Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: o σωστος ερασιτεχνης!!!(fm)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή o σωστος ερασιτεχνης!!!(fm)

    ρε παιδια πειτε μου αν ξερετε τι πρεπει να κανει και τι δεν πρεπει να κανει καποιος που εχει σταθμο για να ειναι σωστος ερασιτεχνης.αν υπαρχουν με λιγα λογια καποιοι αγραφοι "νομοι-κανονες" .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Ναι.Πειτε οτι ξερετε.Τι προστιμο υπαρχει?Συνηθως με ποσα W σε ποιανουν.Σε βρισκουν ευκολα?Μπορουν να μπουν στο σπιτι σου και να βρουν τον πομπο χωρις ενταλμα?ΚΤΛ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή

    φιλε nuke στις αρχες ειχα και εγω τις ιδιες αποριες.αν δεν ενοχλεις κανεναν π.χ παρεμβολες στις τηλεορασεις δεν θα ασχοληθουν μαζι σου.επισης δεν παζει ρολο με ποσα βαττ δουλευεις αρκει το οτι δεν εισαι νομιμος.αλλα μη φοβασαι σου μιλαω εκ πειρας δεν τα κυνηγανε αυτα.αλλοστε δεν κανεις κατι κακο ισα ισα που διασκεδαζεις και ψυχαγωγεις τον κοσμο.αρκει σου ειπα να μην παρεμβαλεις αλλους σταθμους και τηλεορασεις!!!!καλες εκπομπες.εγω στην ερωτηση μου περι σωστων ερασιτεχνων εννοουσα τι πρεπει να κανει καποιος για να ειναι σωστος ερασιτεχνης π.χ να μην κανει διαφημησεις!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Να ναι καλα ο ηλιος και η ενεργεια που προσφερει...photovoltaic rulez!!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Εκτος απο τις διαφημισεις δε θα μπορουσε να θεωρηθει παρανομο το οτι εκπεμπεις τραγουδια που ειναι πνευαμτικη ιδιοκτησια αλουνου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όλα όσα αναφέρατε είναι αρκετά για να καταλάβετε ότι όταν δεν υπάρχουν νόμιμα χαρτιά, θεωρητικά απαγορεύεται οποιαδήποτε εκπομπή και μετάδωση οπτικοακουστικού υλικού. Φίλε Βασίλη αν το θέτεις το θέμα υπό αυτή την άποψη,τότε σωστός ερασιτέχνης στα fm δεν υπάρχει. Όπως έιχα πεί και σε ανάλογο θέμα, η έκδοση ερασιτεχνικής άδειας προβλέπεται βάση προεδρικού διατάγματος,όμως πρακτικά είναι τρομερά δύσκολο να αποκτηθεί.Αυτό φυσικά έχει να κάνει με διάφορα συμφέροντα τα οποία δεν θα αφήναν κανένα περιθώριο έκδοσης ερασιτεχνικής άδειας μιας και τα fm δυστυχώς τα κατάντησαν εμπόριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη billos1989
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    απο ταρατσα σε ταρατσα!
    Μηνύματα
    435

    Προεπιλογή

    φιλε nuke αν αγαπας αυτο που κανεις τα υπολοιπα για μενα ειναι λεπτομερειες!!!!!!!αν εισαι σοβαρος και δεν ενοχλεις δεν σε ενοχλουν!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Να ναι καλα ο ηλιος και η ενεργεια που προσφερει...photovoltaic rulez!!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ερασιτέχνης των FM(88-10 δεν υπάρχει!!...παλαιότερα υπήρχαν αυτόφορα,σπάσιμο των μηχανημάτων,κατάσχεση μέχρι και του ψυγείου...γιατί είχες γειώσει πάνω του το μηχάνημα και διάφορα άλλα τραγελαφικά...είχες την αντιμετώπιση ενός κοινού εγκληματία.Επι του παρόντος δεν ξέρω τι γίνεται αν σε πιάσουν,πιστεύω όχι τα ίδια

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radio27
    Ερασιτέχνης των FM(88-10 δεν υπάρχει!!...
    Κι όμως φίλε μου υπάρχουν και σήμερα, πολλοί απ'αυτούς μάλιστα μας θυμίζουν πως ήταν οι καλές μέρες ραδιοφώνου, γιατί με τους υποτιθέμενους επαγγελματικούς έχει καταντήσει το ραδιόφωνο ένα μάτσο χάλια, φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά είναι λιγοστές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radio27
    Ερασιτέχνης των FM(88-10 δεν υπάρχει!!...
    Κι όμως φίλε μου υπάρχουν και σήμερα, πολλοί απ'αυτούς μάλιστα μας θυμίζουν πως ήταν οι καλές μέρες ραδιοφώνου, γιατί με τους υποτιθέμενους επαγγελματικούς έχει καταντήσει το ραδιόφωνο ένα μάτσο χάλια, φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά είναι λιγοστές.
    Εννοώ ραδιοερασιτέχνης αδειούχος,εφόσον η μπάντα βρίσκεται μόνον υπο καθεστώς εμπορικής εκμετάλευσης αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει ποτέ.
    Φυσικά εκείνα τα χρόνια δεν θα γυρίσουν ποτέ,μόνον κάποιος που τα έζησε μπορεί να καταλάβει την μαγεία.Πάντως θα πρότεινα στους νέους ραδιοερασιτέχνες να πειραματίζονται μόνον στο εργαστήριο.Δεν θα ήταν σωστό να εξασκούν το hobby τους δημιουργώντας προβλήματα σε άλλα συστήματα επικοινωνίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rfakias
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    ΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    την ιδια απορια ειχα και εγω καποτε.. εκανα εκπομπη και γυρω γυρω κραταγαν τσιλιεσ!!! μετα το ξεπερασα. δεν ενοχλουσα ομωσ κανεναν.. εμενα με ενοχλουσαν πολοι ομωσ... το γιατι αγνωστο. ουτε διαφημησεισ εκανα ουτε το ανοιγα οποτε ηθελα!! ολο το 24ωρο καλη μουσικη. απελπηστηκα και τωρα κοιταω κοπουσ και λεφτα που πηγαν χαμενα. και το χειροτερο!!!! "ταπες" μου εχωναν οι """νομιμοι""" σταθμοι!! που ειχαν ακομα και 4 συχνοτητεσ ο καθενας!! τωρα κανω το κεφι μου στα μεσαια. 1600KHz και πανω.. αν εχετε να προτινετε κατι γαι τα fm. δεκτο

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Περιοδικό ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ
    By 582 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-21, 12:55
  2. Ερασιτεχνης η Ηλεκτρονικος
    By sakis in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-17, 13:40
  3. ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΠOP 22W
    By MitsoulasFm in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-12, 00:39
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-06, 22:10

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας