Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Αγορές μέσω Internet

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αν πας να διαβασεις το αγγλικο θα δεις οτι εκει τα πληρωνουν αυτοι.
    Δεν εχει να κανει με την Ελλαδα. Η πολιτικη των εισαγωγων ειναι ενιαια για ολη την ευρωπαικη ενωση.
    Πριν το 2007 ετσι ηταν και στην ελλαδα. τα εκτελωνιζαν κανονικα και απλως τα πληρωναν αυτοι. Το εχω κανει.
    Μια ωραια μερα, αποφασισαν να ΜΗΝ τα πληρωνουν για την ελλαδα (αλλα τα πληρωνουν κανονικα στη γερμανια, αγγλια κλπ) ΧΩΡΙΣ να αλλαξουν ομως τις τιμες του gr.digikey.com. ΑΥΤΟ ειναι το απαραδεκτο.
    Για να το πω διαφορετικα, αν δωσει κανεις διευθυνση ενος γνωστου σου πχ στη γερμανια , θα παραλαβει τα παντα ΧΩΡΙΣ να πληρωσει ουτε φπα ουτε εκτελωνισμο.
    πληρωνοντας την ΙΔΙΑ ακριβως τιμη οπως και στην Ελλαδα.
    Τα προιοντα εκτελωνιζονται κανονικα βεβαια, ΚΑΙ στη Γερμανια.
    Τους εχω ρωτησει γιατι τετοια "ειδικη" μεταχειριση και δεν ελαβα ποτε ουσιαστικη απαντηση.
    Φυσικα και συμφερει στη συνεχεια καποιος απο κει να τα ταχυδρομησει στην Ελλαδα..
    Συνεχιζει να ειναι ΠΟΛΥ φτηνοτερο.

    Δεν διαφωνω με το λαδακι, ΑΛΛΑ στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν βλεπω να εχει και ιδιαιτερη σχεση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Μήπως ευθύνεται για την ειδική μεταχείριση Αγγλίας και Γερμανίας το γεγονός ότι η Digikey εκεί έχει υποκαταστήματα? Άρα η διακίνηση προς τα εκεί υπάγεται σε διαφορετική νομοθεσία που δεν επηρεάστηκε από πρόσφατη αλλαγή στην ευρωπαική πολιτική εισαγωγών?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη lazarost
    Όνομα
    Λαζαρος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Μηνύματα
    577

    Προεπιλογή

    Θα επανελθω και παλι στην RS.
    Ειναι μια εταιρια στην Αγγλια αρα Ευρωπη αρα χωρις τελωνιο.
    Παρα πολυ γρηγορη.Σημερα δινεις την παραγγελια αυριο ειναι εδω τα υλικα
    σου και μπορεις να τα παρεις εσυ ο ιδιος απο τα γραφεια τους η να σου τα
    στειλουν με ταχυδρομιο η κουριερ.
    Η τελικη τιμη ειναι με το ΦΠΑ και το κερδος της εταιριας.
    Σιγουρα ολες αυτες οι εταιριες ειναι λιγο ακριβουτσικες αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ εχουν
    μια ποιοτητα πολυ καλυτερη απο τα μαγαζακια της επαρχιας...
    Φυσικα μιλαω με προσωπικη εμπειρια για την δικη μου περιοχη.
    Και φυσικα με το Stock No του εκαστοτε προμηθευτη εχεις παντα το ιδιο
    υλικο ανα πασα στιγμη.
    Προσωπικα προτημω την RS για την μεγαλη ποικιλια που εχει στα υλικα
    και την αψογη μεχρι τωρα εξυπηρετηση και το after sale service κατι πολυ
    σημαντικο για μενα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    High End Valve Amplifier


  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Δύο τρόποι υπάρχουν για να γίνει κάτι τέτοιο.
    1) Να τα εκτελονίζει στη Γερμανία και στη συνέχεια να τα στέλνει στην Ελλάδα. Κάτι τέτοιο θα είχε μεγάλο κόστος επιβάρυνσης λόγο των ταχυδρομικών εξόδων από Γερμανία σε Ελλάδα οπότε δεν την συμφέρει. (φυσικά κάποιος θα έλεγε ... ας μας χρεώσει την δεύτερη κούριερ από Γερμανία προς Ελλάδα)
    2) Να έχει γραφείο στην Ελλάδα που αναλαμβάνει εκτελονισμό και διανομή. Εκτός του οτι οι ποσότητες προς Ελλάδα είναι μικρές και δεν θα την συμφέρει να έχει γραφείο στην Ελλάδα δεν θα συνέφερε να κάνει εδώ τους εκτελονισμούς. Το μεγαλύτερο μέρος του κόστους στον εκτελονισμό είναι ουσιαστικά πάγειες χρεώσεις και όχι το ποσοστό επί της άξίας του εμπορεύματος που εκτελονίζεται. Αν στείλει λοιπόν τα εξαρτήματα από όλους τους πελάτες και τα εκτελονίσει όλα μαζί το κόστος εκτελονισμού είναι αμελητέο και για αυτό δεν το ζητά στη Γερμανία. Στην ελλάδα όμως που οι παραγγελίες θα ηταν λίγες το κόστος εκτελονισμού θα ήταν σημαντικό ανά πελάτη. Για το λόγο αυτό δεν έχει τέτοια πολιτική προς την Ελλάδα.
    Φυσικά στα θέματα εκτελονισμού η νομοθεσία είναι κοινή στην Ευρωπαική Ένωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Με ενδιαφέρει πάντα (όπως όλους μας φαντάζομαι) να ακούω από τις εμπειρίες άλλων σχετικά με εταιρείες των οποίων υπηρεσίες δεν έχω χρησιμοποιήσει.
    Σχετικά με την RS, η ερώτησή μου είναι: Δικαιολογούνται οι υπερβολικές (κατ' εμέ) τιμές της από την ταχύτητα, την ευκολία ή την αξιοπιστία που προσφέρει επιπλέον?
    Ας πάρω στην τύχη δύο "εύκολα" είδη και ας κάνω συγκρίσεις τιμών για λίγα τεμάχια μεταξύ της Farnell και της RS:
    1) PIC16F877-20/P: Farnell=6.72 EUR RS=9.44 EUR
    2) 1Ν4148: Farnell=0.009 EUR (1 τεμ.ελάχιστο) RS=0.1 EUR (20 τεμ.ελάχιστο)
    Ταχύτητα: H τελευταία αγορά μου από Farnell ήρθε σε δύο εργάσιμες.
    Ποικιλία: Κάνοντας search για την 1Ν4148, η Farnell μου βγάζει 17 είδη από 4 εταιρείες ενώ η RS μου βγάζει 5 είδη από 2 εταιρείες.
    Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση στη Farnell, απλά θέλω να μου πείτε αν έχω βγάλει λάθος συμπέρασμα για την RS.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη lazarost
    Όνομα
    Λαζαρος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Χαλκιδα
    Μηνύματα
    577

    Προεπιλογή

    Δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα η Farnell αν δεν κανεις λογαριασμο πανω
    απο 70 ευρω δεν σου στελνει.
    Ενω η RS δεν εχει τετοια.
    Θα το ψαξω και θα σου πω

    0 Not allowed! Not allowed!
    High End Valve Amplifier


  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Οπότε στην Digi-key ακόμα και για 40$ λογαριασμό, θα χρειαστεί να περάσουν τελωνείο? Δηλαδή, τρέξιμο στο τελωνείο, εκτελωνισμός, λεφτά και άλλα τέτοια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Δεν θα τρεξεις, τα κανει η UPS για σενα, αλλα ειναι +120 ευρω (και απο κει και περα ποσοστο επι της αξιας ) σε οτι αγοραζεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα τρεξεις, τα κανει η UPS για σενα, αλλα ειναι +120 ευρω (και απο κει και περα ποσοστο επι της αξιας ) σε οτι αγοραζεις...
    120€

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, φαντάζομαι τα μάθατε με τον "άσχημο τρόπο"...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Τις δυο πρωτες φορα, τα πληρωσε ολα η digikey την τριτη ηρθε η ups και ζητησε 120 (60 ειναι η αμοιβη εκτελωνισμου, 15 τα αχθοφορικα, 20 τα φυλακτρα και φτανουμε στα 120 μαζι με κατι απιθανες δικαιολογιες.) απο κει και περα παιζει φορος 2-3% και φπα 19% επι της αξιας.
    Οταν διαμαρτυρηθηκα για την αλλαγη πολιτικης μου ειπαν οτι ετσι ειναι και αμα μου αρεσει.
    Ομως ο τιμοκαταλογος του gr.digikey.com ειναι ο ιδιος με του de.digikey.com μονο που εκει τα πραγματα φτανουν στη πορτα σου χωρις αλλες επιβαρυνσεις.
    Με αλλα λογια, αν εχεις ενα γνωστο στη γερμανια να τα παραλαβει και να στα ταχυδρομησει, τοτε συμφερει.
    Η αλλη λυση ειναι να ψωνισεις σε δολλαρια (που συμφερει λογω συναλλαγματικων διαφορων) και στη συνεχεια να επιλεξεις να τα στειλουν με usps (δλδ τα αμερικανικα ελτα) Για πραγματα μικρης σχετικα αξιας (μεχρι 100 ευρω ας πουμε) η πιθανοτητα να περασει απο τελωνειο ειναι μικρη, και τα κοστη ειναι κατω απο 30 ευρω.
    Η ups επειδη κονομαει απο τη διαδικασια, οτι ερχεται το εκτελωνιζει υποχρεωτικα, γιατι πολυ απλα βγαζει λεφτα.

    Κατα ταλλα, ως μαγαζι ειναι τελειως αυτοματοποιημενο, και οταν λεει οτι κατι το εχει.. το εχει και το στελνει αμεσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-13, 23:46
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-10, 17:51
  3. Βοήθεια για τηλεχειρισμό Αναμεταδότη μέσω internet
    By PanagiwthsRF in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-09, 22:34
  4. Παραγγελίες μέσω internet
    By x9-125 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-05, 09:28

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας