Σελίδα 54 από 75 ΠρώτηΠρώτη ... 4 44 52 53 54 55 56 64 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 531 έως 540 από 744

Θέμα: ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ (τί είναι)

  1. #531
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Πρόκειται για μεγάλη κουβέντα που υπάρχουν καταλληλότεροι για να τοποθετηθούν. Όπως αυτοί που κάνουν σεμινάρια στα σωματεία, αυτοί που ίσως εκτός σωματείων ενημερώνουν τους νέους συναδέλφους κλπ. Σε κάποιες χώρες αυτοί ονομάζονται και elmer.
    Θα παραμείνω στην τήρηση της νομοθεσίας η οποία θα πρέπει να έχει κατανοηθεί πλήρως. Καθώς και στην τήρηση ηθικών αρχών του χόμπι, τον αλληλοσεβασμό του άλλου ρ/ε (αυτό ίσως δεν διδάσκεται - τουλάχιστον εύκολα), την ρ/ε δεοντολογία, τον οδηγό του Dxer (dx code of conduct) κλπ.
    Γενικά το χόμπι δεν είναι ανταγωνιστικό, δεν χρειάζεται ο ρ/ε να αγχώνεται αν δεν τον ακούει ο dx σταθμός. Δοκιμάζει μερικές φορές και πάει παρακάτω. Χρειάζεται όμως να βασίζεται στις δικές του αποκλειστικά δυνάμεις και όχι σε οποιαδήποτε βοήθεια από τρίτους ή παράβαση του νόμου. Κάνει ότι μπορεί με την κεραία του στην οποία δεν στέλνει σε καμία περίπτωση ισχύ πάνω από την επιτρεπόμενη στη χώρα του και τον π/δ του. Ίσως το τελευταίο να στεναχωρήσει κάποιους αλλά αν κάνει κάποιος πχ το νησί του Πάσχα με 2KW αυτό μπορεί να αναγνωριστεί από την ARRL (η οποία δεν γμωρίζει λεπτομέρειες) αλλά κάποιοι άλλοι που ξέρουν μπορεί να τον αξιολογούν αλλιώς. Παρότι αυτός μπορεί στον μικρόκοσμο του προσωπικά να είναι ικανοποιημένος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #532
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1GRN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΔοκιμάζει μερικές φορές και πάει παρακάτω.
    χαχαχαχαχα, Χιουμοράκι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #533
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1GRN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόκειται για μεγάλη κουβέντα που υπάρχουν καταλληλότεροι για να τοποθετηθούν. Όπως αυτοί που κάνουν σεμινάρια στα σωματεία, αυτοί που ίσως εκτός σωματείων ενημερώνουν τους νέους συναδέλφους κλπ. Σε κάποιες χώρες αυτοί ονομάζονται και elmer.
    Θα παραμείνω στην τήρηση της νομοθεσίας η οποία θα πρέπει να έχει κατανοηθεί πλήρως. Καθώς και στην τήρηση ηθικών αρχών του χόμπι, τον αλληλοσεβασμό του άλλου ρ/ε (αυτό ίσως δεν διδάσκεται - τουλάχιστον εύκολα), την ρ/ε δεοντολογία, τον οδηγό του Dxer (dx code of conduct) κλπ.
    Γενικά το χόμπι δεν είναι ανταγωνιστικό, δεν χρειάζεται ο ρ/ε να αγχώνεται αν δεν τον ακούει ο dx σταθμός. Δοκιμάζει μερικές φορές και πάει παρακάτω. Χρειάζεται όμως να βασίζεται στις δικές του αποκλειστικά δυνάμεις και όχι σε οποιαδήποτε βοήθεια από τρίτους ή παράβαση του νόμου. Κάνει ότι μπορεί με την κεραία του στην οποία δεν στέλνει σε καμία περίπτωση ισχύ πάνω από την επιτρεπόμενη στη χώρα του και τον π/δ του. Ίσως το τελευταίο να στεναχωρήσει κάποιους αλλά αν κάνει κάποιος πχ το νησί του Πάσχα με 2KW αυτό μπορεί να αναγνωριστεί από την ARRL (η οποία δεν γμωρίζει λεπτομέρειες) αλλά κάποιοι άλλοι που ξέρουν μπορεί να τον αξιολογούν αλλιώς. Παρότι αυτός μπορεί στον μικρόκοσμο του προσωπικά να είναι ικανοποιημένος.
    Στον σταθμό dx τι ακριβώς κάνουνε; Έχω ακούσει αρκετές φορές για ταυς dx αλλά δεν έχω καταλάβει τι παίζει εκεί. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι οτι κάποιος Ρ/Σ του σταθμού μιλάει με άλλου; Ρ/Σ που τον καλούν συνεχώς και υπάρχει και κάποια σειρά προτεραιότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #534
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από basilhs26 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον σταθμό dx τι ακριβώς κάνουνε; Έχω ακούσει αρκετές φορές για ταυς dx αλλά δεν έχω καταλάβει τι παίζει εκεί. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι οτι κάποιος Ρ/Σ του σταθμού μιλάει με άλλου; Ρ/Σ που τον καλούν συνεχώς και υπάρχει και κάποια σειρά προτεραιότητας.
    Τί είναι το Ρ/Σ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #535
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Τί είναι DX σταθμός και Dxing:

    https://en.wikipedia.org/wiki/DXing

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #536
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    DX σταθμός είναι ο μακρινός σταθμός πχ θα έλεγα για πάνω από 3000χλμ.

    Γιάννη δεν είναι χιουμοράκι πχ τον 3C0W που τώρα έχει αρκετό pile up στους 14029 δεν τον προσπαθώ (αν και στα 20Μ μου λείπει το νησί) και πάω αλλού. Προσπαθώ περισσότερο μόνο τους ATNO (All Time New One) σταθμούς, αν μπορώ βέβαια γιατί τώρα ενώ τρέχουν 5 τέτοιοι κυρίως δεν τους ακούω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #537
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Εδώ βρήκα σταθμό του εξωτερικού που φαίνεται οτι έχει κεραία για το πεδίο των 10GHz. Στα 10,3688495GHz ακούγονται κάποιοι τονικοί ήχοι, δεν ξέρω τι είναι αυτοί, τους έχω ξαναακούσει βέβαια σε πολλές συχνότητες.

    http://farnham-sdr.com/

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #538
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.499

    Προεπιλογή

    Αυτό λέω κι εγώ Παναγιώτη. Όταν σκάει νέα και δύσκολη χώρα, ξεκινάει και ένας νέος παγκόσμιος ρ/ε πόλεμος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #539
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Το όνομα της διόδου:



    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #540

Σελίδα 54 από 75 ΠρώτηΠρώτη ... 4 44 52 53 54 55 56 64 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ
    By jeik in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 128
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-18, 01:00
  2. τη είναι οι αντιστάσεις και τη είναι οι πυκνωτές
    By Σταθης123 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 12:39
  3. ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ FM (88-108)
    By KALODIAKIAS in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-16, 08:13
  4. Ραδιοερασιτεχνισμος Πληροφοριες
    By michaelcom in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-14, 15:00
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-14, 19:12

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας