Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 69

Θέμα: Ανιχνευτης ακτινοβολιας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή Ανιχνευτης ακτινοβολιας

    Ενας πολυ απλος ανιχνευτης ακτινοβολιας α,β,γ (αναλογα την λυχνια GM..) με υλικα που πανω κατω ολοι εχουμε.. λυχνιες GM δεν ειμαι συγουρος αν υπαρχουν σε μαγαζια με ηλεκτρονικα.. ομως μπορει να βρει κανεις απο το Ebay.

    σε αυτο το λινκ υπαρχουν και σχετικες πληροφοριες για την κατασκευη.

    http://uzzors2k.000webhost.com/index...=geigercounter

    ο σκοπος της κατασκευης ειναι ο εντοπισμος του αεριου Ραδονιου
    σε υπογεια πολυκατοικιων αλλα και ο πειραματισμος με την ανιχνευση
    ραδιενεργων υλικων οπως απο πετρωματα ή καθημερινα αντικειμενα καθως και την περιβαλλοντικη ακτινοβολια.

    Μιας και το κυκλωμα δεν εχει ακομα ελεγκτει και τελειωποιηθει, αν τυχει και δειτε κατι στραβο μπορειτε να μου το αναφερεται..
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  GM_FRONT.JPG Εμφανίσεις:  807 Μέγεθος:  47,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  GM_BACK.JPG Εμφανίσεις:  690 Μέγεθος:  56,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Geiger_Counter_schematic.gif Εμφανίσεις:  811 Μέγεθος:  7,7 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Ωραία η κατασκευή σου
    Έχω όμως την εντύπωση πώς δεν είναι αποτελεσματική για μέτρηση
    ακτινοβολίας Α και ειδικά για ραδόνιο.
    Σε ανάλογες ανιχνεύσεις χρησιμοποιούν παθητικούς ανιχνευτές
    http://www.eeae.gr/gr/index.php?fvar=html/president/_info_radon#8

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Νομιζω λυχνια gm μπορεις να κατασκευασεις και με μια λαμπα φθορισμου . Πρεπει να ειχε μια κατασκευη σε ενα τευχος του ελεκτορ , αλλα δεν ξερω ποσο ευαισθητη θα ειναι στην ακτινοβολια .
    Βρηκα το σιτε αλλα ειναι στα γερμανικα εχει και ενα pdf . http://www.b-kainka.de/bastel76.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOHNY+ : 26-03-09 στις 23:12

  4. #4
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Ωραία η κατασκευή σου φίλε μου αλλά ραδόνιο δεν μετράς με Geiger-Miller που να... χτυπιέσαι!!! Το ραδόνιο εκπέμπει σωμάτια-α (πυρήνες ηλίου) που έχουν μεγάλη μάζα και αλληλεπιδρούν με τα άτομα του αέρα διανύοντας πολύ μικρές διαδρομές πριν σταματήσουν (δεν εισέρχονται στο σωλήνα Geiger-Miller). Χρειάζεσαι άλλες τεχνικές για να ανιχνεύσεις ραδόνιο. Μπορείς όμως να μετρήσεις ακτινοβολία υποβάθρου και να κάνεις συγκρίσεις με γνωστά ραδιενεργά υλικά (πχ αμίαντο) και να μας γράψεις τα αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω Βαγγελη! ομως δεν ειναι κατι φοβερο... ειναι πολυ απλο το κυκλωματακι, ηθελα κατι που να μπορεσω να το κανω γρηγορα και αν ειναι δυνατον να αποφυγω το πολυ troubleshooting.

    @JOHNY+ μου περασαν και εμενα καποιες ιδεες απο το μυαλο οπως να αξιοποιουσα και την λαμπα xenon περα απο τον μετασχηματιστη της φωτογραφικης μηχανης... ομως αμφιβαλω αν θα ειχε καποιο αποτελεσμα.

    Τρελε επιστημονα ειχα την εντυπωση οτι θα μπορουσε... αν οχι δεν πειραζει. Κατι ασχετο ειχα διαβασει
    καποτε οτι για να δεινουν πρασινο χρωμα στα κρυσταλλα χρησιμοποιουσαν διοξειδιο του ουρανιου οπως επισεις
    και ορισμενα φιτιλια σε φωτιστηκα και σομπες αεριου... τα γνωριζεις αυτα?




    Καποιος φιλος με ρωτησε με PM αν θα πρεπει να αναβει το led συνεχεια οταν δεν ανιχνευεται κατι... λοιπον πριν λιγο που εκανα το προτο τεστ! αν και δεν ειχα συνδεσει λυχνια GM.. και επαιζα με το probes του πολυμετρου διαπιστωσα οτι δεν πρεπει να αναβει συνεχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lynx : 27-03-09 στις 00:45

  6. #6
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Ναι, το ουράνιο έχω ακούσει ότι έχει χρησιμοποιηθεί στην υαλουργία, επίσης το ράδιο σε επιγραφές παλιών στρατιωτικών ασυρμάτων που φωσφορίζουν στο σκοτάδι καθώς και σε φωσφορίζοντες δείκτες παλιών ρολογιών. Τότε βέβαια δεν γνώριζαν καλά... Επίσης οι μανδύες αμιάντου που χρησιμοποιούνται σε λάμπες γκαζιού είναι αρκετά ραδιενεργοί. Η υψηλή φυσική ραδιενέργεια του αμιάντου είναι ένας από τους λόγους που απαγορεύτηκε η χρήση του στις οικοδομές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη h@ris
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Με τον GM μπορείς άνετα να μετρήσεις Sr και Co τα οποία έχουν β και γ ακτινοβολία. Τα ανιχνεύει αρκετά καλά. Για το Ραδόνιο θα συμφωνήσω με τον Τρελό Επιαστήμονα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από h@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον GM μπορείς άνετα να μετρήσεις Sr και Co τα οποία έχουν β και γ ακτινοβολία. Τα ανιχνεύει αρκετά καλά. Για το Ραδόνιο θα συμφωνήσω με τον Τρελό Επιαστήμονα...

    Το εψαξα λιγο και τελικος και οι δικες μου πηγες λενε οτι δεν θα ηταν καταλληλο για τετοια χρηση, ισως επρεπε να το κοιταζα καλυτερα πριν αναφερθω στο ραδονιο...

    ομως καποια στιγμη θα ηθελα να δω αν ενας σωληνας GM, specified για χρηση με σωματιδια αλφα θα μπορουσε να κανει δουλεια!!

    λοιπον η κατασκευη παει καλα... εχω παρει και ενα οραιοτατο κουτι για να την βαλω μεσα και καποια στιγμη μολις τελειωσει θα ανεβασω και αλλες φωτογραφιες για οσους θα ηθελαν να την δουν και τελειωμενη.


    εδω θα ηθελα να ρωτησω τα εξεις...

    επειδη ειχα δυσκολια να μετρησω την ταση εξοδου με το πολυμετρο μου...
    χρησιμοποιησα μια αντισταση σε σειρα με εναν μεγαλο πυκνωτη λιγο πριν την εξοδο του κυκλωματος παραλληλα με το πολυμετρο που δυστυχος απο μονο του δεν μετραει σωστα την ταση στην συχνοτητα που βγαζει το κυκλωμα, ομως εχει σχετικα μεγαλη αντισταση εισοδου για να μην κανει μεγαλη καταναλωση, υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω και δεν παει το μυαλο μου??

    επισεις επειδη το κουτι θα ειναι πλαστικο πιστευετε θα επρεπε να το επενδυσω εσωτερικα με φυλλα χαλκου που τα εχω διαθεσημα ή δεν συντρεχει λογος?


    και τελος αν μου επιτρεπει ο Τρελος επιστημονας να πω κατι πανω στο προιγουμενο ποστ του... νομιζω με καθε επιψυλαξη, οτι τα σωματιδια αλφα αποτελουνται απο 2 νετρονια και 2 προτονια μαζι και σαν σωματιδιο ειναι ομοιο με το ηλιο χωρις ομως την υπαρξη 2 ηλεκτρονιων οπως εχει το ηλιο στην εξωτερικη του στιβαδα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lynx : 27-03-09 στις 17:11

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη h@ris
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Νομίζω (δεν μπορώ να πω με σιγουριά) πως δεν χρειάζεται η κάλυψη με φύλλο χαλκού. Εμείς στο εργαστήριο έχουμε τον σωλήνα έτσι όπως είναι πάνω σε βάση και συνδεδεμένο στο τροφοδοτικό και στον απαριθμητή και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Είναι ακριβείς οι μετρήσεις.

    Απ' όσο ξέρω για τα σωματίδια α είναι πυρήνες He.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Whiz δοκίμασε την κατασκευή σου με
    (μανδύες αμιάντου που χρησιμοποιούνται σε λάμπες γκαζιού είναι αρκετά ραδιενεργοί)
    Όπως σωστά ανέφερε ο Δημήτρης, επίσης δεν θωρακίζεις με τίποτα το αντίθετο θα έλεγα.
    Όσο για μέτρηση υψηλής είναι θέμα πολυμέτρου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ανιχνευτης LC-100PI
    By kefteorest in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-15, 17:26
  2. ανιχνευτης παλμων
    By LastWarrior in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-14, 07:31
  3. Ανιχνευτης καπνού
    By apogonos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 02:16
  4. Αντιρανταρ.... ανιχνευτης
    By antonis-drift in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-09, 10:07
  5. Ανιχνευτης στιγματος
    By yannis4359 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 08:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας