοιχεια προς 2.05 ευρω το κοματι που ειναι επισης πολυ καλη τιμη,

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συμβουλή για μπαταρίες φωτοβολταϊκών
    By vacout in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-14, 11:53
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-12, 18:19
  3. Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών από ηλεκτρονικούς.
    By spiroscfu in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-10, 15:18
  4. ένωση φωτοβολταϊκών πάνελ
    By triton21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-10, 01:04
  5. Συνδεση Φωτοβολταϊκών με λάμπες φθορίου
    By michaelp in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-09, 01:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας