Σελίδα 2 από 31 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 304

Θέμα: τηλεχειρισμος

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Το email που έστειλες δεν θα πιάσει.
    Όπως λέει στη σελίδα του προιόντος, κατά την πληρωμή διευκρινείστε τη συχνότητα που θέλετε (315 ή 433 MHz) καθώς και τον τύπο του διακόπτη (στιγμιαίος ή όχι, momentary ή latch).
    Δεν χρειάζεται να στείλεις email.
    Ουσιαστικά είναι δημοπρασία. Προτείνεις ελάχιστη τιμή 19.50 δολλάρια Αυστραλίας. Αν δεν το χτυπήσει κανένας άλλος, θα σου κοστίσει μαζί με τα μεταφορικά (που έχουν 8 δολλάρια), σύνολο 27.50 δολλάρια Αυστραλίας, δηλαδή περίπου 15 Ευρώ.
    Βρες κάποιον που ξέρει Αγγλικά και παρακάλεσέ τον να σε γράψει στο ebay και να σε βοηθήσει στην αγορά.
    Πληρώνεις με έμβασμα (να ελέγξεις το κόστος) ή με Paypal.
    Για να πληρώσεις μέσω Paypal, γράφεσαι στο Paypal.
    Για να γραφτείς στο Paypal, χρειάζεσαι μία πιστωτική. Βρες κάποιον που ξέρει Αγγλικά ΚΑΙ γνωρίζει από Paypal και παρακάλεσέ τον να σε βοηθήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    οταν λες 'στιγμιαιος' τι ενωεις? και το momentary δεν ειναι ο διακοπτης που θελω?δηλαδη οσο το πατας οπλιζει και αμα το αφησεις ξεοπλιζει.. και κατι αλλο η πληρωμη με εμβασμα που λες πωσ γινετε??τι ειναι?? σορυ αλλα ειμαι ασχετος απο το e-bay, pay-pal και τετια... και γενικα απο αγορες απο το εξωτερικο... εγω μονο απο ελλαδα ξερω να παραγγελνω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Εννοώ ότι θέλεις ακριβώς αυτό, δηλαδή στιγμιαίος (momentary). Όσο πατάς, η έξοδος είναι ενεργή. Αφήνεις, η έξοδος απενεργοποιείται.

    Η πληρωμή με έμβασμα (bank transfer) δεν απαιτεί πιστωτική. Ο πωλητής σου στέλνει με email έναν αριθμό τραπεζικού λογαριασμού. Εσύ πηγαίνεις στην τράπεζα που έχεις το λογαριασμό σου και τους ζητάς να στείλουν εκεί το ποσό. Η τράπεζα σου λέει πόσο θα κοστίσει (κάθε τράπεζα χρεώνει διαφορετικά, να ρωτήσεις). Δίνεις την εντολή και περιμένεις. Όταν ο πωλητής λάβει ειδοποίηση από την τράπεζά του ότι μπήκαν τα λεφτά, σου στέλνει το προιόν.
    Προσωπικά προτιμώ το Paypal γιατί είναι πιο γρήγορο, πιο απλό και πιο φτηνό.

    Αν δεν θέλεις να προχωρήσεις με Paypal ή έμβασμα, προτείνω εναλλακτική: Ζητάς από κάποιον γνωστό σου που παραγγέλνει μέσω ebay να σου το φέρει αυτός.
    Αν δεν έχεις γνωστό, μπορώ κι εγώ να σου το παραγγείλω. Μου βάζεις τα λεφτά σε λογαριασμό, το παραγγέλνω και βρίσκουμε τρόπο να σου το στείλω στην Κρήτη.
    Οι επιλογές είναι δικές σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    θα προτιμουσα να το παραγγηλεις εσυ γιατι δεν εχω κανενα γνωστο που να ξερει απο e-bay.. στειλε μου ενα μειλ να σηνενοηθουμε απο εκει και θα τα βρουμε... stavroskaloxrist@yahoo.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    αν το πραγγηλεις αυτο απο το e-bay ποσεσ μερες κανει να ερθει? και το paypal σου χρεωνει την πιστοτικη αμεσως μετα την παραγγελεια η οταν το παραλαβεις? για να ερθει με αντικαταβολη αποκλειετε ε???

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Στη σελίδα του λέει: "Για USA φτάνει σε 8-15 εργάσιμες μέρες με κανονικό ταχυδρομείο. Για Ευρώπη ίσως και περισσότερο. Με express, θέλει 2-7 μέρες σε όλες τις χώρες." Αυτό θα κανονιστεί κατά την αγορά.
    Η πιστωτική χρεώνεται τη μέρα της αγοράς.
    Ξέχασα να σου πώ ότι το έχω ήδη χτυπήσει (έχω κάνει προσφορά) και περιμένω να λήξει η δημοπρασία στις 22 Απριλίου, οπότε και θα γίνει η αγορά. Μέχρι τότε θα έχουμε συνεννοηθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Ερχονται σχετικά γρήγορα. Σε 8-10 μέρες εμενα ήρθαν. Βασικά μπορούσες να του στείλεις ένα μαιλ και να τα πάρεις κατευθείαν, χτυπάς κάτι άλλο για να είσαι καλυμμένος και σου στέλνει εκεί revised invoice και πληρώνεις κανονικά με το paypal. Τσάκ μπάμ δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Συνήθως κάνω τσακ μπαμ όταν η σελίδα του πωλητή μου δίνει αυτή τη δυνατότητα με "Buy now" κουμπί.
    Τον συγκεκριμένο τρόπο δεν τον είχα υπ' όψη. Ίσως και να βιάστηκα να πατήσω το "Make an offer", γιατί μόλις είχε λήξει η προηγούμενη σελίδα του προιόντος και δεν ήθελα να το καθυστερήσω άλλο.
    Όσον αφορά το χρόνο, μακάρι να μην πέσουμε σε κίνηση αυτές τις μέρες στο ταχυδρομείο και να έρθουν σε 8 μέρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    οκ ρε Δημητρη,σ'ευχαριστω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη astanapane
    Όνομα
    L
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    http://www.sixca.com/eng/articles/remote/

    στην παραπανω σελιδα εχει ενα τηλεχειρισμο αλλα με IR. Ειναι για 3 καναλια. Τον εχω φτιαξει και λειτουργει αψογα. Χρησημοποιει τον pic12f629 για τον πομπο και τον δεκτη και ετσι κραταει την κατασκευη σε μικρο μεγεθος.

    Το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει κανενα καλο παιδακι που μπορει να παρει τον κωδικα και να τον μετατρεψει για αυτο που θελεις εσυ δηλαδη για RF στα 433Mhz θα ηταν καλο για ολους.

    Τo παρον κυκλωμα οπως ειναι χρησημοποιει ενα IR module που λογικα οπως λεει ο κατασκευαστης δεχετε 38Κhz σημα απο τον πομπο.

    Το θεμα ειναι οτι τα RF modules στα 433 στο datasheet γραφει οτι max data rate ειναι στα 2Khz.Τρεχα γυρευε δηλαδη....

    Αν αλλαξω τον κρυσταλλο που εχει 4 Mhz σε ενα 100 ή 200 Khz λετε να δουλεψει ή θα πρεπει να αλλαξουμε τον κωδικα.

    Παρακαλω οποιος μπορει ας κοιταξει τι μπορουμε να κανουμε.


    Τον κωδικα τον εχει στο τελος της σελιδας που εχω δωσει. http://www.sixca.com/eng/articles/remote/3ch_remote.zip

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 31 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τηλεχειρισμος
    By jakjak in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-13, 18:39
  2. Τηλεχειρισμος
    By NUKE in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-13, 17:32
  3. τηλεχειρισμος on off
    By gdimis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-09, 11:47
  4. Τηλεχειρισμος
    By goldeneagle in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-08, 15:03
  5. Τηλεχειρισμος.
    By dal_kos in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 14:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας