Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ ..ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΡΙΖΕΣ-ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΦΩΤΙΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2021
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή ΑΠΟΡΙΕΣ ..ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΡΙΖΕΣ-ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΑ

    Καλημέρα σας.
    Ευχαριστώ πολύ για τα ενδιαφέροντα σχόλια/θέματα που υφίστανται στο site. Τα θέρμα μου συγχαρήτηρια σε ολους σας.

    Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήση για την επίλυση των κάτωθι απορροιών μου σχετικά με δύο ηλεκτρολογικές εργασίες που επίκειται να γίνουν στην οικία μου??

    1)Θα μπορούσε κάποιος να με εξηγήση εαν ένα φωτιστικό εξωτερικού χώρου (τις φώτο νο 1) μπορεί να μετατραπεί σε εξωτερική πρίζα??Σε ποίες αρχές βασίζετε??Είναι αρκετά ασφαλές η μετατροπή του??

    2)Θα μπορούσε κάποιος να με εξηγήση το συστήμα ενός πολύπριζου(φωτο νο 2).Πρέπει να συνανταμε κάποιες διαφορές(π.χ. διαφορατικά Volt μεταξύ των υποδοχων που βαζουμε τις πριζες τον συσκευών,υφισταταται μήπως καποια μορφή γείωσης εντός πολύπριζου)???

    Ανωτέρω εργάσιες είναι να εκτελεστούν απο εξειδικευμένο ηλεκτρόλογο.Ευχαριστώ πολυ για την επικοινώνια. Με εκτίμηση
    20231111_110439.jpgPolish_20231031_162829172.jpg
    φωτο νο1 φωτο νο2

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή

    το εξω φως λογικα γινεται αν μπορουν να περαστουν τρια καλωδια (φαση ουδετερος γειωση) που να καταληγουν σε καποιο κουτι διακλαδωσης.και να βιδωθει στη θεση του φωτιστικου μπριζα εξωτερικου χωρου.ο ηλεκτρολογος που θα τα φτιαξει ξερει τι θα κανει.τα πολυμπριζα με σουκο υποδοχες εχουν ολα γειωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΦΩΤΙΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2021
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλημερα σας.. Σας ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Από πάνω από το φωτιστικό υπάρχει κάποια σκεπή?
    Ο χώρος είναι σκαλιά ? (δεν μου πολυ φαίνονται για σκάλες ) υπάρχει περίπτωση σε καταρρακτώδη βροχή ( χιόνια ) να γίνουν όλα μούσκεμα στην περιοχή φωτισμού ?
    Ναι μεν λέμε για πρίζες εξωτερικού χώρου (τούρμπο προστασία σε Ip στεγανότητας ) , αλλά υπάρχουν και όρια .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΦΩΤΙΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2021
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας. Ο χώρος που ειναι το φωτιστικό (φωτο 1) και προορίζεται να γίνει πριζα, πολύ σωστά αναρρωτιέστε είναι σκαλιά χωρίς κάποιο σκέπαστρο.Ο ηλεκτρολόγος που θα έρθει να (μετατρεψει) το φωτιστικό σε πρίζα(..πρίζα για φόρτιση κινητών τηλεφ.,μπαταριων ηλεκτρικου ποδηλάτου δηλ. απαίτησεις χωρίς πολλά φορτία) με είπε πως θα εινα καλά μονωμένη.Απλώς εγώ ήθελα να μάθω έτσι άπλα σε ποια η ποιες αρχές ηλεκτρολογίας βασίζεται η παραπάνω (μετατροπή). Σας ευχαριστώ θερμά για όλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.751

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πάνω από το φωτιστικό υπάρχει κάποια σκεπή?
    Ο χώρος είναι σκαλιά ? (δεν μου πολυ φαίνονται για σκάλες ) υπάρχει περίπτωση σε καταρρακτώδη βροχή ( χιόνια ) να γίνουν όλα μούσκεμα στην περιοχή φωτισμού ?
    Ναι μεν λέμε για πρίζες εξωτερικού χώρου (τούρμπο προστασία σε Ip στεγανότητας ) , αλλά υπάρχουν και όρια .
    Για την ιστορία και μόνο. Στην ταράτσα στο εξοχικό έχω δύο παροχές τις οποίες ναι μεν φοβόμουν για να είναι αιτία να πέφτει Το ρελέ αλλά από την άλλη τις χρειαζόμουν. Εβαλα στεγανές σούκο με καπάκι και σιλικονάρισα το πίσω μέρος της πρίζας που εφάπτεται με τον τοίχο ΄΄΄έχει και λάστιχο΄΄΄΄΄΄΄έχουν περάσει 5 χρόνια από πάνω ρίχνει ο θεός νερό με τους κουβάδες, και δεν τρέχει κάστανο./ Φυσικά δεν είναι και ενδεδειγμένο αλλά έχει γίνει και αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΦΩΤΙΟΣ Β Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Απλώς εγώ ήθελα να μάθω έτσι άπλα σε ποια η ποιες αρχές ηλεκτρολογίας βασίζεται η παραπάνω (μετατροπή)....
    μεταφορά ηλεκτρικής ενέργειας μέσω καλωδίων...
    Δεν ξέρω τι απάντηση περιμένεις.

    https://users.sch.gr/jabatzo/files/y..._final/__.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    konpan (12-12-23), mikemtb (10-12-23)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΦΩΤΙΟΣ Β Εμφάνιση μηνυμάτων
    .Ο ηλεκτρολόγος που θα έρθει να (μετατρεψει) το φωτιστικό σε πρίζα(..πρίζα για φόρτιση κινητών τηλεφ.,μπαταριων ηλεκτρικου ποδηλάτου δηλ. απαίτησεις χωρίς πολλά φορτία) με είπε πως θα εινα καλά μονωμένη.
    Υπάρχουν και λύσεις διαφορετικές , σχεδόν όλες οι μπαταρίες ξεκουμπώνουν από το ποδήλατο και τις φορτίζεις σε πιο σίγουρο μέρος . Ή αλλιώς
    https://www.youtube.com/watch?v=8bQooX3_lxM

    Όπως το είπες " μικρά φορτία " , και οι μπαταρίες ( που είναι μικρής χωρητικότητας ) θα φορτίζουν σχετικά γρήγορα με τον ήλιο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη konpan
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΣΑΜΟΣ
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Η απορία μου είναι: εφόσον έχεις ήδη αποτανθεί σε ηλεκτρολόγο και έχεις πάρει τις απαντήσεις για τις δουλειές που θα σου κάνει γιατί απευθύνεσαι στο forum? Δεν τον εμπιστεύεσαι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ιστορία και μόνο. Στην ταράτσα στο εξοχικό έχω δύο παροχές τις οποίες ναι μεν φοβόμουν για να είναι αιτία να πέφτει Το ρελέ αλλά από την άλλη τις χρειαζόμουν. Εβαλα στεγανές σούκο με καπάκι και σιλικονάρισα το πίσω μέρος της πρίζας που εφάπτεται με τον τοίχο ΄΄΄έχει και λάστιχο΄΄΄΄΄΄΄έχουν περάσει 5 χρόνια από πάνω ρίχνει ο θεός νερό με τους κουβάδες, και δεν τρέχει κάστανο./ Φυσικά δεν είναι και ενδεδειγμένο αλλά έχει γίνει και αυτό.
    Μπορείς για να είσαι ποιο σίγουρος για την υγρασία να: 1) Να ανοίξεις δυο τρύπες 5-8 mm (μια σε κάθε ήμισυ του κουτιού) στο κάτω μέρος για να φεύγουν τυχόν σταγόνες νερού.
    2) Να φτιάξεις με 150 cm2
    λεπτή γαζλβανιζέ λαμαρίνα, σε σχήμα Γ σκέπαστρο, και θα γίνει (γινόταν) Υπερ- τούρπο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κύκλωμα προστασίας υπερτασης με φιλτρα για πολυμπριζα
    By electronicpapaflessas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-17, 01:21
  2. Πριζες tv
    By george33 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-16, 13:18
  3. Πριζες σε κηπο
    By sotoulis13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-14, 23:59
  4. Πριζες διακόπτες Siemens
    By cosecon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-14, 14:17
  5. Αποριες σχετικα με τα τρανζιστορς
    By michaelcom in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-11, 11:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας