Σελίδα 30 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 20 28 29 30 31 32 40 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 291 έως 300 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #291
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    μακαρι να ηταν ψητη.Κιμας εγινε οταν οηρε να παρει μπροστα και αυτη πεταχτηκε πανω στην φτερωτη..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #292
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ωρε φιλε, ασχημη εμπειρια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #293
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Τρελή εμπειρία...
    Δυστυχώς σε σχέση με τις οικίες,αυτές οι δουλειές έχουν πολύ βρώμα.
    Δεκάδες ψημένα ποντίκια σε μπάρες .
    Περιστέρια,περιττώματα αυτών..


    Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #294
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Νταξει στα πλοια μονο κατσαριδες παιζουν κι αυτες πλεον ευτυχως δεν παιζουν σχεδον καθολου.
    Με στερια το μονο που χα ασχοληθει ηταν καθαρες εγκαταστασεις σε νεα κτηρια οποτε δεν ειχα να αντιμετωπισω τετοια σεναρια (ειχα να αντιμετωπισω ομως δυο ηλιθιους που ειχαν βρει καλη ιδεα να κρυφτουν για να λουφαρουν μεσα στους μετασχηματιστες των υποσταθμων ...ευτυχως το ξερα και τους "αδειασα" πριν αρχισουμε να ανεβαζουμε διακοπτες)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #295
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomastropo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειχα επεξεργασια επομενως γραφω νεο

    Εν συντομια θα το πω.. Καποτε με καλεσαν σε εφορια γιατι δεν δουλευαν οι αντλιες λυμματων και η βρωμα απο το υπογειο εβγαινε εως το ισογειο.
    Φορεσα μασκα (το κεντρικο σημειο ειναι τα ΜΑΠ) και κατεβηκα με το διευθυντη εως το υπογειο γιατι ναι μεν ειχε κλειδια για το υπογειο μεσω ανελκυστηρα δε γιατι θα μου εδειχνε και που ηταν.
    Μου ξεκλειδωσε την πορτα του μηχανοστασιου και μου ειπε τωρα κανε εσυ καλα...
    Ανοιγοντας τα σκ@τ@ ειχαν γινει τσιχλα και κολαγαν τα παπουτσια μου.

    Βρισκω τον πινακα των αντλιων και ειδα στην προσοψη οθονη με αλαρμ αναμμενα και στις 2
    Κατι δεν μου πηγαινε καλα στα καναλια τις σχαρες και στα καπακια τους νομιζα πως ειχα παραισθησεις εβλεπα κατι μαυρα στα ακρα στα καπακια...
    Δεν ειχα πολυ χρονο λογω της μυρωδιας και ανοιξα δυσκολα το πορτακι του πινακα να μετρησω μοτερ

    Μολις ανοιγω την πορτα μια βροχη απο μαυρες μεγαλες κατσαριδες επεσε πανω μουκυριολεκτικα με ποτισαν μπηκαν απο το πουκαμισο και εβγαιναν απο τα μπατζακια μου...
    Αφου συνηλθα απο το σοκ μετρησα δειλα δειλα τα μοτερ οκ ηθελαν μονο ρεσετ και αν επιανε...
    Για καλη μου τυχη δουλεψαν κ οι 2 μετα απο λιγο σταματησε η 2η και βγηκα εξω να ξεσκονιστω απο τους εισβολεις χαχαχα
    Αργοτερα σταματησε και η 1η και εδιωξα τις ρημαδες απο τον πινακα τουλαχιστον.
    Απο τις εσχαρες δεν ειχα παραισθησεις τελικα ηταν γεματες μαυρες κατσαριδες..
    Τι ΜΑΠ και μ@λ@κιες σκεφτηκα τι θα επρεπε να φοραω ? Ειδικη στολη ,...αν το ηξερα!
    Είσαι παλικάρι φίλε μου , εγώ δεν θέλω να τις βλέπω .
    Από ότι κατάλαβα το υπόγειο ήταν μόνιμα πλυμηρισμενο .
    Δεν μας είπες τι έγινε στο τέλος τελικά ?

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #296
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νταξει στα πλοια μονο κατσαριδες παιζουν κι αυτες πλεον ευτυχως δεν παιζουν σχεδον καθολου.
    Με στερια το μονο που χα ασχοληθει ηταν καθαρες εγκαταστασεις σε νεα κτηρια οποτε δεν ειχα να αντιμετωπισω τετοια σεναρια (ειχα να αντιμετωπισω ομως δυο ηλιθιους που ειχαν βρει καλη ιδεα να κρυφτουν για να λουφαρουν μεσα στους μετασχηματιστες των υποσταθμων ...ευτυχως το ξερα και τους "αδειασα" πριν αρχισουμε να ανεβαζουμε διακοπτες)
    Απο τετοια ,αλλο τιποτα υπηρχε ενας παππους που εκανε αλλαγη σε πυροσβεστηρες οροφης !!!!μεσα στον χωρο μετασχηματιστων (μελετες μηχανικων!!) υπο ταση..Δυστηχως εχω δει και εχω ακουσει παρα πολλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #297
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι παλικάρι φίλε μου , εγώ δεν θέλω να τις βλέπω .
    Από ότι κατάλαβα το υπόγειο ήταν μόνιμα πλυμηρισμενο .
    Δεν μας είπες τι έγινε στο τέλος τελικά ?

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Αφου πηρε και η 2η αντλια φαινεται ξεκολλησαν απο τις φτερωτες τους ολα τα σκ@τ@ και αδειασαν οι δεξαμενες...δεν ξαναπηραν μπροστα υπαρχει εως τωρα περιθωριο να γεμισουν παλι χαχα δε με φωναξαν ξανα!
    Εκτος απο το μπανιο μου λουστηκα και με ασπρο οινοπνευμα..σημερα εχω ασπρισει λιγακι και η γυναικα με βρισκει πιο γοητευτικο χεχε!! αλλα που να ηξερε τι περασα
    Ευτυχως δεν πηρα καποιο μικροβιο απο τα λυμματα οπως ενας φιλος υδραυλικος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #298
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    καλισπερα με εχει χτυπιση πολλεσ φορεσ το ρευμα τουλαχιστον 3 την μια φορα επιανα πλακετα μητρικη του υπολογιστη και ειχε ταση και μου εκανε τρυπα σε ενα δαχτυλο μια αλλη φορα απο τροφοδοτικο υπολογιστη ειχα παθει εγκαυμα και αλλεσ 2 φορεσ την μια απο αυτεσ ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατη δεν πεθανα ειχα πιαση κοματι φισ καλωδιου τηλεορασησ που ειχε κοληση στην τρυπα τησ μπριζας και ειμουνα χωρησ παπουτσια αλλα με καλτσες και θυμαμε αλλη μια φορα στην σχολη στο τελευταιο μαθημα στο εργαστειριο ειχαμε μια ασκηση για εκηνηση τριφασικου κινητηρα την εκανα σωστα αλλα εκι που ητανε το κουμπι σταρτ στην οισοδο του ρευματος ειχα κανη την διακλαδωση των καλωδιων σε μορφη σταυρου και πατησα το σταρτ και αγκιξα το καλωδιο και μου τιναξε δυνατα το χερι πολυ αλλα δεν πονεσα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #299
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagiotis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλισπερα με εχει χτυπιση πολλεσ φορεσ το ρευμα τουλαχιστον 3
    3 ειναι πολλες?



    την μια φορα επιανα πλακετα μητρικη του υπολογιστη και ειχε ταση και μου εκανε τρυπα σε ενα δαχτυλο
    αν η μητρικη ταυτοχρονα εγινε καρβουνο πρεπει να πεσε ταυτοχρονα κεραυνος στα καλωδια της ΔΕΗ.
    Αν δεν, τοτε ξεχασες να πεις και για το θαυμα οπου η τρυπα εκλεισε δια μαγειας μολις ξυπνησες

    μια αλλη φορα απο τροφοδοτικο υπολογιστη ειχα παθει εγκαυμα
    αντε αν και ψιλοακραιο αυτο πες πως υπο συνθηκες παιζει να γινει...
    Υπο τετοιες συνθηκες ομως που πονταρω ενα τριαξονικο μπυρες πως συνεβει στο ιδιο ονειρο με την πρωτη περιπτωση...


    και αλλεσ 2 φορεσ την μια απο αυτεσ ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατη δεν πεθανα ειχα πιαση κοματι φισ καλωδιου τηλεορασησ που ειχε κοληση στην τρυπα τησ μπριζας και ειμουνα χωρησ παπουτσια αλλα με καλτσες
    ναι οταν το κανουμε αυτο συνηθως πεθαινουμε...

    οσο για το τελευταιο με το starter δε καταλαβα χριστο... διαβαζοντας το προσπαθουσα να βγαλω τα ματια μου για να μη βλεπω την "οισοδο" στο "εργαστειριο"


    σοβαρα τωρα, ειναι παρενεργεια της ωρας να τρολλαρει καποιος ενα τοσο σοβαρο θεμα?
    Οχι τιποτε αλλο αλλα κυκλοφορουν και πιτσιρικια που ξερουν -βασικα ολοι το ξερουν- οτι και με τη γλωσσα να ποιασουν τη mobo δε παθαινουν τιποτα, και ΙΣΩΣ να βγαλουν κανενα συμπερασμα οτι δε τους χτυπαει το ρευμα και να αγνοησουν τους πραγματικους κινδυνους.
    Και αντε να το τεντωσω οτι πραγματι μπορει να χες κανα κουρελι psu και να χες διαρροη στο mobo και να σε ψιλοχτυπησε πραγματικα (αλλα ο υπολογιστης να λειτουργουσε κανονικα!!! ) εγκαυματα και τρυπες ρε ανθρωπε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 01-02-18 στις 03:56

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (04-06-19)

  11. #300
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Νίκο το ηλεκ.ρευμα κάνει τρύπα και όμως.ημουν δεν ήμουν 12 και έκανα μια πατέντα (από μικρά το έχουμε στο αίμα μας) να 'κλειδωνω' το αρμόνιο μου(από αυτό τελικά δεν έμαθα ποτέ) βγάζοντας την παροχή,χωρίς να φαίνεται,με δύο φις τύπου μπανάνα.
    Στις δοκιμές όλα πήγαν καλά,στην παρουσίαση είχα την ατυχία να πιάσω εκεί που είναι το βιδακι και δυστυχώς την τρύπα δεν την απεφύγα (βάθος περιπου 6-7χιλ.).εννοείται τότε τα ρελέ δεν τα γνωρίζαμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 30 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 20 28 29 30 31 32 40 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 08:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 23:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 21:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 20:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας