Σελίδα 41 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 31 39 40 41 42 43 51 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 401 έως 410 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #401
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Γιάννη πες μου ότι το κίτρινο κατσαβίδι επάνω στον μονταρισμένο πίνακα το αγόρασες από Ελλάδα και δεν το βρήκες Αγγλία? όχι ότι θα είχα πρόβλημα να έφτανε η χάρη του μέχρι έξω μιας και είναι πολύ καλό αν εξαιρέσουμε την ποιότητα του πλαστικού του.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #402
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ρολοι ειναι μεσα στο σπιτι?
    1.Ποσα kva παροχη ειναι?(το συγκεκριμενο που δειχνει η φωτο για ποσα μ² σπιτι?)
    2.τι διατομη αγωγων ειναι?25mm²?
    3.Βλεπω στο ρολοι δεν εχει ασφαλειες.Διακοπτης δεν ειναι?
    4.100Α διακοπτης,80Α ρελε.Εχει μεγαλες καταναλωσεις το σπιτι?Επειδη βλεπω και μικροαυτουματους 32Α και 40Α.Σε ολα επιτοιχες ειναι οι εγκαταστασεις?
    4.H wylex καλη μαρκα?

    σε επρηξα


    ΥΓ.να μονωσει τις σωληνες του καυστηρα ...... χαχααχαχαχχα
    Το κουτί του ρολογιού είναι έξω από το σπίτι εντοιχιζόμενο , ο πίνακας πρέπει να είναι τοποθετημένος σε απόσταση έως και 3 m από το ρολόι , εάν είναι πιο μακριά τότε μπαίνει ασφαλοδιακοπτης μέσα στο κουτί , οι παροχές εδώ για σπίτια είναι στα 100Α , η μικρότερη που θα βρεις είναι 80Α , το συγκεκριμένο σπίτι είναι δύο ορόφων με εσωτερική σκάλα στα 320 τετραγωνικά και 30 τετραγωνικά γκαράζ, για 100Α παροχή τα καλώδια πρέπει να είναι 25αρια με 16αρη στην γείωση , κάτω από το ρολόι στο γκρί κουτί είναι η ασφάλεια , εάν κανείς ζούμ γράφει 100Α BS1361, η παροχή είναι TN-C-S σου προσφέρει γείωση , δεν χρειάζεται ηλεκτρόδιο , η συγκεκριμένη έχει αντίσταση βρόχου 0.09Ω , οι 32Α μικρό αυτόματοι είναι για τής πρίζες( ring ) κύκλωμα δακτύλου, η 40Α είναι για ηλεκτρική κουζίνα 11kw, οι εγκαταστάσεις διαφέρουν κατασκευαστικά ανάλογα με την κατασκευή του κτιρίου , η wylex είναι πολύ καλή ανάλογη της Eton και άλλων επωνύμων Γερμανικών , το σπίτι έχει πουληθεί εδώ και καιρό οπότε όλες οι μονώσεις έχουν μπει στην θέση τους, τώρα περί του αρχικού θέματος , σήμερα είχα annual inspection από το NICEIC ο inspector καινούργιος και πολύ μάλ😤😤ας τον πήγα σε τρεις εγκαταστάσεις , της έκανε φύλο και φτερό άνοιξε τον πίνακα και τσεκαρε ακόμη και αν οι βίδες έχουν σφίξει στα 2,6 και 2,9 n ,άνοιξε κουτιά διακλάδωση , κατέβασε spot lights , extractor fans , πρίζες διακόπτες , τριφασικές παροχές μοτέρ ,αντλίες , με έτρεχε επί 5 ώρες, το καλό είναι ότι δεν βρήκε να πει τίποτα όλα μια χαρά , σε διάφορες ερωτήσεις που του έκανε μου απάντησε τα εξής , κάθε εγκατάσταση από εδώ και πέρα θα πρέπει να έχει surge protector , και όσο για τα AFD αυτά θα πρέπει να τοποθετούνται σε commercial και industrial εγκαταστάσεις όσο για της οικιακές εγκαταστάσεις εμείς θα πρέπει να ενημερώσουμε τον πελάτη για το τι είναι , τι δουλειά κάνει , και ποια είναι τα benefits τής τοποθέτησης αυτών και εάν θέλει να τοποθετηθούν, αυτό που δεν καταλαβαίνουν αυτοί του NICEIC είναι ότι κανείς (από τούς πελάτες) δεν θα θέλει να διαθέσει £5000 επιπλέον στην τιμή μιας εγκατάστασης , μόνο για ένα πίνακα

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alpha uk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (14-01-19)

  4. #403
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη πες μου ότι το κίτρινο κατσαβίδι επάνω στον μονταρισμένο πίνακα το αγόρασες από Ελλάδα και δεν το βρήκες Αγγλία? όχι ότι θα είχα πρόβλημα να έφτανε η χάρη του μέχρι έξω μιας και είναι πολύ καλό αν εξαιρέσουμε την ποιότητα του πλαστικού του.
    Όχι Γιάννη μου Ελληνικό είναι το κατσαβίδι και μάλιστα παίρνω κάμποσα όταν έρχομαι Ελλάδα , παραγγελίες από Άγγλους φίλους γιατί τους αρέσουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #404
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Τα βρίσκω πολύ υπερβολικά αυτά , οκ για τι συναγερμό και τις κάμερες αλλά να το βάλεις σε κάθε καλώδιο είναι υπερβολή .
    Θα έβαζα ασφαλειοδιακοπτη να κόβει και τον ουδέτερο και έτσι βρίσκεις εύκολα τη διαρροή .

    Χίλιες φορές να δώσω τα λεφτά σε επιτηρητή φάσης και ουδέτερου και σε κανενα αντικεραυνικο

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (14-01-19)

  7. #405
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    O inspector μπορεί να σε ταλαιπώρησε Γιάννη οκ ήταν υπερβολικός , μα κανονικά έτσι θα έπρεπε να γίνεται και εδώ στη χώρα μας και όχι μόνο έπειτα από καταγγελία να έρχεται κλιμάκιο για αυτοψία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #406
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι Γιάννη μου Ελληνικό είναι το κατσαβίδι και μάλιστα παίρνω κάμποσα όταν έρχομαι Ελλάδα , παραγγελίες από Άγγλους φίλους γιατί τους αρέσουν
    βρε το ξέρω ότι είναι Ελληνικό. έχω γνωρίσει και τον κατασκευαστή. τα κατσαβίδια του και η γκάμα που βγάζει δεν παίζονται. του είχα επισημάνει τότε την ποιότητα του πλαστικού αν βελτιώσει τα κατσαβίδια θα γίνουν ανάρπαστα παντού(εντός και εκτός). αλλά μικρή βιοτεχνία και φόβος να επενδύσουν λίγα παραπάνω..... κρίμα γιατί δεν τα βρίσκεις( εγώ δηλαδή) και εύκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #407
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    374

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε το ξέρω ότι είναι Ελληνικό. έχω γνωρίσει και τον κατασκευαστή. τα κατσαβίδια του και η γκάμα που βγάζει δεν παίζονται. του είχα επισημάνει τότε την ποιότητα του πλαστικού αν βελτιώσει τα κατσαβίδια θα γίνουν ανάρπαστα παντού(εντός και εκτός). αλλά μικρή βιοτεχνία και φόβος να επενδύσουν λίγα παραπάνω..... κρίμα γιατί δεν τα βρίσκεις( εγώ δηλαδή) και εύκολα.
    Για ποιο κατσαβιδι λετε ποιας εταιρειας? (τσίμπησα εγω τωρα...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #408
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koxlas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο κατσαβιδι λετε ποιας εταιρειας? (τσίμπησα εγω τωρα...)
    https://www.hlektronika.gr/forum/sho...t=77412&page=6

    http://www.ts-electric.gr/363-katsavidia-dokimastika
    http://www.meidanis.gr/dokimastiko-k...-105-100d.html

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    George37 (17-01-19), kioan (17-01-19), koxlas (16-01-19)

  12. #409
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ένα ακόμα τραγικό συμβάν ηλεκτροπληξίας συνανθρώπου μας .

    https://argonafplia.gr/2019/02/26/%c...5%cf%85%cf%84/

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (15-03-19)

  14. #410
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα ακόμα τραγικό συμβάν ηλεκτροπληξίας συνανθρώπου μας .

    https://argonafplia.gr/2019/02/26/%c...5%cf%85%cf%84/
    από το άρθρο...
    << Κατά την διάρκεια των εργασιών, καλώδια από μια κολώνα της ΔΕΗ τον ενοχλούσαν και πήρε την πρωτοβουλία να πάει να τα αφαιρέσει.>>

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (28-02-19)

Σελίδα 41 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 31 39 40 41 42 43 51 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας