Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Για σωστή εμφάνιση πλακέτας και κατα συνέπεια αποχάλκωση.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Xρήστος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Για σωστή εμφάνιση πλακέτας και κατα συνέπεια αποχάλκωση.

    Έχω ένα tip να μοιραστώ.
    Είχα να κάνω με τα εξής προβλήματα στις αρχές μου. Πόση ώρα πρέπει να μεινει η πλακέτα στο φώς για να διαβρωθεί το φωτοευαίσθητο ωστε να φύγει, αλλα και να μην καεί?
    Κάποια στιγμή κοίταξα τη διαφάνεια στο φώς και παρατήρησα οτι υπήρχαν σημειακά, πολύ μικρά κενά, πράγμα που σημαίνει πως το μελάνι δεν καλύπτει το 100% της επιφάνειας, άρα μια μικρή ποσότητα φωτός περνά απο το μελάνι. Τύπωσα το κύκλωμά μου μια φορά κανονικά, και μία φορά καθρεφτισμένα, και έβαλα το ένα πάνω στο άλλο τραχειά με τραχειά επιφάνεια. Κοιτάζωντας και τις 2 διαφάνειες μαζί κόντρα στο φώς παρατήρησα μεγάλη διαφορά ώς προς τη σκίαση.
    Δοκίμαζοντας να εμφανίσω το κύκλωμα με 2 διαφάνειες το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η ενδεχόμενη σημειακή μετατόπιση της μίας, που οδηγούσε σε "θόλωμα" του κυκλώματος. Η τραχειά όμως επιφάνεια της διαφάνειας inkjet έχει κάποιο υλικο που αν κάποιος έχει παρατηρήσει κολάει στο χέρι, οπότε βάζοντας τραχειά με τραχειά χρειάστηκε να ξύσω και τις δύο με το νύχι, για να κολήσουν.
    Η ποιότητα είναι λίγο χάλια αλλα το τι κάνω είναι εμφανές. Αν παρατηρήστε κρατάω την πάνω και η κάτω δεν πέφτει. [ame="http://www.youtube.com/watch?v=m4_0UkNNAiU"]YouTube - 2 ??????????. ???????? ???????.[/ame]

    Τα αποτελέσματα ήταν να έχω τη δυνατότητα να την αφήσω στο φώς παραπάνω ώρα (5 λεπτά στον ήλιο ίσως και πάραπάνω), με αποτέλεσμα να φύγει το φωτοευαίσθητο με 20 δευτερόλεπτα στη σόδα, και μετά την αποχάλκωση δεν υπήρχε ούτε μία ατέλεια στο χαλκό που έμεινε. Όλη η ιστορία τελικά είναι η σωστή σκιαση. Οι διαφάνειες για laser εκτυπωτή δεν ξέρω αν κολάνε, αλλα θα το ψάξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ ότι η διπλή διαφάνεια δίνει μεγαλύτερα περιθώρια ανοχών στο χρόνο έκθεσης και την ποιότητα των υπόλοιπων υλικών.
    Έχω χρησιμοποιήσει αρκετούς εκτυπωτές για πλακέτες. Κάποιοι ήταν πολύ καλοί. Σε αυτούς που δεν ήταν, είχα σαν εναλλακτική λύση την διπλή εκτύπωση.
    Β' τρόπος: Aντί για αντεστραμμένη εκτύπωση στη δεύτερη διαφάνεια, μπορούμε να τυπώσουμε δύο ίδιες διαφάνειες και να τις κολλήσουμε μεταξύ τους με σελοτέιπ. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αλλά η διαδικασία νομίζω πιο εύκολη.
    Γ' τρόπος: Εαν ο εκτυπωτής παίρνει εντελώς ίσια τη διαφάνεια στην εισαγωγή του χαρτιού, αντί για εκτύπωση σε δεύτερη διαφάνεια μπορούμε να ξανατυπώσουμε πάνω στην ίδια εκτύπωση. Το έκανα μερικές φορές με επιτυχία.
    Πάντως σε κάθε περίπτωση πρέπει να δοκιμάσουμε μία φορά όλες τις ρυθμίσεις του driver του εκτυπωτή μας. Στον δικό μου π.χ. Epson DX7450 (που παίρνει μαύρο μελάνι Τ0711), έχω βρει ότι καλύτερα αποτελέσματα παίρνω εαν διαλέξω σαν ποιότητα εκτύπωσης την βέλτιστη φωτογραφική και σαν χαρτί το Epson Matte. Παρόλο που ο εκτυπωτής είναι σχετικά φτηνός, με αυτές τις ρυθμίσεις βγαίνει καλό μαύρο χωρίς να χρειάζομαι δεύτερη διαφάνεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Στο θεμα της ετυπωσης σε φιλμ παιζει ρολο και το παχος του φιλμ. Για το λογο αυτο η πλευρα που ειναι το μελανι πρεπει να ειναι αυτη που θα ακουμπαει πανω στην πλακετα.
    Μετα απο πολλα χρονια δοκιμων με παντος ειδους υλικα και εκτυπωτες βρηκα την καλυτερη λυση .
    Στελνω το αρχειο της πλακετας σε μια εταιρια που κανει επαγγελματικες εκτυπωσεις φιλμ, πληρωνω 5 ευρω για σελιδα Α4 και το αποτελεσμα στην εκτυπωση της πλακετας απολυτα τελειο και στην ποιο μικρη λεπτομερεια.
    Με τη χρησιμοποιηση αυτου του φιλμ ο χρονος εκθεσης στο φως δεν ειναι κρισιμος γιατι η διελευση του φωτος απο τα μαυρα σημεια του φιλμ ειναι μηδενικη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Το πάχος του φιλμ και η πλευρά παίζει ρόλο, όμως μόνο αν η λάμπα είναι πολύ κοντά (<10cm). Διαφορετικά, το φως πέφτει σχεδόν κάθετα και δεν υπάρχει πρακτικά πρόβλημα.
    Συμφωνώ για το επαγγελματικό φιλμ ότι δίνει άριστα αποτελέσματα. Όμως για μένα το μειονέκτημά του δεν είναι τόσο το κόστος, όσο ο χρόνος και η διαδικασία. Αντίθετα, εκτυπώνοντας σε διαφάνεια από τον εκτυπωτή, χωρίς να φύγει κάποιος από το εργαστήριό του, σε 10 λεπτά μπορεί να έχει την πλακέτα του αποχαλκωμένη. Αυτό για μένα είναι ανεκτίμητο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαφάνεια για εμφάνιση φωτοευαίσθητης πλακέτας
    By GIGER in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-15, 18:39
  2. εμφάνιση και αποχάλκωση
    By BooM in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-13, 20:49
  3. Αμφίπλευρη Αποχάλκωση / ερωτήσεις και λύσεις....
    By AKONTI in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-12, 10:39
  4. Αποχάλκωση και προβλήματα
    By Nickolaos in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-11, 17:25
  5. Σωστή εμφάνιση ώρας
    By gRooV in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-04, 12:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας