Σελίδα 1 από 25 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 247

Θέμα: ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (Economizer)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ (Economizer)

    Καλησπέρα σας,

    Bρήκα στο παρακάτω e-shop
    www.ledmegastore.gr

    μια συσκευή εξοικονόμησης ενέργειας η οποία λέει πως κάνει οικονομία έως 45% στο ηλεκτρικό ρεύμα της ΔΕΗ μπορεί να μου πει κάποιος εάν είναι εφικτό έστω ας κάνει και 15-20% η είναι μπαρούφα και θα μας πάρουν τα φράγκα τσάμπα
    Eάν το έχει δοκιμάσει κανένας η ξέρει τίποτα ας μου πει.
    Eυχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη axel
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    δυστυχώς δεν υπάρχει συσκευή που να την συνδέεις στην πρίζα και να σου εξοικονομεί ενέργεια.Τέτοιες συσκευές οι λεγόμενες power savers ευαγγελίζονται πως διορθώνουν το ημίτονο και εξομαλύνουν τον θόρυβο στο δίκτυο της δεή με αποτέλεσμα να "δουλεύουν"πιο καλά οι συσκευές του σπιτιού με λιγότερο ρεύμα. Προσωπικά μου φαίνεται για απάτη ,μου θυμίζει προιόντα aman-teleshopping...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    δεν υπαρχει καμια περιπτοση να γινει αυτο που λενε ποτε και πουθενα,αυτα ολα ειναι μ@@@@ες, και να στο πω πιο απλα για να το καταλαβεις, η καθε σησκευη για να δουλεψει και να αποδωσει οπως πρεπει,πρεπει να φαει κιολας! αν της κοψεις η μιωσεις το ρευμα που τραβαει απο δικου της, φυσικο ειναι να μην μπορει να δουλεψει σωστα. και δεν γινετε σε καμια περιπτωση να την κανεις να τραβαει πιο λιγο και να δουλευει οπως πρεπει.αυτα ειναι απο τον κατασκευαστη και δεν αλαζουνε.(το ρευμα που τραβαει ενοω) οποτε οτι λενε αυτοι ειναι μονο για να πουλησουνε.........

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stavroskaloxrist
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    α! και το βιντεο που ειδα στη σελιδα τους που διχνουνε με το αμπερομετρο να τραβαει πιο λιγο η σησκευη, και αυτο σηγουρα απατη ειναι γιατι παρατηρησε να δεις οτι οταν ζουμερουνε με την καμερα στο αμπερομετρο απανο δεν δηχνουνε ολοκληρη τη συσκευη που τραβαει το ρευμα και σιγουρα καπιο χερακι βαζουνε και γηρναει καπιο κουμπι απο το πλαει της συσκευεις για να τραβαει πιο λιγο η πιο πολλη....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη βαγγέλης
    Όνομα
    vag704
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    κως
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω αλλά πιστεύω ότι θα κάνει μια οικονομία και αυτό όχι στης τάξεις που λέει 30-45% αλλά γύρω στα 5% να σκεφτείς ότι τελευταία η ΔΕΗ το ξεφτίλισε με τα τιμολόγια που έστειλε και 5% είναι καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από βαγγέλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω αλλά πιστεύω ότι θα κάνει μια οικονομία και αυτό όχι στης τάξεις που λέει 30-45% αλλά γύρω στα 5% να σκεφτείς ότι τελευταία η ΔΕΗ το ξεφτίλισε με τα τιμολόγια που έστειλε και 5% είναι καλά.
    να ηταν ετσι ωραια... σε εναν φουρνο με καθαρα ωμικη και με συνημιτωνο Cosφ = 1 οτι και να κανεις παλι τα αντερα του θα καιει... πεταμενα λεφτα ειναι αυτο που θα δωσεις αν το αγορασεις... για οικονομια μπορεις να βαλεις "πρασινες" συσκευες... και στο κατο κατο δεν χρειαζετε σκεψη... αν αυτες οι μ@λ@κιες... εεεε συσκευες ηθελα να πω κανουν 45% οικονομια τοτε να εισαι συγουρος οτι θα ειχε βουηξει ο τοπος...
    αν εβλεπες ενα προιον (κατι σαν φιλτρο) ας πουμε που εμπενε στο αμαξι και το κανει να καιει 45% λιγοτερο καυσιμο θα το σκεφτωσουν αν ειναι αληθεια?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή ENERGY ECONOMY

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤIΣ ΑΠΑΝΤΗΣEIΣ ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΗ ΕΙΔΗ
    ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ,ΕΧΩ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΙ ΜΕ EΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΜΠΕΡΟΤΣΙΜΠΙΔΑ ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ 3 ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΚΑΙ 3 ΩΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΜΠΕΡΟΜΕΤΡΟ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.
    ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΕΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ.
    ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ 15% ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ............
    AN KAI ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ LEDMEGASTORE.GR 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΑΙΝΙΑ LED KAI ΣΠΟΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΚΑΛΑ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv9cvk
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Ρεθυμνο Κρητη
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    To συγκεκριμενο δεν μπορει να ειναι τιποτε αλλο απο μερικοι πυκνωτες μεσα στην συσκευη για την διορθωση του cosφ .
    Σε μερικες περιπτωσεις οταν ειναι το φορτιο επαγωγικο (πχ φθοριου χωρις πυκνωτη , μοτερ ,μετασχηματιστες ) τοτε η εξοικονομηση ειναι πραγματικα εως 45% σε συναρτηση φυσικα ποσες ειναι αυτες οι συσκευες ποσο το συνημητονο και ποσο μπορει να το διορθωσει η "μαγικη "αυτη συσκευη.
    Αν τα φορτια ειναι ωμικα δεν θα δουμε σχεδον καμια μεταβολη και ισως το αποτελεσμα να ειναι αντιθετο απο το αναμενομενο
    Οταν το παρεις κανε του μια "εγχειριση" και πες μας τι ειδες
    Αντε καλο Πασχα και καλα να περασετε ολοι
    Χρηστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    θα συμφωνήσω με τους περισσότερους συμφορουμίτες. Οι περισσότερες οικιακές συσκευές έχουν περίπου cosφ=1 με πολύ λίγε εξαιρέσεις. Αν φροντίζεις λίγο και από μόνος σου και αγοράζεις συσκευές ενεργειακής τάξης Α και ηλεκτρονικούς λαμπτήρες, δε θα δεις μεγάλη διαφορά με αυτή τη συσκευή, μη σου πω ότι δε θα δεις και καθόλου διαφορά

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Κοντά είναι η Τρίτη. Θα δείξει....
    Κώστα, αν μπορείς σύνδεσέ το σε διαφορετικές συσκευές και πες μας τί βρήκες.
    Κανένα βαττόμετρο κανείς εκεί κοντά? (Πού ακριβώς αλήθεια στην Αθήνα?)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 25 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-15, 23:40
  2. Ακόμη ένα economizer.
    By leosedf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 13:13
  3. Νέα απάτη economizer style??
    By leosedf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 13:51
  4. ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΑ ΑΝΕΜΟΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΠΑΡΚΑ ΚΕΡΑΙΩΝ & ΚΡΑΤΙΚΑ ΜΜΕ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ Η/Ρ
    By radioamateur in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-11, 01:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας