Σελίδα 18 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 8 16 17 18 19 20 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 171 έως 180 από 224

Θέμα: Σχεδιαση πλακετας με "σιδερωμα"

  1. #171
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Kαλή χρονιά.Χρονια πολλά.οπως ειπα και πριν δε χρισιμοποιω σελιδες απο περιοδικο γιατι δεν εχω δικο μου εκτυπωτη.παω στο βιβλιοπωλειο και τα εκτυπώνω σε glossy χαρτι οχι φωτογραφικο ομως ,το οποιο ειναι σα χαρτονι χοντρο.το μουλιάζω και το ξεφλουδιζω σιγα σιγα,στις αρχες μεχρι να βρω την σωστη αναλογια πιεσης και θερμοκρασιας τη μια ξεκολαγε το τονερ την αλλη απλωνε και κλεινανε οι δρομοι αλλα τωρα νταξει ειμαι σε καλο δρομο. εχω εμφανισει 3 πλακετες αλλα στην μια ενω το τονερ ηταν μια χαρα,μετά την αποχαλκωση φαγωθηκε και μια επιφανεια που ειχε τονερ.ισως εφτεγε οτι για να βγαλω ολα τα υπολειματα του χαρτιου,χρησιμοποιησα οδοντοβουρτσα και γδαρθηκε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #172
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    θέλει μεγάλη θερμοκρασία για να κολήσει καλά το toner , το σίδερο στο τέρμα και καλό σιδέρωμα όλης της πλακέτας !
    επίσης να σκέφτεστε οτι το σίδερο στην πλάκα του δεν έχει την ίδια υψηλή θερμοκρασία παντού , οπότε πρέπει με το κέντρο ( συνήθως εκεί έχει την μεγαλύτερη θερμοκρασία ) απο το σίδερο να περάσετε και να πατήσετε καλά όλη την επιφάνεια !

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #173
    Μέλος
    Όνομα
    Σεραφειμ
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλή χρονιά.Χρονια πολλά.οπως ειπα και πριν δε χρισιμοποιω σελιδες απο περιοδικο γιατι δεν εχω δικο μου εκτυπωτη.παω στο βιβλιοπωλειο και τα εκτυπώνω σε glossy χαρτι οχι φωτογραφικο ομως ,το οποιο ειναι σα χαρτονι χοντρο.το μουλιάζω και το ξεφλουδιζω σιγα σιγα,στις αρχες μεχρι να βρω την σωστη αναλογια πιεσης και θερμοκρασιας τη μια ξεκολαγε το τονερ την αλλη απλωνε και κλεινανε οι δρομοι αλλα τωρα νταξει ειμαι σε καλο δρομο. εχω εμφανισει 3 πλακετες αλλα στην μια ενω το τονερ ηταν μια χαρα,μετά την αποχαλκωση φαγωθηκε και μια επιφανεια που ειχε τονερ.ισως εφτεγε οτι για να βγαλω ολα τα υπολειματα του χαρτιου,χρησιμοποιησα οδοντοβουρτσα και γδαρθηκε...
    Και να μην φύγουν όλα τα χαρτια δεν πειράζει. Όπου βλέπεις ότι υπάρχουν κενά στο τονερ πέρνα το με μαρκαδόρο περμανεντ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #174
    Μέλος
    Όνομα
    Νικολας
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    ουπς λαθος ποστ...σορρυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #175
    Μέλος Το avatar του χρήστη maxmad
    Όνομα
    Max
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    ειπα να δοκιμασω σημερα τον τροπο σιδερωματος μηπως με βολεψει και αρχισω να χρησιμοποιω αυτον.
    Συμπερασματα:

    Σε ολους αυτους που λετε για σιδερο στο τερμα, τοσο αδυναμα σιδερα εχετε??
    το βαζω στο τερμα, και σε ουτε 30 δευτερολεπτα πιεση, πηρα ψητη πλακετα στο χερι με γαρνιτουρα απο ψημενο χαρτι!

    Ακουσα σκασιματα του χαλκου να αποκολαει απο τον βακελιτη και μια πλακετα με βουνα και πεδιαδες σαν αποτελεσμα!

    toner δεν μεταφερθηκε ουτε για πλακα... (δλδ κατι αμελητεα σημαδια αλλα σε καμια περιπτωση δεν το λες μεταφορα). να σημειωσω οτι χρησιμοποιησα απλο χαρτι.

    Κατεβαζω την θερμοκρασια γυρω στο 2.5 (max 3+). σιδερωνω κανα 10 λεπτο+ ... η πλακετα δεν ψηθηκε αλλα παλι μεταφορα δεν εγινε... απο τον τροπο που ειδα το χαρτι
    ημουν πεπεισμενος οτι και περισσοτερο να το κρατουσα η μελανι δεν θα αποχωριζοταν. φαινοταν να κολλουσε περισσοτερο στο χαρτι με τη θερμοτητα παρα στο χαλκο.

    πως γινεται να σας πετυχαινει με απλο χαρτι? το σιδερωνετε απευθειας και δεν προλαβαινει να στεγνωσει? εμενα ηταν 2-3 ωρες που το ειχα τυπωσει...


    Βρισκω στα κιταπια μου κατι διαφανειες 20+ χρονων... λεω να δοκιμασω μ αυτες...
    δεν ηταν τυπωμενες σε εντονο μαυρο αλλα το αποτελεσμα μου αρεσε.

    με το σιδερο καπου στο 2- εγινε καλη μεταφορα στο χαλκο.
    θα δοκιμασω απο βδομαδα με φρεσκιες εντονες διαφανειες και με αλλα ηδη χαρτιου.

    μου κανει εντυπωση παντως πως ξεκολατε την μελανι απο το απλο χαρτι... καθως και πως δεν τα ψηνεται ολα με το σιδερο στο full....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #176
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    ΜΗ ΒΆΛΕΙς ΔΙΑΦΑΝΕΙΕΣ ΣΤΗ ΠΛΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΗΔΕΡΩΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!! ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΩΤΙΑΑΑΑΑ
    Δε θέλει απλό χαρτι που βάζεις,θέλει χαρτί γυαλιστερό απο περιοδικό
    Δεν εκτυπώνουμε το κύκλωμα σε εκτυπωτη με μελάνι ,αλλά σε ετυπωτή με τονερ
    Ποσα βατ είναι το σιδερο σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #177
    Μέλος Το avatar του χρήστη maxmad
    Όνομα
    Max
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    οπως εγραψα, χρησιμοποιησα ηδη διαφανειες και το αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο οσον αφορα την αποτυπωση.
    παρελειψα τα ευκολως εννοουμενα οτι δλδ χρησιμοποιησα πανι πανω απο την διαφανεια και σαφως ολα ηταν τυπωμενα σε laser.

    Διαβασα ολες τις σελιδες απο οτι σχετικο με μεταφορα toner υπαρχει στο hlektronika.
    υπηρχουν αναφορες για επιτυχια σε απλο χαρτι και με το σιδερο στο τερμα....

    το δικο μου ειναι 1000 watt

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #178
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Το σχέδιο, θα πρέπει να είναι σε αρνητικό-negative, πριν το τυπώσεις ????

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #179
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Το σχέδιο, θα πρέπει να είναι σε αρνητικό-negative, πριν το τυπώσεις ????
    Οχι πρεπει να ειναι κανονικο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #180
    Μέλος
    Όνομα
    Apostolh
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    xania
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα μία ερώτηση έχω όταν σχεδιάσεις το κύκλωμα στο Eagle και μένα φτιάχνω το PCB τη πρέπει να κάνω για να το εκτυπωσω για την πλακέτα που θα το κάνω με την μέθοδο του σιδερώματος?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 18 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 8 16 17 18 19 20 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας