Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 70

Θέμα: ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ; (τοποθέτηση πρίζας)

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimk Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο μπριζα σε μπριζα το δορυφορικο εχει τεραστιες απολειες μεχρι 2 το maximum δεν παει παραπανο.στο τελος βαζεις ενυσχτητη γραμμης?
    όχι φίλε jimk ήτε ή αλλίως βάζω κάτι που στραγγαλίζει το σήμα για να μην έχει διαρροή το σήμα ... είναι κάτι σαν το συστατικό του δρουίδη στον αστερίξ έχει μέσα γκυ γάλα από μονόκερο και.... πως θα ήταν δρουίδης αν τα έλεγε όλα ... η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά ... έτσι δεν είναι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    από ποιά τάση και πάνω κόβει το ρευμα;
    στο εξοχικο μέτρησα 252vac!
    όσο το ορίσεις εσύ και έχει την δυνατότητα για άμεση επανάφορα ή χειροκίνητη συνήθως το βάζουμε στα 242 και κόβει στο 0,001 του sec .... μπες στο www.hlektrikesergasies.blogspot.com να το δεις εάν θες το ανάρτησα μόλις τώρα για σένα φιλαρακι ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    οκ αμα ειναι κατι που βαζεις για να στραγγαλιζεις το σημα και να μην εχει διαροη τοτε καλα κανεις και δεν το λες και εγω στη θεση σου το ιδιο θα εκανα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    εφόσον έχεις κοινόχρηστο ρεύμα βαλέ ένα ψυγείο με βιτρινα και φως στο υπόγειο παίρνοντας ρεύμα από το ντουί με ένα υλικό που λέγεται κλέφτης και όταν το δουν θα πεις παιδιά δεν το έχω για μπύρες αλλά για να φωτίζω τα οικόσιτα μυρμηγκάκια που έχω στην γυάλα …


    ELEOS!!!!!!! για 10ευρω παραπανο στον λογαριασμο καθε μηνα (που τοσο καει ενας καταψυκτης) λες να περνει ρευμα απο το κοινοχρηστο? δεν ξερω κατα ποσο το λες στα σοβαρα αλλα εγω εχω πραγματικα συχαθει ανθρωπακια να μου ζηταν να τους συνδεσω εστω και μια μπαλαντεζα ειτε απο το κοινοχρηστο της τηλεθερμανσης ειτε απο την παροχη του ασανσερ... αυτο που ενοχλει περισσοτερο ειναι η βλακια τους που νομιζουν οτι κανουν κατι εξυπνο και μαλιστα οταν στο λενε εχουν εκεινο το ψιλο χαμογελο... στο θεμα μας τωρα...
    400ευρω ειναι καπως τσιμπιμενα αλλα απο την αλλη δεν ξερω τη δουλεια σου εκανε... τωρα αυτους που ακους "ε μωρε ας το κανες και μονος σου" ή "ειναι κλεφτες...." σε πληροφορω οτι ειναι οι ιδιοι οι οποιο θα παρουν τηλεφωνο σαν βλεγμενες γατες γιατι ενω προσπαθουσαν να συνδεσουν ενα αλε ρετουρ διακοπτη τους πεφτει οι χελονα ή για να εχει ρευμα η μπριζα απο κατο πρεπει να αναβει η λαμπα...

    δεν γινεται ρε παιδια ολοι οι ηλεκτρολογοι-υδραβλικοι να ειναι κλεφτες... και οσοι δουλευουν στο δημοσιο καλοπερασακιδες και τεμπελιδες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφόσον έχεις κοινόχρηστο ρεύμα βαλέ ένα ψυγείο με βιτρινα και φως στο υπόγειο παίρνοντας ρεύμα από το ντουί με ένα υλικό που λέγεται κλέφτης και όταν το δουν θα πεις παιδιά δεν το έχω για μπύρες αλλά για να φωτίζω τα οικόσιτα μυρμηγκάκια που έχω στην γυάλα …


    ELEOS!!!!!!! για 10ευρω παραπανο στον λογαριασμο καθε μηνα (που τοσο καει ενας καταψυκτης) λες να περνει ρευμα απο το κοινοχρηστο? δεν ξερω κατα ποσο το λες στα σοβαρα αλλα εγω εχω πραγματικα συχαθει ανθρωπακια να μου ζηταν να τους συνδεσω εστω και μια μπαλαντεζα ειτε απο το κοινοχρηστο της τηλεθερμανσης ειτε απο την παροχη του ασανσερ... αυτο που ενοχλει περισσοτερο ειναι η βλακια τους που νομιζουν οτι κανουν κατι εξυπνο και μαλιστα οταν στο λενε εχουν εκεινο το ψιλο χαμογελο... στο θεμα μας τωρα...
    400ευρω ειναι καπως τσιμπιμενα αλλα απο την αλλη δεν ξερω τη δουλεια σου εκανε... τωρα αυτους που ακους "ε μωρε ας το κανες και μονος σου" ή "ειναι κλεφτες...." σε πληροφορω οτι ειναι οι ιδιοι οι οποιο θα παρουν τηλεφωνο σαν βλεγμενες γατες γιατι ενω προσπαθουσαν να συνδεσουν ενα αλε ρετουρ διακοπτη τους πεφτει οι χελονα ή για να εχει ρευμα η μπριζα απο κατο πρεπει να αναβει η λαμπα...

    δεν γινεται ρε παιδια ολοι οι ηλεκτρολογοι-υδραβλικοι να ειναι κλεφτες... και οσοι δουλευουν στο δημοσιο καλοπερασακιδες και τεμπελιδες...
    φίλε nemmesis χαίρομαι που έκανες μνεία στο κειμενάκι μου και αυτός θα είναι ο λόγος που μετά από μερικούς μήνες θα έχουν όλοι κοινόχοιστο καταψύκτη για τα 10 ευρώ ... είναι λοιπον λάθος του εγκαταστάτη να μην βάλει ρέυμα από κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά για να μην υπάρχουν παρεξηγησεις μεταξυ των "συνβίων " στο ίδιο κτήριο και έχει τύχει πολλές φορές να βάλω μετρητές εξώτερικα σε αποθήκες των "10 ευρώ ανά μηνα" και πραγματικα δεν βρίσκω τον λογο να βάζει ο καθένας με κοινόχριστο ρεύμα το μισό κοπάδι της μάνας του στην κατάψυξη μιας και η αξία του ρεύματος ειναι κλιμακωτά αυξανόμενη σε σύγκρηση με την κατανάλωση ... άρα γιατι να πληρώσω εγω τα 10 ευρώ 15 για κάποιον που εχει 3 ή και 4 καταψύκτες μέσα στην αποθήκη του ή ότι άλλο ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aygerinos : 03-04-09 στις 01:39 Αιτία: 123456

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aygerinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσο το ορίσεις εσύ και έχει την δυνατότητα για άμεση επανάφορα ή χειροκίνητη συνήθως το βάζουμε στα 242 και κόβει στο 0,001 του sec .... μπες στο www.hlektrikesergasies.blogspot.com να το δεις εάν θες το ανάρτησα μόλις τώρα για σένα φιλαρακι ...
    φίλε καλημέρα,
    σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Μετά από αυτό το πρόβλημα που προανέφερα θα κάνω ενέργειες.
    Σκεφτηκα αρχικά να χρησιμοποιήσω ένα σταθεροποιητή τάσης για κάποιες ηλεκτρονικές συσκευές (TV, adsl router κλπ) που τροφοδοτούνται από κοινό ρευματολήπτη.

    Σήμερα έχω ρεπό και θα πάω σε μαγαζι με ηλεκτρολογικά για να τιμές κλπ

    Ευχαριστώ ξανά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.483

    Προεπιλογή

    Προς aygerinos σήμερα 03-04-09 00-47 γράφεις

    ρελέ με επαναφορά ειναι ένα εξάρτημα που τοποθετώ διπλα από τον ρελέ για την περίπτωση που πέσει με στιγμιαία διαρροή να τον σηκώσει και να θεσει σε λειτουργεία ξανά το ηλεκτρικό κύκλωμα του σπίτιου

    Ρελαί με επαναφορά αν θες πες μας περισσότερα {χρόνους, συνδεσμολογία κ.α}

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 03-04-09 στις 20:34

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε καλημέρα,
    σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Μετά από αυτό το πρόβλημα που προανέφερα θα κάνω ενέργειες.
    Σκεφτηκα αρχικά να χρησιμοποιήσω ένα σταθεροποιητή τάσης για κάποιες ηλεκτρονικές συσκευές (TV, adsl router κλπ) που τροφοδοτούνται από κοινό ρευματολήπτη.

    Σήμερα έχω ρεπό και θα πάω σε μαγαζι με ηλεκτρολογικά για να τιμές κλπ

    Ευχαριστώ ξανά.
    φίλε αντώνη συννονόματε καλό θα ήταν να μην παρεις σταθεροποιητές αλλά ενα επιτηριτή για όλο το σπιτι ... θα σου ερθει μία η άλλη σχεδόν και θα καλυψεις ολο το κύκλωμα σου και όλεσ τις πρίζες ψυγείο κλιματισμό τηελεωράσεις πλυντήρια κουζίνα υπολογιστη .... ενω με αυτα που θα πάρεις θα καλύψεις μονο τα συγκεκριμένα σημεία ..... σκέψουτο λιγάκι μην πληρώνεις τσάμπα λεφτά....και αν θες να σε στείλω εγω σε συγκεκριμένο μαγαζι αν τελικά αποφασισες να τους αγορασεις ί να παρεις τα υλίκα με την εκπτωση που κανουν σε επαγγελματιες ... και ειναι κοντα στο σπιτι σου ....


    καλη σου μερα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aygerinos : 03-04-09 στις 09:04 Αιτία: 23456

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Τα πραγματα ειναι απλα.
    Μεταφορα ρευματος σε ΑΛΛΟ οροφο προυποθετει πινακα για να γινει σωστα.
    Δευτερο ρελε διαφυγης ΔΕΝ χρειαζεται γιατι το καλυπτει αυτο του κεντρικου πινακα. (Το να παρει ΠΡΙΝ το ρελε γινεται, αλλα τελικα δεν εξυπηρετει σε τιποτε)
    Μεταλλικη σωληνα, ασφαλιση πριν και μετα, καλωδιο (3Χ4 να υποθεσω)
    πινακας, ασφαλειες, πριζα, εργασια.. Χωρις να ειναι "ευκαρια" ειναι μια φυσιολογικη τιμη.
    Οι εργολαβοι ειναι υποχρεωμενοι να βαλουν ΜΟΝΟ 1 λαμπα απο τα κοινοχρηστα. Ολα τα αλλα ειναι extra.
    Οσο για τo ρελε με επαναφορα ειναι ενα μαλλον ακριβο εξαρτημα, που σε μια σωστη εγκατασταση δεν εχει να προσφερει τιποτε, μιας και τα ρελε δεν πεφτουν απο μονα τους στα καλα καθουμενα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από αυτό το πρόβλημα που προανέφερα θα κάνω ενέργειες.
    Σκεφτηκα αρχικά να χρησιμοποιήσω ένα σταθεροποιητή τάσης για κάποιες ηλεκτρονικές συσκευές (TV, adsl router κλπ) που τροφοδοτούνται από κοινό ρευματολήπτη.
    Μην πετας τα λεφτα σου σε σταθεροποιητες. Παρε ενα ups καλυτερα.
    Οι συσκευες αυτες που αναφερεις το χρειαζονται.

    Οσο για τα δορυρφορικα, ΔΕΝ γινεται να βαλεις καλωδιο που να πηγαινει απο μπριζα σε μπριζα και να δουλευουν ολες οι μπριζες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
    (και για να ειμαι πιο σαφης, υπαρχει ενα σχετικα νεο τετοιο συστημα που κανει ακριβως αυτο, αλλα και ακριβο ειναι και οχι και πολυ διαδεδομενο).
    Και για την ασυρματη μεταδοση TV σηματος μεχρι στερεο και composite ισως. Ομως στην εποχη του HDMI απλως δεν.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πραγματα ειναι απλα.
    Μεταφορα ρευματος σε ΑΛΛΟ οροφο προυποθετει πινακα για να γινει σωστα.
    Δευτερο ρελε διαφυγης ΔΕΝ χρειαζεται γιατι το καλυπτει αυτο του κεντρικου πινακα. (Το να παρει ΠΡΙΝ το ρελε γινεται, αλλα τελικα δεν εξυπηρετει σε τιποτε)
    Μεταλλικη σωληνα, ασφαλιση πριν και μετα, καλωδιο (3Χ4 να υποθεσω)
    πινακας, ασφαλειες, πριζα, εργασια.. Χωρις να ειναι "ευκαρια" ειναι μια φυσιολογικη τιμη.
    Οι εργολαβοι ειναι υποχρεωμενοι να βαλουν ΜΟΝΟ 1 λαμπα απο τα κοινοχρηστα. Ολα τα αλλα ειναι extra.
    Οσο για τo ρελε με επαναφορα ειναι ενα μαλλον ακριβο εξαρτημα, που σε μια σωστη εγκατασταση δεν εχει να προσφερει τιποτε, μιας και τα ρελε δεν πεφτουν απο μονα τους στα καλα καθουμενα.



    Μην πετας τα λεφτα σου σε σταθεροποιητες. Παρε ενα ups καλυτερα.
    Οι συσκευες αυτες που αναφερεις το χρειαζονται.

    Οσο για τα δορυρφορικα, ΔΕΝ γινεται να βαλεις καλωδιο που να πηγαινει απο μπριζα σε μπριζα και να δουλευουν ολες οι μπριζες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
    (και για να ειμαι πιο σαφης, υπαρχει ενα σχετικα νεο τετοιο συστημα που κανει ακριβως αυτο, αλλα και ακριβο ειναι και οχι και πολυ διαδεδομενο).
    Και για την ασυρματη μεταδοση TV σηματος μεχρι στερεο και composite ισως. Ομως στην εποχη του HDMI απλως δεν.....
    αγαπητέ μου φίλε stom
    Ας τα πάρουμε ένα ένα ….
    1)έχεις δίκιο για τον υποπίνακα και είναι αυτονόητο
    2)έχεις δίκιο ότι πρέπει να πάρει μετά το ρελε και είναι αυτονόητο
    3)μεταλλικό σωλήνα έχεις δίκιο ασφάλεια έχεις δίκιο αλλά 3Χ4 δεν είναι απόλυτο λόγω της απόστασης του καλωδίου και του φορτίου … τούτο εστι πτώση τάσης (πάνω από τα απαιτούμενα κατά τον ΕΛΟΤ μετρά ) και ανεβάζουμε μια διατομή παραπάνω εφόσον είναι και από το διαμέρισμα μας γιατί όχι 6αρι ή 10αρι?
    4)Οι εργολάβοι δεν είναι υποχρεωμένοι να βάλουν μια κοινόχρηστη λάμπα στην αποθήκη αυτό είναι θέμα συμφωνίας κατασκευαστή – ηλεκτρολόγου και κατά επέκταση πελάτη ..
    5)Το πόσο ακριβό είναι καλύπτει η λέξη μάλλον που έχεις γράψει …. Σε ενημερώνω ότι αν λείπεις σε ταξίδι και σου κλείσει το ρεύμα από στιγμιαία διαρροή τότε όλα τα πράγματα του ψυγείου , καταψύκτη , συναγερμός (που μπορεί να σου χτυπάει Ψευδοσυναγιερμος ) , και ρουτερ για την επικοινωνία σου όπως και ο τηλεφωνητής σου , κλπ δεν θα λειτουργούν … το μηχάνημα αυτό θα επαναφέρει ανά τακτά χρονικά διαστήματα το κύκλωμα σε λειτουργία ….μέχρι 5 φορές και αν δει ότι συνεχίζει τότε σταματάει και έχει την δυνατότητα να σε ενημερώσει και τηλεφωνικά μέσω επαφής του ….το κόστος σου δεν είναι καθόλου μεγάλο με αυτά που σου προσφέρει ….

    Τα ρελε από μόνα τους πολλές φορές δεν πέφτουν γιατί δεν έχουν και την κατάλληλη γείωση ….

    6)Ένα καλό UPS σου καλύπτει μια πρίζα και όχι όλη την εγκατάσταση φυσικά τώρα πια και η κουζίνα ψυγείο και το πλυντήριο έχουν ηλεκτρονική πλακετα να βάλουμε UPS και εκεί? Το κόστος ανεβαίνει κατακόρυφα το μόνο πράγμα που χρίζει UPS είναι ο υπολογιστής τα υπόλοιπα καλύπτονται από την επιτήρηση της τάσης από υπέρταση ….


    7) Όσο για το δορυφορικό σήμα μεταφέρεται και με διέλευση … κοστίζει αλλά μεταφέρεται …..
    με εκτίμηση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aygerinos : 03-04-09 στις 09:51 Αιτία: 123456789

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ποσο κοστιζει το rewind?
    By Panοs in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-15, 08:53
  2. Απώλειες πρίζας TV
    By sepfen in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-14, 23:29
  3. Εγκατάσταση πρίζας.. γίνεται??
    By maris in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-12, 21:40
  4. Συνδεση τηλεφωνικής πρίζας
    By Shakey Gibson in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-11, 22:07
  5. ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ?
    By AKIS in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-04, 20:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας