Σελίδα 52 από 75 ΠρώτηΠρώτη ... 2 42 50 51 52 53 54 62 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 511 έως 520 από 744

Θέμα: ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ (τί είναι)

  1. #511
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Βοιωτια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Χαιρετω το φορουμ σας. Σας βρηκα τυχαια απο αναζητηση σχετικα με πτυχιο ραδιοερασιτεχνη.


    Ειμαι 47 ετων, ζω και εργαζομαι κυριολεκτικα στο βουνο και εδω και τουλαχιστον 20 χρονια χρησιμοποιουμε ασυρματους τοσο για την επικοινωνια μας οσο και για το συντονισμο σε ακραιες περιπτωσεις (φωτιες, χιονια).
    Ολοι μας ξεραμε οτι δεν ειμαστε 100% νομιμοι αλλα με την ατυπη εγκριση των αρχων και κυριως της αστυνομιας χρησιμοποιουσαμε τα μηχανηματα μας για συγκεκριμενος σκοπους και σε συγκεκριμενες περιπτωσεις σε συγκεκριμενες περιοχες.
    Τα χρονια περασαν τα στελεχη των αρχων αντικατασταθηκαν και οι συγχρονοι "ραμπο" εξαντλησαν τον νομο σε εμας που σε συνεργασια με πυροσβεστικη εχουμε σωσει πολυ κοσμο, και πολλα στρεμματα απο φωτιες.
    Το ευχαριστω τους ηταν η απειλη οτι αν ξαναχρησιμοποιησουμε ασυρματο θα μας ριξουν 7 μηνες φυλακιση και 8.000 ευρω προστιμο.


    Δεν ψαχνω να βρω καμια λογικη σε αυτο, αλλοστε ο νομος ειναι ξεκαθαρος.
    Αυτο που ζηταω απο εσας ειναι να με καθοδηγησετε για το πως "θα γινω νομιμος".


    Απο αναζητησεις εχω βρει διαφορους κατα τοπους συλλογους, ενωσεις και λεσχες αλλα κοντα μου (αραχωβα-παρνασσος) δεν βρηκα κατι.


    Καθε βοηθεια-συμβουλη δεκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #512
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ραδιοπαρανομος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετω το φορουμ σας. Σας βρηκα τυχαια απο αναζητηση σχετικα με πτυχιο ραδιοερασιτεχνη.


    Ειμαι 47 ετων, ζω και εργαζομαι κυριολεκτικα στο βουνο και εδω και τουλαχιστον 20 χρονια χρησιμοποιουμε ασυρματους τοσο για την επικοινωνια μας οσο και για το συντονισμο σε ακραιες περιπτωσεις (φωτιες, χιονια).
    Ολοι μας ξεραμε οτι δεν ειμαστε 100% νομιμοι
    Βασικά είστε 100% παράνομοι.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ραδιοπαρανομος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο αναζητησεις εχω βρει διαφορους κατα τοπους συλλογους, ενωσεις και λεσχες αλλα κοντα μου (αραχωβα-παρνασσος) δεν βρηκα κατι.


    Καθε βοηθεια-συμβουλη δεκτη.
    Υπάρχει η εύκολη και γρήγορη οδός,
    να βρεις την ύλη για την άδεια εισαγωγικού επιπέδου και να διαβάσεις μόνος σου

    αλλά προκειμένου να μάθεις για τον ραδιοερασιτεχνισμό προτείνεται να παρακολουθήσεις μαθήματα σε κάποιον σύλλογο.

    Εγώ συστήνω το δεύτερο αλλά αν δεν σε ενδιαφέρει να γίνεις σωστός ραδιοερασιτέχνης, και με την πρώτη επιλογή είσαι ΟΚ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #513
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Για να είστε νόμιμοι, 2 λύσεις υπάρχουν.
    1). Να χρησιμοποιείτε PMR (ή) και CB, τα οποία είναι ελεύθερα και δεν χρειάζονται άδειες.
    2). Να βγάλετε άδεια ραδιοερασιτέχνη και να έχετε έτσι δικαίωμα να χρησιμοποιείτε τις ραδιοερασιτεχνικές μπάντες. Για να βγάλεις άδεια δίνεις εξετάσεις στο υπουργείο συγκοινωνιών και τηλεπικοινωνιών, εκεί που δίνουν εξετάσεις για άδειες οδήγησης. Ψάξε πια μεγάλη κοντινή πόλη έχει σύλλογο ραδιοερασιτεχνών και απευθύνσου εκεί να σε κατατοπίσουν σχετικά με τις εξετάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #514
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Βοιωτια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.
    Την υλη την εχω βρει απο το site του υπουργειου. Περαν αυτου που ειναι μονο ερωτησεις με τη σωστη απαντηση υπαρχει καποιο αλλο εγγραφο η μεθοδος να διαβασω μονος μου;

    Με συλλογους εδω κοντα δεν εβγαλα ακρη. Μονοι μας οτι κανουμε.

    Τα CB δεν χρειαζονται και αυτα αδεια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #515
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Το CB δεν χρειάζεται άδεια.

    Δες αυτό, δεν υπάρχει κάτι πιο κοντά σου

    http://www.hobbyshop.gr/index.php?op...&id=4&Itemid=4

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #516
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Βοιωτια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Επειδη δεν ειναι κοντα μας, οποιαδηποτε πληροφορια στο πως θα προετοιμαστουμε μονοι μας ειναι ευπροσδεκτη. Ειμαστε τουλαχιστον 4 ατομα, λογικα απο θεμα ελαχιστου αριθμου για εξετασεις ειμαστε ενταξει σωστα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #517
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Τα CB είναι ελεύθερα πλέον. Αλλά καλύτερα να βγάλετε ρ/ε άδειες. Θα μπορείτε έτσι να χρησιμοποιείτε και επαναλήπτες και αναμεταδότες. Ο ελάχιστος αριθμός ατόμων που πρέπει να συγκεντρωθούν για να πραγματοποιηθούν εξετάσεις είναι 3 άτομα, οπότε είστε καλυμμένοι. Μόνο την ύλη του υπουργείου χρειάζεται να μάθετε, το ερωτηματολόγιο πολλαπλών ερωτήσεων. Καλύτερα να δώσετε για τη μικρή κατηγορία (εισαγωγικού επιπέδου SY), είναι πολύ λιγότερη η ύλη και πιο εύκολη σχετικά. Εκτός αν έχετε παραπάνω γνώσεις και το έχετε σίγουρο για τη μεγάλη κατηγορία 1 (SV). Εξετάσεις δίνουν 2 φορές το χρόνο, άνοιξη-καλοκαίρι και φθινόπωρο-χειμώνα. Τώρα για τα παράβολα κλπ χαρτιά που χρειάζονται για τις εξετάσεις, ρωτήστε στο μηχανολογικό στην πιο κοντινή πόλη. Πρώτα δίνεις εξετάσεις και όταν περάσεις επιτυχώς, παίρνεις το πτυχίο του ραδιοερασιτέχνη. Μετά με βάση το πτυχίο και το σχετικό παράβολο κάνεις αίτηση και βγάζεις άδεια ραδιοερασιτέχνη και παίρνεις διακριτικό κλήσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #518
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Βοιωτια
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω παιδια.
    Τα ερωτηματολογια τα εχω δει, η αληθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι εχουμε και λογω εμπειριας και λογω ενασχολησης αρκετα καλο υποβαθρο γνωσεως αλλα υπαρχει λογος να δωσουμε για τη "μεγαλη" κατηγορια; Στη "μικρη" παιζει οριο σε ευρος συχνοτητων και ισχυ εκπομπης;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #519

  10. #520
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Στη μεγάλη κατηγορία μπορείς να χρησιμοποιήσεις περισσότερες μπάντες και με μεγαλύτερα όρια ισχύος εκπομπής. Δες εδώ Υ.Α. 10800/310/4-3-2013
    http://www.yme.gr/index.php?tid=777

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 52 από 75 ΠρώτηΠρώτη ... 2 42 50 51 52 53 54 62 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ
    By jeik in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 128
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 01:00
  2. τη είναι οι αντιστάσεις και τη είναι οι πυκνωτές
    By Σταθης123 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 12:39
  3. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ FM (88-108)
    By KALODIAKIAS in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 08:13
  4. Ραδιοερασιτεχνισμος Πληροφοριες
    By michaelcom in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-14, 15:00
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-14, 19:12

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας