Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: ΒΛΑΒΗ ΤHΣ ΔΕΗ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤHΣ ΔΕΗ

    Θέλω λίγη βοήθεια-
    Πρόσφατα μας ενημέρωσε η ΔΕΗ ότι υπήρχε πρόβλημα στον δέκτη σήματος μας,δηλαδή ήταν στάσιμος και ο μετρητής κατέγραφε την ημερήσια κατανάλωση στον απαριθμητή του μειωμένου τιμολογίου.
    Δεν έχω ιδέα αν αυτή είναι μια συνηθισμένη βλάβη- μας ενημέρωσαν μόλις τώρα και εφόσον πέρασαν 4 χρόνια από τότε που αρχισε το πρόβλημα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gsmaster : 10-04-09 στις 03:18

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    οχ.... μην σας βαλουν να πληρωνεται τπτ τρελα τωρα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤΑΣ ΔΕΗ

    Και βέβαια θέλουν να πληρώσουμε 850 ευρώ από τον 5/2005 μέχρι και σήμερα!!!Και από ότι μου είπαν,είχαν εντοπίσει την βλάβη και πριν αλλα δεν έγινε τίποτα.Πρέπει να φωνάζουμε για να βρούμε το δίκιο μας?Εγω καλά καλά δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτή η βλάβη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤΑΣ ΔΕΗ

    Και που να τρέχεις να βρεις το δίκιο σου-απλά πρέπει να ελέγχουμε τους λογαριασμούς μας και τον μετρητή μας γιατί λάθη γίνονται και στην τελική,εμείς θα τα πληρώσουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    κατσε η δεη τι θελει να της πληρωσετε?διαφυγοντα κερδη ξερω γω?
    ο μετρητης της δεη δεν ειναι ιδιοκτησια της αρα κ δικο της θεμα αν δουλευει η οχι?για ρωτα τα αυτα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    ο συνήγορος του πολίτη μπορεί να επέμβει και να βοηθήσει ή είναι μόνο για διαφωνίες με υπηρεσίες του Δημοσίου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maria4kats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βέβαια θέλουν να πληρώσουμε 850 ευρώ από τον 5/2005 μέχρι και σήμερα!!!Και από ότι μου είπαν,είχαν εντοπίσει την βλάβη και πριν αλλα δεν έγινε τίποτα.Πρέπει να φωνάζουμε για να βρούμε το δίκιο μας?Εγω καλά καλά δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτή η βλάβη.
    ο μετρητής είναι ιδιοκτησία της ΔΕΗ --> Αρα δεν σε ενδιαφέρει αν δουλεύει σωστά κάτι που δεν σου ανήκει. Εξάλλου δεν μπορείς και να το ελέγξεις αν δουλεύει σωστά, ή να το επισκευάσεις χωρίς την άδεια της ΔΕΗ.

    Είχαν εντοπίσει την βλάβη --> ... και δεν το φτιάξανε έγκαιρα. Η βλάβη είχε ως αποτέλεσμα να ζημιώνεται η ΔΕΗ απο λάθος μέτρηση. Δεν γίνεται να σου ζητάει τώρα να πληρώσεις διαφυγόντα κέρδη, γιατί η ΔΕΗ δεν φρόντισε έγκαιρα για την επισκευή του μετρητή.


    Εγώ δεν θα πλήρωνα με τίποτα, και σου προτείνω το ίδιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    πως την λενε αυτην την εταιρια που ειναι ανταγωνιστρια της ΔΕΗ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αν δεν πληρωσεις θα βρεθεις χωρις ρευμα και ειναι ενα θεματακι..
    Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι εφοσον ο μετρητης του ημερισιου δεν εγγραφε τιποτε γιατι τους πηρε 4 χρονια να το παρουν χαμπαρι.
    Ακομα και απο ενα ψυγειο, θα επρεπε το ημερησιο ρολοι να εγραφε κατι στο τετραμηνο που μετραει η δεη, και το προβλημα να λυθει τοτε..ΟΧΙ τωρα.
    Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παζαρεψεις την ποσοτητα του ημερησιου.
    Το νυχτερινο ειναι ενεργο 8 ωρες καθε μερα. Εαν δεν βαλει κανεις φορτια να δουλευουν μονο τοτε (θερμοσιφωνο, πλυντηρια κλπ) τοτε το 1/4 της καταναλωσης (σε KWh) συμβαινει κατα τη νυχτερινη λειτουργια.
    Με λιγη προσπαθεια ομως μπορει αυτη η καταναλωση να φτασει να ειναι μεχρι και το 50% της συνολικης.
    Παντως 850 ευρω για ρευμα για 4 χρονια δεν ειναι κανα τρελο ποσό...48 μηνες ερχεται μολις στα 18 ευρω το μηνα. Λογικο ακουγεται, ασε που το πληρωνεις 4 χρονια μετα.
    (εκτος αν μιλαμε για καμμια γκαρσονιερα...)
    Παζαρεψε το ποσο, να το ριξουν ας πουμε στα 600 ευρω, και ζητα να στο κανουν και σε τρεις δοσεις στους επομενους λογαριασμους.
    Επι της αρχης ειναι ευκολο να αποδειχθει οτι χρωστας κατι. Το πόσο ειναι το θεμα σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ΔΕΗ

    Μου είπαν οτι η βλαβη ειναι στον δέκτη σήματος (Τ.Α.Σ.) ,οτι ηταν στασιμος και κατεγραφε την ημερήσια κατανάλωση στον απαριθμητή του μειωμένου τιμολογίου.Μου λένε δηλαδή ότι δεν ήταν πρόβλημα μετρητή.

    Σύμφωνα με τους γενικούς όρους που όλοι έχουμε υπογράψει ότι μας έχουν γνωστοποιηθεί και τους αποδεχόμαστε,μια βλάβη εκτός μετρητή έχει πενταετή παραγραφή και άρα πρέπει να πληρώσω.Αν ήταν στασιμότητα του μετρητή,θα έπρεπε να γίνει αναθεώρηση των λογαριασμών μου το πολύ για 8 μήνες.Μεγάλη διαφορά!Και να φανταστείτε ότι όταν τους ζήτησα τους γενικούς όρους μου είπαν να κάνω αίτηση γιατί είναι ένα βιβλίο ολόκληρο.Μου αρέσει που υπογράφουμε ότι μας έχουν γνωστοποιηθεί κιόλας.

    Το ιδιαίτερο της υπόθεσης μου είναι ότι οι καταμετρητές είχαν παρατηρήσει την κατάσταση αυτή-δηλαδή το ότι το ημερήσιο ρεύμα δεν καταγράφει τίποτα- αλλά δεν έγινε καμια ενέργεια διόρθωσης στο παρελθόν μέχρι σήμερα,4 χρόνια μετά.

    Εχω μιλήσει με την προιστάμενη που δεν κάνει λόγο για έκπτωση μόνο για διακανονισμό.Γενικά τους έχω ζητήσει χαρτιά αλλά μου έχουν πει θα μου απαντήσουν με επιστολές γιατί τα υπηρεσιακά χαρτιά δεν γνωστοποιούνται σε εμάς.Αρα περιμένω να μου πουν την αλήθεια?να μου δώσουν την πραγματική εικόνα για μια βλάβη που ήταν υπέυθυνοι να την εντοπίσουν και να την διορθώσουν χρόνια πριν?

    Ανίσχυρος ο κοινός θνητός απένταντι στο μονοπώλιο του Δημοσίου.

    Δεν με ενοχλεί να πληρώσω την βλάβη.Με ενοχλεί ότι μουτ ο ζητούν μετά από 4 χρόνια και δεν αναγνωρίζουν την υποχρέωση τους να διορθώσουν την βλάβη εγκαίρως. Συν ότι δεν μπορώ να ελέγξω όσα μου λένε.

    Εχω πάει στον Συνήγορο του Πολίτη.Θα πάω και στον Συνήγορο του Κατανάλωτη.Εχω ζητήσει κάποια αποδεικτικά έγγραφα,να δω τι θα μου δώσουν.Βέβαια με την ΔΕΗ θα πρέπει να κάνω διακανονισμό, δεν έχω άλλη επιλογή.

    Δεν είναι δική μας ευθύνη ο έλεγχος της παροχής άλλα καλούμαστε να πληρώσουμε τα λάθη τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βλαβη ΔΕΗ
    By tasos987 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 21:28
  2. αλαγη εικονιδιου
    By Panοs in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-12, 16:02
  3. βλαβη
    By tserven in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 17:33

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας