Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Το τέλος της τεχνολογίας των λαμπτήρων φθορισμού?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή Το τέλος της τεχνολογίας των λαμπτήρων φθορισμού?

    Η εταιρεία Toshin Electric Co. παρουσίασε πρόσφατα τον λαμπτήρα ‘Bikei’, τεχνολογίας LED με στόχο την αντικατάσταση των λαμπτήρων φθορισμού (40-watt). Ο λαμπτήρας εσωτερικά αποτελείται από δεκάδες LEDs τα οποία ψύχονται από μια βέργα αλουμινίου. Η εταιρεία προωθεί το συγκεκριμένο προϊόν ως ιδανικό αντικαταστάτη των παλιών λαμπτήρων φθορισμού που χρησιμοποιείται σε για τον φωτισμό τούνελ, υπόγειων δικτύων μετρό, εργοστασίων, δρόμων και μεγάλων καταστημάτων. Τα 120 μπλε LEDs που υπάρχουν μέσα στον λαμπτήρα φτιάχνονται στην Ιαπωνία και δίνουν λευκό φωτισμό με κατάλληλα οπτικά φίλτρα. Το φώς που αποδίδουν είναι πιο λευκό και ξεκούραστο από αυτό των κοινών λαμπτήρων φθορισμού.

    Με περίπου μισή (24 Watt) από την ισχύ που χρειάζεται ένας τυπικός λαμπτήρας φθορισμού (40 Watt), η ‘Bikei’ αποδίδει ισχυρότερο και λευκότερο φως, για περίπου 40,000 ώρες, δηλαδή περίπου πέντε φορές περισσότερο από ένα κοινό λαμπτήρα φθορισμού. Αν και το κόστος της είναι τουλάχιστον δεκαπλάσιο από ένα κοινό λαμπτήρα η εταιρία ,λόγω της ενεργειακής της απόδοσης που πετυχαίνει η Bikei, αναμένεi να ξεπεράσει τα 50.000 κομμάτια μέσα στο 2009!

    Πηγή: www.elektor.com

    http://www.flash.gr/page.ashx?pid=9&aid=290456&cid=185

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (19-12-15)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Επισημαίνω το θέμα που τυχαία βρήκα. 6 χρόνια μετά οι λαμπτήρες φθορισμού νομίζω καλά κρατούν για το μέσο νυκοκοιριό ενώ στις επιχειρήσεις έχουμε μεγαλύτερη επικράτηση των led αλλά και εδω όχι απόλυτο.
    Η κινέζικη αγορά ebay πλέον προσφέρει πληθώρα επιλογων σε δίαφορα μεγέθη, τύπο, ισχύ, λαμπτήρες led ενω στα ελληνικά καταστήματα στα τμήματα πώλησης λαμπτήρων η προσφορα led λαμπτήρων είναι νομίζω ακόμα θεωρώ ανάλογη της ζήτησης ενω στα σούπερ μάρκετ ελάχιστη και στα μικρότερα καταστήματα ανύπαρκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 19-12-15 στις 10:18

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον eleCtroAsxetos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (19-12-15)

  5. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    δεν θα το ελεγα το 'καλα κρατουν' .Δεν νομιζω να ειναι μεγαλο το ποσοστο που επιλεγει να παρει φωτιστικα φθοριου σημερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα το ελεγα το 'καλα κρατουν' .Δεν νομιζω να ειναι μεγαλο το ποσοστο που επιλεγει να παρει φωτιστικα φθοριου σημερα.
    Νομίζω αξίζει συζήτησης αυτό, καθώς τουλάχιστον απο τις εμπειρίες μου, συγγενων φίλων, ακόμα όταν σκεφτόμαστε αλλαγη λάμπας θα πάρουμε μια φθορισμου οικονομίας, που υπάρχει και πληθώρα προσφορών (πχ πρακτικερ πολυκαταστήματα που κανουν προσφορες σε noname) ή σποτάκια για μπανια και σαλόνια, ενω προσωπικά led σε σπίτι στον περίγυρο μου δεν έχω συναντήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    ουσιαστικά οι φθορισμου εχουν πεθάνει εδώ και χρόνια . απο την στιγμή που τα Led αρχισαν να γινονται προσιτά ηταν θέμα χρόνου πλέον και απο ότι ξέρω σήμερα ειναι ελάχιστα σπιτια και καταστήματα που επιλέγουν φθορισμου για συστήματα κρυφου φωτισμου. απο το 2008 αν θυμαμαι και δεν υπερβάλω ειχα διαβάσει μια τρελή ειδηση η οποία ηταν ότι ειχαν φτάσει οι τζαπανιστας στα εργαστήριας τους να αποδώσουν 200λουμεν απο 1 watt πραγμα που εδειχνε ότι τελειωσω η πρωτοκαθεδρία του φθορισμου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Αλλαγη λαμπας ειναι αλλο θεμα.να αλλαξεις μια λαμπα κανει 2-3€ .να αλλαξεις ολοκληρο το φωτιστικο ειναι πολυ παραπανω.λεω ενα παραδειγμα με τις στρογγυλες στην κουζινα.
    Το ιδιο συμβαινει με τις gu10 g9 που τα φωτιστικα εχουν 5-10 λαμπες αλογονου.τρελο κοστος.


    Στάλθηκε απο το iphone 7 μου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    το βραβείο του χρυσού γκασμα παει στον Δημητρη που ανέσυρε θέμα 6 χρόνων !


    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω αξίζει συζήτησης...
    Πέρασαν 7-8 χρόνια από τις εφευρέσεις και τις ανακοινώσεις και δεν είναι ακόμη συμφέρουσα η αλλαγή της λάμπας φθορισμού (σωλήνας ή "οικολογική") με αντίστοιχη LED!

    Η απόδοση 200 lm/W δεν έχει φτάσει στο ράφι, σήμερα οι λάμπες LED του λιανικού εμπορίου είναι απλά συγκρίσιμες με τις φθορισμού (70-100 lm/W) οπότε η επιλογή είναι καθαρά στον πελάτη. "θα δώσω €8-10 για LED η €2-3 για φθορίου;". Παρόλα αυτά, σε ειδικές εφαρμογές χαμηλής τάσης τα LED σαφώς υπερτερούν.

    Αντίθετα, η αλλαγή από απλή πυρακτώσεως σε LED μάλλον αρχίζει να συμφέρει μιας και βρίσκεις στα πολυκαταστήματα λάμπες E27 και Ε14 με €5-10 και απόδοση 90 lm/W, 8 φορές καλύτερη από τις αλογόνου στον ίδιο κάλυκα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Γιώργο για πες καμία μαρκα φθορισμού που να αντέχει . έχω αγοράσει αρκετές phillips με 3€ αλλά τα νήματα τους χάλασαν και κάηκαν αρκετά γρήγορα (2 χρονια το πολύ ) σε αντίθεση με άλλες πιο ακριβές που κράτησαν πάνω από 5

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    το βραβείο του χρυσού γκασμα παει στον Δημητρη που ανέσυρε θέμα 6 χρόνων !



    Εψαχνα για κατι ασχετο και το βρήκα...
    Να ρωτήσω...Εχει κανεις αλλος το κακο συνηθειο να μαζευει πλακετουλες απο καμμενες φθορισμου για τα εξαρτηματα?
    Υ.γ Αν δοκιμασει κανεις να το κανει ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να σπασει το γυαλι...προσεκτικα

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 21-12-15 στις 11:03

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 13:57
  2. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-15, 03:01
  3. Το τέλος της ΔΕΗ πλησιάζει...Απαλλαγείτε με φωτοβολταϊκά.
    By jackie1989 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-14, 00:46
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-09, 17:09
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-08, 22:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας