Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: Λειτουργία contact closure για Σειριακή και Παράλληλη χωρίς κυκλώματα;

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λές "Δεν θέλω ολοκληρωμένα", εννοείς "δεν θέλω προγραμματιζόμενα ολοκληρωμένα"?
    Δεν θέλω καθόλου ολοκληρωμένα, γιατί δεν έχω ιδέα από ολοκληρωμένα, pic, avr κτλ. Όπως είπα και πριν δεν κατέχω και πάρα πολλά από ηλεκτρονικά και αν και με αρέσει τρελά το όλο θέμα δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν μένει χρόνος...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν μπορεί να πατηθούν δύο κουμπιά, ξεχνάς την πολυπλεξία. Πρέπει να το καθορίσεις αυτό.
    Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι γίνεται; Να εξηγήσω και εαν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με:
    Έστω ότι ετοιμάζω το κύκλωμα με τα 15 "κουμπιά".
    Έχω και 15 ρελέ τα οποία λειτουργούν ανεξάρτητα από το όλο κύκλωμα (δηλαδή είναι συνδεμένα και δουλεύουν μόνα τους).
    Έστω ότι συνδέω σε μια κενή επαφή του κάθε ρελέ δύο καλώδια και τα φέρνω στο κύκλωμα.
    Τώρα έστω ότι υπάρχει ένα εξάρτημα (θα υπάρχει δε μπορεί) το οποίο:
    Όταν ανιχνεύει ρεύμα σε μια είσοδο ΙΝ1,2 , γεφυρώνει στιγμιαία δύο εξόδους (out1, 2) και όταν παύει το ρεύμα στην είσοδο ξαναγεφυρώνει στιγμιαία τα out1, 2.
    Ηλεκτρολογικά θα μπορούσα να το πω: Ένα ρελέ που όταν οπλίζει να ενεργοποιεί (στιγμιαία πάντα) έναν διακόπτη επαναφοράς.
    Έτσι και μπορώ να χρησιμοποιήσω πολυπλεξία ΚΑΙ η κάθε πολυπλεγμένη είσοδος είναι ελεύθερη και ανεξάρτητη από την κατάσταση των ρελέ (η οποία μπορεί να παραμένει σταθερή για ώρες).
    Η πιθανότητα να πατηθούνε ταυτόχρονα 2 κουμπιά είναι μικρότερη από 0,5% οπότε δεν το θεωρώ στατιστικά πιθανό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσες εισόδους και πόσες εξόδους θέλεις? Βασικό...
    Όσες περισσότερες μπορώ να έχω χωρίς ολοκληρωμένα και πολύπλοκα κυκλώματα.
    Μου είναι πιο εύκολο αν θέλω να επεκτείνω τα I/O να βάλω ένα δεύτερο usb-serial adaptor (δουλεύει για απλό contact closure δοκιμασμένα) και να κάνω το λογισμικό να δουλεύει με πολλές σειριακές, παρά ένα πολύπλοκο κύκλωμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σειριακή δεν σου δίνει 5 V. Ούτε και η παράλληλη, μόνο για πολύ μικρά φορτία. Η USB σου δίνει. Θέλεις τροφοδοσία από PC μόνο ή θα δώσεις εξωτερικά?
    Το φορτίο δεν με απασχολεί. Προτιμώ σειριακή ή παράλληλη και τελευταία USB γιατί εαν δεν κάνω λάθος θέλει ελεκτή για να δουλέψει (αναγνώριση ως συσκευή κτλ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diggy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω καθόλου ολοκληρωμένα, γιατί δεν έχω ιδέα από ολοκληρωμένα, pic, avr κτλ. Όπως είπα και πριν δεν κατέχω και πάρα πολλά από ηλεκτρονικά και αν και με αρέσει τρελά το όλο θέμα δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν μένει χρόνος...
    OK εντάξει απο PIC AVR ktl καταλαβαίνω οτι θέλουν διάβασμα,

    όμως τα FlipFlop που προτάθηκαν είναι απλές κολήσεις,

    δηλαδή κοίτα αυτό το οκταπλο D flipflop στη σελίδα 2
    http://www.datasheetcatalog.org/data.../375151_DS.pdf

    εσύ το αγοράζεις και κατευθείαν με το κολητήρι κολάς το Πιν 20 στο ρεύμα(+5V) το 10 στη Γή, και το ολοκληρωμένο λειτουργεί.............

    το ίδιο ισχύει για όλες τα ολοκληρωμένα "σκέτες" πύλες , Τελεστικούς και οτιδήποτε εκτός Microcotroller,FPGA,PLL.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Το φορτίο δεν με απασχολεί.
    Ακόμη και ένα ρελέ να θέλεις να ανοίξεις, η παράλληλη ή η σειριακή δεν έχει να σου δώσει τόση ισχύ. Θέλεις εξωτερική τροφοδοσία. Μπορείς να πάρεις όμως π.χ. 5 Volt από μία USB και να χρησιμοποιήσεις κατά τα άλλα την παράλληλη ή την σειριακή.
    Δεν θέλω καθόλου ολοκληρωμένα, γιατί .....
    Ο plouf με κάλυψε.

    Για την πολύπλεξη τώρα:
    Νομίζω ότι το πρόβλημα της πολύπλεξης δεν λύνεται ακόμη και με το κύκλωμα που προτείνεις. Αν πατηθούν ταυτόχρονα (ή σχεδόν ταυτόχρονα) δύο κουμπιά, πάλι το PC θα μπερδευτεί και θα καταλάβει άλλα αντ' άλλων.
    Εφ' όσον όμως εσύ ξέρεις την χρήση για την οποία προορίζεται και βάζεις τις απαιτήσεις του κυκλώματος, έχεις το δικαίωμα να πεις ότι δεν σε ενδιαφέρει η "σπάνια" αυτή περίπτωση και να πάμε σε πολύπλεξη.
    Πριν σου προτείνω κάποιο κύκλωμα, να ρωτήσω κάτι ακόμη:
    Ποια ηλεκτρονικά εξαρτήματα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε?
    - Αντιστάσεις, πυκνωτές, διόδους φαντάζομαι πως ναι.
    - Τρανζίστορ ή FET?
    - Απλά ολοκληρωμένα από 8 εως 20 pins με τον τρόπο του plouf?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμη και ένα ρελέ να θέλεις να ανοίξεις, η παράλληλη ή η σειριακή δεν έχει να σου δώσει τόση ισχύ. Θέλεις εξωτερική τροφοδοσία. Μπορείς να πάρεις όμως π.χ. 5 Volt από μία USB και να χρησιμοποιήσεις κατά τα άλλα την παράλληλη ή την σειριακή.
    Το γνωρίζω αυτό, αλλά μάλλον δεν έδωσα να καταλάβετε καλά.
    ΔΕΝ θέλω να οπλίζω ρελέ, απλά να "διαβάζω" την κατάσταση ενός ρελέ, οπότε δεν χρειάζεται τροφοδοσία για αυτό, είναι απλά σαν να διαβάζεις την κατάσταση ενός διακόπτη On/off.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την πολύπλεξη τώρα:
    Νομίζω ότι το πρόβλημα της πολύπλεξης δεν λύνεται ακόμη και με το κύκλωμα που προτείνεις. Αν πατηθούν ταυτόχρονα (ή σχεδόν ταυτόχρονα) δύο κουμπιά, πάλι το PC θα μπερδευτεί και θα καταλάβει άλλα αντ' άλλων.
    Εφ' όσον όμως εσύ ξέρεις την χρήση για την οποία προορίζεται και βάζεις τις απαιτήσεις του κυκλώματος, έχεις το δικαίωμα να πεις ότι δεν σε ενδιαφέρει η "σπάνια" αυτή περίπτωση και να πάμε σε πολύπλεξη.
    Πάμε σε πολύπλεξη...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν σου προτείνω κάποιο κύκλωμα, να ρωτήσω κάτι ακόμη:
    Ποια ηλεκτρονικά εξαρτήματα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε?
    - Αντιστάσεις, πυκνωτές, διόδους φαντάζομαι πως ναι.
    - Τρανζίστορ ή FET?
    - Απλά ολοκληρωμένα από 8 εως 20 pins με τον τρόπο του plouf?
    Λέω να χρησιμοποιήσω το κύκλωμα που ανέφερε στην πρώτη σελίδα ο gsmaster εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36189
    Χρησιμοποιεί διόδους και κάνει τη δουλειά μια χαρά.

    Το όλο θέμα/πρόβλημα είναι πως θα κρατάω τις εισόδους της σειριακής ελεύθερες (για να δουλεύει σωστά η πολυπλεξία) από τη στιγμή που οι "διακόπτες" (βλέπε ρελέ) δεν ανοιγοκλείνουν στιγμιαία αλλά αλλάζουν κατάσταση κάθε χ ώρες.

    Όπως είπα και πιο πάνω: "Έστω ότι υπάρχει ένα εξάρτημα το οποίο:
    Όταν ανιχνεύει ρεύμα σε μια είσοδο ΙΝ1,2 , γεφυρώνει στιγμιαία δύο εξόδους (out1, 2) και όταν παύει το ρεύμα στην είσοδο ξαναγεφυρώνει στιγμιαία τα out1, 2.
    Ηλεκτρολογικά θα μπορούσα να το πω: Ένα ρελέ που όταν οπλίζει να ενεργοποιεί (στιγμιαία πάντα) έναν διακόπτη επαναφοράς."

    Αυτό είναι και όλο το κομμάτι που κολλάει την κατασκευή. Εδώ θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και κανένα απλό ολοκληρωμένο. Βασικά σκεφτόμουν ότι θα μπορούσε να γίνει η δουλειά με καμιά πύλη ή τρανσίστορ.

    Οπότε θα ήθελα να με καθοδηγήσετε στην επιλογή εξαρτήματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Τώρα που το διευκρίνισες, κατάλαβα τί θέλεις με τα ρελαί και γιατί θέλεις παλμό.
    Πόση πιστεύεις ότι πρέπει να είναι η διάρκεια του παλμού?
    Αν είναι πολύ μικρή, μπορεί να μην την προλάβει να την διαβάσει το software.
    Αν είναι πολύ μεγάλη, ενδέχεται να συμπέσουν δύο παλμοί.
    Στο κύκλωμα του gsmaster, μπορείς να αντικαταστήσεις το κάθε button (πράσινο κουτάκι) με ένα πυκνωτή και μία αντίσταση προς τη γη, προκειμένου να έχεις εύκολα τον παλμό σου.
    Η επιλογή των τιμών R-C θα εξαρτηθεί από τη διάρκεια του παλμού που θέλουμε, την ευαισθησία της σειριακής (ή παράλληλης) και το ρεύμα εισόδου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που το διευκρίνισες, κατάλαβα τί θέλεις με τα ρελαί και γιατί θέλεις παλμό.
    Πόση πιστεύεις ότι πρέπει να είναι η διάρκεια του παλμού?
    Αν είναι πολύ μικρή, μπορεί να μην την προλάβει να την διαβάσει το software.
    Αν είναι πολύ μεγάλη, ενδέχεται να συμπέσουν δύο παλμοί.
    Στο κύκλωμα του gsmaster, μπορείς να αντικαταστήσεις το κάθε button (πράσινο κουτάκι) με ένα πυκνωτή και μία αντίσταση προς τη γη, προκειμένου να έχεις εύκολα τον παλμό σου.
    Η επιλογή των τιμών R-C θα εξαρτηθεί από τη διάρκεια του παλμού που θέλουμε, την ευαισθησία της σειριακής (ή παράλληλης) και το ρεύμα εισόδου.
    Πιστεύω 500ms-1000ms θα είναι καλά.
    Για τον πυκνωτή και την αντίσταση που αναφέρεις, πως θα συνδεθούνε στο ρελέ και που θα δώσω ρεύμα?
    Εαν μπορείς εξήγησε λίγο γιατί με έχασες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, δες λίγο την παρακάτω εικόνα (3 σχήματα).
    Με κόκκινο περιγράφω τις κυματομορφές των τάσεων σε διάφορα σημεία των κυκλωμάτων.
    Στο Σχήμα 1 έχουμε -σχεδόν- το κύκλωμα που θέλεις για μία γραμμή. Η είσοδός του είναι μία τάση που παίρνει από το ρελαί. Οι δίοδοι στην έξοδό του αντιστοιχούν στις διόδους του κυκλώματος πολύπλεξης που περιγράφτηκε μερικές μέρες πριν.
    Όπως είπα, είναι σχεδόν αυτό που θέλεις. Όμως δεν σου κάνει.
    Το πρόβλημα είναι ότι λειτουργεί μόνο στις μεταβάσεις off->on. Δεν παράγει παλμό στις μεταβάσεις on->off που επίσης θέλεις. Θα μπορούσε ίσως να τροποποιηθεί με μερικά εξαρτήματα επιπλέον και να το κάνει, όμως ας δούμε τί άλλο έχουμε:
    Στο Σχήμα 2 έχουμε τη λύση της XOR πύλης. Κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις με κομψό και περιεκτικό τρόπο. Φυσικά αν θέλεις πολύπλεξη και περισσότερες γραμμές, θα βάλεις διόδους στις εξόδους κλπ.
    Πού θα βρείς πύλες XOR? Το κλασικό ολοκληρωμένο 7486 αποτελείται από 4 πύλες. Υπάρχουν παραλλαγές του για λειτουργία στα 3-18V.
    Στο Σχήμα 3 τέλος έχουμε αυτό που συνιστώ προς το παρόν, χωρίς μικροελεγκτή. Με ένα μόνο ολοκληρωμένο και χωρίς καθόλου πυκνωτές,διόδους κλπ, έχεις το κύκλωμά σου για 16 γραμμές παρακαλώ!
    Το MCP23S17 είναι ένα ολοκληρωμένο της Microchip για παρακολούθηση και έλεγχο 16 γραμμών Ι/Ο. Προγραμματίζεται και διαβάζεται μέσα από 4 ακίδες (SCK,SI,SO,INT). Με ένα απλό software από την παράλληλη το προγραμματίζεις εύκολα και μετά περιμένεις. Μόλις αλλάξει μία -οποιαδήποτε- από τις εισόδους του, η έξοδος INT ενεργοποιείται και ειδοποιεί το PC. Κατόπιν το πρόγραμμά σου διαβάζει αναλυτικά τις καταστάσεις των εισόδων και η ΙΝΤ απενεργοποιείται.
    Επειδή τραβάει πολύ λίγο ρεύμα, μπορείς να το τροφοδοτήσεις από την παράλληλή σου.
    Το πολύ πολύ να χρειαστείς καμία αντίσταση στην σύνδεση της κάθε εισόδου με τα ρελαί.
    Αν δεν το βρεις στην Ελλάδα, το παίρνεις από Futurlec προς 1.35 $ το τεμάχιο + 4 $ τα μεταφορικά.
    Εαν σε ενδιαφέρει, μπορώ να προχωρήσω σε λεπτομέρειες.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lastid : 24-04-09 στις 15:07

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.
    Επαναφέρω και πάλι το θέμα καθώς μετά από μερικούς μήνες έρευνας και εκμάθησης μπορώ να πώ ότι είμαι έτοιμος να κάνω τα πρώτα βήματα μου με ολοκληρωμένα (ΜΗ προγραμματιζόμενα φυσικά).

    Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω (σε συνέχεια των προηγούμενων):

    Θέλω να φτίαξω το κύκλωμα της επισύναψης.
    Στη θέση των διακοπτών θα υπάρχουν αναφόρές από εξωτερικά ρελέ αλλά για λόγους ευκολίας το παραβλέπουμε καθώς δεν επιρρεάζει το κύκλωμα.

    Θέλω επίσης για να "παρακάμψω" το θέμα της πολυπλεξίας, κάθε ένας διακόπτης είτε μεταβαίνει στιγμιαία σε ΟΝ είτε θέτεται σε Lached ON να στέλνει ένα στιγμιαίο παλμό στην είσοδο, οπότε να στέλνεται το σήμα στη σειριακή και να ελευθερώνεται η είσοδος ώστε να λειτουργεί κανονικά η πολυπλεξία.

    1) Ουσιαστικά δηλαδή θέλω αυτό που περιγράφει ο φίλτατος lastid στο σχήμα 2 που έδωσε. Ακόμη υπάρχει κάποιο απλό ολοκληρωμένο με 15 πύλες XOR ώστε να είναι όλα μαζεμένα ή σε Χ σε ένα ολοκληρωμένο;

    2) Υπάρχει κάποιο ολοκληρωμένο που να κάνει την πολυπλεξία (15 σε 4);

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lastid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Σχήμα 2 έχουμε τη λύση της XOR πύλης. Κάνει ακριβώς αυτό που θέλεις με κομψό και περιεκτικό τρόπο. Φυσικά αν θέλεις πολύπλεξη και περισσότερες γραμμές, θα βάλεις διόδους στις εξόδους κλπ.
    Πού θα βρείς πύλες XOR? Το κλασικό ολοκληρωμένο 7486 αποτελείται από 4 πύλες. Υπάρχουν παραλλαγές του για λειτουργία στα 3-18V.
    Προσπαθώ να εφαρμόσω αυτό που είπες αλλά έχω πρόβλημα.

    Δοκίμασα στο Multisim με πύλη cd4030b, αλλά μου δημιουργεί μόνο την πρώτη φορά τον παλμό στο off/on, δεν δίνει παλμό στο on/off και εαν πάω off/on/off/on μου δίνει μόνο τον πρώτο παλμό.

    Στο on/off μου δίνει τις τάσεις που βλέπεις στην επισύναψη.

    ΥΓ. Το Vss είναι συνδεμένο, που ξέφυγε στο screenshot
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Καμιά βοήθεια; please!?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-20, 22:44
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 06:48
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-08, 02:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας