Σελίδα 13 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 23 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #121
    Μέλος Το avatar του χρήστη ntou
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    πειτε μου ρε παιδια λιγο να ξεκολησω: ξεκιναν 10 ηλεκτρονια και ταξιδευουν απο την πτολεμαιδα απο τη μοναδα παραγωγής, μολις φτασουν στο δικτυο πολης εγω απο το μπαλκονι μου που απεχει 50 ποντους απο αυτα βαλω το χερι μου και ακουμπησω το δευτερο καλωδιο και ειμαι ξυπολητος και κατω εχει αλατονερο αυτα τα ηλεκτρονια θα περασουν απο μεσα μου και μετα απο το αλατονερο και θα πανε που? το μπετον δεχεται ηλεκτρονια μεσα του? Εγω δηλαδη που νομιζω οτι αν δεν βαλω και το δευτερο χερι σε αλλο καλωδιο η εστω σε αλλο σημειο του ιδιου καλωδιου δεν θα παθω τιποτα ειμαι λαθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #122
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Α ολα και ολα, τα της πτολεμαιδας ειναι πιο μαγκικο και θελουν μεγαλυτερη προσοχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #123
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    δοκιμασε..δεν εχεις να χασεις τιποτε.. ειναι σαν να συνδεεις εναν πυκνωτη λες να μην περασει το ρευμα της
    Πτολεμαιδας απο μεσα???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #124
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 - ταράτσα, 3 - ταράτσα και 4 - ταράτσα, είναι το ίδιο πράγμα. Εκτός αν κάποιο από τα τρία είναι πιο προσιτό στο ακούμπηγμα. Αλήθεια, τι θα κάνεις άμα σου πει να το δοκιμάσεις εσύ πρώτα;
    <<2 - ταράτσα, 3 - ταράτσα και 4 - ταράτσα, είναι το ίδιο πράγμα.>> λένε αυτοί που λένε ότι ξέρουνε ότι το 2- ταράτσα είναι ποιο<< δυνατό >> γιατί; << Αλήθεια, τι θα κάνεις άμα σου πει να το δοκιμάσεις εσύ πρώτα;>> δε νομίζω να φτάσει μέχρι εκεί δεν της <<κόβει>>, αλλά αν, θα βάλω ένα παχιό χαρτόνι πατήσω σ΄αυτό πριν μουλιάσει και θα πιαστώ από το 4 , για να έχω δε σύμμαχο το χρόνο θα της πιάσω το μπλά-μπλά, θα μουλιάσει το χαρτόνι και……

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #125
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntou Εμφάνιση μηνυμάτων
    πειτε μου ρε παιδια λιγο να ξεκολησω: ξεκιναν 10 ηλεκτρονια ...............?
    <<πειτε μου ρε παιδια λιγο να ξεκολησω: ξεκιναν 10 ηλεκτρονια και ταξιδευουν απο την πτολεμαιδα απο τη μοναδα παραγωγής,>> έμαθα από την περασμένη Κυριακή άρχισαν και στέλνουν στην Πρέβεζα ηλεκτρόνια και από το λάδωνα, και όσα περισσεύουν θα τα έχουν στη <<άκρη>> για το χειμώνα, αυτά δε χαμπαρίζουν με τίποτα άστω για αργότερα – το καλοκαίρι -, που να ξέρεις ποια θα έρθουν κατά σένα <<μολις φτασουν στο δικτυο πολης εγω απο το μπαλκονι μου που απεχει 50 ποντους απο αυτα βαλω το χερι μου και ακουμπησω το δευτερο καλωδιο >>
    όχι στο δεύτερο είπαμε

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #126
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Συμπέρασμα κρεμιέσαι από το1 για να μην πάθεις τίποτα λόγο βαρύτητας ώμος ακουμπάς στο 2,3,4 ανάβουν τα φώτα στο 5 αποτέλεσμα σε βλέπει η πεθερά σου και παθαίνει καρδιακή ανακοπή .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  7. #127
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, το ρεύμα θα...................... [/SIZE]
    1. <<Όχι, το ρεύμα θα είναι με μεγάλη προσέγγιση 0.>> γιατί << με μεγάλη προσέγγιση 0 >> και όχι = 0, προς τι αυτή η επιφύλαξη.<< Λόγω της πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας του πρώτου κόμβου (αυτού με το καλώδιο των 100m και τη σφαίρα) >> χωρητικότητα μπορεί να έχει, αλλά δεν τον βοηθά σε τίποτα (το καλώδιο των 100m και η σφαίρα) στην προκειμένη περίπτωση << σε σχέση με τη χωρητικότητα του άλλου πόλου της γεννήτριας που απλώς είναι μονωμένος,>> δε φτάνει αυτό << που απλώς είναι μονωμένος >> αν όχι τι μπορούμε να κάνομε; Για να έχομε ρεύμα = 0 << το δυναμικό στον πρώτο κόμβο θα είναι σχεδόν σταθερό σε σχέση με το έδαφος (με άγνωστη όμως τιμή)>> που εμποδίζεσαι να αποφανθείς για την τιμή –αν έχει - << και η γεννήτρια αυτό που θα κάνει θα είναι να μεταβάλλει το δυναμικό του μονωμένου πόλου >> με σημείο αναφοράς, τον άλλο πόλο μέχρι τη σφαίρα και μόνο << ημιτονοειδώς κατά +/- (20 √2) / √3 V σε σχέση με τον πρώτο πόλο.>>πιθανόν έτσι αλλά όχι και απαραίτητα.

    Υ/Γ Υπενθυμίζω και εδώ ότι, οι μονωτήρες ανάρτησης των αγωγών και οι μονώσεις της γεννήτριας είναι ιδανικές – αν είναι δυνατόν αυτό -.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. #128
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Ηλία, επειδή μου τα γράφεις πολύ μπερδεμένα, δεν κατάλαβα ποιες είναι οι απορίες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #129
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλία, επειδή μου τα γράφεις πολύ μπερδεμένα, δεν κατάλαβα ποιες είναι οι απορίες...

    Αναδιατυπώνω το 127 δικό μου post.
    Ερωτήσεις – συμπληρώσεις; Στο 112 postτου Φίλιππα ( FILMAN)
    1)<< Όχι, το ρεύμα θα είναι με μεγάλη προσέγγιση 0.>> γιατί με μεγάλη προσέγγιση 0 και όχι 0 γιατί έχεις αυτή την επιφύλαξη αν συνεχίζεις να επικαλήσε αυτό << Λόγω της πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας του πρώτου κόμβου >> σου απαντώ χωρητικότητα μπορεί να έχει, αλλά δεν τον βοηθά σε τίποτα στην προκειμένη περίπτωση, είναι σαν να έχεις 1 πυκνωτή 50 μF εκφορτισμένο στο ράφι.
    2) τι άλλο μπορούμε να κάνομε για να έχομε ρεύμα = 0; αν δεν έχομε .
    3) << το δυναμικό στον πρώτο κόμβο θα είναι σχεδόν σταθερό σε σχέση με το έδαφος (με άγνωστη όμως τιμή)>> που εμποδίζεσαι να αποφανθείς για την τιμή –αν έχει -.
    4) << και η γεννήτρια αυτό που θα κάνει θα είναι να μεταβάλλει το δυναμικό του μονωμένου πόλου >> θα μπορούσα να πω εγώ συμπληρωματικά με σημείο αναφοράς, τον άλλο πόλο μέχρι τη σφαίρα και μόνο ;.
    5) << ημιτονοειδώς κατά +/- (20 √2) / √3 V σε σχέση με τον πρώτο πόλο.>> πιθανόν έτσι αλλά όχι και απαραίτητα.
    Αυτά δικά σου από 112 post αυτά δικά μου
    Υ/Γ Υπενθυμίζω και εδώ ότι, οι μονωτήρες ανάρτησης των αγωγών και οι μονώσεις της γεννήτριας είναι ιδανικές – αν είναι δυνατόν αυτό -.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #130
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Ηλία δες το συνημμένο. Είναι το ισοδύναμο κύκλωμα όπου οι στατικές χωρητικότητες έχουν αντικατασταθεί από πυκνωτές. Λόγω της πολύ μεγαλύτερης χωρητικότητας του C1 έναντι του C2, σχεδόν όλη η εναλασσόμενη τάση της γεννήτριας θα εμφανιστεί στα άκρα του C2. Στα άκρα του C1 η εναλασσόμενη τάση θα είναι πολύ μικρή. Αντίθετα η συνεχής τάση εκεί (που μπορεί να υπάρχει, μπορεί και όχι) μπορεί να είναι οποιαδήποτε. Το ρεύμα που θα διαρρέει το όλο κύκλωμα θα είναι σχεδόν μηδέν λόγω της απειροελάχιστης χωρητικότητας του C2. Ελπίζω να απάντησα σε αυτά που με ρώτησες.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg α.JPG (18,9 KB, 36 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 13 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 23 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας