Σελίδα 19 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 9 17 18 19 20 21 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 181 έως 190 από 224

Θέμα: Σχεδιαση πλακετας με "σιδερωμα"

  1. #181
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβα την ερωτηση.
    Ειδες τον οδηγο στην πρωτη σελιδα??

    Edit:
    Μαλλον καταλαβα τι θες,οταν φτιαξεις το τελικο κυκλωμα πας στο file-->export-->image και ετσι εχεις το κυκλωμα που θα εκτυπωσεις στο χαρτι.Αυτο ηθελες??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis 1 : 18-10-16 στις 00:39

  2. #182
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Apostolh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα μία ερώτηση έχω όταν σχεδιάσεις το κύκλωμα στο Eagle και μένα φτιάχνω το PCB τη πρέπει να κάνω για να το εκτυπωσω για την πλακέτα που θα το κάνω με την μέθοδο του σιδερώματος?
    πρέπει να το κανεις mirror

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #183
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Καλημέρα συμφορουμίτες!
    Ειπα και εγω χθες αργα τη νυχτα να δοκιμάσω την μέθοδο του σιδερώματος! Δοκίμασα 15 διαφορετικά χαρτα, διαφημιστικα, περιοδικά, lild, praktiker, μεχρι και φωτογραφικο χαρτί glossy fujifilm. Δοκίμασα και 2 διαφορετικά σίδερα γιατι σίγουρα το ενα είχε πολύ χαμηλά το θερμοστάτη.
    Αποτελεσμα πλήρης αποτυχία. Παντα λίγο τόνερ εμενε στο χαρτί οπως το τραβούσα, και αν δεν το τραβούσα και βουτούσα την πλακέτα μαζι με το χαρτί στο νερό να μαλακώσει εφευγε το τονερ μαζι με το φουσκωμενο απο το νερό χαρτί οπως προσπαθούσα να το αφαιρέσω. Γενικα το τονερ δεν επιανε με τιποτα νομίζω στο χαλκό οποτε κάθε προσπάθεια απο εκει και πέρα ήταν μάταιη. Επιανε σε καποια σημεια αποτελεσματικά αλλα σε καποια αλλα καθολου...
    Μεταξυ καθε προσπάθειες καθαριζα την πλακετα με ασετον και την ετριβα με συρματακι κουζινας και απορρυπαντικο. Το τονερ μου ειναι επαναγεμισμένο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #184
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε αν έχει στις επιλογές του εκτυπωτή σου να βάλεις την μέγιστη ποιότητα εκτύπωσης. Αυτή αυξάνει την ποσότητα του τόνερ που αφήνει στο χαρτί για να είναι πιο έντονα τα μαύρα.

    Θέλει καλή πίεση με το σίδερο. Εγώ αφότου άφηνα όλη την επιφάνεια της πλακέτας να ζεσταθεί ομοιόμορφα πιέζοντάς την με το σίδερο, στη συνέχεια άρχιζα να περνάω όλη την επιφάνεια βάζοντας την περισσότερη δύναμη στην περιοχή της μύτη του σίδερου.

    Ως χαρτί έχω χρησιμοποιήσει μόνο γυαλιστερό από περιοδικά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #185
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Όλα φαίνεται να τα έκανες καλά. Μάλλον θα θέλει περισσότερο ψήσιμο και πάτημα με το σίδερο, πόση ώρα το κρατάς; Επίσης θερμοκρασία στο full.

    Στο νερό θέλει οπωσδήποτε να το αφήσεις αρκετή έως πολλή ώρα. Τράβηγμα πολύ απαλά, εγώ το αναδιπλώνω στη γωνία το έχω κάτω από την βρύση και το τρίβω απαλά και προχωράει σιγά σιγά η αποκόλληση του χαρτιού. Βάζω χαρτί ειδικό το κίτρινο από τους Κινέζους και το αποτέλεσμα είναι καλό. Σπάει καμμιά γραμμή οπότε δουλεύει και λίγο ο μαρκαδόρος.

    Γενικά την χρησιμοποιώ για πλακέτες με απλά κυκλώματα και χοντρές γραμμές, για πιο λεπτοδουλειά χρησιμοποιώ φωτοευαίσθητη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #186
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε αν έχει στις επιλογές του εκτυπωτή σου να βάλεις την μέγιστη ποιότητα εκτύπωσης. Αυτή αυξάνει την ποσότητα του τόνερ που αφήνει στο χαρτί για να είναι πιο έντονα τα μαύρα.

    Θέλει καλή πίεση με το σίδερο. Εγώ αφότου άφηνα όλη την επιφάνεια της πλακέτας να ζεσταθεί ομοιόμορφα πιέζοντάς την με το σίδερο, στη συνέχεια άρχιζα να περνάω όλη την επιφάνεια βάζοντας την περισσότερη δύναμη στην περιοχή της μύτη του σίδερου.

    Ως χαρτί έχω χρησιμοποιήσει μόνο γυαλιστερό από περιοδικά.
    Σε ευχαριστω Kioan! Αν και στην κανονικη ποιοτητα το τονερ στο γυαλιστερο χαρτι φαινοταν παχυ και πολύ σωστο με οξυς ακμες και πολυ ωραια τυπωμενο (εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα που βγαζει ο laser πολυ καλυτερη απο τον ινκτζετ μου...) ειχα παντα επιλεγμενο το βελτιστη ποιοτητα και στην καρτελα εξοικονομησης γραφιτη της samsung ειχα απενεργοποιησει την εξοικονομηση.

    @ electronio Μαρκο σε ευχαριστω...Μαντεψε τι προσπαθω να τυπωσω σημερα. Το τροφοδοτικο της DDS generator . Ηρθε τις προαλλες ο Atmega16 μετα απο3 μηνες...

    θα δωσω ακομα μια ευκαιρια στη μεθοδο το βραδυ, εχω ηδη μαζεψει οτι διαφημιστικη σαβουρα ειχε στην εισοδο
    Αν δε δουλεψει θα παιξει φωτοευαισθητη!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 14-02-18 στις 13:24

  7. #187
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Κάποτε υπήρχαν και οι διαφάνειες Press n peel που μου είχε στείλει ο Κωνσταντίνος (leosedf), μου είχαν δώσει καλό αποτέλεσμα, αλλά δεν ξέρω αν ακόμα έχει τον τρόπο να τις φέρνει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  8. #188
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    κολλησε το χαρτι με το τονερ στη πλακετα με χαρτοταινια μικρα κομματακια.ασε το σιδερο να ζεσταθει πρωτα.βαλε το σιδερο πανω στην πλακετα με το χαρτι ασε το κανα 1-2 λεπτα χωρις πιεση να καψει η πλακετα.μετα ξεκινα πανω κατω να κανεις κινισεις να πιεζεις με τις ακρες του σιδερου.εγω εκτυπωνω σε glossy αλλα ειναι λιγο χοντρο 210g/m2 και εχει μια φασαρια να το ξεκολλισω αλλα ολα καλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #189
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    κολλησε το χαρτι με το τονερ στη πλακετα με χαρτοταινια μικρα κομματακια.ασε το σιδερο να ζεσταθει πρωτα.βαλε το σιδερο πανω στην πλακετα με το χαρτι ασε το κανα 1-2 λεπτα χωρις πιεση να καψει η πλακετα.μετα ξεκινα πανω κατω να κανεις κινισεις να πιεζεις με τις ακρες του σιδερου.εγω εκτυπωνω σε glossy αλλα ειναι λιγο χοντρο 210g/m2 και εχει μια φασαρια να το ξεκολλισω αλλα ολα καλα.
    αυτο το tip να μην πιεζω απο την αρχη θα το δοκιμασω γιατι μεχρι τωρα μολις ακουμπουσα το χαρτι με το τονερ...ανεβαιναι αμεσως πανω στο σιδερο με ολο μου το βαρος !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #190
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Μιά από τα ίδια κι εγώ !!! Τυχαία, απογοητευμένος από το φωτοευαίσθητο φιλμ, βλέπω μια εκτύπωση σε μια διαφάνεια και την βάζω πάνω και την σιδερώνω !!! Τέλεια σχεδόν κατά 95 % !!! Κάθομαι ετοιμάζω σε powerpoint τις νέες σελίδες μου πάω σε φωτοτυπάδικο, ζητάω πυκνό τόνερ, γυρίζω πίσω .... 98% αποτυχία !!! Τίποτα δεν γύρισε στην πλακέτα !!! Τι να έφταιγε ;;; Η διαφάνεια ;;; οι δικές μου έχουν μια σαγρέ και μια γυαλιστερή πλευρά (είχα κάνει λάθος πλευρά ; Του μαγαζιού το τόνερ δεν ήταν πυκνό ;;; μα δεν γύρισε τίποτα στον χαλκό !!! Έχασα όλο μου το απόγευμα έτσι. Bungard η τέλεια λύση !!! Πιό πολλά λεφτά και χρόνο έχω χάσει σε πειραματισμούς !!!
    Είχα προμηθευτεί Peridrol 50% και Υδροχλωρικό οξύ 33% , τα αραίωσα λίγο, έβαλα και ζεστό μπανάκι στο ταπεράκι μου ... 2 μόλις δευτερόλεπτα !!! Παραλίγο να τα χάσω όλα !!! Αλλά ήταν η δικαίωση !!! Παρεπιπτόντως επειδή κατοπτρική εκτύπωση δεν υποστηρίζουν πάντα καποιοι εκτυπωτές να σας δώσω εδώ ένα προγραμματάκι που κάνει τα πάντα και αρνητικό (Negative) και λύνει τα χέρια. photopad image editor της nch http://www.nchsoftware.com/photoeditor/index.html
    και από το μενού filters επιλέγετε Negative. Αποθηκεύστε το ως .jpg και καλή δουλειά !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 19 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 9 17 18 19 20 21 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 15:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 17:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 18:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 18:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 14:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας