Σελίδα 26 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 16 24 25 26 27 28 36 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 251 έως 260 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #251
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaselPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικό μήνυμα από GR_KYROS

    Αν και γράφτηκαν σωστές απόψεις εδώ μέσα, τα παρακάτω θεωρείστε τα συμπλήρωμα προς ενημέρωση.

    Η αιτία της ηλεκτροπληξίας είναι η διαφορά δυναμικού που αναπτύσσεται μεταξύ δύο σημείων του ανθρώπινου σώματος. Όμως, αυτό που την καθιστά επικίνδυνη είναι η ένταση και η χρονική διάρκεια του ηλεκτρικού ρεύματος που προκαλείται, ιδιαίτερα στην περιοχή της καρδιάς.

    Στις χαμηλές τάσεις (50 V μέχρι 1000 V) διακρίνουμε τις παρακάτω περιοχές εντάσεων:
    (α) Ρεύματα από 1 mA μέχρι 10 mA προκαλούν μόνον ακίνδυνες μυϊκές συσπάσεις.
    (β) Ρεύματα από 10 mA μέχρι 25 mA δεν είναι επικίνδυνα, εκτός αν διαρκούν πολύ, για παράδειγμα μερικά λεπτά της ώρας.
    (γ) Ρεύματα από 25 mA μέχρι 75 mA είναι επικίνδυνα. Όταν διαρκούν περισσότερο από 30 δευτ., είναι θανατηφόρα, επειδή προκαλούν τη διακοπή της λειτουργίας της καρδιάς.
    (δ) Ρεύματα μεγαλύτερα από 75 mA προκαλούν τον θάνατο, ακόμη και αν διαρκέσουν κλάσματα του δευτερολέπτου.

    Η διέλευση ρεύματος από το ανθρώπινο σώμα επί μεγάλο χρονικό διάστημα ή ρεύματος μεγάλης έντασης προκαλεί εγκαύματα περισσότερο ή λιγότερο σοβαρά. Η επίδραση που έχει το ηλεκτρικό ρεύμα εξαρτάται από τη φύση του. Το εναλλασσόμενο ρεύμα προκαλεί συσπάσεις των μυών και νευρικά choc. Το συνεχές ρεύμα προκαλεί ηλεκτρολυτική διάσπαση των φυσιολογικών υγρών του σώματος. Οι υψηλές τάσεις προκαλούν σχεδόν πάντοτε ανακοπή της καρδιάς και εσωτερικά εγκαύματα.

    Η αντίσταση της επιδερμίδας του ανθρώπινου σώματος κυμαίνεται από 5 kΩ μέχρι 100 kΩ, ανάλογα με τη θέση της στο σώμα και το είδος της επαφής με τον αγωγό (έντονη, απαλή επαφή κ.λ.π.). Επειδή το όριο ασφαλείας είναι τα 10 mA, συμπεραίνουμε ότι τάσεις μικρότερες από 50 V είναι ακίνδυνες για τον άνθρωπο.
    Τα παραπάνω ισχύουν υπό κανονικές συνθήκες.
    Όμως, αν το σώμα είναι ιδρωμένο ή βρεγμένο, τότε η αντίσταση της επιδερμίδας μειώνεται σημαντικά. Έχει αποδειχθεί ότι η αντίσταση του ανθρώπινου σώματος στο ηλεκτρικό ρεύμα είναι συνάρτηση και της ψυχολογικής κατάστασης του ατόμου. Η κακή ψυχολογική κατάσταση και η κόπωση κάνουν τον άνθρωπο περισσότερο ευαίσθητο στον ηλεκτρισμό, αυξάνουν την πιθανότητα κακών χειρισμών και κατά συνέπεια αυξάνουν τους κινδύνους ηλεκτροπληξίας.




    Στο σημαντικό αυτό μήνυμα του GR_KYROS, επιτρέψτε μου μόνο μία μικρή προσθήκη.

    1. Στα 18 mA παρατηρείται σπασμός των μυών στα δάχτυλα των χεριών. Συνέπεια αυτού είναι η αδυναμία του πληγέντος να αποσυνδεθεί από τα ρευματοφόρα καλώδιά.

    2. Η αντίσταση χέρι-χέρι, όταν τα ρευματοφόρα καλώδια εφάπτονται τις δύο ανοιχτές πληγές είναι περίπου 600 Ω. Σε μία σπάνια περίπτωση καταγράφηκε θανατηφόρα ηλεκτροπληξία από τάση 32 V! (32V/600Ω = 53 mA).

    3. Είναι επικίνδυνο λάθος να νομίζουμε ότι δεν κινδυνεύουμε αν έρθουμε σε επαφή με τα καλώδια της ΔΕΗ. Πράγματι, αν τα χέρια είναι υγρά, τότε ο κίνδυνος είναι άμεσος και πολύ μεγάλος. Αλλά ακόμη και όταν τα χέρια είναι στεγνά, την πρώτη στιγμή το ρεύμα είναι 220V/100kΩ=2,2 mA, που είναι ακίνδυνο, αλλά είναι ακίνδυνο μόνο την πρώτη στιγμή! Ταυτόχρονα, τα σημεία επαφής με το δέρμα αρχίζουν να ιδρώνουν έντονα, λόγω ερεθισμού των ιδρωτοποιών αδένων. Συνέπεια αυτού είναι η ραγδαία μείωση της αντίστασης και αύξηση του ρεύματος σε επικίνδυνα επίπεδα τιμών.
    Βασίλειος.
    Αναφέρεστε σε mA
    Σε μένα έτυχε να κρατήσω 2 φάσεις σε 380 εναλασσόμενο με 160Α ασφάλειεςγια 4-6 sec δε θυμάμαι με κρατούσε καλά και δε με άφηνε.
    Τι θα έπρεπε να μου έχει συμβεί?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #252
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.330

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεστε σε mA
    Σε μένα έτυχε να κρατήσω 2 φάσεις σε 380 εναλασσόμενο με 160Α ασφάλειεςγια 4-6 sec δε θυμάμαι με κρατούσε καλά και δε με άφηνε.
    Τι θα έπρεπε να μου έχει συμβεί?
    Ααα, είμαι νέος στον χώρο των ηλεκτρικών, θα ήθελα να μου πεις λεπτομέρειες της ανωτέρω δοκιμής, να πατάω σε ξύλο? Έχω ακούσει ότι σε προστατεύει

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #253
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααα, είμαι νέος στον χώρο των ηλεκτρικών, θα ήθελα να μου πεις λεπτομέρειες της ανωτέρω δοκιμής, να πατάω σε ξύλο? Έχω ακούσει ότι σε προστατεύει

    Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk
    Σίγουρα να πατάς σε ξύλο ( να βρεις εκείνη την ώρα όμως...)
    Να μη σου τύχει σου εύχομαι ΠΟΤΕ κάτι ανάλογο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #254
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    αντί να πατάς ξύλο καλύτερα χτύπα ξύλο να μην σου τύχη.....

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (08-02-17)

  6. #255
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεστε σε mA
    Σε μένα έτυχε να κρατήσω 2 φάσεις σε 380 εναλασσόμενο με 160Α ασφάλειεςγια 4-6 sec δε θυμάμαι με κρατούσε καλά και δε με άφηνε.
    Τι θα έπρεπε να μου έχει συμβεί?
    Προφανώς ήταν πολύ στεγνά τα χέρια σου. Πώς ξέφυγες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (08-02-17)

  8. #256
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Το σωστό ερώτημα είναι "τι διαδρομή ακολούθησε το ρεύμα μέσα από το σώμα σου;".

    Αν πχ ακούμπησε τις δύο φάσεις με το ίδιο χέρι και φορούσες παπούτσια ηλεκτρολόγου και το άλλο χέρι το είχες "στην τσέπη", τότε η διαδρομή του ρεύματος θα περιοριζόταν μόνο στο χέρι σου και δε θα περνούσε από την καρδιά. Οπότε τη γλιτώνεις στην καλύτερη με τοπικό έγκαυμα.

    4 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (08-02-17)

  10. #257
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    δεν θα τον χτυπησε,απλο ειναι.Τα 160Α δεν παιζουν ρολο,και 16 να ηταν η ασφαλεια το ιδιο αποτελεσμα θα προκαλουσε.Αγιο ειχε.
    Και εγω καποτε σε ενα αυτοματισμο αφου βρηκα την γραμμη ) κοβω την ασφαλεια λυνω το καλωδιο και το στριβω (ευκαμπτο) με ενα αλλο μαζι για να τα τροφοδοτησω παραλληλα.Μολις το ξαναβαζω ακουω ενα ρελεδακι και οπλιζει και λεω κατι δεν παει καλα.Τελικα ειχα κοψει διπλανη ασφαλεια...........σε αριστα γειωμενο shelter ολα αυτα,Μονο καλο προφανως τα μονωμενα παπουτσια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #258
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 160Α δεν παιζουν ρολο,και 16 να ηταν η ασφαλεια το ιδιο αποτελεσμα θα προκαλουσε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #259
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Με τα δύο μου χέρια μία φάση ανα χέρι ξεχωριστό υγρός ο χώρος στο υπόγειο μηχανοστάσιο και προσπαθούσα να συνδέσω την παροχή του πίνακα της πισίνας.
    Κατάφερα να απενγκλωβιστώ βρίσκοντας τη δύναμη χτυπώντας τα χέρια μου πάνω στον πίνακα και τότε τάφησα έπεσα κάτω , κάνοντας να συνέλθω μισή ώρα....

    Μην εμπιστεύεστε ούτε τον κ@λο σας , εγώ εμπιστεύθηκα συνάδελφο που νόμιζε πως κατέβασε την ασφάλεια ενώ είχε κατεβάσει καποια άλλη....!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  13. #260
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Πολύ ύπουλος είναι και ο αέρας.
    Στα ηλεκτρικά η μετακίνηση γίνεται συνήθως με γρανάζια η ντίζες. Όταν η τάση κοπεί, συνήθως μένουν στη θέση τους.
    Στον αέρα, με τα έμβολα, δεν ισχύει τίποτα από αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 26 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 16 24 25 26 27 28 36 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας