Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 45

Θέμα: ΒΛΑΒΗ ΤHΣ ΔΕΗ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    μη το αφήσεις έτσι....ρώτα δικηγόρο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ΔΕΗ

    Ρώτησα δικηγόρο αλλα δεν μπορεί να μου πει τι έκβαση θα έχει η υπόθεση.Αν σκεφτούμε ότι οι γενικοί όροι είναι ένας τόμος ......

    Σκέφτομαι να πάω στην Διευθυντή να δω τι θα μου πει.

    Ξέρει κανείς να μου πει:
    Στην περίπτωση μου υπάρχει ελαττωματικό Τ.Α.Σ. και ο μετρητής καταγράφει μόνο νυχτερινό. Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει το Τ.Α.Σ. μια χαρά και ο μετρητής να παραμένει στάσιμος?
    Γιατί στην πρώτη περίπτωση αναθεωρούνται οι λογαριασμοί μου μέχρι πέντε χρόνια ενω στην δεύτερη 4-8 μήνες!Δεν είναι περίεργο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    πηγαινε στον διευθυντη να μιλησεις,γιατι οι υφισταμενοι εντολες εκτελουν και χειροτερα μπλεκουν την κατασταση.

    επιμενω κ ξαναλεω οτι εφοσον τα μπλιμπλικια (μετρητες τας τους κλπ) ειναι της δεη,ειναι εντελως παραλογο να καλειται ο πελατης να πληρωσει τα υποτιθεμενα καμενα.αποκλειεται να υπαρχει τετοιος ορος στις "γενικες οδηγιες" που λετε,κ αν υπαρχει ειναι καταχρηστικος.κ στη τελικη,με τη λογικη του παραλογου που εφαρμοζεται εδω,πες οτι εισαι ενας παραραξενος που μολις φεξει βγαζεις ολες τις συσκευες απτη μπριζα.ετσι γουσταρω κυριοι,αποδειξτε μου το αντιθετο!μπορουν να δουν τι κανεις σπιτι σου?

    καλα ξεμπερδεματα κ μην υποχωρησεις,ελπιζω να βρεις το δικιο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤΑΣ ΔΕΗ

    Ευχαριστώ, μακάρι να το βρω αλλα απο ότι βλέπω η διαπραγματευτική μου δύναμη είναι περιορισμένη αφού προσπαθώ να βρω το δίκιο μου με στοιχεία που θα μου δώσουν οι ιδιοι(και αν).Εδώ χρειάζονται τα κανάλια.

    Μου έδειξαν ένα κομμάτι απο τους γενικούς όρους που έλεγε ότι οι βλάβες εκτός μετρητή έχουν πενταετή παραγραφή.Δεν με αφησαν όμως να το πάρω,μου είπαν να κάνω αίτηση για να μου απαντήσουν με επιστολή.

    Πως γίνεται να προσπαθούν να με πείσουν ότι το να τους πάρει 4 χρόνια να διορθώσουν μια βλάβη είναι φυσιολογικό?και που ξέρω εγώ τώρα ότι κατέγραφε και σωστά το νυχτερινό αφού είχε βλάβη?με την προσαύξηση θεωρώ τον λογαριασμό μου φουσκομένο.

    Αρα δύσκολα θα βρω το δίκιο μου.Σκέψου ότι σύμφωνα με αυτά που λένε,αν έχει πρόβλημα ο μετρητής,αναθεωρείς 4 μήνες πίσω.Αν έχει πρόβλημα κατι άλλο εκτός μετρητή,αναθεωρείς μέχρι τα 5 χρόνια.Δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Εγω δε μπορώ να καταλάβω ποιο δικαστήριο θα δεχτεί ότι εμείς σαν καταναλωτές είμαστε και υπεύθυνοι για τον έλεγχο καλής λειτουργίας των μετρητών....αφού ούτε η ίδια η ΔΕΗ δε μπορεί να εντοπίσει ελλαττωματικό υλικό, πως εμείς σαν αδαείς πολίτες θα καταλάβουμε ότι υπάρχει πρόβλημα??????

    Στο κάτω κάτω, παίξτο τρελός...ναι....πες τους να σου αποδείξουν ότι εσύ κατανάλωνες ρεύμα κατά τη διάρκεια της μέρας....πες τους ότι μόνο το βράδυ πας σπίτι και κάνεις δουλειές (φασίνα,μαγειρέματα κτλ κτλ...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ΔΕΗ

    Βλέπουν ότι στους λογαριασμούς πριν την βλάβη είχες ημερήσια κατανάλωση.Και μετά διόρθωσαν την βλάβη και μου έστειλαν επιστολή τρεις μήνες μετά.

    Εδώ αν το άφηναν άλλο ένα έτος η απαίτηση θα είχε παραγραφεί-τυχαίο μου είπαν.

    Ξερει κανείς να μου πει αν το Τ.Α.Σ.λειτουργούσε καλά και έδινε το σωστό σήμα, ο μετρήτής θα μπορούσε να ήταν στάσιμος για κάποιο άλλο λόγο?είναι ανεξάρτητα αυτά τα συστήματα (η λειτουργία τους)?αν ξέρει κάποιος γιατί εγω δεν ξέρω τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη αλλά κάτι πρέπει να μου διέφυγε και δεν μπορώ να καταλάβω το εξής: Ta 850 Ευρώ είναι εκτίμησή τους από άλλους λογαριασμούς σου ή προκύπτουν ακριβώς από τις ενδείξεις???? Διότι αν κατάλαβα καλά η μόνη ένδειξη που έχουν είναι το σύνολο ημερήσιων+νυχτερινών κιλοβατώρων όπως το κατέγραψε το νυχτερινό, άρα δεν μπορεί να γίνει ακριβής υπολογισμός του ημερήσιου.
    Εαν είναι εκτίμηση, έχεις το δικαίωμα να πατήσεις πόδι ακριβώς εκεί: Δεν μπορούν να σε χρεώνουν όσο θέλουν, ούτε μία κιλοβατώρα παραπάνω από όσο πραγματικά έκαψες. Και εαν κάποιος πρέπει να ζημιωθεί από μία εκτίμηση, πρέπει να ζημιωθεί ο υπαίτιος, δηλαδή η ΔΕΗ.
    Εξάλλου όταν κάποιος αμελεί ή παρανομεί, ο νόμος φροντίζει να τον "τιμωρήσει" αναγκάζοντάς τον να πληρώσει, προκειμένου να σωφρονιστεί. Αυτό συμβαίνει άπειρες φορές για τον πολίτη. Γιατί όχι για τη ΔΕΗ?
    Νομίζω είναι απλό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη WIZARD
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    maria4kats
    Μην το αφησεις ,ετσι....
    Για κοροιδα ψαχνουν αυτοι ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ΔΕΗ

    Τα 850 είναι εκτίμηση.Εχουν πάρει το δίμηνο Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου (μετά την διόρθωση) και έχουν δει την αναλογία ημερήσιου-νυχτερινού.Δύσκολο να βρεθεί κάτι αντικειμενικό.Αλλο ρεύμα έκαιγα το 2005,άλλο τώρα.Μου είπαν ότι μπορούμε να πάρουμε και ένα εξάμηνο μέσα στο 2009 αν με συμφέρει.Αρα δεν υπάρχει αντικειμενική εκτίμηση πέρα απο το πραγματικό,που δεν υπάρχει.

    Πάω με επιχειρήματα αλλά στην πραγματικότητα έπρεπε να πάω και να φωνάζω και να απειλώ για να βρω το δικιο μου και αν.

    Να έρθει κάποιος να μου πει έχεις μια βλάβη και πλήρωσε 8 μήνες,άντε 1 χρόνο πίσω το καταλαβαίνω.Το 4 χρόνια όμως είναι ανευθυνότητα.Αν η συγκεκριμένη περίπτωση είχε τύχει σε κάποιον που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα, ο υπάλληλος θα είχε απολυθεί.Εγώ όχι μόνο καλούμαι να πληρώσω από την αρχή της βλάβης το 2005, αλλά αν δεν τους το πω εγώ να γίνει διαφορετικά,ο διακανονισμός θα είναι έντοκος!Ολα υπέρ μου.

    Ουσιαστικά ψάχνω να βρω το δίκιο μου απο μια υπηρεσία που την πήρε 4 χρόνια να διορθώσει μια βλάβη,που είχε εντοπίσει πολλές φορές νωρίτερα, και που με ενημέρωσε ένα χρόνο πριν την παραγραφή της,που δεν μου κάνει μείωση λόγω της καθυστέρησης αυτής, που αναγάγει την κατανάλωση μου βάσει το δίμηνο Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου για κατανάλωση 4 χρονών, και που αν η βλάβη ήταν στον μετρητή(που να το ξέρω εγώ) θα πλήρωνα το 20% απο αυτά που πρέπει να πληρώσω τώρα.Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι τα στοιχεία που θα έχω,και αν,υπέρ μου θα μου τα δώσουν οι ίδιοι.Και το δικαιωμα τους να μου στείλουν την επιστολή την άντλησαν απο το μικρό αυτό άρθρο απο την εγκυκλοπαίδεια των γενικών όρων,μου "γνωστοποιήθηκαν" και αποδέχτηκα στην σύμβαση που έχω υπογράψει στην αρχή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Αφού υπάρχει στα μικρά γράμματα ξέχνα το ....

    επίσης

    1) μπορείς να αποδείξεις οτι στα τόσα χρόνια που χρεωνόσουν νυχτερινό δεν σιωπούσες εν γνώση σου και για όφελος σου ???

    2) Άντε η ΔΕΗ αδιαφόρησε εσύ μπορείς να αποδείξεις οτι δεν αδιαφόρησες και δεν είδες τον λογαριασμό σου ποτέ έστω και απο περιέργεια ???

    3) έχεις αίτημα βλάβης για το νυχτερινό σου πριν χρόνια ώστε να ρίξεις την ευθύνη στην ΔΕΗ οτι αδαφόρησε ??

    4) Το νυχτερινό στον πίνακα του σπιτιού με κάποια λυχνία ή ρελε φαίνεται οτι έρχεται μπορείς να αποδείξεις οτι δεν το πρόσεξες ???

    5) μπορείς να αποδείξεις οτι η κατανάλωση σου όντως ήταν μέσα στο νυχτερινό τιμολόγιο άσχετα αν ήταν χαλασμέος ο εξοπλισμός της δεη ??


    δεν το ρωτάω εγώ αλλά σίγουρα το δικαστήριο .....

    Εχεις υπολογίσει αμοιβή δικηγόρου κ.λ.π.

    Φιλικά .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βλαβη ΔΕΗ
    By tasos987 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 21:28
  2. αλαγη εικονιδιου
    By Panοs in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-12, 16:02
  3. βλαβη
    By tserven in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 17:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας