Σελίδα 58 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 8 48 56 57 58 59 60 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 571 έως 580 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #571
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο ότι βλέπω, ναι ίδια είναι...
    Οπότε αν είναι ίδια (δεν έχει επιλεκτικότητα 30ma το κεντρικό & 30ma του μπάνιου ) Στο βίντεο είναι τα δεξιά ρελέ προστασίας
    Ενώ αν το κεντρικό είναι 30ma ( 100 ma περιπτώσεις πιο κεντρικού ρελέ ) και το επιλεκτικό π.χ. 10ma ...... στο βίντεο απεικονίζεται το αποτέλεσμα των αριστερών ρελέ προστασίας
    https://www.youtube.com/watch?v=s-V9hycWgvs&t=54s

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 08-11-23 στις 18:40

  2. #572
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε αν είναι ίδια (δεν έχει επιλεκτικότητα 30ma το κεντρικό & 30ma του μπάνιου ) Στο βίντεο είναι τα δεξιά ρελέ προστασίας
    Ενώ αν το κεντρικό είναι 30ma ( 100 ma περιπτώσεις πιο κεντρικού ρελέ ) και το επιλεκτικό π.χ. 10ma ...... στο βίντεο απεικονίζεται το αποτέλεσμα των αριστερών ρελέ προστασίας
    https://www.youtube.com/watch?v=s-V9hycWgvs&t=54s
    Επιλεκτικό δεν το κάνει η μεγαλύτερη ονομαστική του τιμή αλλά ο τύπος του.Μπορει και τα δυο να είναι 0.003Α

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #573
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιλεκτικό δεν το κάνει η μεγαλύτερη ονομαστική του τιμή αλλά ο τύπος του.Μπορει και τα δυο να είναι 0.003Α
    Δεν αμφιβάλλω για τους τύπους , άλλωστε τα διαβάσαμε αυτά στο # 561 .
    Αλλά όσο αφορά το κεντρικό ρελέ , και από διάφορα που διαβάζω , το κεντρικό ρελέ "φορτώνεται" προσθετικά κάποια ma από κάθε ξεχωριστή γραμμή αλλά και από τον αριθμό φορτίων κάθε ξεχωριστής γραμμής .
    Ενώ τα επιλεκτικά όχι , το κεντρικό ρελέ έχει έναν λόγο παραπάνω να πέσει 1ο ή μαζί και ταυτόχρονα με το επιλεκτικό (ενώ το επιθυμητό είναι να πέσει μόνο το επιλεκτικό και όχι και το κεντρικό ρελέ ) και δεν νομίζω ο τύπος με ίδια ονομαστική τιμή διαρροής να λύνει τέτοια προβλήματα . Με διορθώνετε σε περίπτωση που κάτι έχω καταλάβει λάθος .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #574
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Επιλεκτικό ειναι το πρωτο ρελε στην σειρα εγκατάστασης.Αυτο που εχει την μεγαλύτερη εγκατασταση πανω του.
    Τα υπολοιπα ειναι κανονικα ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #575
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.485

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    <<Ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει και έναν διακόπτη bypass με τον οποίο δεν συμφωνούσα, αλλά τον έβαλε.>>
    Ο ηλεκτρολόγος πολύυ! βλάκας μην πω τίποτα άλλο ποιο κατάλληλο.
    <<Δεν έχει τύχει να χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσω.>> Ευτυχώς!
    <<Στέκει αυτή η συνδεσμολογία? ή τα έξτρα ΔΔΕ είναι απλά περιτά?>> απ ο,τι βλέπω ο vasilllis έχει πρόθεση να σου απαντήσει ανάμενε.
    Για κοίτα μήπως δεν σου έχει και... βάλει γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #576
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιλεκτικό ειναι το πρωτο ρελε στην σειρα εγκατάστασης.Αυτο που εχει την μεγαλύτερη εγκατασταση πανω του.
    Τα υπολοιπα ειναι κανονικα ρελε.
    Το 1ο ρελέ δεν μπορεί να λέγετε επιλεκτικό ( διότι είναι κίνηση ματ ότι αυτό πρέπει να εκμεταλλευθεί το μέγιστο των δυνατοτήτων ολόκληρης της εγκατάστασης ) ή πάρε το κι αλλιώς όπως με τις απλές ασφάλειες (που και εκεί θα χρησιμοποιήσεις το μέγιστο ολόκληρης της εγκατάστασης δεν μπορείς να την υποβιβάσεις σε μικρότερη του μέγιστου) . Στην συνέχεια ως 2ες ασφάλειες μπαίνουν οι επιλεκτικές 6Α 10Α Β10Α , C10A κτλ ανάλογα το είδος φορτίου κάθε γραμμής . Άρα το ίδιο υποθέτω και για τα ρελέ προστασίας . ( με την διαφορά ότι εδώ μιλάμε για ονομαστική τιμή διαρροής )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 09-11-23 στις 09:56

  7. #577
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    610

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κοίτα μήπως δεν σου έχει και... βάλει γείωση.


    Επειδή σας διαβάζω συχνά και συμφωνώ μαζί σας τις περισσότερες φορες, όμως με τον τρόπο σας συνηθίζετε να τα ισοπεδώνετε όλα, να σας πω εδώ ότι ο ηλεκτρολόγος δεν ήταν καθόλου βλάκας. Αντίθετα είναι μια χαρά άνθρωπος, φιλότιμος και εργατικός.
    Το γεγονός του bypass το έβαλε σε εμένα. Που έβλεπε ότι κάτι σκαμπάζω και ήξερε οτι καταλάβαινα τους κινδύνους και τις συνέπειες της χρήσης του.

    Αλλωστε, το γεγονός ότι δεν το έχω χρειαστεί 14 χρόνια μετά, αποδεικνύει την ποιότητα και την λεπτομέρεια της δουλειάς του. Και μάλιστα σε μια εγκατάσταση με διάφορες ίσως και παράλογες απαιτήσεις (για ένα οροφοδιαμέρισμα 100τμ, 4 ράγες στον πίνακα φουλ με ραγουλικό και οι 4).

    Οπότε αν δεν γνωρίζετε τι κάνει ο άλλος, καλό θα ήταν να κρατάτε την γνώμη σας για τον εαυτό σας.

    Και για να απαντήσω στην απορία σας, γείωση υπάρχει, στα θεμέλια, πάει βαθιά κάτω μέχρι τα πέδιλα την πολυκατοικίας, τα οποία είναι πρακτικά κάτω απο το επίπεδο του υδροφόρου ορίζοντα (στο Μοσχάτο βρίσκουμε νερό στα 2 μέτρα βάθος). Θεμελιακή την λένε, κάπω αλλιώς την λένε, δεν ξέρω... Η μέτρησή της όμως θυμάμαι μου είχαν πει οτι ήταν εξαιρετική...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nkarama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (09-11-23)

  9. #578
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.485

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επειδή σας διαβάζω συχνά και συμφωνώ μαζί σας τις περισσότερες φορες, όμως με τον τρόπο σας συνηθίζετε να τα ισοπεδώνετε όλα, να σας πω εδώ ότι ο ηλεκτρολόγος δεν ήταν καθόλου βλάκας. Αντίθετα είναι μια χαρά άνθρωπος, φιλότιμος και εργατικός.
    Το γεγονός του bypass το έβαλε σε εμένα. Που έβλεπε ότι κάτι σκαμπάζω και ήξερε οτι καταλάβαινα τους κινδύνους και τις συνέπειες της χρήσης του.

    Αλλωστε, το γεγονός ότι δεν το έχω χρειαστεί 14 χρόνια μετά, αποδεικνύει την ποιότητα και την λεπτομέρεια της δουλειάς του. Και μάλιστα σε μια εγκατάσταση με διάφορες ίσως και παράλογες απαιτήσεις (για ένα οροφοδιαμέρισμα 100τμ, 4 ράγες στον πίνακα φουλ με ραγουλικό και οι 4).

    Οπότε αν δεν γνωρίζετε τι κάνει ο άλλος, καλό θα ήταν να κρατάτε την γνώμη σας για τον εαυτό σας.

    Και για να απαντήσω στην απορία σας, γείωση υπάρχει, στα θεμέλια, πάει βαθιά κάτω μέχρι τα πέδιλα την πολυκατοικίας, τα οποία είναι πρακτικά κάτω απο το επίπεδο του υδροφόρου ορίζοντα (στο Μοσχάτο βρίσκουμε νερό στα 2 μέτρα βάθος). Θεμελιακή την λένε, κάπω αλλιώς την λένε, δεν ξέρω... Η μέτρησή της όμως θυμάμαι μου είχαν πει οτι ήταν εξαιρετική..
    .
    Πριν σας απαντήσω, θ΄ήθελα να μάθω ποιος ήταν ο λόγος ανάρτησης του 560 ποστ δηλ αυτό

    <<Μιας που το πιάσαμε το θέμα, να ρωτήσω και εγώ κάτι?
    Δηλώνω εξ αρχής οτι δεν είμαι ηλεκτρολόγος, ούτε ηλεκτρονικός.

    Στο σπίτι με τριφασική παροχή, έχω και ένα τριφασικό ΔΔΕ. Ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει και έναν διακόπτη bypass με τον οποίο δεν συμφωνούσα, αλλά τον έβαλε. Δεν έχει τύχει να χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσω.

    Τώρα στην φάση που πάει σε κάθε μπάνιο (και απο μια απο αυτές τις φασεις τροφοδοτεί και τον ηλιακό) ζήτησα και μου έβαλε ακόμα απο ένα ΔΔΕ, μονοφασικά. Οπότε το μπανιο και το βε-σε έχουν το καθένα το δικό τους ΔΔΕ (είναι σε 2 ξεχωριστές φάσεις).

    Στέκει αυτή η συνδεσμολογία? ή τα έξτρα ΔΔΕ είναι απλά περιτά? Η λογική ήταν, αν έχω κάποια διαροή στο μπάνιο (που υπάρχουν υγρασίες και νερά) να μην μου ρίχνει το κεντρικό ΔΔΕ, αλλά το δικό του. >>
    Ερωτώ γιατί αν πιστεύετε πως ο ηλεκτρολόγος δεν είναι βλάκας δεν θα τα γράφατε,επίσης δε θα ρωτούσατε και για τα 2 επί πλέον ΔΔΕ αν είστε σίγουρος ο,τι κάτι προσφέρουν μιας και τα έβαλε ο φιλότιμος ηλεκτρολόγος (κατόπιν δική σας επιθυμίας)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 09-11-23 στις 16:03
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  10. #579
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    610

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν σας απαντήσω, θ΄ήθελα να μάθω ποιος ήταν ο λόγος ανάρτησης του 560 ποστ δηλ αυτό

    <<Μιας που το πιάσαμε το θέμα, να ρωτήσω και εγώ κάτι?
    Δηλώνω εξ αρχής οτι δεν είμαι ηλεκτρολόγος, ούτε ηλεκτρονικός.

    Στο σπίτι με τριφασική παροχή, έχω και ένα τριφασικό ΔΔΕ. Ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει και έναν διακόπτη bypass με τον οποίο δεν συμφωνούσα, αλλά τον έβαλε. Δεν έχει τύχει να χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσω.

    Τώρα στην φάση που πάει σε κάθε μπάνιο (και απο μια απο αυτές τις φασεις τροφοδοτεί και τον ηλιακό) ζήτησα και μου έβαλε ακόμα απο ένα ΔΔΕ, μονοφασικά. Οπότε το μπανιο και το βε-σε έχουν το καθένα το δικό τους ΔΔΕ (είναι σε 2 ξεχωριστές φάσεις).

    Στέκει αυτή η συνδεσμολογία? ή τα έξτρα ΔΔΕ είναι απλά περιτά? Η λογική ήταν, αν έχω κάποια διαροή στο μπάνιο (που υπάρχουν υγρασίες και νερά) να μην μου ρίχνει το κεντρικό ΔΔΕ, αλλά το δικό του. >>
    Ερωτώ γιατί αν πιστεύετε πως ο ηλεκτρολόγος δεν είναι βλάκας δεν θα τα γράφατε,επίσης δε θα ρωτούσατε και για τα 2 επί πλέον ΔΔΕ αν είστε σίγουρος ο,τι κάτι προσφέρουν μιας και τα έβαλε ο φιλότιμος ηλεκτρολόγος (κατόπιν δική σας επιθυμίας)
    Η ερώτηση είναι σαφής. Αν δεν την καταλαβαίνετε, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  11. #580
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.485

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση είναι σαφής. Αν δεν την καταλαβαίνετε, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.
    Κατάλαβα α) Ο,τι κάποια στιγμή καταλάβατε ο,τι ο ηλεκτρολόγος ίσως είναι ψιλό.....που σας έβαλε παράκαμψη του Δδε και β). Αμφιβάλετε για την χρησιμότιτα (*) των δύο επί πλέον Δδε. (*) Δηλ όπως αυτά επιλέχτηκαν και συνδέθηκαν τα οποία μάλλον θα αποδειχθούν μούφα, πράγμα το οποίο απέφχομε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 58 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 8 48 56 57 58 59 60 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας