Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 45

Θέμα: ΒΛΑΒΗ ΤHΣ ΔΕΗ

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ΔΕΗ

    Οι εκκαθαριστικοί μου λογαριασμοί δεν ήταν ποτέ χαμηλοί.Φαντάσου ότι ένας εκκαθαριστικός μου απο 25/1/2007 - 25/5/2007 ήταν 146€.Δεν θεωρούσα ποτέ ότι πλήρωνα λίγο στην ΔΕΗ (συγκριτικά με γνωστούς μου).

    Το πρόβλημα φαινόταν στον εκκαθαριστικό μόνο, στους δυο κωδικούς(απο οτι εμαθα) κ10 για ημερησιο και μ12 για νυχτερινό.Τώρα έμαθα τι σημαίνουν οι κωδικοί.

    Δεν εχω πάει ποτε στο ρολοι μου.Λάθος μου.

    Το αίτημα βλάβης τι εννοείς,να ζητήσω εγώ να έρθουν να φτιάξουν την βλάβη?δεν ήξερα οτι υπήρχε.Αυτοι μου έιπαν οτι οι καταμετρητες το ειχαν εντοπισει.

    Το μόνο σημείο είναι αν ήξερα τι σημαίνει κ10 και μ12.Αλλα το πρόβλημα δεν ήταν μονο στο δικό μου διαμερισμα αλλα σε όλους όσους έχουν νυχτερινό,δηλαδή αλλους τρεις.Ολοι μας καναμε το ιδιο λάθος και σιωπήσαμε?

    Ισως ο δικηγόρος θα πρεπει αν μπει ομαδικά,απο όλους μας.Απλα οι άλλοι έχουν πρόστιμα κοντά στα 250,450,550 ευρώ.Εγώ έχω το πιο μεγάλο.Εχω πάει στον Συνήγορο του Πολίτη ήδη,αν δεν βρω το δίκιο μου θα δω τι θα κάνω.

    Είναι δική μου ευθύνη ο έλεγχος των εγκαταστάσεων?Εγω καταλαβαίνω ότι βλάβες υπάρχουν,το γιατί τους πήρε 4 χρόνια να το διορθώσουν είναι το πρόβλημα μου.Και γιατί μια βλάβη στον μετρητή έχει εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση στο τι διαφυγοντα κερδη θα διεκδικησουν.Πέρα απο το γεγονός ότι ξαφνικά έχω γίνει συνυπεύθυνη για την δουλεια που πληρωνονται με το παγιο μου να κανουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maria4kats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Iσως ο δικηγόρος θα πρεπει αν μπει ομαδικά,απο όλους μας.Απλα οι άλλοι έχουν πρόστιμα κοντά στα 250,450,550 ευρώ.Εγώ έχω το πιο μεγάλο.Εχω πάει στον Συνήγορο του Πολίτη ήδη,αν δεν βρω το δίκιο μου θα δω τι θα κάνω.

    Προς θεού εγώ δεν λεώ οτι φταίει ο καταναλωτής ... αλλά ολες οι Δημόσιες υπηρεσίες οταν πάει δικαστικά ο πολίτης προσπαθούν να τον κατηγορήσουν πάντα ...κ.λ.π.

    Η έκβαση της υπόθεσης είναι ενδιαφέρον και μας αφορά όλους τους καταναλωτές ...

    Είμαι περίεργος να δώ πώς θα πάει η υπόθεση και ειδικά είμαι περίεργος τι θα κάνει ο Συνήγορο του Πολίτη ...........

    Θα περιμένω την συνέχεια με ενδιαφέρον ....

    Εχω και εγώ νυχτερινό αλλά με ένδειξη στον πίνακα όταν έρχεται .
    Εδώ και ενα χρόνο βρήκα και μια διαφορά σε ώρες που την έδωσα για βλάβη και την διόρθωσαν .

    Τώρα το δικό σου πρόβλημα μπορεί να το έχουν και άλλοι καταναλωτές νυχτερινού ......που δεν το έχουν καταλάβει.
    Πιστεύω οτι είναι και άλλοι γιατι εσύ έιχες πρόσβαση στο φορουμ και μας το είπες οι άλλοι που δεν έχουν τέτοιες προσβάσεις κοινοποίησης του προβλήματος τους ????

    Φιλικά πάντα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JIM_6146B : 11-04-09 στις 11:34

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΕΣ ΔΕΗ

    Για να μην χανόμαστε θα σας πω τη γίνετε ακριβός μιας και εργάζομαι στην ΔΕΗ
    Ο μετρητής δέχεται έναν παλμό από το κέντρο ελέγχου κατανομής και αλλάζει κατάσταση από το νυχτερινό στο ημερήσιο τιμολόγιο σε αυτήν την περίπτωση ο μηχανισμός αλλαγής κόλλησε για κάποιο λόγω .
    Στο νυχτερινό τιμολόγιο το οποίο όμως έχει και ποιο αργό βήμα καταγραφής επομένως κατέγραψε και λιγότερες KWATH .
    Άρα καλά κάνει η ΔΕΗ και χρεώνει κατά εκτίμηση ( και με βεβαιότητα λιγότερα από όσα καταναλώθηκαν)
    Τώρα για το θέμα του ελέγχου καταμέτρησης δυστυχώς ανήκετε πιθανών σε μια περιοχή όπου βασιλεύει η ιδιωτική πρωτοβουλία μιας και της καταμετρήσεις της κάνουν ιδιωτικά συνεργεία και μάλλον και αλλοδαποί ….
    Οι οποίοι είχαν υποχρέωση να ενημερώσουν για την βλάβη και δεν το έκαναν (σίγουρα) μέχρι που το σύστημα της μηχανοργάνωσης έδωσε σφάλμα καταγραφής ( μι λογικό) το οποίο εμφανίζεται από κάποιες KWATH και μετά …
    Για το θέμα του βιβλίου των γενικών όρων που υπογράφτηκε ευθύνη μι ενημέρωσης έχει ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης ( ένας λόγος που ζητά η ΔΕΗ σχέδιο κάθε 10 χρόνια είναι και αυτός) ..
    Γνώμη μου είναι να μιλήσει με των διευθυντή του πρακτορείου σας σε ήπιο τόνο αλλά με πάθος για μια καλύτερη αντιμετώπιση μιας που έχει κάποια μικρά περιθώρια και όχι να προσφύγετε στα δικαστήρια μια που τα έξοδα είναι πολλά και άγνοια νόμου και ρυθμίσεων του δεν επιτρέπονται (ακόμα και για το πασιφανές )
    Κουράγιο και περσότερος προβληματισμό μαζί με λιγότερο ωχαδερφισμός για τα πράγματα που μας συμβαίνουν …..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ΔΕΗ

    Ευχαριστώ για τις εξηγήσεις.
    Θα πάω στον Διευθυντή,αυτό το έχω αποφασίσει.

    Μπαίνουμε όμως στην διαδικασία να αμφισβητούμε το δεδομένο και να ελέγχουμε αν είναι σωστό αυτό που μας λένε και πληρώνουμε.Εχει ο κάθε ένας απο εμάς τις γνώσεις που χρειάζονται για αυτό?Το πρόβλημα έρχεται σε εμάς.Τι να εξηγήσω για το πρόστιμο στην γιαγιά στο ισόγειο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι απο τα παρακάτω:
    Να βρείς (λέμε τώρα...) τους παλιούς λογαριασμούς σου να δείς απο πότε άρχισε το πρόβλημα.
    Να δείς σε λογαρισμό -πρίν απο την διόρθωση της βλάβης- τον αριθμό του μετρητή ("ρολογιού") και να πάς στο ρολόϊ ναδείς άν είναι ο ίδιος.
    Υπάρχει περίπτωση η βλάβη να ήταν στο ρολόϊ και να το άλλαξαν, σε αυτή τήν περίπτωση δέν θα υσχύει ο ισχυρισμός τους πως φταίει το ΤΑΣ.
    Κοντά στον αριθμό του μετρητή έχει και το έτος κατασκευής του μετρητή.
    Βρίσκω παράλογο να θεωρείται το ΤΑΣ κάτι ξεχωριστό, το λογικό είναι πως το σύνολο ΤΑΣ+ρολόϊ=Μετρητής.
    Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα το είχαν και άλλοι τρείς στον πολυκατοικία κάτι που σημαίνει πως το πρόβλημα δέν το είχε το ΤΑΣ αλλά το σήμα μεταγωγής
    του μετρητή δέν έφτανε με επαρκές πλάτος (ένταση) μέχρι το/τα ΤΑΣ.
    Σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα δέν βρίσκεται κάν στον εξοπλισμό σου αλλα στην υποδομή της ΔΕΗ.
    Στο σπίτι μου έχουμε τρία ρολόγια -τα δύο με νυχτερινό- το κάθε ένα απο τα δύο με νυχτερινό έχει το δικό του ΤΑΣ (ίσως επειδή το ένα είναι με την παλιά κατηγορία νυχτερινού).
    Σε κάθε ρολόϊ αλλα και σε κάθε ΤΑΣ γράφει μέσα "ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΔΕΗ".

    Καλή τύχη..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Παρ' όλο που συμφωνώ με τον κoyzos (και τον jim) σε γενικές γραμμές, έχω να παρατηρήσω τα εξής:
    - Η ευθύνη για την ανευθυνότητα των αλλοδαπών είναι της ΔΕΗ και δεν πρέπει να μετατίθεται στους καταναλωτές όταν προκύπτει πρόβλημα από αυτή. Αν οι καταναλωτές πληρώσουν έντοκα, η ΔΕΗ θα έχει μηδενική ζημία ενώ εκείνοι όχι.
    - "Σε ήπιο τόνο αλλά με πάθος" ... νά μία φράση που μου άρεσε πολύ. Συμφωνώ - αλλά και πόσο δύσκολο είναι!
    - Υποτίθεται ότι η ΔΕΗ χρεώνει με την εκτίμησή της λιγότερα απ' όσα καταναλώθηκαν (με βεβαιότητα κιόλας). Όπως υποτίθεται ότι οι μετρήσεις ήταν ακριβείς... Πιστεύω ότι η εμπιστοσύνη προς τη ΔΕΗ πλέον παύει να είναι αυτονόητη. Έλεγχος, έλεγχος, έλεγχος.
    - Οι συμβάσεις που συντάσσονται μονομερώς και υπογράφονται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, όσο και αν προσπαθούν να είναι δίκαιες δεν τα καταφέρνουν για προφανείς λόγους. Περιπτώσεις σαν και αυτή είναι μοναδικές ευκαιρίες για αναθεώρηση τυχόν ατελειών και αδικιών τους. Δυστυχώς αυτό γίνεται (νομίζω) μόνο μέσω της δικαστικής οδού. Ο νομοθέτης πρέπει να λύσει το πρόβλημα της έλλειψης διορθωτικών μηχανισμών οι οποίοι θα περιγράφουν συστηματικές μεθόδους αναθεωρήσεων των κοινωνικών συμβάσεων ΧΩΡΙΣ να θεωρούν a priori ότι αυτές είναι τέλειες και ΧΩΡΙΣ να στηρίζονται σε πολίτες που αποφασίζουν να τα παίξουν όλα για όλα μήπως και βρουν το δίκιο τους, δηλαδή σπάνια.
    Με λίγα λόγια, Μαρία, ή προσπαθείς να τα βρείς με το διευθυντή ή ξεκινάς φασαρία με τελικό στάδιο τα δικαστήρια, προσπαθώντας να κάνεις καλό σε όλους τους καταναλωτές της ΔΕΗ και έχοντας το ρίσκο ότι δεν θα πετύχεις τίποτε. Αν κάνεις το πρώτο, παλεύεις για το ατομικό σου συμφέρον. Αν κάνεις το δεύτερο, παλεύεις για το κοινωνικό συμφέρον. Οι πιθανότητες να πετύχεις κάτι με το πρώτο είναι πολύ περισσότερες. Αν δεν γίνει τίποτε, μπορείς πάντα να κάνεις το δεύτερο. Η απόφαση είναι δική σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ΔΕΗ

    Θα πάω να δω τον μετρητή μου.

    Αυτό που λες ειναι ένα σημείο.Τι βλάβη είναι ακριβώς και πως ανεξαρτοποιείται ο μετρητής απο την βλάβη.Εγω δεν ξέρω τίποτα ακόμα πάνω σε αυτό.Μόνο οτι μου εχουν πει οι ιδιοι.

    Και αν ήταν η βλαβη στον μετρητή,δηλαδή αν δεν κατέγραφε ορθά την κατανάλωση μου (συν πλην 5% ), θα πληρωνα το 20% του ποσού που θα πληρώσω τώρα.Μεγάλη και περιεργη διαφορα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Δεν μας είπες αν διόρθωσαν την βλάβη και πως την διόρθωσαν;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Το ΤΑΣ είναι τμήμα ή προέκταση του μετρητή? (Ναι, γιατί δεν κάνει άλλη δουλειά. Όχι, γιατί είναι εκτός κουτιού.)
    Ξέρει κανένας τεχνικός ή διοικητικός υπεύθυνα?
    Υπάρχει προηγούμενο?

    Γιατί η ΔΕΗ δεν έχει τον κανονισμό στην ιστοσελίδα της? Πού πρέπει να απευθυνθούμε για να γίνει αυτό?

    Είναι η ΔΕΗ (ακόμη) εταιρεία του Δημοσίου? Ο Συνήγορος του Πολίτη έχει αρμοδιότητα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    έχουν το μαχαίρι , έχουν και το καρπούζι !
    οπότε αν του ζορίσεις λίγο παραπάνω σε βλέπω να φωνάζεις
    Δεν
    Εχουμε
    Ηλεκτρικο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βλαβη ΔΕΗ
    By tasos987 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 21:28
  2. αλαγη εικονιδιου
    By Panοs in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-12, 16:02
  3. βλαβη
    By tserven in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 17:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας