Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 11 19 20 21 22 23 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 201 έως 210 από 224

Θέμα: Σχεδιαση πλακετας με "σιδερωμα"

  1. #201
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Κάπου είχα διαβάσει τη μέθοδο αυτή και ίσως να θέλει 3 μέρη ασετον με 8 οινόπνευμα (Δεν είμαι σίγουρος). Το ασετόν διαλύει πολύ εύκολα το τονερ οπότε θέλει λίγο για να μην το διαλύσει και το σκορπίσει παντού, αλλά αργά αργά να το μεταφέρει στον χαλκό. Το οινόπνευμα είναι βοηθητικό στη διαδικασία για να αραιώσει το ασετόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #202
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    το έχω δοκιμάσει. τελικά οι αναλογίες είναι σχετικές. δοκίμασα σε διάφορες αναλογίες μέχρι και 50-50 και παρόλα αυτά δεν έχουν εμφανή διαφορά. το οινόπνευμα από ότι κατάλαβα είναι περισσότερο να καθυστερήσει την διαδικασία μέχρι να εξατμιστεί και να δράσει το ασετον.
    παντός έχει πολύ καλά και γρήγορα αποτελέσματα.


    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (31-03-18)

  4. #203
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Ουσιαστικα το περιθωριο σφαλματος αυτης της μεθοδου (χωρις να την εχω δοκιμασει) ειναι νομιζω εκει στη χρυση τομη του ποσο 8α αραιώσεις το ασετον με οινοπνευμα ετσι ώστε και να μην αραιώσει πολύ και ουσιαστικα δεν κανει τιποτα, και να μην αραιωσει λιγο οποτε θα ειναι πολύ ισχυρό θα διαλύσει το τονερ χωρις οικτο και θα προκαλέσει και διαχυση του στον χαλκο χαλώντας την αναλυση και τις διαδρομες προκαλωντας ενα κακο χαμο.
    Αν βρει καποιος θεωρω αυτη τη χρυση τομη για ενα συγκεκριμένο τονερ θεωρω οτι θα εχει πολύ καλα αποτελέσματα. Παντως παλι τα χημικά δεν τα γλιτωνουμε καθως οι ατμοι της ακετονης σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο και τα πραγματικα επικινδυνα αερια ειναι στην επομενη μεθοδο της αποχαλκωσης αν γινει με οξυ-υπεροξειδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #204
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Χρήσιμο θα ήταν όσοι κάνατε πλακέτα με τη μέθοδο της ψυχρής μεταφοράς τόνερ, να αναφέρετε μάρκα - μοντέλο εκτυπωτή και την αναλογία ασετόν - οινοπνεύματος που σας πέτυχε.
    Και μιας κι έχω HP 1020 (αν και επαναγεμισμένο τόνερ, όχι το γνήσιο), μπας κι έχει δοκιμάσει κανείς με αυτό τον εκτυπωτή να μου πει αναλογία;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #205
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Δοκίμασα την μέθοδο ψυχρής μεταφοράς οινόπνευμα και ασετόν 3:1, μετά 1:1. Δεν δούλεψε.
    Μετά δοκίμασα σκέτο ασετον και βγήκε αρκετά καλό!
    Ίσως φταίει το ότι έχω επαναγεμισμένο τόνερ ή το ότι έχω το ασετόν πολύ καιρό και ίσως έχει ξεθυμάνει ή το οινόπνευμα που απ' ότι γράφει περιέχει και γλυκερίνη (Αλκοολούχος λοσιόν, οινόπνευμα 93°, άρωμα λεμόνι, ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ).
    Που, απ' ότι διαβάζω εδώ:
    glycerine is oily and not volatile. I suspect it won't work !ο»Ώ
    Θα δοκιμάσω αύριο με 'φρέσκο' ασετόν και μπλε φωτιστικό οινόπνευμα.
    Αν και σκέτο ασετόν αν είναι η τελική 'συνταγή' δε με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 19-03-18 στις 20:38
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #206
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δοκιμάσω αύριο με 'φρέσκο' ασετόν και μπλε φωτιστικό οινόπνευμα.
    Αν και σκέτο ασετόν αν είναι η τελική 'συνταγή' δε με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα!
    Το σκέτο ασετόν μπορεί να τα διαλύσει όλα και να χάσεις το αποτέλεσμα. Γιαυτό αραιωμένο να έχει λίγο αργή δράση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #207
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Πάνο θέλει καθαρό οινόπνευμα. Δεν ξέρω αν το μπλε αφήνει κάποιο λεκέ.
    Το οινόπνευμα όπως είπα είναι για να καθυστερήσει λίγο την διαδικασία μέχρι να μπει σωστά η εκτύπωση στην θέση της. Φυσικά και με σκέτο ασετον μπορεί να γίνει αλλά μπορεί να σου κουνηθεί και να απλώσει.
    Και εγώ δεν έχω γνήσιο τόνερ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #208
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα την μέθοδο ψυχρής μεταφοράς οινόπνευμα και ασετόν 3:1, μετά 1:1. Δεν δούλεψε.
    Μετά δοκίμασα σκέτο ασετον και βγήκε αρκετά καλό!
    Ίσως φταίει το ότι έχω επαναγεμισμένο τόνερ ή το ότι έχω το ασετόν πολύ καιρό και ίσως έχει ξεθυμάνει ή το οινόπνευμα που απ' ότι γράφει περιέχει και γλυκερίνη (Αλκοολούχος λοσιόν, οινόπνευμα 93°, άρωμα λεμόνι, ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ).
    Που, απ' ότι διαβάζω εδώ:

    Θα δοκιμάσω αύριο με 'φρέσκο' ασετόν και μπλε φωτιστικό οινόπνευμα.
    Αν και σκέτο ασετόν αν είναι η τελική 'συνταγή' δε με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα!

    Άφηστε το μπλε οινόπνευμα στον ήλιο για αρκετή ώρα μέχρι να καθαρίσει από την μπλεδίλα. 3 μέρη ασετόν 1 μέρος οινόπνευμα είναι οι αναλογίες που χρησιμοποιώ εγώ με επαναγεμισμένο τόνερ. Ο εκτυπωτής μου είναι SAMSUNG ML-2010PR. Το χαρτί να είναι γυαλιστερό, ILLUSTRATION λέγεται 80 έως 100 γραμμάρια. Μπορείτε να πάτε σε κάποιο τυπογραφείο και να πείτε στον τυπογράφο να σας δώσει μερικά φύλλα Α4, ή να χρησιμοποιήσετε γυαλιστερό χαρτί από περιοδικό. Βάλτε το ασετόν και το οινόπνευμα σε ένα μπουκαλάκι με ψεκαστήρα. Καθαρίστε καλά την πλακέτα με σύρμα για τα πιάτα, ψεκάστε την ελαφρά, ακουμπήστε με προσοχή το τυπωμένο στην πλακέτα πιέζοντάς το απαλά για να κολλήσει χωρίς να σας κουνηθεί και ξαναψεκάστε μέχρι να ποτίσει το χαρτί του τυπωμένου. Βάλτε επάνω του χαρτί κουζίνας και τοποθετήστε την πλακέτα ανάμεσα σε δύο κομμάτια νοβοπάν. Τοποθετήστε επάνω κάποιο βάρος και αφήστε την εκεί μέχρι να στεγνώσει. Ίσως χρειαστεί να ξαναψεκάσετε. Για να βγεί το χαρτί από την πλακέτα βάλτε την σε χλιαρό έως καφτό νερό με λίγο απορρυπαντικό για τα πιάτα. Αφού μουσκέψει, αν δεν φύγει μόνο του, τρίψιμο με το χέρι. Προσοχή η αποχάλκωση με περιντρόλ και ακουαφόρτε σε ανοιχτό περιβάλλον.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostisf : 22-03-18 στις 12:35

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kostisf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cdesp (31-03-18)

  11. #209
    Μέλος
    Όνομα
    παυλος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    604

    Προεπιλογή

    Στειλτε τα gerber στην κινα να τελειωνετε δεν αξιζει πλεον.

    Τα χημικα που θα αναπνευσεις ειναι κινδυνος θανατος
    και σε ανοιχτο χωρο ακομα παλι θα αναπνευσης δεν θα πας απο επανω να δεις αν αποχαλκωθηκε?
    εγω τουλαχιστον καθε δεκα λεπτα πηγαινα και το κοιταγα γιατι θελει και λιγο ανακατεμα αμα το αφησεις ετσι θελει κανα τριωρο.

    Να πω οτι εδω και 5χρονια υποφερω απο υπερ-θυρεοειδισμο βεβαια δεν γνωριζω αν εγινε απο την χρηση τον χημικον
    αλλα μετα απο περιπου εξι μηνες αρχισα να παρουσιαζω συμπτωματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paul333 : 31-03-18 στις 00:05

  12. #210
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Το σιδέρωμα σου δίνει πλακέτα σε μισή ώρα.
    Η Κίνα σε κάτι μήνες ή, αν είσαι τυχερός, σε εβδομάδες.
    Επομένως, μη συγκρίσιμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 11 19 20 21 22 23 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 15:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 17:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 18:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 18:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας