Σελίδα 11 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 21 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #101
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Κι εμένα με έχει χτυπήσει το ρεύμα το λιγότερο 2 φορές που θυμάμαι...

    Σκηνικό πρώτο: Ήμουν 5-6 χρονών παιδάκι και μου είχε πει ο father να βγάλω μια συσκευή από το ρεύμα και να του την πάω (ίσως να ήταν ενισχυτής σήματος κεραίας - δε θυμάμαι ακριβώς). Η συσκευή όμως είχε φις Αγγλικό (αυτό με τους δύο παράλληλους ορθογώνιους ακροδέκτες), και κολλητά είχε αντάπτορα για τις δικές μας πρίζες. Μάλιστα ο αντάπτορας ήταν εργοστασιακός (ίδιο χρώμα, ίδιο υλικό). Όντας παιδάκι λοιπόν δεν είχα καταλάβει αυτό το επικίνδυνο σημείο και νόμιζα πως ήταν μονοκόμματο φις... Το πιάνω λοιπόν να το βγάλω, και χωρίζει το φις από τον αντάπτορα και μπαίνουν τα δάχτυλα μου στο κενό και ακουμπάνε και τους 2 (ίσως) ακροδέκτες... Έφαγα γερό τίναγμα θυμάμαι... Αλλά δεν έπαθα τίποτα πέρα από το σοκ της στιγμής...

    Σκηνικό δεύτερο: Πρόπερσι έβαλα ένα φωτιστικό φθορίου στο κάτω μέρος των ντουλαπιών της κουζίνας για να φωτίζει τον πάγκο ακριβώς επάνω από τον νεροχύτη. Είναι ένα πολύ κοινό, άσπρο, πλακέ φωτιστικό (οι ηλεκτρολόγοι της παρέας φαντάζομαι θα κατάλαβαν ποιο εννοώ). Τέλος πάντων, έκανα λοιπόν την εξής χαζομάρα... Για αισθητικούς λόγους, για να μη φαίνεται το βυσματάκι του καλωδίου παροχής ρεύματος, αντί να συνδέσω κανονικά το βύσμα στην υποδοχή του φωτιστικού (αυτήν που μοιάζει με ξαπλωτό 8 ), έκοψα το βύσμα εντελώς, και άνοιξα μια τρύπα στο πίσω μέρος του σώματος του φωτιστικού, πέρασα από εκεί το καλώδιο, και ένωσα τα καλώδια εσωτερικά στα κατάλληλα σημεία. Έτσι το καλώδιο είχε κρυφτεί πίσω από το φωτιστικό και δε φαινόταν καθόλου αν πχ έσκυβες κάτω από τα ντουλάπια... Αμέλησα όμως να βάλω και καμιά τάπα στην υποδοχή βύσματος του φωτιστικού... Έτσι τα 2 καρφάκια της υποδοχής είχαν ρεύμα... Όχι πως δε το σκέφτηκα, απλά το αμέλησα... Σκέφτηκα Τι δουλειά έχει το δάχτυλο να ακουμπήσει μέσα στην υποδοχή... παρόλο που ο διακόπτης για να ανάψει το φωτιστικό ήταν εκεί κοντά... Φυσικά, ήταν θέμα χρόνου να συμβεί το κακό... Αμέριμνος μια μέρα λοιπόν πάω να το ανάψω και μπαίνει το δάχτυλο μου (είχα και υγρά χέρια, ήμουν και ξυπόλυτος στα πλακάκια) στην υποδοχή... Το τράνταγμα ήταν πολύ γερό και μου τίναξε το χέρι. Είχα και αρρυθμίες μετά για κάνα 10λεπτο... Την άλλη μέρα συνέβη το ίδιο στην έγκυο εκείνη την εποχή γυναίκα μου, αλλά μάλλον σε εκείνη ήταν πιο ελαφρύ. Και η πιτσιρίκα μας που γεννήθηκε καναδυό μήνες μετά το συμβάν επίσης δε παρουσίασε κανένα θέμα, εκτός του ότι αν πιάσει λάμπα ανάβει (βλακ χιούμορ)...

    Φυσικά δεν υπονοώ με τα δύο παραπάνω σκηνικά που περιέγραψα ότι το ρεύμα είναι "φίλος" μας... Απλά ήμασταν τυχεροί.

    ΥΓ1: Μη με κράξετε για την απερισκεψία με το φωτιστικό... Μετά από τα δύο απανωτά περιστατικά, την άλλη μέρα κάλυψα την κενή υποδοχή...
    ΥΓ2: Εφόσον στο σπίτι υπάρχει ρ/δ, γιατί δεν έπεσε αλλά παραλίγο να "έπεφτα" εγώ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    εμεις εδω κατω

    ενωνουμε τον ουδετερο με την γειωση στο ρολοι καθε σπιτιου

    -----

    και γω μικρος που ημουν

    ειχε φτιαχει ο παππους μια πλεξουδα με φις μπαγιονετ
    και τα κρεμαγε πανω απο τα πουλια που εβγαζε απο την εκολαπτικη

    οταν δεν δουλευαν τα ειχε κρεμασμενα στην ακρα

    τα ειδα και εγω πολλα πολλα και τα βουτηξα

    μετα εβαζα το χερι μου μεσα και επεζα με το ελατηριο που ειχαν οι επαφες

    το παταγα μεσα και αυτο γυρναγε παλι επανω

    μετα απο μερικα πατηματα

    ετρεχα και ελεγα

    γιαγια γιαγια το σερακι μου γιαγια

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PrinceOfAbyss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εμένα με έχει χτυπήσει το ρεύμα το λιγότερο 2 φορές που θυμάμαι...

    Σκηνικό πρώτο: Ήμουν 5-6 χρονών παιδάκι και μου είχε πει ο father να βγάλω μια συσκευή από το ρεύμα και να του την πάω (ίσως να ήταν ενισχυτής σήματος κεραίας - δε θυμάμαι ακριβώς). Η συσκευή όμως είχε φις Αγγλικό (αυτό με τους δύο παράλληλους ορθογώνιους ακροδέκτες), και κολλητά είχε αντάπτορα για τις δικές μας πρίζες. Μάλιστα ο αντάπτορας ήταν εργοστασιακός (ίδιο χρώμα, ίδιο υλικό). Όντας παιδάκι λοιπόν δεν είχα καταλάβει αυτό το επικίνδυνο σημείο και νόμιζα πως ήταν μονοκόμματο φις... Το πιάνω λοιπόν να το βγάλω, και χωρίζει το φις από τον αντάπτορα και μπαίνουν τα δάχτυλα μου στο κενό και ακουμπάνε και τους 2 (ίσως) ακροδέκτες... Έφαγα γερό τίναγμα θυμάμαι... Αλλά δεν έπαθα τίποτα πέρα από το σοκ της στιγμής...

    Σκηνικό δεύτερο: Πρόπερσι έβαλα ένα φωτιστικό φθορίου στο κάτω μέρος των ντουλαπιών της κουζίνας για να φωτίζει τον πάγκο ακριβώς επάνω από τον νεροχύτη. Είναι ένα πολύ κοινό, άσπρο, πλακέ φωτιστικό (οι ηλεκτρολόγοι της παρέας φαντάζομαι θα κατάλαβαν ποιο εννοώ). Τέλος πάντων, έκανα λοιπόν την εξής χαζομάρα... Για αισθητικούς λόγους, για να μη φαίνεται το βυσματάκι του καλωδίου παροχής ρεύματος, αντί να συνδέσω κανονικά το βύσμα στην υποδοχή του φωτιστικού (αυτήν που μοιάζει με ξαπλωτό 8 ), έκοψα το βύσμα εντελώς, και άνοιξα μια τρύπα στο πίσω μέρος του σώματος του φωτιστικού, πέρασα από εκεί το καλώδιο, και ένωσα τα καλώδια εσωτερικά στα κατάλληλα σημεία. Έτσι το καλώδιο είχε κρυφτεί πίσω από το φωτιστικό και δε φαινόταν καθόλου αν πχ έσκυβες κάτω από τα ντουλάπια... Αμέλησα όμως να βάλω και καμιά τάπα στην υποδοχή βύσματος του φωτιστικού... Έτσι τα 2 καρφάκια της υποδοχής είχαν ρεύμα... Όχι πως δε το σκέφτηκα, απλά το αμέλησα... Σκέφτηκα Τι δουλειά έχει το δάχτυλο να ακουμπήσει μέσα στην υποδοχή... παρόλο που ο διακόπτης για να ανάψει το φωτιστικό ήταν εκεί κοντά... Φυσικά, ήταν θέμα χρόνου να συμβεί το κακό... Αμέριμνος μια μέρα λοιπόν πάω να το ανάψω και μπαίνει το δάχτυλο μου (είχα και υγρά χέρια, ήμουν και ξυπόλυτος στα πλακάκια) στην υποδοχή... Το τράνταγμα ήταν πολύ γερό και μου τίναξε το χέρι. Είχα και αρρυθμίες μετά για κάνα 10λεπτο... Την άλλη μέρα συνέβη το ίδιο στην έγκυο εκείνη την εποχή γυναίκα μου, αλλά μάλλον σε εκείνη ήταν πιο ελαφρύ. Και η πιτσιρίκα μας που γεννήθηκε καναδυό μήνες μετά το συμβάν επίσης δε παρουσίασε κανένα θέμα, εκτός του ότι αν πιάσει λάμπα ανάβει (βλακ χιούμορ)...

    Φυσικά δεν υπονοώ με τα δύο παραπάνω σκηνικά που περιέγραψα ότι το ρεύμα είναι "φίλος" μας... Απλά ήμασταν τυχεροί.

    ΥΓ1: Μη με κράξετε για την απερισκεψία με το φωτιστικό... Μετά από τα δύο απανωτά περιστατικά, την άλλη μέρα κάλυψα την κενή υποδοχή...
    ΥΓ2: Εφόσον στο σπίτι υπάρχει ρ/δ, γιατί δεν έπεσε αλλά παραλίγο να "έπεφτα" εγώ?
    Μα φυσικά γιατί έπιασες φάση και ουδέτερο μαζί! Το καημένο το ρ/δ δεν μπορεί να ξεχωρίσει αν αυτό που είναι ενωμένο μεταξύ φάσης και ουδετέρου είναι μια λάμπα, ή ανθρώπινο κρέας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #104
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    << Όσο για τον Ηλία, αυτό που νιώθει, μάλλον είναι ρίγη συγκίνησης από αυτό καθαυτό το γεγονός ότι ακουμπάει τα σύρματα της ΔΕΗ! >>Ακριβώς και κάτι το σημαντικότερο!, ελπίζοντας μήπως παραπλανήσω την πεθερά μου (θέλω να κάνω απόρριψη του δυσβάστακτου φορτίου της ) και πιάσει κανένα άλλο αγωγό.
    Και τώρα ερώτηση προς όλους: Αλήθεια ποιο αγωγό πρέπει να πιάσει και γιατί για να έχομε ποιο σιγουρότερα αποτελέσματα.
    Η αρίθμηση έστω ότι είναι 1,2,3,4 και 5 , από πάνω προς τα κάτω, και με 1 τον επάνω –επάνω αυτόν με τους καφέ μονωτήρες.
    Όσο για τη ταράτσα τη βρέχω για αυτή τη << δουλειά >> με διάλυμα νερού και μαγειρικού αλατιού ( έτσι μου είπε ένας ηλεκτρολόγος που βάζει σωλήνες στους τοίχους ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #105
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    ηλία θυμίζεις την ταινία " Πέτα την μαμά απο το τρένο " ;P

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #106
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    << Όσο για τον Ηλία, αυτό που νιώθει, μάλλον είναι ρίγη συγκίνησης από αυτό καθαυτό το γεγονός ότι ακουμπάει τα σύρματα της ΔΕΗ! >>Ακριβώς και κάτι το σημαντικότερο!, ελπίζοντας μήπως παραπλανήσω την πεθερά μου (θέλω να κάνω απόρριψη του δυσβάστακτου φορτίου της ) και πιάσει κανένα άλλο αγωγό.
    Και τώρα ερώτηση προς όλους: Αλήθεια ποιο αγωγό πρέπει να πιάσει και γιατί για να έχομε ποιο σιγουρότερα αποτελέσματα.
    Η αρίθμηση έστω ότι είναι 1,2,3,4 και 5 , από πάνω προς τα κάτω, και με 1 τον επάνω –επάνω αυτόν με τους καφέ μονωτήρες.
    Όσο για τη ταράτσα τη βρέχω για αυτή τη << δουλειά >> με διάλυμα νερού και μαγειρικού αλατιού ( έτσι μου είπε ένας ηλεκτρολόγος που βάζει σωλήνες στους τοίχους ).
    Χα χα χα! Το πιο αποτελεσματικό είναι να πιάσεις ταυτόχρονα ένα από τα παρακάτω ζεύγη: 2-3, 2-4, 3-4, 380V γαρ! Τα ζεύγη 1-2, 1-3, 1-4 κρίνονται λιγότερο αποτελεσματικά, 220V γαρ... Το 5 είναι αποτελεσματικό μόνο κατά τις βραδυνές ώρες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    georgeb1957 (01-02-18)

  8. #107
    Μέλος Το avatar του χρήστη stefstefan
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Αμα ο καθένας αποτελειώνει με αυτό τον τρόπο την πεθερά του... τότε τα φώτα των σπιτιών μας θα αναβόσβηναν σαν φλάσερ αυτοκινήτου όλη την ημέρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #108
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    αν ειναι να ξεφορτωθεί ενας συνάνθρωπος μου την κακία του πεθερά που του ψήνει το ψάρι στα χείλη , δέχομαι να κάτσω και μια μέρα χωρίς ρεύμα ! και που ξέρεις μπορεί να έρθει και η σειρά μου :P

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #109
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    ανα δυο οι φασεις δεν εχουν διαφορα π/2

    αρα δεν υπαρχει και συνδιασμος με +220 -220 = 440

    ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #110
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Όχι! ανά δυο έχουν διαφορά 2π/3! Άρα ανά δύο έχουν 220*ρίζα3=380. Αυτό που λες γίνεται στην Αμερική, όπου εκτός από τριφασικό έχουν και διφασικό, όχι όμως με 220 αλλά με 120. Έτσι εκεί μεταξύ αυτών των δυο φάσεων (που έχουν διαφορά π, όχι π/2) πράγματι έχει 120+120=240. Άλλωστε εφόσον έχουμε 3 φάσεις δεν γίνεται να έχουν όλες ανά δύο διαφορά π/2! Πρέπει να συμπληρώνεται κύκλος. Με 3 φάσεις με διαφορά π/2 συμπληρώνονται μόνο 3/4 του κύκλου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 11 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 21 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας