Σελίδα 17 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 7 15 16 17 18 19 27 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 161 έως 170 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #161
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Νά ΄σαι καλά, Γιώργο, ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #162
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #163
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ευχόμαστε συλλυπητήρια και πολύ δύναμη στην οικογένειά του ΤΑΚΗ Κ44


    http://www.radiofono.gr/node/4344

    Προτείνω στα hlektronika gr να βάλει μια μαύρη κορδελιτσα ( για λίγο) ως ένδειξη ,


    & ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑΣ

    Ειναι κατι που πάντα είναι στο μυαλό μας ,,,,,,,,,αλλά πρέπει συνέχεια να το ξαναθυμίζουμε

    Πηγή: Ερασιτέχνες των FM και AM Ξάνθης, Satleo Forum, Anodos Forum

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 12-06-14 στις 22:33

  4. #164
    Μέλος
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    246

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχόμαστε συλλυπητήρια και πολύ δύναμη στην οικογένειά του ΤΑΚΗ Κ44


    http://www.radiofono.gr/node/4344

    Προτείνω στα hlektronika gr να βάλει μια μαύρη κορδελιτσα ( για λίγο) ως ένδειξη ,


    & ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑΣ

    Ειναι κατι που πάντα είναι στο μυαλό μας ,,,,,,,,,αλλά πρέπει συνέχεια να το ξαναθυμίζουμε

    Πηγή: Ερασιτέχνες των FM και AM Ξάνθης, Satleo Forum, Anodos Forum
    Πιο αόρατος είναι ο κίνδυνος από υποξία παρά από το ρεύμα. Γιατί όσοι αχολούνται με ρεύμα ξέρουν τουλάχιστον θεωρητικά τι παίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #165
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Κρίμα στον άνθρωπο. Μια στιγμή απροσεξίας φτάνει για να κοστίσει σε κάποιον τη ζωή του. Κουράγιο στους δικούς του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #166
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Καλό του ταξίδι
    Κρίμα για τον άνθρωπο που απλά έκανε το χόμπι του και συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

    Ισχύει όμως αυτό που άκουσα ότι δεν ήταν και πολύ σχετικός με ηλεκτρονικά και ότι τον πομπό του τον είχε κατασκευάσει κάποιος από Αργολίδα μεριά (γνωρίζω και το ψευδώνυμό του) και του έδινε οδηγίες από αέρα για το τι να αλλάξει στον πομπό για να ακουστεί καλύτερα?
    Αν ναι μήπως αυτό από τη μια θα πρέπει να γίνει μάθημα σε όλους όσους θέλουν απλά έναν πομπό να παίξουν πως καλύτερα είναι ή να μην το κάνουν καθόλου, ή να αγοράσουν έναν επαγγελματικό πομπό, με ότι συνεπάγεται αυτό και από την άλλη μήπως η οικογένειά του θα πρέπει να κινηθεί νομικά εναντίον του κατασκευαστή?
    Ξέρω, θα πείτε τι φταίει ο κατασκευαστής... Αυτός έναν πομπό κατασκεύασε σε ένα φίλο του ή δεν ξέρω τι, μπορεί και δωρεάν.
    Φυσικά και φταίει! Όπως έφταιγα και εγώ και ο καθένας μας που κατασκεύαζε και πουλούσε πομπούς στον καθένα που δεν είχε τις στοιχειώδες γνώσεις να προφυλαχθεί από τις υψηλές τάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  7. #167
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Ίσως είμαι λίγο 'εκτός χρόνου'.... Ωστόσο, δεν νομίζω, ότι φταίνε οι αυτοκινητοβιομηχανίες, αν ο Χ-οδηγός πήρε 'Νύχτα' το δίπλωμα (αν έχει κιόλας), με αποτέλεσμα να σκοτωθεί στην πρώτη κολόνα....

    Ας είναι συγχωρεμένος ο άτυχος άνθρωπος.... Αλλά ας μην ψάχνουμε πάντοτε μακρυά μας για υπευθύνους...
    Παρακαλώ! Ας μην παρεξηγηθώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #168
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως είμαι λίγο 'εκτός χρόνου'.... Ωστόσο, δεν νομίζω, ότι φταίνε οι αυτοκινητοβιομηχανίες, αν ο Χ-οδηγός πήρε 'Νύχτα' το δίπλωμα (αν έχει κιόλας), με αποτέλεσμα να σκοτωθεί στην πρώτη κολόνα....
    Καμία παρεξήγηση, αλλά συγκρίνεις τα αυτοκίνητα που έχουν σχεδιαστεί από επιστήμονες και για να βγει ένα μοντέλο στην κυκλοφορία έχουν σπάσει δεκάδες σε crash test και έχουν ένα κάρο ασφαλιστικά, με έναν πομπό που έχω κατασκευάσει εγώ που απλά ξέρω να πιάνω το κολλητήρι χωρίς κανένα ασφαλιστικό?
    Σαφώς και είναι συνυπεύθυνος και ο χρήστης του πομπού, αλλά αν ήταν επαγγελματικός μήπως θα τη γλίτωνε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  9. #169
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παίδες Πολλή Καλημέρα σας!
    Μολονότι έκανα μαθήματα ηλεκτρολογίας από μικρός (μαθητής στο Ζάννειο του Πειραιά) και Ηλεκτρονικής στο ίδιο σχολειό, σπούδασα Φυσική στο Πανεπιστήμιο.
    Η Φυσική μου έμαθε πόσο αλληλένδετα είναι όλα αυτά.
    Όμως έμαθα και κάτι άλλο βασικό... Θεωρία Πιθανοτήτων και Στατιστική!!!
    Έτσι, στην πορεία, άρχισα να κατανοώ ότι όσο περισσότερο ασχολείσαι με κάτι, τόσο αυξάνουν δραματικά και οι πιθανότητες να 'πέσεις' στους κινδύνους αυτού του 'κάτι'!
    Είναι λογικό... Όποιος ασχολείται είτε επαγγελματικά, είτε ερασιτεχνικά, με την Ηλεκτρολογία, να διατρέχει πολύ περισσότερο κίνδυνο Ηλεκτροπληξίας, απ' όσο κάποιος, που ασχολείται με τα Γραμματόσημα.
    Ιδιαίτερα, αν ο επαγγελματίας θεωρήσει ότι εξοικειώθηκε κι έγινε 'κύριος' του αντικειμένου του, τότε ο αντίστοιχος κίνδυνος αυξάνεται πάρα πολύ.
    Έχω δει πολλούς φουρνάρηδες με σοβαρό έγκαυμα κάπου στο σώμα τους... Κι η φωτιά, όπως κι ο ηλεκτρισμός, δεν 'αστειεύεται'! Φυσικοί, ή/και Γιατροί εξειδικευμένοι με ακτινοβολίες, πόσες φορές 'παίζουν κρυφτούλι' με τον Καρκίνο; Ε! Σε κάποια στιγμή, θα βρει κάποιον από αυτούς, και θα τον σκοτώσει με δύσκολο θάνατο...

    Προσωπικά, όταν έχω να κάνω με υψηλή τάση, ιδρώνω από αγωνία, μολονότι έχω πάρει -κάθε φορά- τα μέτρα του πρωτάρη (ό,τι πιο αυστηρό). Πιστεύω ότι όσο περισσότερο σεβασμό (ως/και φόβο) δείχνω απέναντι π.χ στον Ηλεκτρισμό, τόσο περισσότερο μειώνω τις πθανότητές μου για Ηλεκτροπληξία.

    Παρ' όλα αυτά, όμως... Όσο περισσότερο ασχολείται κανείς με ο,τιδήποτε, τόσο αυξάνει και τις πιθανότητες να συναντήσει και την 'στραβή' περίπτωση! Νομίζω ότι είναι Μαθηματικός Κανόνας της Στατιστικής αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #170
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες Πολλή Καλημέρα σας!
    Μολονότι έκανα μαθήματα ηλεκτρολογίας από μικρός (μαθητής στο Ζάννειο του Πειραιά) και Ηλεκτρονικής στο ίδιο σχολειό, σπούδασα Φυσική στο Πανεπιστήμιο.
    Η Φυσική μου έμαθε πόσο αλληλένδετα είναι όλα αυτά.
    Όμως έμαθα και κάτι άλλο βασικό... Θεωρία Πιθανοτήτων και Στατιστική!!!
    Έτσι, στην πορεία, άρχισα να κατανοώ ότι όσο περισσότερο ασχολείσαι με κάτι, τόσο αυξάνουν δραματικά και οι πιθανότητες να 'πέσεις' στους κινδύνους αυτού του 'κάτι'!
    Είναι λογικό... Όποιος ασχολείται είτε επαγγελματικά, είτε ερασιτεχνικά, με την Ηλεκτρολογία, να διατρέχει πολύ περισσότερο κίνδυνο Ηλεκτροπληξίας, απ' όσο κάποιος, που ασχολείται με τα Γραμματόσημα.
    Ιδιαίτερα, αν ο επαγγελματίας θεωρήσει ότι εξοικειώθηκε κι έγινε 'κύριος' του αντικειμένου του, τότε ο αντίστοιχος κίνδυνος αυξάνεται πάρα πολύ.
    Έχω δει πολλούς φουρνάρηδες με σοβαρό έγκαυμα κάπου στο σώμα τους... Κι η φωτιά, όπως κι ο ηλεκτρισμός, δεν 'αστειεύεται'! Φυσικοί, ή/και Γιατροί εξειδικευμένοι με ακτινοβολίες, πόσες φορές 'παίζουν κρυφτούλι' με τον Καρκίνο; Ε! Σε κάποια στιγμή, θα βρει κάποιον από αυτούς, και θα τον σκοτώσει με δύσκολο θάνατο...

    Προσωπικά, όταν έχω να κάνω με υψηλή τάση, ιδρώνω από αγωνία, μολονότι έχω πάρει -κάθε φορά- τα μέτρα του πρωτάρη (ό,τι πιο αυστηρό). Πιστεύω ότι όσο περισσότερο σεβασμό (ως/και φόβο) δείχνω απέναντι π.χ στον Ηλεκτρισμό, τόσο περισσότερο μειώνω τις πθανότητές μου για Ηλεκτροπληξία.

    Παρ' όλα αυτά, όμως... Όσο περισσότερο ασχολείται κανείς με ο,τιδήποτε, τόσο αυξάνει και τις πιθανότητες να συναντήσει και την 'στραβή' περίπτωση! Νομίζω ότι είναι Μαθηματικός Κανόνας της Στατιστικής αυτό.
    Ετσι ειναι για τον νομο των πιθανοτητων αλλα δεν ειναι παντα κανονας.
    Αυτο που ΔΕΝ κανουμε εδω την ελλαδα ειναι να τηρουμε τους κανονισμους προστασιας ακομα και των ιδιων μας των εαυτων.Εβλεπα μηχανικους με παντελει αγνοια το κινδυνου σε χωρους με μεση ταση οι οποιοι μηχανικοι βαζαν υπογραφες για αδεια υποσταθμου.....
    Εχω πετυχει ανθρωπο να μετραει με δοκιμαστικο (μπαστουνι ) της τρεις φασεις γιατι δεν δουλευει και ο δευτερος μετασχματιστης και τελικα η τριτη φαση (μεση ταση υπενθυμιζω) να ειναι το εφεδρικο το καλωδιο τυλιγμενο διπλα στα ποδια του.
    Γνωρισα ανθρωπο που πηγε να μετρησει μεση με απλο δοκιμαστικο........
    Τραγικα πραγματα φιλε μου και ανευθυνοτητα καργα..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 17 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 7 15 16 17 18 19 27 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας