Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: 'Ελεγχος LED

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή 'Ελεγχος LED

    Θέλω να κάνω έλεγχο ενός LED που ανάβει απο έναν 8051 μέσα από το Microsoft C++ Express Edition. Δηλαδή να δίνω εντολή πατώντας ένα button από τον υπολογιστή μου και να ανάβει το LED στην πλακέτα. Αντίστοιχα αν είναι αναμμένο το LED να φαίνεται και στον υπολογιστή.
    Γίνεται αυτο που θέλω; Υπάρχει μήπως άλλοσ τρόπος να γίνει αυτό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Καβαλα
    Μηνύματα
    846

    Προεπιλογή

    θα μπορουσα να σου προτεινω να το Κανεις μεσω καποιας συνδεσης πχ:
    παραλληλη ,σειριακη πολυ πιο ευκολα και χωρις 8051.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ενεργεια πρεπει να ειναι δωρεαν για ολους.

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα είναι οτι πρέπει να γίνει με 8051. Είναι πτυχιακή για έξυπνο σπίτι το οποίο όμως εκτός από όλα τα άλλα, θα το ελέγχουμε και μέσω καποιού προγράμματος που θα φτιάξουμε απο τον υπολογιστή. Οπότε μασ βολέυει το Express Edition γιατί έχει έτοιμα τα button και ότι άλλο πιθανόν θα χρειαστούμε. Απλά αυτο που δεν ξέρουμε είναι πως θα κάνουμε και αν γίνεται φυσικά αυτός ο έλεγχος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mousakias
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Μέσα στον AtMega8
    Μηνύματα
    207

    Προεπιλογή

    Πρότεινε στον δάσκαλο να χρησιμοποιήσεται άλλο μικροελενκτή γιατί ο 8051 είναι πλέον απαρχαιομένος και κοστίζει νομίζω γύρω στα 7 ευρώ.
    Ο AtMega8 κοστίζει 2,7 ευρώ.
    Που θα κάψεται κάνα τσιπάκι στάνταρ. Μην πώ 5-6

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο καλλιτέχνης θέλει να κλονίσει την σταθερότητα της κοινωνίας για να πλησιάσει περισσότερο το ιδεώδες . Η κοινωνία αποζητά την σταθερότητα , ο καλλιτέχνης , το άπειρο.

    Το καλοκαίρι δεν θα μπαίνω τόσο τακτικά πλέον.
    Καλό καλοκαίρι.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Δεν γίνεται να αλλάξουμε τον μικροεπεξεργαστή. Μήπως μπορείς να μας προτείνεις κάποια λύση για το έξυπνο σπίτι που σου ανέφερα παραπάνω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη th_shak
    Όνομα
    Thomas
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Μπορείς να πάρεις τζάμπα σαν δείγμα αυτόν τον 8051 http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/4078. Η Express Edition νομίζω ότι δεν σου κάνει γιατί δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το comm control, για σειριακή επικοινωνία. Αυτό που σου χρειάζεται είναι σειριακή επικοινωνία του Η/Υ με τον μcontroller. Ψάξε λίγο στο google και θα βρεις σίγουρα αυτό που θέλεις να κάνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mousakias
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Μέσα στον AtMega8
    Μηνύματα
    207

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kwstas86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται να αλλάξουμε τον μικροεπεξεργαστή. Μήπως μπορείς να μας προτείνεις κάποια λύση για το έξυπνο σπίτι που σου ανέφερα παραπάνω;
    Πρόγραμμα να σου γράψω δεν έχω χρόνο. Εχω πάρει κι εγώ πτυχιακή με έλενχο αυτόνομου ρομπότ αλλά με AVR.

    Δες τι θες να ελένχεις. Κάνε το μπλοκ διαγραμμα.
    Δηλαδή ποιές είναι οι εισόδοι - εξόδοι?
    Πότε να ενεργοποιούνται.
    Ετσι ξεκινάω κι εγώ γιατι τυχαίνει μόλις χθες Τρίτη να άρχισα ουσιαστικά να ασχολούμαι.
    Θέλω να σου πώ δηλαδή
    Μην ξεκινάς από τον κώδικα. Δες το ελεύθερα για αρχή.
    Ο κώδικας είναι από τα τελευτάια βήματα. Πριν την κατασκευή της πλακέτας.

    Μια καλή κατασκευή είναι η εξής αλλά είναι άσχετη με 8051. Απλά δες την να πάρεις μιά ιδέα.
    http://www.electronics-lab.com/proje...025/index.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο καλλιτέχνης θέλει να κλονίσει την σταθερότητα της κοινωνίας για να πλησιάσει περισσότερο το ιδεώδες . Η κοινωνία αποζητά την σταθερότητα , ο καλλιτέχνης , το άπειρο.

    Το καλοκαίρι δεν θα μπαίνω τόσο τακτικά πλέον.
    Καλό καλοκαίρι.

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kwstas86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι οτι πρέπει να γίνει με 8051. Είναι πτυχιακή για έξυπνο σπίτι το οποίο όμως εκτός από όλα τα άλλα, θα το ελέγχουμε και μέσω καποιού προγράμματος που θα φτιάξουμε απο τον υπολογιστή. Οπότε μασ βολέυει το Express Edition γιατί έχει έτοιμα τα button και ότι άλλο πιθανόν θα χρειαστούμε. Απλά αυτο που δεν ξέρουμε είναι πως θα κάνουμε και αν γίνεται φυσικά αυτός ο έλεγχος.
    Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, αν ξεκινας με MS C++ express edition γιατι εχει ετοιμες τις φορμες και αυτο που θες ειναι να αναψεις ενα led σε πλακετα, εισαι απλα παρα πολυ μακρια νυχτωμενος...
    Πρεπει να το ξεκινησεις πιο χαμηλα..
    Πως αναβει ενα led με τον 8051.. πως επικοινωνει ο 8051 με το pc (σειριακα πχ) και θα ρθει και η ωρα του πως θα φτιαξεις τα κουμπακια της εφαρμογης στο pc.

    Για αρχή, C ξερεις? Basic ισως?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Αρχικά θα ήθελα να ξεκαθαρισω κάποια πράγματα. Είμαι τελειόφοιτος του τμήματος αυτοματισμού και αυτό που ρωτάω για το LED είναι ένα κομμ'ατι απο την πτυχιακή μου. Οπότε πιστευώ να καταλαβαίνετε ότι και να ανάβω LED απο τον 8051 ξέρω και να συνδέω τον υπολογιστή με τον ελεγκτή και να προγραμματιζω σε C(σε Basic όμως όχι!!!!!).
    Εγω αυτό που θέλω είναι να μου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα για τον αν μπορω να κ'ανω αυτό που ρώτησα στην αρχή και που μπορώ να βρω πληροφοριές σχετικα με το θέμα της πτυχιακής και οποιεσδήποτε αλλες πρότασεις μπορείτε να κάνετε.Δε θέλω να μου δώσει κανείς κώδικές ή κατι τετοιο.Αν υπάρξει καποιο συγκεκριμένο πρόβλημα στην πορεία το συζητάμε.
    Απλά αυτό....


    th_shak αυτό που λες μπορείς να το κάνεις λίγο πιο συγκεκριμένο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη bxenos
    Όνομα
    bxenos
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kwstas86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε πιστευώ να καταλαβαίνετε ότι και να ανάβω LED απο τον 8051 ξέρω και να συνδέω τον υπολογιστή με τον ελεγκτή και να προγραμματιζω σε C(σε Basic όμως όχι!!!!!).
    Εγω αυτό που θέλω είναι να μου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα για τον αν μπορω να κ'ανω αυτό που ρώτησα στην αρχή και που μπορώ να βρω πληροφοριές σχετικα με το θέμα της πτυχιακής και οποιεσδήποτε αλλες πρότασεις μπορείτε να κάνετε.
    ενω ξέρεις c, στείλε ένα hex αριθμό στην σειριακή rs232. ο 8051 θα τον διαβάσει και θα ενημερώσει εξόδους. Οταν ο 8051 για δικούς του λόγους αλλάζει εξόδους, θα στέλνει το ενημερωμένο hex στο pc και το προγραμμά σου θα ενημερώνει την οθόνη. Είναι τρομερά απλό όταν ξέρεις αυτά που λές ότι ξέρεις.

    η vc2008 express edition όπως και όλες οι vc μπορούν και χειρίζονται rs232.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελεγχος λειτουργίας ανεμιστήρα με Led
    By Νικος Ρουσσος in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-12, 22:56
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 18:09
  3. ΕΛΕΓΧΟΣ RGB LED ΜΕ PWM
    By minusplus in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-11, 17:32
  4. Ελεγχος led με visual basic.
    By ventouza6969 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-09, 00:52
  5. Ελεγχος 32 led- optocoupler μεσω της παραλληλης θυρας
    By GEWKWN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-07, 10:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας