Σελίδα 23 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 13 21 22 23
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 221 έως 224 από 224

Θέμα: Σχεδιαση πλακετας με "σιδερωμα"

  1. #221
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fido
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Ερώτηση...
    Αν γίνει εκτύπωση με τον εκτυπωτή και αφήσουμε το χαρτί για την επόμενη μέρα να κάνουμε τη διαδικασία υπάρχει πρόβλημα?
    Πρέπει να γίνει αμέσως μετά τη εκτύπωση η διαδικασία?

    0 Not allowed! Not allowed!
    SY3 ACV

  2. #222
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Πρόσφατα έκανα μια πλακέτα με διαστάσεις περίπου 10 Χ 13 cm. Η προσφιλής μου μέθοδος είναι η φωτοευαίσθητη πλακέτα. Επειδή όμως λόγω μεγέθους άλλαξα την απόσταση της λάμπας και δεν πέτυχε η εμφάνιση για να μην πάει άχρηστη η πλακέτα και ο κόπος μου έτριψα την αποτυχημένη εκτύπωση με ψιλό σύρμα κουζίνας και έκανα την πλακέτα ξανά χρήσιμη.
    Είχα πάρει παλιότερα από την Κίνα φύλλα κίτρινα για θερμική μεταφορά τόνερ. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ φύλλα από τα διαφημιστικά φυλλάδια οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση αλλά τα φύλλα που έχω από την Κίνα κάνουν πολύ καλή δουλειά.
    Παραθέτω φωτογραφίες από την πλακέτα κατά τις φάσεις εκτύπωσης, μετά την μεταφορά τόνερ, μετά την αποχάλκωση και έτοιμη πλακέτα.
    pcb1.jpg pcb2.jpg pcb3.jpg

    Γενικά προσπάθησα να αποφύγω την διέλευση γραμμών ανάμεσα από ποδαράκια αλλά δύο γραμμές που άφησα τελικά βγήκαν άψογες χωρίς να μου τις φάει η αποχάλκωση και χωρίς να ακουμπάνε αριστερά δεξιά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #223
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fido Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση...
    Αν γίνει εκτύπωση με τον εκτυπωτή και αφήσουμε το χαρτί για την επόμενη μέρα να κάνουμε τη διαδικασία υπάρχει πρόβλημα?
    Πρέπει να γίνει αμέσως μετά τη εκτύπωση η διαδικασία?
    Λογικά δεν θα έχει καμία διαφορά. Το τόνερ κρυώνει και σταθεροποιείται σε δεύτερα. Όταν το σιδερώσεις ή όταν το μεταφέρεις χημικά ουσιαστικά το λειώνεις ξανά και κολλάει και στις δύο επιφάνειες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sigal (15-06-18)

  5. #224
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Εγω πηγαινα σε ενα βιβλιοπωλειο για να μου κανει την εκτυπωση στο χαρτι και το toner εβγαινε πυχτο και ωραιο..αναγκάστηκα να αλλάξω βιβλιοπωλείο και στο καινουργιο που πήγα το τονερ εβγαινε αραιο αχνο κ η αποχαλκωση δεν γινοταν καλη...του ειπα να βαλει υψηλη αναλυση στην εκτυπωση κ οχι καποια λειτουργια εξοικωνομησης τονερ...παλι αχνο και οχι πυκνο το τονερ στην εκτυπωση.μηπως εχει να κανει με την επιλογη χαρτιου στις ρυθμίσεις? πχ αν επιλεξει photo paper γιατι εχω την εντυπωσει οτι επελεγε thick paper..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 23 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 13 21 22 23

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας