Σελίδα 20 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 200 από 224

Θέμα: Σχεδιαση πλακετας με "σιδερωμα"

  1. #191
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα συμφορουμίτες!
    Ειπα και εγω χθες αργα τη νυχτα να δοκιμάσω την μέθοδο του σιδερώματος! Δοκίμασα 15 διαφορετικά χαρτα, διαφημιστικα, περιοδικά, lild, praktiker, μεχρι και φωτογραφικο χαρτί glossy fujifilm. Δοκίμασα και 2 διαφορετικά σίδερα γιατι σίγουρα το ενα είχε πολύ χαμηλά το θερμοστάτη.
    Αποτελεσμα πλήρης αποτυχία. Παντα λίγο τόνερ εμενε στο χαρτί οπως το τραβούσα, και αν δεν το τραβούσα και βουτούσα την πλακέτα μαζι με το χαρτί στο νερό να μαλακώσει εφευγε το τονερ μαζι με το φουσκωμενο απο το νερό χαρτί οπως προσπαθούσα να το αφαιρέσω. Γενικα το τονερ δεν επιανε με τιποτα νομίζω στο χαλκό οποτε κάθε προσπάθεια απο εκει και πέρα ήταν μάταιη. Επιανε σε καποια σημεια αποτελεσματικά αλλα σε καποια αλλα καθολου...
    Μεταξυ καθε προσπάθειες καθαριζα την πλακετα με ασετον και την ετριβα με συρματακι κουζινας και απορρυπαντικο. Το τονερ μου ειναι επαναγεμισμένο...
    Η μέθοδος λειτουργεί και όχι μόνο σε πλακέτες . ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ. Εγώ την χρησιμοποιεί και σε άλλες επιφάνειες και σε πρόσοψη συσκευών. Χαρτί από περιοδικό του lidlγια μένα έχει άριστα αποτελέσματα. Υψηλή θερμοκρασία στο σίδερο και ΠΙΕΣΗ. Μετά από 5 λεπτά πίεσης έχει κολλήσει πλέον το χαρτί με το σχέδιο , πάνω στην επιφάνεια που μας ενδιαφέρει. ΔΕΝ τραβάμε να ξεκολλήσουμε το χαρτί . Αφού κρυώσει το βρέχουμε να μαλακώσει και απαλά το τρίβουμε με τα δάχτυλα . Για του λόγου το αληθές ορίστε από μια πρόσφατη κατασκευή ενός τροφοδοτικού Τα γράμματα είναι φτιαγμένα με την παραπάνω μέθοδο.


    thumbnail.jpg 2.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #192
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα συμφορουμίτες!
    Ειπα και εγω χθες αργα τη νυχτα να δοκιμάσω την μέθοδο του σιδερώματος! Δοκίμασα 15 διαφορετικά χαρτα, διαφημιστικα, περιοδικά, lild, praktiker, μεχρι και φωτογραφικο χαρτί glossy fujifilm. Δοκίμασα και 2 διαφορετικά σίδερα γιατι σίγουρα το ενα είχε πολύ χαμηλά το θερμοστάτη.
    Αποτελεσμα πλήρης αποτυχία. Παντα λίγο τόνερ εμενε στο χαρτί οπως το τραβούσα, και αν δεν το τραβούσα και βουτούσα την πλακέτα μαζι με το χαρτί στο νερό να μαλακώσει εφευγε το τονερ μαζι με το φουσκωμενο απο το νερό χαρτί οπως προσπαθούσα να το αφαιρέσω. Γενικα το τονερ δεν επιανε με τιποτα νομίζω στο χαλκό οποτε κάθε προσπάθεια απο εκει και πέρα ήταν μάταιη. Επιανε σε καποια σημεια αποτελεσματικά αλλα σε καποια αλλα καθολου...
    Μεταξυ καθε προσπάθειες καθαριζα την πλακετα με ασετον και την ετριβα με συρματακι κουζινας και απορρυπαντικο. Το τονερ μου ειναι επαναγεμισμένο...
    Και εγώ ασχολήθηκα κάποιο διάστημα με την μέθοδο αυτή, με χαρτί από διαφημιστικά του Lidl και είχα πλήρη αποτυχία. Μετά όταν το έψαξα περισσότερο σε διάφορα forums, ανακάλυψα ότι το πρόβλημα ήταν ότι το τόνερ που χρησιμοποιούσα στον εκτυπωτή δεν ήταν το αυθεντικό. Απ’ ότι λέγανε τα μη γνήσια τόνερ θέλουν υψηλότερες θερμοκρασίες, αλλά στις υψηλότερες θερμοκρασίες αρχίζει να φουσκώνει ο χαλκός και πηγαίνει για πέταμα η πλακέτα. Έτσι την παράτησα την μέθοδο αυτή και ξαναγύρισα στην φωτογραφική.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #193
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Πριν καταφύγεις σε φωτοευαίσθητη και μιας και έχεις laser εκτυπωτή, μπορείς να δοκιμάσεις και την μέθοδο cold toner transfer με μείγμα οινοπνεύματος και ασετόν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  4. #194
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν καταφύγεις σε φωτοευαίσθητη και μιας και έχεις laser εκτυπωτή, μπορείς να δοκιμάσεις και την μέθοδο cold toner transfer με μείγμα οινοπνεύματος και ασετόν.
    Εχω δοκιμασει ολες τις μεθοδους εκτος απο αυτην που αναφερεις τωρα. Απο οσες εχω δοκιμασει τωρα βασει προσωπικης εμπειρας μπορω να πω οτι θεωρω φθηνοτερη την αρνητικη εμφανιση με επικολλουμενο φιλμ και αυτην χρησιμοποιω συχνοτερα. Πιο ευκολη θεωρω την θετικη εμφανιση με ετοιμη φωτοευαισθητη πλακετα που εχει πολυ μικρα περι8ωρια αποτυχιας.

    @alefgr αυτο που ειδα εγω στο επαναγεμισμενο τονερ μου (βεβαια καθε επαναγεμισμενο εχει το δικο του κινεζικης προελευση τονερ-μιγμα) ηταν οτι το τονερ δεν ειχε καμια διάθεση να επικολληθει στο χαλκο, πως να το πω επιστημονικα...Ενω εβλεπα την πλακετα να βγαζει φωτιες και το χαρτι που ειχε το τονερ σχεδον να γινεται καφε απο την θερμοκρασια, το τονερ δεν ειχε συναφεια με το χαλκο....την ωρα που ειμαι σιγουρος οτι ειχε ερ8ει σε τετοια θερμοκρασια που με ενα βαμβακι στεγνο θα μπορουσα να το παρω απο το χαρτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #195
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρω φθηνοτερη την αρνητικη εμφανιση με επικολλουμενο φιλμ
    Τι είναι το επικολλούμενο φιλμ; Πρώτη φορα ακούω γι αυτή τη μέθοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #196
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι το επικολλούμενο φιλμ; Πρώτη φορα ακούω γι αυτή τη μέθοδο.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=84137

    Ισως την εχεις ακουσει και διαβάσει αλλα όχι όπως την ονομάζω εγω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #197
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι το επικολλούμενο φιλμ; Πρώτη φορα ακούω γι αυτή τη μέθοδο.
    Προφανώς εννοεί κάτι τέτοιο https://www.ebay.com/itm/30cm-x-5M-P...IAAOSwdnZaQeJv

    Εφαρμόζεται πάνω στην πλακέτα με θερμότητα, συνήθως με πλαστικοποιητή και την μετατρέπει σε φωτοευαίσθητη. Κατά την άποψή μου δεν αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία αφού οι έτοιμες πλακέτες επικαλυμμένες με φωτοευαίσθητο φιλμ είναι φτηνές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #198
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Α, οκ, με μπέρδεψε η ονομασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #199
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Δείτε εδώ την ψυχρή μέθοδο κατασκευής PCB ενός καλού φίλου. Τέλειο αποτέλεσμα, γρήγορο και πάμφθηνο. Ούτε λάμπες για φώτισμα, ούτε φωτοευαίσθητες πλακέτες ούτε δύσκολα χημικά. Από τότε που την δοκίμασα ξέχασα όλα τα άλλα. http://www.circuits.gr/index.php/topic,2150.0.html

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #200
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Ξαναβάζω αυτά που έγραψε ο Βαγγέλης (ironda19) γιατί νομίζω είναι πολύ σημαντικά:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μέθοδος λειτουργεί και όχι μόνο σε πλακέτες . ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ. Εγώ την χρησιμοποιεί και σε άλλες επιφάνειες και σε πρόσοψη συσκευών. Χαρτί από περιοδικό του lidlγια μένα έχει άριστα αποτελέσματα. Υψηλή θερμοκρασία στο σίδερο και ΠΙΕΣΗ. Μετά από 5 λεπτά πίεσης έχει κολλήσει πλέον το χαρτί με το σχέδιο , πάνω στην επιφάνεια που μας ενδιαφέρει. ΔΕΝ τραβάμε να ξεκολλήσουμε το χαρτί . Αφού κρυώσει το βρέχουμε να μαλακώσει και απαλά το τρίβουμε με τα δάχτυλα .
    1. Χαρτί από περιοδικό του lidl. Δοκίμασα και κάτι χαρτιά από ebay που, υποτίθεται, είναι ειδικά γι αυτή τη μέθοδο. Κατώτερα από χαρτί από περιοδικό του lidl.
    Όπως και ό,τι άλλο έχω δοκιμάσει (π.χ διάφορα φωτογραφικά χαρτιά). Μου φαίνεται ότι τελικά το Lidl φτιάχνει αυτά τα περιοδικά ειδικά για να τα χρησιμοποιούμε γι αυτή τη μέθοδο!
    2. "ΔΕΝ τραβάμε να ξεκολλήσουμε το χαρτί . Αφού κρυώσει το βρέχουμε να μαλακώσει και απαλά το τρίβουμε με τα δάχτυλα". Και αυτό είναι πολύ σημαντικό για να βγει απολύτως σωστό το αποτέλεσμα.

    Την ψυχρή μέθοδο μεταφοράς του τόνερ δεν την έχω δοκιμάσει, θα τη δοκιμάσω και θα σας πω.
    Επίσης, το τόνερ μου είναι επαναγεμισμένο, αλλά δεν εχω κάποιο θέμα, μάλλον ήμουνα τυχερός και μου βάλανε κάποιο που λιώνει σε σχετικά χαμηλή θερμοκρασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 20 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας