Σελίδα 31 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 21 29 30 31 32 33 41 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 301 έως 310 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #301
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο το ηλεκ.ρευμα κάνει τρύπα και όμως.ημουν δεν ήμουν 12 και έκανα μια πατέντα (από μικρά το έχουμε στο αίμα μας) να 'κλειδωνω' το αρμόνιο μου(από αυτό τελικά δεν έμαθα ποτέ) βγάζοντας την παροχή,χωρίς να φαίνεται,με δύο φις τύπου μπανάνα.
    Στις δοκιμές όλα πήγαν καλά,στην παρουσίαση είχα την ατυχία να πιάσω εκεί που είναι το βιδακι και δυστυχώς την τρύπα δεν την απεφύγα (βάθος περιπου 6-7χιλ.).εννοείται τότε τα ρελέ δεν τα γνωρίζαμε.

    τα καψιματα και τις τρυπες τα γνωριζω απο πρωτο χερι, αλλα δες απο τι το "παθε" (mobo με 5v η 12 v !!!!!!!!!!!!!!!!!!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (04-06-19)

  3. #302
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Φίλε πλέον δεν αμφιβάλω για πολλά.εμενα πρόσφατα μου την 'εδωσε' φορτιστής μπαταρίας (switching) πιάνοντας το +12v του.
    Μέτρησα +12 με γη.220v

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #303
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Ηπειρος
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Επιβεβαιώνω ότι σχίζεται το δέρμα, μου συνέβει με εκφόρτιση ηλεκτρολυτικού. Από φωτορυθμικό.... γύρω στα 15 χρονών παλικάρι.....
    Άλλη μια φορά έφτιαχνα ένα αερόθερμο τον διακόπτη του, από τις πολλές δοκιμές κάποια στιγμή το ξέχασα στην πρίζα και μπήκα και εγώ στην πρίζα.
    Τέλος αξέχαστη θα μου μείνει μια ηλεκτροπληξία σε ταράτσα γύρω στα 13-14 χρονών από EL 504, βάπτισμα του πυρρός στον βωμό των ραδιοπειρατών.....
    Ας όψεται που ο πατέρας μου είχε διαρροής από το 1985..... αλλά έχω φάει και χτυπήματα σε μέρη που δεν υπήρχε διαρροής. Ο Θεός να φυλάει τους μικρούς μαθητευόμενους, αλλά οι πατεράδες ας βάζουν και κανα ρελέ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #304
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παιδια δεν αμφιβαλω για αυτα που λετε, ειναι ομως τελειως διαφορετικα απ αυτο που περιγραφει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε πλέον δεν αμφιβάλω για πολλά.εμενα πρόσφατα μου την 'εδωσε' φορτιστής μπαταρίας (switching) πιάνοντας το +12v του.
    Μέτρησα +12 με γη.220v
    κι εμενα μου τυχε με 5βολτο κινητου! και μαλιστα ακριβο after-sale!
    Αφου θεωρειται "προοδος" το να καταργουμε το μετασχηματιστη (τουλαχιστο την περιοδο 40-50 το καναν γιατι ο κοσμος ηταν εξαθλιωμενος οικονομικα απ τον πολεμο και δε θα μπορουσαν να πουλησουν ραδιοφωνα... τωρα το κανουν για να ειναι ελαφρυ, "μοντερνο", μικρο και "μουρατο" )
    Αλλα εξακολουθει να μην εχει σχεση με αυτο που περιγραφει πιο πανω.
    Μιλαμε για υπολογιστη που λειτουργει και που η mobo χτυπαει τασεις που τρυπανε δαχτυλα!!!! κι οχι για ενα χρεπι καμμενο τροφοδοτικο. Εχει μεγαλη διαφορα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasn100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιβεβαιώνω ότι σχίζεται το δέρμα, μου συνέβει με εκφόρτιση ηλεκτρολυτικού.
    ηλεκτρολυτικου που θα βρεις στο mobo ενος pc? δε νομιζω...


    Από φωτορυθμικό.... γύρω στα 15 χρονών παλικάρι.....
    Άλλη μια φορά έφτιαχνα ένα αερόθερμο τον διακόπτη του, από τις πολλές δοκιμές κάποια στιγμή το ξέχασα στην πρίζα και μπήκα και εγώ στην πρίζα.
    Τέλος αξέχαστη θα μου μείνει μια ηλεκτροπληξία σε ταράτσα γύρω στα 13-14 χρονών από EL 504, βάπτισμα του πυρρός στον βωμό των ραδιοπειρατών.....
    Ας όψεται που ο πατέρας μου είχε διαρροής από το 1985..... αλλά έχω φάει και χτυπήματα σε μέρη που δεν υπήρχε διαρροής. Ο Θεός να φυλάει τους μικρούς μαθητευόμενους, αλλά οι πατεράδες ας βάζουν και κανα ρελέ....
    οκ, αλλα τι σχεση εχουν τα φωτορυθμικα και οι 504 με τη mobo και τις τασεις που μπορουν να κυκλοφορουν σ αυτη σε υπολογιστη που λειτουργει και οχι που εχει παρει φωτια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (02-02-18)

  7. #305
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    εμενα με εχει χτυπησει το ρευμα μαλλον 4 φορες οταν ημουν μικρος. καποια απο ολες θυμαμε επιασα τον πολο του φις που ειχε ξεκολησει και μεινει μεσα στην πριζα. θυμαμε αρκετα καλα το συνεχομενο πολυ γργγορο τρανταγμα απο το ρευμα και οτι δεν μπορουσα να ανοιξω τα δαχτυλα για να σταματησω να το πιανω. βεβαια αμεσως μετα τραβηξα ολοκληρο το χερι. ρελε τοτε δεν ειχαμε, υποθετω οτι για καποιο λογο δεν περνουσαν απο εμενα 220 βολτ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #306
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    καλημερα τωρα εχω καταλαβη γιατη δεν με χτυπαει το ρευμα εχω 3-10 μεγαωμμ αντισταση το εχω μετρηση με 2 πολυμετρα το ενα ειναι εκτοσ μετρησησ και το αλλο μου τη μετραη απο 3.5 ωσ 10 μεγαωμμ μιλαω για τα χερια με καλα πολυμετρα την εχω μετρηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #307
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagiotis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα τωρα εχω καταλαβη γιατη δεν με χτυπαει το ρευμα εχω 3-10 μεγαωμμ αντισταση το εχω μετρηση με 2 πολυμετρα το ενα ειναι εκτοσ μετρησησ και το αλλο μου τη μετραη απο 3.5 ωσ 10 μεγαωμμ μιλαω για τα χερια με καλα πολυμετρα την εχω μετρηση
    Κάνεις σωστή μέτρηση, λάθος εκτίμηση !!!
    Όλοι έχουμε τέτοια αντίσταση σε στεγνά χέρια, από την στιγμή όμως που θα αρχίσει να είναι αγώγιμο μετά από μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου .... κλάφτα Χαράλαμπε !!!
    Κάποτε είχα ένα φωτοβολταϊκό στην ταράτσα μου 100Watt και μετρούσα την φόρτιση των μπαταριών μου στο πίσω μπαλκόνι, βγήκα από το μπάνιο και πολύ νωπός ακόμα ακούμπησα τα καλώδια με τάση κάπου 13- 18 Βολτ !!! .... Την κατάλαβα για τα καλά !!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #308
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagiotis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα τωρα εχω καταλαβη γιατη δεν με χτυπαει το ρευμα εχω 3-10 μεγαωμμ αντισταση το εχω μετρηση με 2 πολυμετρα το ενα ειναι εκτοσ μετρησησ και το αλλο μου τη μετραη απο 3.5 ωσ 10 μεγαωμμ μιλαω για τα χερια με καλα πολυμετρα την εχω μετρηση

    ακριβως οπως ειπε ο συμφορουμιτης απο πανω, αυτο συμβαινει σε ΟΛΟΥΣ μας ανεξαιρετως. Το θεμα ειναι οτι αυτη η αντισταση μεταβαλλεται χιλιαδες φορες τη μερα και παιρνει μια τεραστια γκαμα τιμων, απο το να σε χτυπησει μεση ταση και να μην παθεις τιποτα -εχει συμβει και αυτο- εως το να αποχαιρετησεις το ματαιο τουτο κοσμο με 100-200V.
    Το ρευμα δε σηκωνει παιχνιδια γιατι η αντισταση μας μεταβαλεται κατακορυφα απ τη μια στιγμη στην αλλη εντελως απροβλεπτα.
    Γενικα ανθρκας με σιδηρουχο υγρο που κυκλοφορει αναμεσα του δεν ειναι κι ο καλυτερος μονωτης, κι απο κει που λες οτι η αντισταση σου εινει υψηλη αρκει να περασει μια σταγονα ιδρωτα απο ενα πορο για να γινει αυτοματως χαμηλη

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #309
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    καλημερα τωρα εχω καταλαβη γιατη δεν με χτυπαει το ρευμα εχω 3-10 μεγαωμμ αντισταση το εχω μετρηση με 2 πολυμετρα το ενα ειναι εκτοσ μετρησησ και το αλλο μου τη μετραη απο 3.5 ωσ 10 μεγαωμμ μιλαω για τα χερια με καλα πολυμετρα την εχω μετρηση

    Αρχικό μήνυμα από Panagiotis1988.

    Παναγιώτη, είναι πολύ επικίνδυνο αυτό το συμπέρασμα.

    1. Καταρχάς, αυτό που μας σκοτώνει είναι το ρεύμα και όχι η τάση, η οποία δημιουργεί απλώς τις προϋποθέσεις για να παραχθεί το ρεύμα.

    2. Σε ηλεκτροπληξία που διαρκεί πάνω από 1 δευτερόλεπτο, θανατηφόρα θεωρούνται τα 50 mA, ενώ τα 5
    mA θεωρούνται ακίνδυνα. Επομένως, στην ηλεκτροπληξία με 220 βολτ, μεγάλο ρόλο παίζει και η αντίσταση του κυκλώματος, όταν η ηλεκτροπληξία είναι τύπου χέρι-χέρι, όπου επηρεάζεται άμεσα η λειτουργία της καρδιάς και του αναπνευστικού.

    3. Όντως, αν μετρήσει κανείς την η αντίσταση των στεγνών χεριών με ένα πολύμετρο, θα τη δει να είναι περίπου 1-3 ΜΩ, αλλά αν τα ηλεκτρόδια πιεστούν, θα δει, επίσης, ότι αυτή μειώθηκαι σε επίπεδα 0,5 ΜΩ! Θα διαπιστώσει ακόμη, ότι αν τα χέρια προηγουμένως είχαν πλυθεί, η αντίστασή τους θα είναι της τάξης 100-200 κΩ. Στις γυναίκες, καθώς το δέρμα τους είναι πιο λεπτό, η αντίσταση αυτή θα είναι 2-3 φορές μικρότερη. Για τους λόγους αυτούς, αλλά και λόγους που αναφέρει ο Νίκος (nick1974), την αντίσταση των χεριών τη θεωρούν 100 κΩ, και όχι 3-10 ΜΩ, που δείχνει το πολύμετρο.

    4. Αλλά ακόμη και όταν η αντίσταση των χεριών είναι 100 κΩ, είναι μεγάλο λάθος να θεωρηθεί ακίνδυνη η ηλεκτροπληξία με 220 βολτ, μόνο και μόνο επειδή το πηλίκο 220V/100κΩ είναι 2,2
    mA. Πράγματι, την πρώτη στιγμή της ηλεκτροπληξίας, το ρεύμα που μας διαπερνά είναι όντως 2,2 mA. Αλλά την πρώτη στιγμή, καθώς στα σημεία επαφής, η αντίσταση θα αρχίσει να μειώνεται πολύ γρήγορα λόγω ερεθισμού των ιδρωτοποιών αδένων από την υψηλή τάση.

    5. Πολύ επικίνδυνη είναι η ηλεκτροπληξία τύπου χέρι-χέρι, όταν τα δύο χέρια είναι πληγωμένα.
    Καθώς η αντίσταση του ιστού του σώματος είναι περίπου 600 Ω, σε μία σπάνια περίπτωση σημειώθηκε θανατηφόρα ηλεκτροπληξία από 32 βολτ! (Ι=32V/600Ω > 50 mA).

    6. Σημείωσε ακόμη, ότι σε ρεύματα πάνω από 18 mA παρατηρείται σπασμός των μυών στα δάχτυλα των χεριών, με επακόλουθο, αδυναμία του πληγέντος να αποσυνδεθεί από το ρευματοφόρο καλώδιο. Εδώ, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αποτραβηχτείς από το καλώδιο με όλο σου το σώμα, όσο γίνεται γρηγορότερα.

    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 08-02-18 στις 08:42

  12. #310
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Εμένα που κράτησα 2 φάσεις 380 με 125Α ασφάλειες για τουλάχιστον 3 δευτερόλεπτα γιατί ζω ακόμα?

    Επειδή μιλάτε για mA...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 31 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 21 29 30 31 32 33 41 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας